Интернет радио и телевизија (стримови, прашања, генерална дискусија...)

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.227
Поени од реакции
5.462
da ne pocnuvam od pocetok da citam(mnogu strani se)moze li nekoj da mi objasni kolku sto vidov deka moze preku VLC player da se gleda TV kako se podesuva za gledanje.Planiram vo Januar da odam za Svedska pa moze li od tamu da gi gledam nasite Makedonski kanali kako i Hrvatski i kanali so filmovi so prevod?
Сите стримови не се отвараат со VLC. Потребни ти се Windows Media Player, VLC Player, SimpleTV Player, Daum Potplayer, Flashplayer. Јас ги имам овие и друго не ми треба.
Се разбира изборот е твој, затоа што има мноштво плеери кои ги читаат стримовите, winamp, bs, gom, km player, progdvb, real итн. Овој последниов realplayer никако не би ти го препорачал.

VLC 2.0.6 Nightly Builds
SimpleTV Player
DaumPotplayer

Стримови со httr, rtmp, rtp, rtsp протокол може да се отвараат со VLC. Истите одат и со DaumPotplayer.
SimpleTV Player - со него може да отвораш стримови кои имаат ваква адреса и сите стримови кои ги чита VLC. Таквиот вид на стрим адреси се читаат и со VLC но за тоа треба rtmpdump и соодветна bat скрипта.
DaumPotplaye е понапреден од VLC па чита и DVB-S2 сигнал од сателитска под услов да имаш соодветна ТВ картичка или пр. ја пушта без проблем оваа скандинавска листа на канали, што не е случај со VLC и пак под услов да имаш соодветен клуч.

Креирање на листа на канали.
Листите се креираат со текст документ.
За VLC запишуваш.
#EXTM3U
#EXTINF:0,Име на каналот
xxxp://стрим адресата
Зачувуваш како Некојдокумент.m3u, вака VLC ќе ти ја отвори листата.
За SimpleTV листата на канали се креира на сличен начин.
#EXTM3U
#EXTINF:0,Име на каналот
xxxp:// адресата
Со тоа што стримот е покомпликуван, па во него содржи ИП адреса, името (адресата) на флеш плеерот и урл адресата. Стримот кој си го симнал со пр. URLHelper, Coojah6 го пастираш тука и ја креираш листата, зачувуваш како .m3u
 

Архивист

Ултрас
Член од
10 мај 2007
Мислења
2.926
Поени од реакции
608
Да прашам нешто. Ми заврши шерингот,но не бев најзадоволен,дали има некој да ми предложи шеринг со најповолни услуги?
 

bobanku

Macedonia timeless
Член од
16 септември 2012
Мислења
2.087
Поени од реакции
2.048
Да прашам нешто. Ми заврши шерингот,но не бев најзадоволен,дали има некој да ми предложи шеринг со најповолни услуги?
pa imas free sering zasto da plakas

p.s oscam i se e mozno

pozz...
 
Член од
20 септември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pozdrav,

kao prvo svima sretni praznici.

Kao drugo interesuje me da li neko zna gdje mogu pronaći VLC stream od sportdigital.tv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom