Иран

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.709
Поени од реакции
26.230
Реално ова е огромен шамар за САД, кинезиве полека почнуваат секаде да се шират...
Не сум сигурен дека Кина е главен посредник во ова. Поиште би се кладел на Русија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Не сум сигурен дека Кина е главен посредник во ова. Поиште би се кладел на Русија.
kina e. kina ima apla vlezeno i vo 2te drzavi. belt and road ke pominuva i vo 2 te drzavi a sakaat i kopnena alternativa na morskite tesneci...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.733
С. Арабија нема никаква корист од приближување на односите со Иран, освен ако не добие нешто.
Нафта може да им продаваат на кого сакаат, Кина не е дури ни толку конкурентна да купува по повисоки цени, особено сега после војнава, ги омекнуваат односите со Израел, стануваат се полиберални што за возврат им носи приходи, го имаат најдоброто оружје (платено дебело се разбира), најмоќниот сојузник на нивна страна...
Што ли С. Арабија може да добие од ваков договор имајќи предвид дека има скоро се? :sneaky:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
Колку се само смешни тие што мислат дека Иран може да се токми со Израел, особено во регионот каде што сите сили се контра ајатолахот и одвај чекаат да биде симнат од власт. Снимки му пратиле на Израел од местата каде се чувале боевите глави. Контра Иран се: Израел, Ирак, Турција, СА, Катар, Емиратите итн, а Иран ја има само разорана Сирија и Хезболах, така да во блиска иднина (а и во далечна) Иран нема да влета во таква погубна екскурзија која ќе има фатални последици за државата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.159
Поени од реакции
39.861
Колку се само смешни тие што мислат дека Иран може да се токми со Израел, особено во регионот каде што сите сили се контра ајатолахот и одвај чекаат да биде симнат од власт. Снимки му пратиле на Израел од местата каде се чувале боевите глави. Контра Иран се: Израел, Ирак, Турција, СА, Катар, Емиратите итн, а Иран ја има само разорана Сирија и Хезболах, така да во блиска иднина (а и во далечна) Иран нема да влета во таква погубна екскурзија која ќе има фатални последици за државата.
Иран ги има Ирак, Сирија, Либан, од Персија до средоземно море све контролира. Многу го потценуваш да бидеме реални.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.733
Колку се само смешни тие што мислат дека Иран може да се токми со Израел, особено во регионот каде што сите сили се контра ајатолахот и одвај чекаат да биде симнат од власт. Снимки му пратиле на Израел од местата каде се чувале боевите глави. Контра Иран се: Израел, Ирак, Турција, СА, Катар, Емиратите итн, а Иран ја има само разорана Сирија и Хезболах, така да во блиска иднина (а и во далечна) Иран нема да влета во таква погубна екскурзија која ќе има фатални последици за државата.
Иран е најмоќниот играч на Блискиот Исток. Со војски во Јемен, Сирија, Ирак и Либан може да влијае многу врз останатите, како и во тие земји. Не за џабе се почнати војни во овие земји. Со местоположбата може да влијае врз светските економски текови (ок, тука само ако не реагира САД), имајќи предвид дека битни рути се во досегот на контрола И на оружјата на Иран. Блиску се да ја оформат оската Либан-Сирија-Ирак, која моментално е прекината со Американската окупација на голем дел од територијата на Сирија.

Соочени со децениски санкции и закани, имаат равиено солидна одбрана и офанзивни способности, што го прави Иран технолошки независен и понапреден од соседите кои зависат од надворешни фактори кога им е прашање одбраната. Без соодветен одговор, како и напорите на Иран да направи нуклеарно оружје, може да биде сериозна закана не само на соседите, туку и на Русија и Кина, иако засега ситуацијата налага тие да им бидат сојузници. Секој воен обид да се спречи Иран да развие нуклеарно оружје ќе го чини напаѓачот многу како што поминува времето, бидејќи Иран, забрзано со војната во Украина добива и развива оружја што стануваат се помоќни. Последно што се зборува е дека ќе го добијаат еден од најдобрите воени авиони, Су-35.

Да, Израел е помоќен, и да, Израел во иднина само ќе расти по моќ (Израел е една од најперспективните земји на планетава, имаат голем прираст на население, технолошки се развиваат со неверојатно темпо, економски исто), но Иран вооружен со разновидност на оружја плус поседи во горе набројаните земји е сериозна закана и секоја воена агресија врз нив можат да ја направат многу скапа за напаѓачот.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.562
Поени од реакции
23.430
Хјуман заборави да го пишеш и најбитното дека Иран во однос на Израел има огромна бројност на луѓе. 10 пати е поброен ( 6 мил и 60 мил). Така што и тоа е огромна важна предност како што гледаме од ситуацијава во Украина.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.733
Хјуман заборави да го пишеш и најбитното дека Иран во однос на Израел има огромна бројност на луѓе. 10 пати е поброен ( 6 мил и 60 мил). Така што и тоа е огромна важна предност како што гледаме од ситуацијава во Украина.
Ова пред 10 години? :)
Израелците се 10 милиони, Иранците 85.
Битното е што природниот прираст кај Израелците е огромен, додека кај Иранците последната деценија е под точката на раст. Иран (како и доста од околните земји, Турција, Египет итн) е на еден чекор од она што се сега Европските земји. Полошото е што се движат во таа линија.
БДП по жител на Израел е неколку кратно поголема од тоа на Иран.

Но населението не е битно, двете земји не се граничат, па никогаш нема да има класична фронтовска војна меѓу овие две земји, ако мислеше на тоа.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Ова пред 10 години? :)
Израелците се 10 милиони, Иранците 85.
Битното е што природниот прираст кај Израелците е огромен, додека кај Иранците последната деценија е под точката на раст. Иран (како и доста од околните земји, Турција, Египет итн) е на еден чекор од она што се сега Европските земји. Полошото е што се движат во таа линија.
БДП по жител на Израел е неколку кратно поголема од тоа на Иран.

Но населението не е битно, двете земји не се граничат, па никогаш нема да има класична фронтовска војна меѓу овие две земји, ако мислеше на тоа.
Евреите се само 7 милиони и 2-3 милиони арапи и ако се земе Палестина како територија (со Газа и брегот) се проценува дека има повеќе не евреи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.381


@Vartolu охохо види дебелиов како до дочекуваат со почесна стража и со сите фанфари... Изгледа во Иран не слушнале дека е диктатор и дека Белорусија е „недемократска“ држава (а таквите треба да се плукаат и осудуваат).
Автоматски споено мислење:

С. Арабија нема никаква корист од приближување на односите со Иран, освен ако не добие нешто.
Нафта може да им продаваат на кого сакаат, Кина не е дури ни толку конкурентна да купува по повисоки цени, особено сега после војнава, ги омекнуваат односите со Израел, стануваат се полиберални што за возврат им носи приходи, го имаат најдоброто оружје (платено дебело се разбира), најмоќниот сојузник на нивна страна...
Што ли С. Арабија може да добие од ваков договор имајќи предвид дека има скоро се? :sneaky:
Први комшии (малтене), и тоа со воено силна и развиена држава.

Немале ќар од пријателство... А ќар од непријателство?
Ништо.

Зијан од непријателство?
Многу.


Порано мораа да одработуваат за САД, додека овие беа доволно силни за да им се наметнуваат. Сега... Епа сега чорба Американче. :unsure:
Плус ќе се заврши војната со шиитските Хути во Јемен (кои Иран ги поддржуваат). И тоа како имаат ќар да не се непријатели со Иран.

Епа чорба.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
@Vartolu охохо види дебелиов како до дочекуваат со почесна стража и со сите фанфари... Изгледа во Иран не слушнале дека е диктатор и дека Белорусија е „недемократска“ држава (а таквите треба да се плукаат и осудуваат).
Исти се со ајатолахот, затоа :) Си се бараат хаха
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
Евреите се само 7 милиони и 2-3 милиони арапи и ако се земе Палестина како територија (со Газа и брегот) се проценува дека има повеќе не евреи.
ne e bitno kolku se evreite, klucniot faktor e sto imaat nuklearki, a komsiite i drugite vo regionot nemaat. iran kolku ziteli i da ima i kolku moderno oruzje uste da proizvodi ili da nabavi, se dodeka samo izrael ima nuklearki tie ke ostanat glavni vo regionot (na strana toa sto amerite sekako stojat pozadi niv bidejki tamu evreite se klucni faktori i kaj demokratite i kaj republikancite).

se dodeka samo izrael ima nuklearki nikoj ne moze so niv da ratuva na "fer" nacin bidejki ako nekoj ozbilno bi zapocnal vojna protiv niv, ozbilno vo smisla izraelcite da imaat desetici iljadi zrtvi i da se pred gubenje na teritorija, togas bi frcele nuklearki i koj i da e ke izgubi odnosno vednas ke kapitulira. poslednite decenii arsenalot tolku go zgolemija sto bi mozele so lesnotija da go unistat celiot region.

celata taja rabota okolu nuklearkite e pricinata zosto iran e drzavata koja postojano e pod udar na amerite. iran e edinstvenata drzava vo regionot koja se uste ima ambicii da ima nuklearki i istovremeno teoreticno bi bila i sposobna toa da go ostvari vo bliska idnina. site drugi prilicno mokni drzavi vo regionot ja imaat svitkano opaskata pred izrael/SAD i se otkazale od takvi planovi. toa e dilot, prifati gi evreite kako hegemon vo regionot i nemas problem so amerite (normalno osven ako nesto drugo im preci). zaradi toa i ne veruvam deka iran vo bliska idnina ke ima nuklearki, togas izrael kako drzava bi imala ogromni problemi, ne bi mozele kako sega da pravat sto sakaat i nikoj nisto da ne im moze.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom