Иран

Член од
23 мај 2019
Мислења
1.174
Поени од реакции
956
крстосувачка ракета и авион поготово патнички немаат ист radar signature, авионот е огромен објект а крстосувачката ракета е многу помала, така да тоа е многу глуп изговор. Најверојатно тоа што забележиле дека скренал од правецот па се испаничиле и го упукале.

Еве колкава крос секција има ракета Surface-to-air-missile: ≈0.1 m²
еве колку има карго авион Cargo aircraft: up to 100 m²
Можеме да се убедуваме до утре, ти ќе изнесуваш свои видувања, како што е рефлексна површина на авион и ракета (која осетливост ја имал радарот по висина и слично), јас ќе давам други аргумнети и нема да се разбереме никогаш.
Факт е дека не знаеме ништо за тоа како дошло до соборување на авионот, само знаеме дека е соборен, .. на крајот може да се работи и за резервисти кои во тие мигови од страв или нешто друго штом воочиле цел одлучиле да ја пукаат..
Ова работа е завршена, Иран ја призна вината, се извини изрази жалење и толку... ќе си плати обештетување и осигурување.

-----
Нешто друго овде е чудно, како тоа од Иран има безброј снимки и други непроверени информации ама за базите во Ирак кои беа цел на ракетирање еве и по толку денови нема ништо... некако се успеа вниманието од тој настан да се пренасочи кон овој со цивилниот авион, некој би помислил дека тоа се прави намерно!
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.592
Поени од реакции
35.427
Се изјаснија и Албанците по повод убиството на Сулејмани:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.174
Поени од реакции
956
Диломатска победа во смисла дека Иран сега има полоша дипломатска репутација, особено кај европските држави и полесно ќе биде за Трамп да ги натера да се повлечат и тие од Нуклераниот договор, со што ќе го натера Иран да седне на преговарачка маса за нов договор, кој реално може ни запирка да не се разликува од претходниот, но ќе го набилда егото на Трамп што ќе стои неговото име а не на Обама. Кај Трамп се е само за негова лична себепромоција.
само реков свое мислење, дека се работи са дипломатска катастрофа, а не победа...
и дека последиците од оваа авантура дури до прва ќе го удрат Трамп по глава.
Па да поччекаме и ќе видиме кој имал “прав пат“!
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.271
Поени од реакции
3.649
Диломатска победа во смисла дека Иран сега има полоша дипломатска репутација, особено кај европските држави и полесно ќе биде за Трамп да ги натера да се повлечат и тие од Нуклераниот договор, со што ќе го натера Иран да седне на преговарачка маса за нов договор, кој реално може ни запирка да не се разликува од претходниот, но ќе го набилда егото на Трамп што ќе стои неговото име а не на Обама. Кај Трамп се е само за негова лична себепромоција.
Иран и без овој инцидент имаше ужасна репутација во западниот свет. Теократија полна со исламски фундаменталисти во власта, која со децении назад финансира парамилитарни групи, кои делуваат на Блиски исток и давала логистичка и финансиска подршка за разни терористички напади по целиот свет. Ако поентата на целава оваа серија на настани беше Трамп да има некаква пр победа, со која ќе се промовира пред домашниот електорат, тогаш е уште поголем морон од што изгледа.

Никој не знае што беше стратешката вредност на оваа ескалација, со убиството на Сулејмани, од страна на Американците. Барем ја не можам да протолкувам, можеби ќе искочи на виделина некоја грандиозна шема на планерите во Белата куќа, во иднина. Без разлика на оваа пр катастрофа на Иран.
Европските партнери и понатаму инсистираат договорот со Иран да се почитува. Кина и Русија исто. Иран очекувано престана да го почитува, со оглед на тоа што нема никаков бенефит од тоа, после едностраното повлекување на САД.
Режимот во Иран преживеа и претходно во многу потешки геополитички услови, без разлика што овој сет на санкции предизвикаа многу голема контакција на нивната економија. Maximum pressure на економијата на Иран, како што САД си ги крстија политиките после повлекувањето од договорот, е веќе јасно дека нема да има ефект врз промена на режимот во Иран. А ако поентата било да добијат подобра преговарачка позиција за нов договор, со среќа да го донесат Иран на маса, кога се толку блиску до развој на нуклеарно оружје и откако им ја засилија позицијата на hard-liner-ите внатре во Иран, со тоа што одиграа во насока на нивната мантра, дека на САД не може да му се верува. А реално малку противаргументи би имал било кој друг во Иран, освен оваа група, со оглед на фактот што Иран го почитуваше договорот во целост, а сепак на крај остана со прстот во уста, ради еднострана одлука на администрацијата на САД.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.409
Поени од реакции
7.268
Иран и без овој инцидент имаше ужасна репутација во западниот свет. Теократија полна со исламски фундаменталисти во власта, која со децении назад финансира парамилитарни групи, кои делуваат на Блиски исток и давала логистичка и финансиска подршка за разни терористички напади по целиот свет. Ако поентата на целава оваа серија на настани беше Трамп да има некаква пр победа, со која ќе се промовира пред домашниот електорат, тогаш е уште поголем морон од што изгледа.
Не зезај... Со малку променет текст и многу повеќе жртви ќе го видиме делувањето на Америка...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.029
Поени од реакции
1.451
Снимката на којшто се гледа како „наводно“ Украинскиот авион е погоден од ракета:

Слепац само може да не забележи дека проектилот не е испален од земја, тоа е воздух - воздух проектил испален од американско беспилотно летало, за да се накриви Иран дека е злосторник и да можи американецот како досега кај сите што правеше санкции и на крај да бомбардира, така беше и во Либија, Сирија, Украина - исценираа демек како демек Русите го соборија патничкиот авион, но ЦИА ровари и игра валкано...

Слична ситуација беше и во Косово во периодот од 1998 - 1999 година неколку месеци пред бомбардовањето на СР Југославија...

Колони Албанци бегалци со трактори, по 16 - 17 души во една приколка американските бомбардери одозгора ги бомбардираа за да ги прикажат Србите како злосторници и потоа како демек кутрите Албанци ги браниме од Кукавиците и подмолните српски агресори...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.174
Поени од реакции
956
Снимката на којшто се гледа како „наводно“ Украинскиот авион е погоден од ракета:

Слепац само може да не забележи дека проектилот не е испален од земја, тоа е воздух - воздух проектил испален од американско беспилотно летало, за да се накриви Иран дека е злосторник и да можи американецот како досега кај сите што правеше санкции и на крај да бомбардира, така беше и во Либија, Сирија, Украина - исценираа демек како демек Русите го соборија патничкиот авион, но ЦИА ровари и игра валкано...

Слична ситуација беше и во Косово во периодот од 1998 - 1999 година неколку месеци пред бомбардовањето на СР Југославија...

Колони Албанци бегалци со трактори, по 16 - 17 души во една приколка американските бомбардери одозгора ги бомбардираа за да ги прикажат Србите како злосторници и потоа како демек кутрите Албанци ги браниме од Кукавиците и подмолните српски агресори...
може линк до снимката
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.348
Поени од реакции
9.931
воздух проектил испален од американско беспилотно летало, за да се накриви Иран дека е злосторник и да можи американецот како досега кај сите што правеше санкции и на крај да бомбардира, така беше и во Либија, Сирија, Украина - исценираа демек како демек Русите го соборија патничкиот авион, но ЦИА ровари и игра валкано...
Ќе ти држеше вода муабетот Иран да не признаеше дека они го урнале авионот.
Русија на пример никогаш не призна дека го соборија MH17
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.592
Поени од реакции
35.427
Ќе ти држеше вода муабетот Иран да не признаеше дека они го урнале авионот.
Русија на пример никогаш не призна дека го соборија MH17
soros go nateraja iran da priznai takvo nesto inaku iran takvo nesto e bi naprail
iran, rusija se dobri a usa se losi
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.565
Поени од реакции
2.429
Снимката на којшто се гледа како „наводно“ Украинскиот авион е погоден од ракета:

Слепац само може да не забележи дека проектилот не е испален од земја, тоа е воздух - воздух проектил испален од американско беспилотно летало, за да се накриви Иран дека е злосторник и да можи американецот како досега кај сите што правеше санкции и на крај да бомбардира, така беше и во Либија, Сирија, Украина - исценираа демек како демек Русите го соборија патничкиот авион, но ЦИА ровари и игра валкано...

