Исхрана по крвни групи

Член од
3 април 2008
Мислења
64
Поени од реакции
11
фала на совет ама ако јадам што помалку масно тогаш да се пишам во умрените.ќе се направам чечкалица јас и онака сум слаб
Не бе BuSarCe, не се секирај....:smir: Јас само се надополнав на твојата изјава дека не смееш зачини и мрсна храна да консумираш. Ама ако намалиш на мрсна храна не значи дека ке ослабиш. Одржувањето на килажата покрај од маснотиите, исто така зависи и од протеини, и карбохидрати, и шекери...:smir:
 

апец

Јувентус фан
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.083
Поени од реакции
60
Јас сум крвна група А.
И тоа што највеќе го јадам треба да го избегнувам. Месо јадам секој ден а исто така и млечни производи. Многу ми е гајле ке јадам што сакам
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
неодамна бев запознат, со овие работи исхрана по крвни групи . Мит или вистина ?
Вечната догма дали човекот е вегетеријанец или месојад . Јас сум А+ и нормално , како секој човек си сакаш скара , кременадла , и бечка шницла , сарма , тава . Јас велам да ти ебам животот ако до крајот од истиот јадам СОЈА . само соја можам да јадам , протокал не , лимон да . Луѓе да се разбериме дали е ова реално . А вака историски прво се појавиле собирачите на храна од плодови , а не ловците . Така сум учел по историја . Шо велите вие ? Дали некој има искуство со оваа “диета“??
Јас разговарав вчера со тренерот во теретана и вели : гледаш какви проблеми си имате со симнување вишок килажа , оти не јадите според тоа што ви налага крвната група , го гледам чоеков и :nesvest: мене мисла лоша ме мава. Искуство некој дали има ? Да кажи . Нормално е да се слабее ако јадиш соја во одредни количини , тоа е општо познато, АМА ДА МОЖАМ ДА ЈАДАМ ЛИМОН А ПРОТОКАЛ НЕ , е тоа ми е малку без везе со мала доза перверзност :smir: или пак не смеам млеко благо, јогурт можам
 

MiC

Член од
3 октомври 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ova za B e okolu 80'/. tochno. Majkami beshe B. Jas mislam deka lugeto sami si ja pogoduvaat hranata po baranje na organizmot.
Jas sum onaa retkata AB. Ako imas nesto poveke za taa krvna grupa, kazi.
Za ona prav metabolizam-mn tesko. Imam 22god. rbotam pochesto 2ra smena do 01;00h. Jadam 2pati dnevno, stanuvam okolu 15h,legnuvam okolu 05h. Aj sega kazi nesto preventivno.
Samo te molam nemoj so ona"koja krvna grupa kon koj bolesti e sklona". Toa mislam deka ni "VANGjA" ne moze da go pogodi.


Blagodaram
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Не се сложувам баш со ова.
Праксата, (а и некои теории) вели дека исхраната по крвни групи е чиста измислица.
Сите треба да настојуваме да применуваме избалансирана изхрана со помалку масти, и рафинирани шеќери, повеќе зеленчук и овошје, помалку протеини од животинско потекло, меѓутоа без поголеми рестрикции.
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Ej sega ova go zabelezav. E fala ti, neodamna barav na net za ishranata spored krvnata grupa...Jas sum A+ , izosto navistina se sto ne smeeme jademe? A ne znaev deka i jabolkovata kiselinamoze da e stetna...Ako imas nesto podetalno za A+ po nekoj slucaj, prati mi po PP.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Може има вистина, омалаксано се осеќам од храна што не е за Б. Посебно леб кога ќе напукам...
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Ej sega ova go zabelezav. E fala ti, neodamna barav na net za ishranata spored krvnata grupa...Jas sum A+ , izosto navistina se sto ne smeeme jademe? A ne znaev deka i jabolkovata kiselinamoze da e stetna...Ako imas nesto podetalno za A+ po nekoj slucaj, prati mi po PP.
тоа е вегетеријанска група што помалку месо тоа подборо и се препорачува повеќе риба, а за јаболковата киселина та е здрава само ако се купува од аптека и а не оцет индустриски!
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
ауу сето мое омилено јадење не смеам да го јадам...нулта сум и не сум месојадец...не јадам месо xD
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Исхрана за крвна група А (а)

Земјоделец - вегетеријанец

смирен, уреден, подготвен за соработка



Генетска предодреденост
чист вегетеријанец (безмесна исхрана). Добро се прилагодува на промени во исхрана и околината,

Слабости -
чувствителен дигестивен систем, нежен имунитет, подложен на напади од микроби

Ризици од болести
- срцеви болести, рак, анемија, црн дроб, жолчка, дијабет.



- Многу корисни јадења (задолжително)

крап, бакалар, скуша, ајкула, пастрмка, лосос, срдина, полжави
сирење од соја и млеко од соја
ленено и маслиново масло
кикирики и семки од тиква
црвен и бел грав, леќа, грашок
леб и пецива од соја, ориз, овес, рж, јачмен
артичок, цвекло, морков, лук, кромид, рен, магдонос, пашканат, зелена салата, зелка, праз, бамија, спанаќ, тиква, кељ
кајсии, капини, боровинки, смокви, сливи, грејпфрут, цреши, лимон, ананас, грозје
сенф, кафе, црвено вино

- Неутрални јадења

кокошка, мисирка
туна, штука
козјо сирење, кравјо сирење, јогурт, кисело млеко
рибино масло
бадем, костен, сусам, лешник, орев, сончоглед
боранија и останата врсти на грав
печурки, карфиол, целер, пченка, краставици, тиквици, ротквици
јаболка, рибизла, диња, калина, малина, лубеница, праски


- Многу штетни (не смее да се земаат)

сите останати видови меса
баракуда, краба, јагула, рак, острига, лосос
кравјо и овчо млеко, кајмак, путер, маргарини, пармезан, останити сирења и кашкавали
обични масла за јадење
фстаци
ситен грав и наут
пшеницни цереали
тестенини и пецива од пшеница и бело брашно
црн домат, маслинки, црвен домат, шитаке печурки и зелена банана, кокос, манго, портокал и мандарини
црвен пипер,
јаболков и вински оцет
кечап и мајонез
пиво, ликер и газирани сокови



- Додатоци на исхрана

витамин Б12, фолна киселина, Витамин Ц и Витамин Е.


- Профил за диета

вегетеријанец, зеленчук, морска храна, овошје и малку житарици

- Штетно

-месо, млечни призводи и грав.


Јас сум А+ а сестра ми 0+, а како обратно да е да му се сневиди. Да напоменам, оваа листава не е за диети држење, туку нешто како правилна исхрана по крвни групи, кои продукти му годат а кои му се штетни на организмот.

Е мене штетните и тие што треба да се избегнуваат од А+ ми се најубави, генетската предодреденост, болестите и слабостите се крш, целата исхрана е утната, а се` што пишува за О кај мене е точно, од точка до запирка.:uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom