Искуства со не одговорни сопственици на кучиња

Член од
21 септември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
13
Во твојата првична тема откако видов дека збориш небулози се откажав, така да според тоа - како тоа ти одговарам на постовите или те таргетирам? темата која беше активна ја отворив и постот беше твој, па одговорив.

Тренингот е сосема друга работа, идејата дека кучињата не убивале затоа што им било жал, или биле благородни души е смешна, ако било фигуративно кажано тоа е друго - претходниот пост не изгледаше така.
Во секој случај, се надевам дека сме на иста страна, против борби на кучиња, а за друго нема поента да се расправаме, очигледно имаме различни мислења.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.193
Поени од реакции
17.523
Во секој случај, се надевам дека сме на иста страна, против борби на кучиња, а за друго нема поента да се расправаме, очигледно имаме различни мислења.
Нормално дека сум против.....
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
773
Поени од реакции
259
Не знам што ум ги сечи, што ги пуштаат тоа питбулите слободно да се шетаат. Колку сакаат нека им бидат дресирани/воспитани, чинам во генот им е да се скрварат на друго куче. Башка то се одзема слободата на останатите луѓе кои на ремче си го шетаат кучето.
ова јас не го разбирам.
и лабрадор знае да е опасен, и чивава и златен ретривер.
свесно луѓето го ораничуваат правото на движење.
као толерираат лабрадори, ретвртивер но ни под разно питбули.

ако не треба питбули, шарпланинци, ротфајлери и слично не треба никој. без разлика какви и колку биле мили.

со селективен пристап ништо не праиме.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
2.338
ова јас не го разбирам.
и лабрадор знае да е опасен, и чивава и златен ретривер.
свесно луѓето го ораничуваат правото на движење.
као толерираат лабрадори, ретвртивер но ни под разно питбули.

ако не треба питбули, шарпланинци, ротфајлери и слично не треба никој. без разлика какви и колку биле мили.

со селективен пристап ништо не праиме.
Џабе кога нема кој да казнува. :toe:
Ене го вчера со пит пуштен, денеска ретривер и самојед...
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
773
Поени од реакции
259
Џабе кога нема кој да казнува. :toe:
Ене го вчера со пит пуштен, денеска ретривер и самојед...
Муабетот ми беше - луѓево свесно си праат така, не е за казнување. Сум видел и бесни лабрадори и сум видел и питбули/стафорди/ротфајлери/гер.овчари мирни и како бегаат од мачиња.

Значи народов/медиумите (не)свесно праат кучињата да се однесуваат така.

Нормално е питче да скока, да трча од ќеф кога е пуштено.
Нажалост тоа луѓето ќе го сфатат како потенцијален напад и ќе земат ќе пиштат бидејќи кучињата имале страшна фаца и слушнале муабети кои ај шо не се проверени него и се од претходниот милениум.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
2.338
Муабетот ми беше - луѓево свесно си праат така, не е за казнување. Сум видел и бесни лабрадори и сум видел и питбули/стафорди/ротфајлери/гер.овчари мирни и како бегаат од мачиња.

Значи народов/медиумите (не)свесно праат кучињата да се однесуваат така.

Нормално е питче да скока, да трча од ќеф кога е пуштено.
Нажалост тоа луѓето ќе го сфатат како потенцијален напад и ќе земат ќе пиштат бидејќи кучињата имале страшна фаца и слушнале муабети кои ај шо не се проверени него и се од претходниот милениум.
Тоа е друго, тој неоснован страв од "опасни" раси, на пр. пред некој ден на ветеринар видов рот што ни на мачка не реагираше...на доберманот нели коска му расте во мозокот и се пореметува :ROFLMAO: итн итн....
Јас викам што правиме што по главна улица/низ населба шетаат такви/големи раси без каиш...? Ги мрзи каиш да држат? ги боли кур за другите? Е па не може така бе...ете некои луѓе не сакаат/ имаат уплав од кучиња а и мене не ми е сеедно секој ден кога го шетам моево дали ќе ни се стрча наеднаш некое, и како ќе изреагира моево и кој ќе го контролира другото у тој случај...Зш стресови/проблеми секој ден поради некоја неодговорна будала? Репни го/ја по џебот па да има некој ред, посебно денеска кога секој втор има куче.
Имаше еден така дресирано му било го слушало до бесвест шетај го пуштено и после го гледаш таков избезумен се чуди "леле ејјјј што направи го виде лиииии" и ене го пак го глеам по старо си тера.:facepalm:
Или една кокошка у населбава така си го корзираше кучето а знаеше ова да за'ржи и да се пушти према друго куче оваа се смееше ко нездрава "хихихи леле што му стана хахаха будала" па ене ја сега како попче си го шета на каиш, не верувам дека и дошол умот туку-така преку ноќ, кујзнае што биднало.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
773
Поени од реакции
259
Јас викам што правиме што по главна улица/низ населба шетаат такви/големи раси без каиш...?
ова е за осуда. ниту едно куче кое има сопственик не треба да се шета низ маало/населба без поводник.
БЕЗ РАЗЛИКА која раса е, колкаво било, имало/немало дресура, знаело/не знаело.
тука и законот не праи разлика. значи мора!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.351
Поени од реакции
5.015
Prvo prasanje dali e dozvoleno kuceto slobodno da ti seta niz celiot dvor i pred kuka i zad kuka bez onaa zastitna maska na mucka, sekako ne mislam 24/7 tuku da receme vo odredeni periodi vo denot kolku malce da se razdvizi 2-3-4 saati i potoa pak da se vrati t.e. zatvori vo kuceskiot boks ?!
Vtoro prasanje sto dokolku za vreme na toj vremenski period kasne nekoj sosed ili dete od sosed iako kuceto se naogja na imotot na sopstveniot gazda, mislam na onie desavki koga mali deca butaat race kroz mrezi, kroz ogradi so cel da go galat i sl. a znaeme deka site zivotni dokolku se voznemiruvaat, zakacaat i sl. (pogotovo od tugjinci) mozat ete da ugrizat nekogo za raka ili noga ili pak da grebnat nekogo so kandzite od sepite ?!
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
Dodeka kuceto si e na tvojot imot zatvoreno vo dvor, nema potreba da nosi maska voopsto, osven ako ima opasnost da mu frlat otrov na primer, bez razlika dali e vo boks ili niz dvor. Treba da imas jasno postaven znak deka na imotot ima kuche i da se priogja so vnimanie, za da nemash pogolemi problemi ako kucheto kasne nekogo - pogolem problem e ako nemash nishto obelezano. Jas licno, isto taka mislam i deka za dodadena bezbednost od takvi incidenti, mozesh i da postavish dopolnitelni barieri, kako na primer sitna mrezha preku ogradata za da ne moze nikoj da pika race/noze niz ogradata, ilida go restriktirash priodot na kucheto do ogradata - kucheto ne e dolzhno da trpi maltretiranje od nikogo.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
523
Поени од реакции
73
Дали вреди да пријавам во полиција сопственик на шарпланинец кој кучето го има пуштено слободно да се шета каде сака?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.189
Поени од реакции
11.160
Dodeka kuceto si e na tvojot imot zatvoreno vo dvor, nema potreba da nosi maska voopsto, osven ako ima opasnost da mu frlat otrov na primer, bez razlika dali e vo boks ili niz dvor. Treba da imas jasno postaven znak deka na imotot ima kuche i da se priogja so vnimanie, za da nemash pogolemi problemi ako kucheto kasne nekogo - pogolem problem e ako nemash nishto obelezano. Jas licno, isto taka mislam i deka za dodadena bezbednost od takvi incidenti, mozesh i da postavish dopolnitelni barieri, kako na primer sitna mrezha preku ogradata za da ne moze nikoj da pika race/noze niz ogradata, ilida go restriktirash priodot na kucheto do ogradata - kucheto ne e dolzhno da trpi maltretiranje od nikogo.
NOVI PRAVILNIK: Psi se više ne smeju TRAJNO vezivati u dvorištu!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom