Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.079
Поени од реакции
19.908
Ок де значи се слагаме јас и ти. Вејот е подобар протеин од соја во поглед на градење мускули. Секако дека ако некој неможе да си дозволи веј или јадење толку месо и јајца може како алтернатива да си користи проотеин од соја. Инаку тироидната не произведува естрогени тоа го прават јајниците и надбубрежните жлезди. МПС-то најбитно за мускулен раст т.е. синтезата на протеини во мускулното ткиво. Инаку различна е задршката на вода од креатин. Креатинот заджува интрацелуларна вода која се складира исклучиво во мускулните клетки така да во суштина ги прави мускулите да изгледаат поголеми додека сојата задржува поткожна вода по целото тело што дава илузија дека си подебел.
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 23:05 ---

Вејот го однесе шоуто :D
И тоа на гостински терен! :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ок де значи се слагаме јас и ти. Вејот е подобар протеин од соја во поглед на градење мускули. Секако дека ако некој неможе да си дозволи веј или јадење толку месо и јајца може како алтернатива да си користи проотеин од соја. Инаку тироидната не произведува естрогени тоа го прават јајниците и надбубрежните жлезди. МПС-то најбитно за мускулен раст т.е. синтезата на протеини во мускулното ткиво. Инаку различна е задршката на вода од креатин. Креатинот заджува интрацелуларна вода која се складира исклучиво во мускулните клетки така да во суштина ги прави мускулите да изгледаат поголеми додека сојата задржува поткожна вода по целото тело што дава илузија дека си подебел.
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 23:05 ---

Вејот го однесе шоуто :D
Мала грешка околу тироидната, мислев на проверува, рецепторите на тироидната жлезда се пополнуваат со фитосетроген и затоа не лачи ,шо и да лачи естроген, повеќе естроген во телото.
Фората е шо никад не реков дека е подобар, туку го напаѓав “claim-от“ дека не е добар уопште, шо е идиотизам. :)
И тоа на гостински терен! :D
Go whey! :D Дај линк од целата статија.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Што мислите за пилешкиот џигер? Гледам висок процент на протеин има, а нигде немам сретнато некој да го предложи како извор на протеин.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Што мислите за пилешкиот џигер? Гледам висок процент на протеин има, а нигде немам сретнато некој да го предложи како извор на протеин.
Како додаток - да.
Како основа - зожто жити се?
Мислам колку и да е битен процентот на протеин per тежина - има и повкусни/поубави извори од џигер :D
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Како додаток - да.
Како основа - зожто жити се?
Мислам колку и да е битен процентот на протеин per тежина - има и повкусни/поубави извори од џигер :D
Мене ми е убав. Попрво џигер би јадел него стек. :D

Еве го и рецептот ако некој го интересира:

500 грама џигер го ставам во тавче за пржење (без масло) и пржам дур не добие боја. После ставам ептен малце масло, доматно пире(домашно) и малце лук. Се пржи уште 2-3 минути и готово е (y)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.079
Поени од реакции
19.908
Мала грешка околу тироидната, мислев на проверува, рецепторите на тироидната жлезда се пополнуваат со фитосетроген и затоа не лачи ,шо и да лачи естроген, повеќе естроген во телото.
Фората е шо никад не реков дека е подобар, туку го напаѓав “claim-от“ дека не е добар уопште, шо е идиотизам. :)

Go whey! :D Дај линк од целата статија.
Ја имав сликава во компјутер, не сум ја зачувал и статијата.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Што мислите за пилешкиот џигер? Гледам висок процент на протеин има, а нигде немам сретнато некој да го предложи како извор на протеин.
Несмее да се претера со јадење џигер барем не на секојдневна основа заради тоа што може да се јави хипервитаминоза
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Мене ми е убав. Попрво џигер би јадел него стек. :D

Еве го и рецептот ако некој го интересира:

500 грама џигер го ставам во тавче за пржење (без масло) и пржам дур не добие боја. После ставам ептен малце масло, доматно пире(домашно) и малце лук. Се пржи уште 2-3 минути и готово е (y)
Вака зготвено ич ме ми звучи здраво.
Али океј ти си знаеш.
Несмее да се претера со јадење џигер барем не на секојдневна основа заради тоа што може да се јави хипервитаминоза
И железо има многу исто така.
--- надополнето: 8 февруари 2013 во 00:44 ---
Еве чисто за амино киселините соја против веј, кој сака да знае.

--- надополнето: 8 февруари 2013 во 00:49 ---
Ја имав сликава во компјутер, не сум ја зачувал и статијата.
А да, и го најдов сајтот.
http://www.mytopform.com/whey-protein-vs-soy-protein
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Несмее да се претера со јадење џигер барем не на секојдневна основа заради тоа што може да се јави хипервитаминоза
Јас јадам секој 2ор ден по 250 грама, варен, може ли да се јави кај мене
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Што мислите за пилешкиот џигер? Гледам висок процент на протеин има, а нигде немам сретнато некој да го предложи како извор на протеин.
Ако сакаш да смениш зашто да не.
Добар извор на протеини,б витамини,железо.
Јас не можам вкусот на тој џигер,но свинскиот некако ми е поубав,плус има % помалку од сите други џигери(масти) :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Некоја од око информација на нуртитивна вредност за “обезмастена“ урда од зелен пазар.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Некоја од око информација на нуртитивна вредност за “обезмастена“ урда од зелен пазар.
Таа не е обезмастена,додадена е растителна маст.
Извор:продавачката ми кажува како е процесирана.
Има сигурно 10 %.
2 урди се обезмастени според мене Идеал Шипка и една во Ново лисиче млекара со 3 % масти 15 % протеини.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Таа не е обезмастена,додадена е растителна маст.
Извор:продавачката ми кажува како е процесирана.
Има сигурно 10 %.
2 урди се обезмастени според мене Идеал Шипка и една во Ново лисиче млекара со 3 % масти 15 % протеини.
Kaде бе во ново лисиче млекара? Каде точно?
Иначе му кажале на татко ми, 80 и 100 денари имало урда обезмастена. 10% масти ако има ондак исти кур ко оваа шо ја иам од здравје радово, пошо и таа има 10% масти. Протеини никој веруем не знае (не дека оние нутри вредности на паковањата се нешо 100% точни али барем се водич).Кажи ми значи кај е таа млекара у ново лисиче и кажи ми дали и каде може да се најде на идеал шипка изварката.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Kaде бе во ново лисиче млекара? Каде точно?
Иначе му кажале на татко ми, 80 и 100 денари имало урда обезмастена. 10% масти ако има ондак исти кур ко оваа шо ја иам од здравје радово, пошо и таа има 10% масти. Протеини никој веруем не знае (не дека оние нутри вредности на паковањата се нешо 100% точни али барем се водич).Кажи ми значи кај е таа млекара у ново лисиче и кажи ми дали и каде може да се најде на идеал шипка изварката.
Клиентов што го вежбам рече дека блиску Рамстор во Ново Лисиче.
Бидејќи е таков по природа да се распрашува и по декларации иде насекаде.
150 денари е урдата.
Ако ти е за обезмастена од Идеал Шипка кај Вики на зелен пазар 120 ден кг.
Има и младо сирење обезмасетено 240 ден.
Се наоѓа кај што се иде за мобилните има 3 тетки прашај која е Вики и ќе ти даде од Идеал шипка :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom