Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
15 јуни 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Имам конекција само праку USB кабелот на модемот, ама не и преку мрежната. Вака на Speed Testot не може да качи повеке од 1200Kb/s. А кај другите што го користат истиот итернет преку телекабел достигнува дури и до 4800Kb/s. Интернетот работи и вака, но премногу е спор, поради USB-то. А кога ке го конектирам преку мрежната, се јавува пораката од претходната слика, и за неколку минути целиот систем се блокира и морам да го рестартирам и потоа одново пак.
Ако си на телекабел тестирај ја брзината овде и кажими колку подигна.

http://www.bandwidthplace.com/

--- надополнето ---

Ке пробам рачно да ја наместам брзината. Но проблемот е што незнам каде се мести. Сликата што ја има не е јасна. И воопшто незнам каде да го најдам тоа.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.160
Имам конекција само праку USB кабелот на модемот, ама не и преку мрежната. Вака на Speed Testot не може да качи повеке од 1200Kb/s. А кај другите што го користат истиот итернет преку телекабел достигнува дури и до 4800Kb/s. Интернетот работи и вака, но премногу е спор, поради USB-то. А кога ке го конектирам преку мрежната, се јавува пораката од претходната слика, и за неколку минути целиот систем се блокира и морам да го рестартирам и потоа одново пак.
Ако си на телекабел тестирај ја брзината овде и кажими колку подигна.

http://www.bandwidthplace.com/

--- надополнето ---

Ке пробам рачно да ја наместам брзината. Но проблемот е што незнам каде се мести. Сликата што ја има не е јасна. И воопшто незнам каде да го најдам тоа.
Етернет адаптер, пропертис, advanced, побарај нешто ако link speed duplex. Ако не е до брзината, ако имаш можност стави друг мрежен кабел или пробај со друг пц/лаптоп...оти мене ме зезаше и влезот на мрежната (еден скршен контакт), а не беше добар ни мрежниот кабел.

Device manager



3) Expand Network adapters’ entry in Device Manager window, right click the network card that you want to change speed/duplex setting and click Properties.

4) Go to Advanced tab of network card’s properties window, here you can locate the entry to check or change the speed/duplex setting, normally it can be Speed & Duplex, Link Speed & Duplex, Link Speed/Duplex Mode, etc. You can proceed to change the setting to Auto or other specific speed/duplex mode (10Mbps full duplex, 100Mbps half duplex, 1000Mbps half duplex, etc). Finally click OK and close all windows.
Note: Most of the time the network card should work well by having auto, auto mode or auto negotiation setting, but sometimes it can cause slow network or Internet access problem. If you know the speed/duplex mode of connected router/switches, you can set to specific speed/duplex setting and test it. If not sure, test on all different settings.
 

king24

Pirat
Член од
8 ноември 2007
Мислења
147
Поени од реакции
2
Имам рутер asus rx3041 на него поврзувам два компјутери едиот добива интернет другиот не, кажува дека мрежниот кабел не е поврзан и дека не може да добие ип адреса. Тој што нема интернет доколку го поврзам дирекно на модемот си работи нормално ако може помош.
 
Член од
15 јуни 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Се е во ред би направил така, но проблемот е во тоа што кај мене ги нема тие драјвери можебо во тоа е проблемот..Види.
Drivers.JPG
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Се е во ред би направил така, но проблемот е во тоа што кај мене ги нема тие драјвери можебо во тоа е проблемот..Види.
Прегледај го приврзокот 30808
Употреби малку логика за решението, малку барем, зошто тоа што ти е прикажано е пример, значи треба да бараш нешто слично а не исто. Го имаш кај тебе во листата драјверот за мрежната картичка (Attansic L2 Fast Ethernet...) тоа е тоа ... кога ќе го отвориш наредниот прозорец, не очекувај ниту таму да ги имаш истите опции ... слични да, но тешко исти.
 
Член од
15 јуни 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Добро бе не се лути. Стварно незнам. Не ми се јасни тие работи.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.621
Поени од реакции
52.481
Имам Cabletel интернет и на овој компјутер добро си работи. Сега пробувам да се конектирам на друг компјутер на кој се користеше ONE интернет, и има направено Broadband Connection. Кога го поврзав кабелот цело време ми даваше Unidentified Network. Ставав IP адреси и ми го даде оноа да бирам Home, Public network, и сега пишува Network 2, ама пак нема интернет. Што е проблемот?
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Донев, намести го автоматски да наоѓа IP адреса и DNS сервер.

HITMAN во твојот случај еве ти пример за зголемување на брзината.... но во твојов случај кога баш и не се разбираш не би ти препорачал да чепкаш :)
http://www.cable-modem.net/topics/manual_internet_speed.html
 
Н

'Никола'

Гостин
Си викам прашањево е за тука.
Имам кабелски интернет од БоНет во Прилеп. Вчера си купив рутер за бежично делење, и од кога го наместивме, дојде интернет, но има многу страни што не ги отвора воопшто. Башка и на јутјуб, ја отвора, но видеата не. Абер немам што е проблемот, па прашувам за совет.
Добро е што форумов го отвори.:)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Скинат е едниот крај на мрежниот кабел...како може да се стави ново конекторче ? Кој може да го направи тоа ?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Скинат е едниот крај на мрежниот кабел...како може да се стави ново конекторче ? Кој може да го направи тоа ?
За ставање на конектор треба специјална клешта. А во меѓувреме можеш да пробаш жица на жица и со селотејп, па додека држи ... Ќе падне квалитетот на врската, што ако ти е за поврзување на компјутерот со интернет извор и не е некој проблем.
 
С

Спенсер

Гостин
За ставање на конектор треба специјална клешта. А во меѓувреме можеш да пробаш жица на жица и со селотејп, па додека држи ... Ќе падне квалитетот на врската, што ако ти е за поврзување на компјутерот со интернет извор и не е некој проблем.
Кај мене беше проблемот... решена работа,од вторпат... среќа купив 2 конектора... првиот неработеше,ама на вториот погодив :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.401
Поени од реакции
3.754
Си викам прашањево е за тука.
Имам кабелски интернет од БоНет во Прилеп. Вчера си купив рутер за бежично делење, и од кога го наместивме, дојде интернет, но има многу страни што не ги отвора воопшто. Башка и на јутјуб, ја отвора, но видеата не. Абер немам што е проблемот, па прашувам за совет.
Добро е што форумов го отвори.:)
kazi sto ruter e ...za da ti pomogneme inaku gore/dolu site se slicni.... inaku ako ti znaci nesto mnogu loso iskustvo ( imav ) so bonet ...maki macev ...
 
Н

'Никола'

Гостин
kazi sto ruter e ...za da ti pomogneme inaku gore/dolu site se slicni.... inaku ako ti znaci nesto mnogu loso iskustvo ( imav ) so bonet ...maki macev ...
Не да имам лошо искуство, само што не сум долго време во Прилеп иначе одма се префрлам.
А за рутерот ја средив, фала енивеј.:wink:
 
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
дали некој знае како да додадам на мозилата во тоолс да местиш на пример дека си уклучен од Ipod.. ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom