Иран

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
оф-топик, ама и не е:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Сулејмани може спремал терористички напади у Босна, али против кого?
Ја не можам да ги наречам терористички и онеправдам нападите врз ИСИС, да речеме, или против организации кои подржуваат тероризам, како тоа што е Босна.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
798
Поени од реакции
1.598
оф-топик, ама и не е:
Саудијците им пукаат по бази, спонзорираат џихадистичка идеологија, 15 од 19 напаѓачи на 1 Септември имаат Саудијско државјанство битно Иран и Солејмани се терористи и опасност за Американците :rolleyes: истиот тој Солејмани што главна битка водеше против ИСИС во Сирија и Ирак додека други се повлекувуваа
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Саудијците им пукаат по бази, спонзорираат џихадистичка идеологија, 15 од 19 напаѓачи на 1 Септември имаат Саудијско државјанство битно Иран и Солејмани се терористи и опасност за Американците :rolleyes: истиот тој Солејмани што главна битка водеше против ИСИС во Сирија и Ирак додека други се повлекувуваа
Да, ама дали Иран им дава контрола на САД врз своите резерви нафта?
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
798
Поени од реакции
1.598
Да, ама дали Иран им дава контрола на САД врз своите резерви нафта?
Е тоа е клучот во равенкава, плус околу 40% од извозот на Американско оружје го купуваат Саудијците

За тоа Иранскиот врховен водач Хаменеи даде убав опис за Саудијците, дека Америка ги гледа само како крава за молзење :)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Е тоа е клучот во равенкава, плус околу 40% од извозот на Американско оружје го купуваат Саудијците

За тоа Иранскиот врховен водач Хаменеи даде убав опис за Саудијците, дека Америка ги гледа само како крава за молзење :)
Ме боли кур што ги молзат. Она што ме занима е како им прогледува низ прсти за подршката и финансирањето на исламскиот тероризам и ширењето на вехабистичкиот отров.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
798
Поени од реакции
1.598
Ме боли кур што ги молзат. Она што ме занима е како им прогледува низ прсти за подршката и финансирањето на исламскиот тероризам и ширењето на вехабистичкиот отров.
Епа додека им дозволуваат да ги молзат ќе им прогледуваат низ прсти, ако случајно решат да скршнат од патот ќе има бомбадирање и барања за демократизирање
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.412
Поени од реакции
7.270

снимкава некако сомнителна, рекоа дека авионот бил на неколку иљади метри а не одма на хоризонтот... и како што гледам снимкава е 2019
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.175
Поени од реакции
956
По се изгледа убиениот генерал имал многу поголема улога од колку што се сметаше на почетокот.
Нема никаков аргумент за тоа дека тој организирал напади по амбасади и слично, ама затоа има вест дека атентатот бил подготвен 6 месеци порано, и одобрен од Трамп со напомена дека сепак за изведување на терористичкиот напад, атентатот крајниот збор требало да го има Трамп. За ова Трамп уште и се фали дека наредил атентат, или е луд или не му се овците на број. Со тоа самиот признава дека наредил убиство, а за што Иран најавува дека ќе бара судска разрешници. Би било интересно да се види дали Трамп би можел со помош на Килари да заврши на суд како воен злосторник!

Дека генералот имал поголема улога во иранските структури може да се види по тоа што деновиве повторно се започнаа со протести (за демоНкратизација) и нереди во Иран.
Меѓу тие што протестираа е и британскиот амбасадор во таа земја по што е приведен, а во изјавата вели дека бил на бербер човекот, нешто слично имаше и кај нас само то кај нас дури влегоа и во собрание, овие амбасадори се или оператицви за спец-операции?

Околу авионот, нови моменти.
Некој случајно или “случајно“ го исклучил транспондерот на боингот на само 30 секунди!
Но сепак доволно да се направи збрка во ПВО системот за да се гаѓа авионот со чеканот.
Се пласираа 2 видеа на кои се гледа дека едниот е лажиран и кај преправениот го нема недостаток од 30 секунди!
За ова дури и Нјујорк Тајмс излезе со вест (каков таков ама објави), ...

Important explain about the second video which released tonight and shows 2 missiles hit the flight PS572.
THE SECOND VIDEO IS FAKE!
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
718
Поени од реакции
360
Ме боли кур што ги молзат. Она што ме занима е како им прогледува низ прсти за подршката и финансирањето на исламскиот тероризам и ширењето на вехабистичкиот отров.
Mu e gajle na saudiska arabija ziveat kako vo raj se gospodari se imat mu rabotat indici I pakistanci ,samo nafta i religija drugo od nisto nemat poznavanja a I ne mu treba.samo edna rabota mi e cudna vo ta drzava ima nenormalno visok procent na dijabetis 1v u svetot.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.175
Поени од реакции
956
Срамежливо ама сепак почнаа да се појавуваат вести за ирнаското рекетирање на УСА базите во Ирак!

за жал веста не може да се земе како веродостојна особено што нема извор и е преземена од твитер, сепак еве ја:
Зошто би се носеле војници дури во Германија само заради потрес на мозокот?

еве го и твитот:


Сепак, не се секирајте се ќе биде океј! штом Путин и Буш танцуваат заедно.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.171
Поени од реакции
4.366
Нешто спласна ратоборноста на иранциве!Едно е јасно Америка е премногу моќна за да се спротистават.Утре на Трамп да му текни да им го напднит парламентон со томахавки иранциве само ќе поблеат малку и тоа е тоа.Па рачунај во Ирак изгласаа на парламент да си одат сите странски сили од државата,Трамп им порача дека не ги е.е.ќе си ги чуваат нафтените полиња,како да се америчка сопственост.
 
На врв Bottom