Интернет радио и телевизија (стримови, прашања, генерална дискусија...)

Член од
1 март 2010
Мислења
379
Поени од реакции
58
Уште малку EX-YU канали. Барат WMP:

mms://62.162.99.150/HBO?u=nYRkQ2fn&p=zmMztthm
mms://87.255.34.86/digitalidentity=zagabria
mms://217.14.208.58/index
mms://62.162.99.150/OBN
mms://rts.videostreaming.rs/rts
mms://helix10.rtvslo.si/wmtencoder/slo1.wmv
mms://wmedia.siol.net/paprika/live
mms://84.255.244.183:8080
 
Член од
1 март 2010
Мислења
379
Поени од реакции
58
Важна забелешка! ! ! При романските канали за да се намали ефектот от оптоваруванье/сецканьето/ може да се направи следното: Во менито на VLC прво притискате "media", после "open network stream" , "show more options" и "caching". Во "caching" може да се промени од 300 ms на околу 12000-15000 ms. Инаку брзината на романските ТВ е 3000-5000 kbit/s. Се надевам дека сте ме разбрали! :wink:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
379
Поени од реакции
58

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
914
Поени од реакции
304
Болдираната тв, т.е. National Geograpic delayed, не е тој линк. Поставениот линк е од Eurosport HD delayed.... ако можи да се среди линкот.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
914
Поени од реакции
304
Фала за брзата реакција....еве еден линк и од мене: http://www.wwitv.com каде што ќе најјдите преку 3000 тв од целиот свет, групирани по држави, вид на програма и сл. ;)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
379
Поени од реакции
58
Телевизии на руски jазик:

http://193.17.208.243:4022/AVC80 Discovery
http://193.17.208.243:4022/ZXY81 Discovery Science
http://193.17.208.243:4022/ZXY82 Discovery World
http://193.17.208.243:4022/ZXY83 Discovery travel&living
http://193.17.208.243:4022/ZXY84 National Geographic
http://193.17.208.243:4022/ZXY85 Viasat History
http://193.17.208.243:4022/ZXY86 Viasat Explorer
http://193.17.208.243:4022/ZXY87 Animal Planet
http://193.17.208.243:4022/ZXY89 Nat Geo Wild
http://193.17.208.243:4022/AVC93 Eurosport
http://193.17.208.243:4022/AVC94 Eurosport2
http://193.17.208.243:4022/AVC100 НТВ-Плјус Футбол
http://193.17.208.243:4022/ZXY97 НТВ-Плјус Спорт Классика
http://193.17.208.243:4022/ZXY96 Россија 2
http://193.17.208.243:4022/AVC131 НТВ-Плјус Наше Кино
http://193.17.208.243:4022/AVC129 TV 1000
http://193.17.208.243:4022/ZXY128 TV 1000 Action
http://193.17.208.243:4022/ZXY130 TV 1000 Русское Кино
http://193.17.208.243:4022/ZXY70 Комедија
http://193.17.208.243:4022/ZXY17 Euronews

--- надополнето ---

Пак мала корекциjа :) http://193.17.208.243:4022/ZXY94 Eurosport 2
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
81
Член од
10 мај 2010
Мислења
452
Поени од реакции
238
decki najdete nekoj kanal HD da gledame svetsko na nego
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.562
Поени од реакции
415
Колку сообраќај трошат за саат тие HD каналите, мереше некој ? :)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.741
Поени од реакции
968
Важна забелешка! ! ! При романските канали за да се намали ефектот от оптоваруванье/сецканьето/ може да се направи следното: Во менито на VLC прво притискате "media", после "open network stream" , "show more options" и "caching". Во "caching" може да се промени од 300 ms на околу 12000-15000 ms. Инаку брзината на романските ТВ е 3000-5000 kbit/s. Се надевам дека сте ме разбрали! :wink:
Друже де објасни за широките народни маси што значи ова CACHING односно зошто служи?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
81
Оние хрватските канали емитуваат во два квалитета 1мб и 500кб

во линкот само сменете каде што има 500кб во 1мб

Код:
http://89.212.47.123:8080/stream/?channel=pink&stream=[B]1mb[/B]&u=YdTgGhxc&p=ZthjihLa

Код:
http://89.212.47.123:8080/stream/?channel=pink&stream=[B]500kb[/B]&u=YdTgGhxc&p=ZthjihLa
Друже де објасни за широките народни маси што значи ова CACHING односно зошто служи?
Тоа значи дека се зголемува времето на кеширани податоци. Попросто кажано пред да почне да врти сликата, првин се симнува од интернет на твојот компјутер (кеширање) и после тоа се пушта, на тој начин се избегнува сецкање затоа што не е во риал-тајм. Односно има некое си закаснување на сликата и звукот од ситно незначително време. Овој начин е исто така наменет и за побавни интернет конекции кај крајните гледачи.

Сума сумарум, за да не ти сецка зголеми го тоа.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.741
Поени од реакции
968
Оние хрватските канали емитуваат во два квалитета 1мб и 500кб

во линкот само сменете каде што има 500кб во 1мб

Код:
http://89.212.47.123:8080/stream/?channel=pink&stream=[B]1mb[/B]&u=YdTgGhxc&p=ZthjihLa

Код:
http://89.212.47.123:8080/stream/?channel=pink&stream=[B]500kb[/B]&u=YdTgGhxc&p=ZthjihLa


Тоа значи дека се зголемува времето на кеширани податоци. Попросто кажано пред да почне да врти сликата, првин се симнува од интернет на твојот компјутер (кеширање) и после тоа се пушта, на тој начин се избегнува сецкање затоа што не е во риал-тајм. Односно има некое си закаснување на сликата и звукот од ситно незначително време. Овој начин е исто така наменет и за побавни интернет конекции кај крајните гледачи.

Сума сумарум, за да не ти сецка зголеми го тоа.
Фала друже еве одма мењаме.
 
На врв Bottom