Иран

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Во темата за претседателските избори во во САД пишав(а ми спореа некои) дека победата на Бајден ќе значи војна со Иран пред летото 2021.....

но дип стејт не чека ни до лето...Ред Бул им даде крила и одлучија да провоцираат и напаѓаат пред време


не за друго....случајно Иран да не прифати дуел па да избега, па вака ,,увреѓен, е принуден да закажи утакмица во блиска иднина
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.808
Поени од реакции
1.076
Во темата за претседателските избори во во САД пишав(а ми спореа некои) дека победата на Бајден ќе значи војна со Иран пред летото 2021.....

но дип стејт не чека ни до лето...Ред Бул им даде крила и одлучија да провоцираат и напаѓаат пред време


не за друго....случајно Иран да не прифати дуел па да избега, па вака ,,увреѓен, е принуден да закажи утакмица во блиска иднина
И јас одамна реков дека со победата на Бајден лошо им се пишува на Иранците. 2021 година ќе биде година на војните.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Five city council members sentenced to lashes in Tehran for “economic crimes”






Five members of the Islamic Council in Tehran’s Parand city were sentenced to lashes by the Public and Revolutionary Court of Robat Karim County. They were charged with economic crimes and transferred to the Greater Tehran Penitentiary, according to the state-run Rokna News Agency.

“The five people were charged with financial corruption,” the Robat Karim Public and Revolutionary Prosecutor, Rahim Alishpour said.

“One of them was sentenced to 18 months of prison, the others were sentenced to five years of prison, as well as fines, lashes and dismissal from governmental service,” he added.

The five men were not identified in the report.

The Iranian regime is one of the few states that still uses degrading punishments, even though all international civil and political rights conventions have prohibited the use of inhumane punishments such as execution and flogging.

Flogging is also regularly handed out by the regime to its political opponents including protesters, and dissidents.

In December 2018, an Iranian MP encouraged the use of flogging and execution for “economic offenders”.

“If two people are thoroughly flogged and if two people are executed in a timely manner for controlling the market, it will be a lesson for everyone else,” Aziz Akbarian said in an interview with the state-run Alborz Radio.

“The law to counter those who disrupt the country’s economic system states that if someone intends to hurt the (ruling) system or has knowledge of such a consequence, their punishment is death,” he said.

The Judicial official also said that the Supreme Leader had issued bylaws specifying how the Judiciary was allowed to accelerate the punishment for economic offenses.
:sakasuste:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839


Како беше онаа африканската поговорка, без разлика дали слоновите водат љубов или се борат меѓусебно, тревата страда.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.953
So 5G so prajme. Oddamna nemam procitano nisto za toa kolku e stetna, kako pticite umirale peejki, pcelite glasno zuele i ovoskite ne cutele.
Zosto taka, so se sluci vo megjuvreme a?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Инаку, другарот Иранец ми раскажувал каков е животот во Иран, иако е шетан човек, нему му е нормално дека кај нив дома е така. Во Скопје кога беше, го учевме како се пие алкохол со мезе, бидејќи тој сè на екс пиеше. После објасни дека така му е навика да пие, затоа што во Иран е забранет алкохол и ако го фатат кога купува на црно и пие, ќе биде јавно камшикуван. Рече, за опиум нема толкава казна како за алкохол, бидејќи власта смета дека алкохолот за разлика од опиумот, ги прави луѓето агресивни.

Ни пушташе снимки од свадба, најнормална веселба, би рекле ние, со играње, сите облечени нормално свечено. Се чудев зошто се фали со неа. После кажа дека тоа е забрането, и свадбата била тајна, во некој подрум направена. Прашав, а што ако некој ве пријави за свадбата? Рече, нема шанси нема да се најде таков за да нè пријави.

Забранети се сите социјални мрежи, забрането е да има сметка во странство, забрането е да прими пари од Америка, забрането е да има платежна картичка, за жените е забрането да се облекуваат онака како што за нас е нормално...

А постојано знае да ме кани да дојдам на гости, колку бил убав Иран да го видам. Велам, мене ми е страв дека ќе завршам камшикувана на некој плоштад, премногу забрани имате човече! Јас нема да ги запамтам :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
Инаку, другарот Иранец ми раскажувал каков е животот во Иран, иако е шетан човек, нему му е нормално дека кај нив дома е така. Во Скопје кога беше, го учевме како се пие алкохол со мезе, бидејќи тој сè на екс пиеше. После објасни дека така му е навика да пие, затоа што во Иран е забранет алкохол и ако го фатат кога купува на црно и пие, ќе биде јавно камшикуван. Рече, за опиум нема толкава казна како за алкохол, бидејќи власта смета дека алкохолот за разлика од опиумот, ги прави луѓето агресивни.

Ни пушташе снимки од свадба, најнормална веселба, би рекле ние, со играње, сите облечени нормално свечено. Се чудев зошто се фали со неа. После кажа дека тоа е забрането, и свадбата била тајна, во некој подрум направена. Прашав, а што ако некој ве пријави за свадбата? Рече, нема шанси нема да се најде таков за да нè пријави.

Забранети се сите социјални мрежи, забрането е да има сметка во странство, забрането е да прими пари од Америка, забрането е да има платежна картичка, за жените е забрането да се облекуваат онака како што за нас е нормално...

А постојано знае да ме кани да дојдам на гости, колку бил убав Иран да го видам. Велам, мене ми е страв дека ќе завршам камшикувана на некој плоштад, премногу забрани имате човече! Јас нема да ги запамтам :D
реално одреден дел на забрани треба во целиот свет да се применуваат а не да им се прават на криминалци хотели со 5 ѕвезди за одлежување на казна


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.378
да имаше по еден ваков со камшикот у секоја институција, многу попродуктивна нација ќе бевме
Убаво би било да е така, ама камшикот најверојатно ќе го држи истиот што те дрибла на шалтер во администрација.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
реално одреден дел на забрани треба во целиот свет да се применуваат а не да им се прават на криминалци хотели со 5 ѕвезди за одлежување на казна


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не знам. Нивните забрани малку забегани ми се
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
648
Поени од реакции
550
Не знам. Нивните забрани малку забегани ми се
Среќа немаш пријател од Саудиска Арабија, па да видиш што се е забрането, за саудијците иранците се хипици.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom