Искуства со не одговорни сопственици на кучиња

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.066
Поени од реакции
30.156
Колку што чини законот толку и не чини за кај нас зборувам. Еве ти ќе го носиш кученцето со маска, и некоја рандом џукела од нигде никаде може да ти слета и секунди се тоа, да ти го штави песот. Сака пазење со кучиња. Јас некни дебил испаднав со моето. Пуштено на еден голем парк, намерно во обичен ден кога има најмала фреквенција и движење да шетка така. И си бележи терен, шета во радиус од 20 тина метри, ко за несреќа се погоди да шетаат мајка со малечко дете, мало самојадче нека беше 3-4 месеци. Моево знам дека не е ни малку агресивно и тргна да си игра со кученцето мало. Детево се исплаши од големината на кучето и го пушти самојадчето од рака. Ова почна да бега на кај една улица тука во близина на која се вози многу брзо бидејќи е на излезот од градот и дотрчав јас го фатив за ремчето и заедно со се моето куче се вратив кај мајкава и детево. Ова моево веќе не му се виде интересно самјоадчето дека мало па продолжи да си шета низ тревата, но ете мојата желба да го пуштам моето куче рајат да се истрча, исплаши невино малецко детенце. Потоа се извинив, мајката рече дека не е ништо страшно и дека нивното дете сака кучиња-само дека големо му се видело моето затоа се исплашило. Потоа го зедов детенцето го врзав моево куче да го погали да си поигра и така.

Отсега строго врзано го шетам. Еве најбанална ситуација која од нигде никаде излезе од контрола.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
Законот не се почитува, затоа што не се спроведува!
Кога законот би бил почитуван, ни ти не би имал потреба да се плашиш дека твоето куче ќе треба да се брани од друго куче. Се разбира, нешто треба да се преземе и за кучињата скитници.

Од аспект на лична одговорност, и совест, треба кучето минимално - или да биде на поводник, или ако пуштено, да има маска (полошата варијанта). Најпосле, треба и да се издресира барем на основна послушност, што значи кога ќе го викнеш да се врати кај тебе.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
E ne me mrzi be Kurto da pisuvam, ama izgleda tebe te mrzi da citas i da rabotis so kuce. Ne postoi internet lek niti kratkotraen lek, za ovie situacii treba vreme i rabota.
Ama aj od pocetok, za da ne se grizis dali znam sto zboruvam ili ne. Cuvam kucinja preku 20 godini i toa od ulicni dzukeli do rasni, sekakvi golemini i temperamenti a pretezno golemi rasi na kucinja megju poslednite germanski i belgiski ovcri, kane korso, americki buldog.Imam raboteno o dresura i socijalizacija na razlicni rasi na kucinja, osobeno resocijalizacija na dokazano agresivni rabotni kucinja. Po profesija sum Veterinaren Lekar,i do krajot na 2013 go vodev prifatniot centar za kucinja skitnici vo Veles pa mozes da gi prasas skopskite i veleskite aktivisti kako toa izgledase koga jas bev tamu. Inaku rabotev se - od zalovuvanje na ulicni kucinja (i nikogas ne mi trebalo nisto povekje od povodnik za da gi fatam i stavam vo kafez) do sterilizacii, ispituvanja, procenka na odnesuvanje. Jas go imav edinstveniot AB vo Makedonija koj bese aktiven na izlozbi i imase i ring dresura. Kucinja me kazale na nekolku pati - vo situacii kako pogornava, a nikogs na rabota nitu pak skitnici. Vo Melburn sum 2 godini i rabotam vo RSPCA, i del od rabotata mi e da go procenam odnesuvanjeto na kucinjata pred da se vdomat. Rabotam zaedno so behavioristi na modifikacija na odnesuvanjeto na zivotnite, momentalno pretezno kucinja. Dovolni li se kvalifikaciive za da pisuvam tuka?
Sto se odnesuva do teoriite, FAKT e deka problem so odnesuvanjeto na edno kuce treba meseci i godini da pominat dodeka da se popravi. E sega, da se potrudese da procits vnimatelno kako Vanlok, jas tvoeto prasanje go odgovoriv dvapati, i toa uste pred da go postavis. Zatoa znam deka ne si mi go procital postot, pa i nemas osnova da se zalis deka e dolg.
Vanlok, ne se raboti za cekanje so godini, vsusnost najbitno e kucinjata postojano da se socijaliziraat uste od mladi, i zatoa sekoj den ke odite vo park, no ona sto ti mozes da go pravis e da go kontroliras ona sto mozes. ne znaes kakvi se drugite kucinja, ama znaes kakvo e tvoeto, ako znaes na primer deka bilo napadnato od drugi kucinja i sega reagira, pa ako vidis pusteno nepoznato kuce pred tebe - ne go nosi tvoeto kuce tamu, taka nemoras da se grizis dali ke ti go napadnat kuceto. Toa ne e znaenje so kucinja, toa e samo prosta logika. I jas imav isto iskustvo so mojot belgiski ovcar, na okolu 1 godina ja napadna kuce so koe prethodno si igrase i stana reaktivna na odredeni kucinja vo park. Se na se mi trebaa okolu 3 godini da dojdeme do toa da bide sosema bezbedna so nepoznati kucinja. I nemavme propusteno ni den vo parkot. Kako sto veli linkot, kucinjata postojano ucat i im e potrebno da bidat okolu drugi kucinja za da steknat iskustvo. Toa sto sekoj sopstvenik treba i moze da go kontrolira e da kuceto ne dobie traumatski iskustva, oti edno takvo, moze ke se sluci za 5 minuti, ama posle treba godini za da se popravi. NZS, problemot so fobija i agresija kon kucinja moze da se modificira so BAT1 tehnika :masa:
https://www.youtube.com/watch?v=OFTd_lzHzUM
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
Има само еден проблем, некогаш во парк има многу пуштени кучиња... и често има и подоста питови. Ако Лу мора да го заобиколува нашироко секое куче со ниска мускулеста градба, богами повеќе ќе се занимава со навигација него со шетање и дружење. :)

...problemot so fobija i agresija kon kucinja moze da se modificira so BAT1 tehnika :masa:
https://www.youtube.com/watch?v=OFTd_lzHzUM
Kул, ова иде во букмаркс.
Ова во принцип е дел од генералниот метод на позитивна реафирмација?
( ги мрзам кликерите! ;) )
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
Ne bas, osnovata e taa, no ova e specificna modifikacija na odnesuvanjeto za popravanje na vekje nastanati problemi. Se koristi od strana na bihevioristi za resavanje na promeni vo odnesuvanjeto nastanati od dlaboko vkoreneti fobii, frustracii i agresii. Ova ne e dresura, tuku modifikacija na konkretniot problem koj go poprecuva normalnoto odnesuvanje. Vo osnova, kreiras tipicna situacija vo koja kuceto reagira, i rabotis na modifikacija na percipiranjeto na taa situacija od strana na kuceto.
Vo sklop na toa sto go pisuvav za odnesuvanjeto i ucenjeto na kucinjata, mozes da imas sosema fino socijalizirano i dresirano kuce, no ako toa prezivealo edno traumatiziracko iskustvo, togas toa i ke go pamti i sekoja slicna situacija ke ja asocira so toa iskustvo i taka ke se odnesuva. Sporedi go toa so fobii kaj lugeto - racionalno znaes sto e, deka ne treba da se plasis, no koga imas odredena fobija nemozes da se kontroliras. Toa ne znaci deka kuceto ne ti e socijlizirano ili e opasno, no vo odredeni situacii ke reagira na mnogu opasen nacin. Ako sakas da go iskorenis takvoto odnesuvanje, mor da rabotis konkretno na popravanje na losoto iskustvo na kuceto.
https://www.youtube.com/watch?v=bm5k2tIkXMY
eve uste edno video - taa e tehnikata i mnogu slicen problem, kucevo e agresivno podolgo vreme na odredeni rasi na kucinja posle napad od drugo kuce. So ovaa tehnika se raboti na promenuvanje na nacinot na koj taa reagira koga ke vidi takvo kuce. Ova ne go resava problemot vo celost no e dobar pocetok. Ako uspees da ja iskorenis prvicnata panicna reakcija na kuceto, postepeno toa ke moze da se stalozi do stepen da ke se obide da istrazi dali situacijata e navistina opasna ili ne, bez eksplozivna reakcija.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
E ne me mrzi be Kurto da pisuvam, ama izgleda tebe te mrzi da citas i da rabotis so kuce. Ne postoi internet lek niti kratkotraen lek, za ovie situacii treba vreme i rabota.
Ama aj od pocetok, za da ne se grizis dali znam sto zboruvam ili ne. Cuvam kucinja preku 20 godini i toa od ulicni dzukeli do rasni, sekakvi golemini i temperamenti a pretezno golemi rasi na kucinja megju poslednite germanski i belgiski ovcri, kane korso, americki buldog.Imam raboteno o dresura i socijalizacija na razlicni rasi na kucinja, osobeno resocijalizacija na dokazano agresivni rabotni kucinja. Po profesija sum Veterinaren Lekar,i do krajot na 2013 go vodev prifatniot centar za kucinja skitnici vo Veles pa mozes da gi prasas skopskite i veleskite aktivisti kako toa izgledase koga jas bev tamu. Inaku rabotev se - od zalovuvanje na ulicni kucinja (i nikogas ne mi trebalo nisto povekje od povodnik za da gi fatam i stavam vo kafez) do sterilizacii, ispituvanja, procenka na odnesuvanje. Jas go imav edinstveniot AB vo Makedonija koj bese aktiven na izlozbi i imase i ring dresura. Kucinja me kazale na nekolku pati - vo situacii kako pogornava, a nikogs na rabota nitu pak skitnici. Vo Melburn sum 2 godini i rabotam vo RSPCA, i del od rabotata mi e da go procenam odnesuvanjeto na kucinjata pred da se vdomat. Rabotam zaedno so behavioristi na modifikacija na odnesuvanjeto na zivotnite, momentalno pretezno kucinja. Dovolni li se kvalifikaciive za da pisuvam tuka?
Sto se odnesuva do teoriite, FAKT e deka problem so odnesuvanjeto na edno kuce treba meseci i godini da pominat dodeka da se popravi. E sega, da se potrudese da procits vnimatelno kako Vanlok, jas tvoeto prasanje go odgovoriv dvapati, i toa uste pred da go postavis. Zatoa znam deka ne si mi go procital postot, pa i nemas osnova da se zalis deka e dolg.
Vanlok, ne se raboti za cekanje so godini, vsusnost najbitno e kucinjata postojano da se socijaliziraat uste od mladi, i zatoa sekoj den ke odite vo park, no ona sto ti mozes da go pravis e da go kontroliras ona sto mozes. ne znaes kakvi se drugite kucinja, ama znaes kakvo e tvoeto, ako znaes na primer deka bilo napadnato od drugi kucinja i sega reagira, pa ako vidis pusteno nepoznato kuce pred tebe - ne go nosi tvoeto kuce tamu, taka nemoras da se grizis dali ke ti go napadnat kuceto. Toa ne e znaenje so kucinja, toa e samo prosta logika. I jas imav isto iskustvo so mojot belgiski ovcar, na okolu 1 godina ja napadna kuce so koe prethodno si igrase i stana reaktivna na odredeni kucinja vo park. Se na se mi trebaa okolu 3 godini da dojdeme do toa da bide sosema bezbedna so nepoznati kucinja. I nemavme propusteno ni den vo parkot. Kako sto veli linkot, kucinjata postojano ucat i im e potrebno da bidat okolu drugi kucinja za da steknat iskustvo. Toa sto sekoj sopstvenik treba i moze da go kontrolira e da kuceto ne dobie traumatski iskustva, oti edno takvo, moze ke se sluci za 5 minuti, ama posle treba godini za da se popravi. NZS, problemot so fobija i agresija kon kucinja moze da se modificira so BAT1 tehnika :masa:
https://www.youtube.com/watch?v=OFTd_lzHzUM
Izvini sto ne ti ja pratam karierata.
Se ova sto go opisa moze da se primeni vo normalni drzavi. Vo tie drzavi nema nekoj da si dozvoli da pusti kuce od lanec i da sozdava neprijatni situacii.
Namesto da razvivame i citame teorii, prakticno moze da se resi problemot so toa sto site ke si gi vodat na povodnik i SITE ke si imaat maski. Prosto e,neli? Malite rasi najcesto provociraat, i posle oni se zrtvite i gazdite pravat drama! Do sega nemam videno NIEDEN sopstvenik na mala rasa da nosi maska za svoeto kuce.
Za da dojdeme do nivoto na kinologija kako Avstralija, nie prvo treba da gi educirame i da gi kaznime "nekoj pogrden zbor po vas izbor", pa posle da premineme na kucinjata. I jas bi sakal da se zanimavame so problemi kako "vasite" kako socijalizacija i slicno, ama kaj nas seuste ima milioni bezdomni zivotni seuste na ulicite, neodgovorni sopstvenici, bezzakonie itn.

Primer kako se resava problem kaj nas: Dreser si go seta kuceto sto mu go doverile na dresura. Grupa "mangupi" so pit bull, go s'skaat kuceto, i pitot go napaga kutreto na dreserot. Covekot go nosi negovoto kuce doma, se vraka so pistol, im go vperuva - "ajde sega da vidime koj e fraer". Normalno site kutat, covekot vo afekt so rackata na pistolot mu go krsi cerepot na pitot, i se zavrsuva prikaznata. E do tamu e sostojbata vo MKD, izgleda se zabelezuva razlikata vo civilizacija, i zatoa ne mi se svatlivi bajkite koi gi raskaza.
Inace sum ljubitel i cuvam kucinja veke 30 godini, site so golem ili sreden rast, i valjda i jas znam nesto
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.475
Поени од реакции
4.526
да шеташ пуштен пит треба да те стрпаат во затвор уште пред да се случи нешто лошо(со друго куче,дете,човек или некое друго невино животинче)

доколку има нападнато - обештетување дебело,казна затвор,забрана за чување било какви раси на кучиња бар 7 години
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.066
Поени од реакции
30.156
Баш некни во паркот првин излегов со сестра ми, тогаш го прошетав песот, го оставив дома и после пак се вратив во паркот каде ме чекаа женската со сестрата и потенцијалното баџаначе. И кога бев првиот пат си шетаа два питбула едни дечки и ги оставија онака врзани на не многу сигурни цевки. Се оддалечив максимум со песот дури можам, а тие гледаат ли гледаат онака скрвено, мислиш да ги пуштат, ќе откорнат. А мојов ретривер, жими таквово ќе се одбрани, за 10 секунди ќе го раскинат. И си заминавме.
После ко се вратив ги гледам на едниот дел од паркот си ги пуштиле бе. И тргам малку погоре на кај другиот дел од пракот, ко гледам шетаат мала хаска. Не одете му реков нанаму има два питбули. Децава се преплашија, опашката в газ и си заминаа дома секундарно со малото кученце.

Не знам што ум ги сечи, што ги пуштаат тоа питбулите слободно да се шетаат. Колку сакаат нека им бидат дресирани/воспитани, чинам во генот им е да се скрварат на друго куче. Башка то се одзема слободата на останатите луѓе кои на ремче си го шетаат кучето.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
Koj rece daka si dolzen da mi pratis kariera? A ako 30 godini cuvas kucinja vredi samo ako nesto si naucil od toa, ako ne tesko na kucinjata. I sto, Makedonija ne e normalna drzava? Ma nemoj! Jas uspeav ko najnormalen covek do pred 2 godini da ziveam tamu so eden kup kucinja po parkovi, pusteni i vrzani da ziveam bez incidenti. Treba samo da se ima razum malku i roa sekoj od nas sam za sebe. I ne mi kazuvaj ti mene za teorii, sidrom corba makedonce, koga osven laenje po forumi deka ne cini nisto, i site drugi se krivi samo jas ne, nisto ne se pravi. I posle Cacko e kriv, auuuu pistol imam, golemo cudo! Pa i toj so pitot eden den ke ima pistol i posle? Em suto, em bode. Breeej, narodov!
E eve vo normalnava drzava kaj sto ziveam sega, nikoj ne e dolzen da nosi maska nitu da si go vrze kuceto vo park. Ako se sluci incident,kuceto sto napadnalo i tesko povredilo drugo kuce, ke ti go zemat i ke go ubijat, a gazdata ke si plati kazna. I tolku. Znaes dosega kolku pudlici imam uspieno sto iskasale deca? Kinoloskoto nivo na Avstralija ne e nisto povisoko od Makedonija, samo tuka i ke se napravi nesto koga ima problem.
A se dodeka resenieto na problemov e " site da nosat maski i povodnici, ama prvo drugite pa posle moeto kuce" nema nisto da resis. Ne go baraj neodgovorniot sopstvenik podaleku od ogledaloto.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Koj rece daka si dolzen da mi pratis kariera? A ako 30 godini cuvas kucinja vredi samo ako nesto si naucil od toa, ako ne tesko na kucinjata. I sto, Makedonija ne e normalna drzava? Ma nemoj! Jas uspeav ko najnormalen covek do pred 2 godini da ziveam tamu so eden kup kucinja po parkovi, pusteni i vrzani da ziveam bez incidenti. Treba samo da se ima razum malku i roa sekoj od nas sam za sebe. I ne mi kazuvaj ti mene za teorii, sidrom corba makedonce, koga osven laenje po forumi deka ne cini nisto, i site drugi se krivi samo jas ne, nisto ne se pravi. I posle Cacko e kriv, auuuu pistol imam, golemo cudo! Pa i toj so pitot eden den ke ima pistol i posle? Em suto, em bode. Breeej, narodov!
E eve vo normalnava drzava kaj sto ziveam sega, nikoj ne e dolzen da nosi maska nitu da si go vrze kuceto vo park. Ako se sluci incident,kuceto sto napadnalo i tesko povredilo drugo kuce, ke ti go zemat i ke go ubijat, a gazdata ke si plati kazna. I tolku. Znaes dosega kolku pudlici imam uspieno sto iskasale deca? Kinoloskoto nivo na Avstralija ne e nisto povisoko od Makedonija, samo tuka i ke se napravi nesto koga ima problem.
A se dodeka resenieto na problemov e " site da nosat maski i povodnici, ama prvo drugite pa posle moeto kuce" nema nisto da resis. Ne go baraj neodgovorniot sopstvenik podaleku od ogledaloto.
Tvoive postovi preminuvaat vo licni navredi,a ne vo diskusii,i nema potreba da se spustam na tvoe nivo. Patrioti sto ziveat na 20k km od doma ima mnogu. Pa uste i go zaboravaat majciniot jazik,neli behivioristke.
Za toa dali gi setam moite kucinja so maska,i kakvi se moite kucinja,bi sakal da komentira nekoj sto me znae,da ne zvucam neskromno kako nekoi na forumov so karieri.
Ke gi citam tvoite postovi,no nema da ti repliciram,da ne gi zamaram ostanatite. Bidi pozdraven/a. Best regards
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.288
Поени од реакции
9.830
I sto, Makedonija ne e normalna drzava? Ma nemoj! Jas uspeav ko najnormalen covek do pred 2 godini da ziveam tamu so eden kup kucinja po parkovi, pusteni i vrzani da ziveam bez incidenti. Treba samo da se ima razum malku i roa sekoj od nas sam za sebe. I ne mi kazuvaj ti mene za teorii, sidrom corba makedonce, koga osven laenje po forumi deka ne cini nisto, i site drugi se krivi samo jas ne, nisto ne se pravi. I posle Cacko e kriv, auuuu pistol imam, golemo cudo! Pa i toj so pitot eden den ke ima pistol i posle? Em suto, em bode. Breeej, narodov!
Без навреда Улуру, ама мислам дека помалку ја губиш перспективата на општата јавност.
Ти сепак си професионалец со големи познавања, и тоа влијае на твоите гледишта на работите. Но поголемиот дел од популацијата, наголемиот дел всушност - нема ни делче од твоето познавање за психологијата и однесувањето на кучињата. Луѓето едноставно не ги знаат тие работи, што се потребни за справување со несакани ситуации, или со потенцијалот за нив.