Слична ситуација беше и во Косово во периодот од 1998 - 1999 година неколку месеци пред бомбардовањето на СР Југославија...

Колони Албанци бегалци со трактори, по 16 - 17 души во една приколка американските бомбардери одозгора ги бомбардираа за да ги прикажат Србите како злосторници и потоа како демек кутрите Албанци ги браниме од Кукавиците и подмолните српски агресори...
Читав на друг форум од човек (Канаѓанец) кој работи во НОРАД дека американските сателити можат да детектираат лансирање на САМ (surface-to-air missile) насекаде низ светот според топлината што ја оставаат (heat signature) и затоа знаат веднаш дали се работи за соборување или не.

А во нив интерес е да ја кажат вистината бидејќи ако лажат, на пример акп Иран навистина не го соборил авионов, тогаш прикриваат механички пропуст кој ќе се повтори во иднина.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
798
Поени од реакции
1.597
Снимката на којшто се гледа како „наводно“ Украинскиот авион е погоден од ракета:

Слепац само може да не забележи дека проектилот не е испален од земја, тоа е воздух - воздух проектил испален од американско беспилотно летало, за да се накриви Иран дека е злосторник и да можи американецот како досега кај сите што правеше санкции и на крај да бомбардира, така беше и во Либија, Сирија, Украина - исценираа демек како демек Русите го соборија патничкиот авион, но ЦИА ровари и игра валкано...

Слична ситуација беше и во Косово во периодот од 1998 - 1999 година неколку месеци пред бомбардовањето на СР Југославија...

Колони Албанци бегалци со трактори, по 16 - 17 души во една приколка американските бомбардери одозгора ги бомбардираа за да ги прикажат Србите како злосторници и потоа како демек кутрите Албанци ги браниме од Кукавиците и подмолните српски агресори...
Да беше така немаше Иранците да признаат, јасно е дека е нивна грешка сигурно очекувале Американците да вратат за ракетирањето врз нивната база па се случило ненамерно соборување на авионот. Во право е Гаг погоре за сателитите одма изјавија дека според топлината голема е веројатноста за ракета од земја
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
718
Поени од реакции
360
Да беше така немаше Иранците да признаат, јасно е дека е нивна грешка сигурно очекувале Американците да вратат за ракетирањето врз нивната база па се случило ненамерно соборување на авионот. Во право е Гаг погоре за сателитите одма изјавија дека според топлината голема е веројатноста за ракета од земја
Иранците спремни репетирани ракетите на штрек и готовнос некој се има избрзано
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.174
Поени од реакции
956
Читав на друг форум од човек (Канаѓанец) кој работи во НОРАД дека американските сателити можат да детектираат лансирање на САМ (surface-to-air missile) насекаде низ светот според топлината што ја оставаат (heat signature) и затоа знаат веднаш дали се работи за соборување или не.

А во нив интерес е да ја кажат вистината бидејќи ако лажат, на пример акп Иран навистина не го соборил авионов, тогаш прикриваат механички пропуст кој ќе се повтори во иднина.
Па овие Американците навистина биле з*ебани!
Што им вели сателитот (топлински траг) за оној малезијскиот авион, сигурно знаат ама,... чекај па таму во близина имаше една американска база Диего 'Марадона' или како и беше името, да не се “спуштил“ таму?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.174
Поени од реакции
956
За очекување е во иднина при подготовката на САД трупите кои ширум светот садат демоНкратија, едно од основните прашање да биде:
Како да останеш жив кога паѓаат ирански ракети наоколу? :pistoldz:
Одговорот е: Благовремено да се сокриеш во атомските засолништа од времето на “диктаторот“ Садам! :aplauz:

има и кратко видео за љубителите на визуелната уметност.
 
На врв Bottom