Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
22 јули 2009
Мислења
58
Поени од реакции
2
на фејбук во профило ми исчезна еден албум , а кај пријателите во нивните слики со таговите од тој албум стојат сликите таму...ве молам за помош
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
denes si kupiv ruter Linksys WRT120N.. e sega preku pc se konektira
na wireLess naoga i se konektira ali ne otvara strani..? na mobilen mi veli invalid server name a na laptop mi bara da se konektiram na mrezna vrska... nekako nekoj da mi pomogne so ruterov da go sredam za da mozam i od mobilen da surfam.?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Абе зпшто ниту една друга страница ниту МСН не ми отвара освен Кајгана,само кајгана ја отвара??

За другите ми вели дека нема интернет а за кајгана нема проблем??
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Абе зпшто ниту една друга страница ниту МСН не ми отвара освен Кајгана,само кајгана ја отвара??

За другите ми вели дека нема интернет а за кајгана нема проблем??

Исто и кај мене! Проблемче да не има МАРНет или некои сличните?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Исто и кај мене! Проблемче да не има МАРНет или некои сличните?
Не знам што е!!

Но чудно бе ниту една страница ниту мсн...ама баш ништо друго освен Кајгана!!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Некој сериозен проблем има изгледа...
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Има ли некој пробано Cashing Proxy Server? Во последниот број на Ентер ( 49 ) пишува вака:
Што е caching proxy server? Кога е направено побарување кон одреден веб-сајт, таа содржина се зачувува локално на прокси-серверот. Кога друго барање ќе се појави од кој било друг компјутер во вашата мрежа, податоците за таа страна се вадат од вашиот локален сервер, а не од интернет.
и натака е објаснето што треба да се прави. Е сега, јас сакам да знам дали од ова навистина има корист ( имам една П2 дома, па сакам да го пробам ова на неа) и дали се зголемува брзината и се намалува потрошениот интернет ( така пишува ) ?
 
Член од
15 јуни 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Не сака да го регистрира кабелот на мрежната.
Постојано трепка следнава порака.
untitled.JPG

Видија сликата

@.JPG

Имам ги и драјверите. Барем така мислам.
Видете, ако знате решение или во што е проблемот одговорете ми.
 
С

Спенсер

Гостин
Има ли кај нас,интернет од УСБ... како припејд што е,колку имаш толку да трошиш??? ама да не треба договори и слично... ме разбирате нели??
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Здраво сакам да прашам дали некој е запознаен со сатетлитски интернет,гледав на интернет ама некако мн скапо 40 долари на месец .плаќаш преку кредитна.

Еден другар ми кажуваше една понуда била мн ефтина и поволна..ќе може некој да најде?

Поздрав
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Здраво сакам да прашам дали некој е запознаен со сатетлитски интернет,гледав на интернет ама некако мн скапо 40 долари на месец .плаќаш преку кредитна.

Еден другар ми кажуваше една понуда била мн ефтина и поволна..ќе може некој да најде?

Поздрав
Сателитскиот инернет е само download. Ќе ти треба уште еден интернет пакет за upload. Латенциите се огромни, така да заборави на стриминг, гејминг итн.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Има ли некој пробано Cashing Proxy Server? Во последниот број на Ентер ( 49 ) пишува вака: и натака е објаснето што треба да се прави. Е сега, јас сакам да знам дали од ова навистина има корист ( имам една П2 дома, па сакам да го пробам ова на неа) и дали се зголемува брзината и се намалува потрошениот интернет ( така пишува ) ?
Точно е за зголемувањето на брзината и намалувањето на протокот надвор од мрежата, но не од никаква корист да се кешира за 1-2 машини (значи станува збор за навистина поголема мрежа). Генерално, функцијата за кеширање на страници и објекти ја имаш во секој веб прегледник, така да ако имаш само една машина тогаш веќе имаш локален „кешер“.

--- надополнето ---

Не сака да го регистрира кабелот на мрежната.
Постојано трепка следнава порака.
Прегледај го приврзокот 30729

Видија сликата

Прегледај го приврзокот 30730

Имам ги и драјверите. Барем така мислам.
Видете, ако знате решение или во што е проблемот одговорете ми.
Да пробаш со друг мрежен кабел или рачно да ја наместиш брзината на која се конектира на некоја помала?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Не сака да го регистрира кабелот на мрежната.
Постојано трепка следнава порака.
Прегледај го приврзокот 30729


Видија сликата

Прегледај го приврзокот 30730

Имам ги и драјверите. Барем така мислам.
Видете, ако знате решение или во што е проблемот одговорете ми.

Ако ти е кабловски сјебано ти е неш од бандера,дека кај мене кога ке излезеше ова секогаш идеа и го правеа од бандера.

btw да не ти излегвит некој ерор 678 или пак немаш конекција?.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Точно е за зголемувањето на брзината и намалувањето на протокот надвор од мрежата, но не од никаква корист да се кешира за 1-2 машини (значи станува збор за навистина поголема мрежа). Генерално, функцијата за кеширање на страници и објекти ја имаш во секој веб прегледник, така да ако имаш само една машина тогаш веќе имаш локален „кешер“.

--- надополнето ---



Да пробаш со друг мрежен кабел или рачно да ја наместиш брзината на која се конектира на некоја помала?
Као паталец, не као мајстор :) ...кај мене имаше слични проблеми

1. ради мрежниот кабел -во NIC properties

2nt8ua8.jpg

нели му променивме link speed од auto на 10 Mbps/half duplex дури тогаш проработе.

Или пак,
2. на лаптопот му е расипан влезот на мрежната картичка, сега сум приклучен wireless и си функционира (иако кај икончето за лан и мене ми се јавува истата порака).

Два можни случаи за @Hitman47, ако случајно друго не му успее
 

Kajgana Shop

На врв Bottom