Генералната популација не ни мора да ги знае тие работи, не постои законска обврска за тоа. Но постои закон за обавезно носење на поводник и маска. Кога истиот би се спроведувал, сите многу бргу би научиле да го почитуваат тој закон.


Даваш многу корисни и интересни совети, но за некој што е целосен лаик (а такви се повеќето луѓе), единствениот употреблив совет што го нудиш - е да се избегнуваат големите пуштени кучиња. Што со оглед на бројот на истите, низ градските паркови и на малтене сите тревни површини - не е баш реална опција. Не знам, можеби во Велес било поинаку. Во Скопје дефинитивно не е лесно 100% да избегнуваш големите пуштени кучиња. Секаде ги има, па дури и на тревниците меѓу стамбените згради. Единствена „отстапка“ што таквите несовесни сопственици ја прават - е да ги пуштаат кучињата да се истрчаат после првиот мрак. Што твојот совет за избегнување, го прави скоро неупотреблив. Посебно ако кучињата се со потемна боја.

Непочитувањето на законот е голем проблем, и нема да помогне никакво очекување за совест и едукација на генералната популација. Потребно е целосно и постојано спроведување на законот. Поединецот единствено што може да направи е да се брани сам, со оружје. Можеби не со пиштол, ама барем со навистина голем стап. Закон на џунглата, ебаго. До таму дојдовме.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
Blagodaram Kurto sto odluci da me postedis od nekulturni repliki. I voedno, dlaboko se izvinuvam na site sto na temava se obidov da stavam i konstruktiven dijalog,iako temata sluzi za lecenje frustracii. No koj kako saka, forumov e sloboden za sekoj da si izrazi mislenje.
E sega Vanlok, kako sto i mnogupati porano sme diskutirale ti i jas, ne se raboti sekoj sto ima kuce da bide Cezar Milan, tuku samo za obicna prosta logika ili zdrav razum. Ne e nikoj dolzen da trasira mapa kaj ke go seta kuceto niti da bide vidovit da znae dali ke sretne mirno, ili agresivno kuce pritoa. Ama fakt e deka bilo sto moze da se sluci na sekogo. I Veles e ist kako Skopje, parkot e edinstvenata najpopularna golema javna povrsina kade site doagjaat da gi prosetaat decata, kucinjata....i ima sekakvi golemini i temperamenti i ne mozes da predvidis sto ke se sluci. Pa sepak retko se slucuvale seriozni incidenti - i toa zboruvam za poslednite 20-25 godini. Jas ne razbiram sto e tolku toa razlicno od Skopje.
Za totalni nepoznavaci, jas mislam i najdobar sovet e da NE GO NOSI KUCETO TAMU KAJ STO GLEDAS DEKA IMA SLOBODNO PUSTENI NEPOZNATI KUCINJA Pa i vo gradski park vo Skopje tolku e toa neizvodlivo? Prvo, ne se site pusteni kucinja opasni, ama ako gledas pusteno kuce koe ne go poznavas, ne odi nakaj nego so tvoeto kuce ako ne si 100% siguren deka mozes da se spravis so sto i da se sluci. Prosta logika - najdobar nacin da se spasis od opasna situacija e da se osiguras taa da ne se ni sluci. E sega, mozes da nosis lastegarka so tebe :) ili da probas da viknes na gazdata da si go vrze kuceto i posle da probate da vidite dali ke se druzat kucinjata ili ne. Druga rabota e sto, koga go setas kuceto, najcesto odis na najbliskiot soodveten teren, pa posle samo nekolku dena odenje na taa lokacija ke znaes otprilika koi kucinja se redovni tamu koi se mirni,koi ne, koi se pusteni, koi se vrzani. Taka da ne e tolku tesko da znaes koi kucinja se bezbedni. Ako baras siguren recept za opasni situacii, nema takov, bidejki sekoja situacija e razlicna. Eve Erich Zann dade dva odlicni primeri so negovoto kuce, sto se moze da se sluci vo park.
Ova e zatoa sto site barame odgovorni sopstvenici sto si nosat maski na kucinjata i si gi setaat na povodnici.Ama vo praksa ne e taka, i nema da bide taka se dodeka naseto razmisluvanje e "jas ne mu stavam maska na kuceto, za da se odbrani ako go napadnat" zatoa sto ako jas taka mislam, i nekoj drug taka misli i imas kup kucinja bez maski zaradi toa. Istoto razmisluvanje e i za mikrocipovite, i za vakciniranje od besnilo itn, itn.... Odgovornosta pocnuva od nas samite. Za istive problemi so povodnici i maski diskutiravme kako sto se sekjavam i pred 4 godini, jas ne gledam nekoja promena na podobro ili poloso. Zakonot postoi zo godini, ama fakt e deka ne se sproveduva, moze sekoj da nosi i oruzje, i toa nisto ne resava. Zatoa ne mislam deka ne ja sogleduvam perspektivata na opstata javnost, jas samo prasuvam tolku li e golemo ocekuvanje od eden prosecen sopstvenik na kuce vo makedonija denes, da se trgne nastrana od opasna situacija? Eve pak,primerot na Erich - gledas kucinja sto ti se cinat opasni, si se trgas nastrana, problem resen, site zdravi-zivi! :oeoeoe: Pozdrav!
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.860
Поени од реакции
2.421
Izvini sto ne ti ja pratam karierata.
Еве јас ќе ти одговорам наместо нејзе.

Членот се потрудил да напише и да објасни уште се прашува како не ја мрзи да пишува долги постови.

Теории....па 90% од нас не знаат ни пола од ова да напишат. И не знам кај се најде ти навреден? Не е вистина дека сме чорба народ? А офф топикот секако дека ќе биде соодветно одстранет.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Uste ne iskocena od MKD, pocna so teorii "corba narod"sme bile a? Rekov deka ne vazat zakoni kaj nas,a toa corba narod moze e termin na "patriotot" so znameto.
Po teorijata na strucnjakot, ne treba da iskacame so nasite kucinja, ili da gi setame kaj sto nema luge? Devojkata so dobermanot ja napadnalo drugo kuce, i ona bila kriva,a ne bilo toa kuce i sopstvenikot krivi zosto bile pomalce svesni,tuku nie svesnite treba da begame od niv. Kade da begas? A i zosto da begas?
A od druga strana kazuva kako vo idealnata zemja ubiva pudlici sto kasnale dete. Kontradiktorno malce ili mene mi se cini?
Prodavajte im prikazni na lugeto, i teorii za utopija.
Se sto treba e da vazi zakonot za maska i povodnik za SITE, i nema da ima ubivanje na kucinja, i stresovi za sopstvenici.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.860
Поени од реакции
2.421
Контрадикторна е она или ти со тоа што кажуваш дека законот треба да важи? Па кој рече дека не важи? Тоа што не се почитува е друг муабет, баш поради тоа што е веќе споменато. Си чул ти за термин подобро да се спречи отколку да се лечи? Поарно е да одиш директно кон куче каде што знаеш, си имал претходно лошо искуство дека може да дојде до тепачка или пак да направиш чекор повеќе и да избегнеш? Не знам, јас не сакам да си го носам кучето на крпење...

И ако дојде до тепачка, што е битно кој е крив? Штетата е направена.

Што има врска сеа убивањето? Ако тоа куче не може да биде корегирано, контролирано тогаш е машина за масакар, некој попаметен од тебе и од мене оценил дека таква едника може да предизвика штета, или веќе предизвикала штета и дека не може да се корегира таквото однесување. Решение е хумана евтаназија. Тоа е реално размислување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom