Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Abe na hamacito za igranje na fifa mi pisuva network adapter error do sto ke da e toa i kako da go resam problemov inace nemozam da igram fifa na net.
Само на фифа?
Pa ne sum probal na druga igra valjda ke neke
Абе незнае он(ViktorRedDEvil) да објасни, тоа network adapter error се појавува коа ја кликаш иконата на хамачито за да се упали. Он не ни знае као изглеа хамачито, а вика неможам фифа да играм : ))))))

Немав ич upload.
Заради тоа е веројатно.
Мамата што морам да аплоудирам, глупа работа. Нека си има луѓе за това, јас сакам само да симнувам и да гледам :)
И да не го исклучува, многу малце аплоуд се праи за 20 минути. Затоа се користи seba14 ;)
Ах имав порано акаунт на арена старата, ај си направив и на ова добро е има се:)
Али пак не ми е јасно зашо ме избришаа. Постојано си ја посетував замунда и си симнував постојано. Бугарска работа :hmm:
Абе шо се замарате со замунда, глеаш, бугарска работа, ако симнеш 6гб на пример, ке треба да праиш и 6гб аплоад. Какви глупости? Имаш уше мал милион други страни со торенти, и симињај си на раат, без да се замараш со аплоад, и да трошиш интернет безвезе. Ако сакаш ке ти/ви кажам други торент сајтови по пп.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Абе шо се замарате со замунда, глеаш, бугарска работа, ако симнеш 6гб на пример, ке треба да праиш и 6гб аплоад. Какви глупости? Имаш уше мал милион други страни со торенти, и симињај си на раат, без да се замараш со аплоад, и да трошиш интернет безвезе. Ако сакаш ке ти/ви кажам други торент сајтови по пп.
Нема врска ова што го кажа. Јас имам акаунт на замунда скоро 2 години и досега имам се на се 13 GB upload а имам 89 GB download направено, ама овој upload што го имам е од seeding и таквите глупости инаку никогаш не сум ставил мој торент на замунда...Така да грешка си дека ако download-ираш 6 GB толко треба и да upload-ираш. Инаку, многу ми е мака што демоноид не работи веќе едно месец дена можда и повеќе, се надевам дека во скоро време ќе го пуштат. Една од најдобрите торент страни!
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Правила за да не ве исклучат на замунда .
1 . Не давајте Акаунт на никој ( ако веке сте го дале внимавајте да не се случи да сте логирани во исто време со човекот на кого сте го дале )
2 . Ако не користите замунда одлогирајте се .
3. Замунда остава перманентно Куки .
( Внимавајте да не се случува да се логирате од различно ип на помалку од половина час ако го немате кукито . )
4. Сидинг правилото за замунда за да не ве исклучат е : коефициентот мегу уплоад и даунлоад треба да е минимално 0.1 ( пример Rating: 0.101 Uploaded: 21.28 TB Downloaded: 210.48 TB (updated once a day) ) КОа овај коеф. е под 0.1 тогаш постои шанса да ве избишат . BTW То би значело дека однос даун со уп треба да е некаде кон 10:1
Ова е генерално ... Јас сум корисник нивни од 2003 и до сега сум немал проблеми , никакви . Ко студирав бугариа се трудев да го држам коефициентот да ми е минимум 0.5 , али таму имаше вистински нет . Кај нас нема ( нема неограничен , уплоадот се брои како трафик , бавен е уп-от , итн итн итн )
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.013
Поени од реакции
6.040
Иам 2 ПЦ дома. Поврзани се на рутер преку кој добиваат Интернет. Двата си имат интернет. Имам проблеми со игри. На пример ако креирам CS Source на ПЦ 1, ПЦ 2 го гледа серверот, а обратно не. иначе на други игри, ни ПЦ1 ни ПЦ не се наоѓаат меѓусебно. Имам проблем и со трансфер на фајлови од едно на друго ПЦ. Како да ги напраам?

Мислам дека ја погодив темата.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Абе шо се замарате со замунда, глеаш, бугарска работа, ако симнеш 6гб на пример, ке треба да праиш и 6гб аплоад. Какви глупости? Имаш уше мал милион други страни со торенти, и симињај си на раат, без да се замараш со аплоад, и да трошиш интернет безвезе. Ако сакаш ке ти/ви кажам други торент сајтови по пп.
Приватен тракер по дефолт е подобар од обичен. Брзината секогаш е макс, торентите ги поставуваат пред да ги постават на јавните тракери. Башка на јавен имаш мал милион што симнуваат а ретко кој прави аплоуд, па добиваш брзина од 100кб. Има и исклучоци, али повеќето се такви. И како што реков, има програмчиња за лажен аплоуд, кои си ги користите на сопствен ризик да не ве банираат.
 

ViktorRedDEvil

Red Army
Член од
10 октомври 2009
Мислења
383
Поени од реакции
8
Абе незнае он(ViktorRedDEvil) да објасни, тоа network adapter error се појавува коа ја кликаш иконата на хамачито за да се упали. Он не ни знае као изглеа хамачито, а вика неможам фифа да играм : ))))))

Da da neznam kako da ne abe koga se uklucam na nekoja mreza da igracite koi se uklucenik go pisuva toa i nemoze da se igra probuvav 100 pati.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Абе шо се замарате со замунда, глеаш, бугарска работа, ако симнеш 6гб на пример, ке треба да праиш и 6гб аплоад. Какви глупости? Имаш уше мал милион други страни со торенти, и симињај си на раат, без да се замараш со аплоад, и да трошиш интернет безвезе. Ако сакаш ке ти/ви кажам други торент сајтови по пп.
Немора баш така како што викаш за аплоад.

Јас имам над 1 ТВ download co 33 GB upload. Спореди сеа колку сум “трошел“ на upload. (стално го оставам 10 KB/s upload)

Нема врска ова што го кажа. Јас имам акаунт на замунда скоро 2 години и досега имам се на се 13 GB upload а имам 89 GB download направено, ама овој upload што го имам е од seeding и таквите глупости инаку никогаш не сум ставил мој торент на замунда...Така да грешка си дека ако download-ираш 6 GB толко треба и да upload-ираш. Инаку, многу ми е мака што демоноид не работи веќе едно месец дена можда и повеќе, се надевам дека во скоро време ќе го пуштат. Една од најдобрите торент страни!
Demonoid е една од најдобрите торент страни, ама неговиот сервер е подалеку е од серверот на замунда. Затоа од замунда симнуваш со 600-800.

Правила за да не ве исклучат на замунда .
1 . Не давајте Акаунт на никој ( ако веке сте го дале внимавајте да не се случи да сте логирани во исто време со човекот на кого сте го дале )
2 . Ако не користите замунда одлогирајте се .
3. Замунда остава перманентно Куки .
( Внимавајте да не се случува да се логирате од различно ип на помалку од половина час ако го немате кукито . )
4. Сидинг правилото за замунда за да не ве исклучат е : коефициентот мегу уплоад и даунлоад треба да е минимално 0.1 ( пример Rating: 0.101 Uploaded: 21.28 TB Downloaded: 210.48 TB (updated once a day) ) КОа овај коеф. е под 0.1 тогаш постои шанса да ве избишат . BTW То би значело дека однос даун со уп треба да е некаде кон 10:1
Ова е генерално ... Јас сум корисник нивни од 2003 и до сега сум немал проблеми , никакви . Ко студирав бугариа се трудев да го држам коефициентот да ми е минимум 0.5 , али таму имаше вистински нет . Кај нас нема ( нема неограничен , уплоадот се брои како трафик , бавен е уп-от , итн итн итн )
Се од ова имам прекршено (веќе 2 години) и нема гајле.

Иам 2 ПЦ дома. Поврзани се на рутер преку кој добиваат Интернет. Двата си имат интернет. Имам проблеми со игри. На пример ако креирам CS Source на ПЦ 1, ПЦ 2 го гледа серверот, а обратно не. иначе на други игри, ни ПЦ1 ни ПЦ не се наоѓаат меѓусебно. Имам проблем и со трансфер на фајлови од едно на друго ПЦ. Како да ги напраам?

Мислам дека ја погодив темата.
Си ја утнал темата. Се има убаво објаснето во темата КАКО ДА ГИ ВМРЕЖНАМ КОМПЈУТЕРИТЕ ДОМА
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
Се извинувам ама морам и тука да го поставам прашањево.Си имам мака.

Ај да помогне некој.Се логирам на она срањено на почетокот со постоечкиот пасворд и лозинка ама изгледа некој од мојве дома има чепнато и заебано нешто.Ми вика пристапот ви е одбиен.Е сега најдов до што е работата.

This Connection is Untrusted.

Не се разбирам.Најверојатно е ставен некој вид на заштита на страницата и ова ми ги прави сите проблеми.Најдоле има опција аdd Exception.Е сега како да го решам ова.Како да ја тргнам таа заштита за да можам повторно да се логирам со мојот пасворд и лозинка?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Demonoid е една од најдобрите торент страни, ама неговиот сервер е подалеку е од серверот на замунда. Затоа од замунда симнуваш со 600-800.

Peer to peer. Така се вика технологијата. Што тоа значи?
Тоа значи дека корисниците симнуваат/leech-уваат од другите корисници, а не од серверот, или т.н. tracker. Местоположбата на серверот не е ни најмалку битна, битно е да тој одреден торент да има повеќе корисници (seeder-и + leech-ери), за да имаш поголема брзина на симнување. Толку.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Peer to peer. Така се вика технологијата. Што тоа значи?
Тоа значи дека корисниците симнуваат/leech-уваат од другите корисници, а не од серверот, или т.н. tracker. Местоположбата на серверот не е ни најмалку битна, битно е да тој одреден торент да има повеќе корисници (seeder-и + leech-ери), за да имаш поголема брзина на симнување. Толку.
Не е баш така. Џабе некој торент ќе има 1000 сидери а само ти да си личер, не значи дека МОРА да симнуваш со 500-600 KB иако брзината на твојот интернет е 6 Mbps.

Пример: Еве се поврзуваме јас и ти директ преку Limewire. Ми зимаш некој фајл, ако сум во Скопје, каде што си и ти, многу побрзо ќе го земеш фајлот одколку ако јас сум во Франкфурт а ти тука.

Провери и со пинг/speedtest. Провери speedtest со некој сервер во Скопје/Македонија и некој во Frankfurt. Тука ќе ти покаже дека имаш (пример) 6 Mbps, а од франкфурт дека немаш ни 1 Mbps.

А замунда (бугариве) ни се многу блиску, затоа и таков е трансферот. Толку.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Торентлич е во шведска, па зимам побрзо од Замунда. :)

Твојот даунлоуд зависи од моќта на мојот аплоуд. Бугарите имаат 10/10 ако не грешам, затоа е толку брзо од Замунда.

На јавните тракери ретко кој сидува, и затоа е споро.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Торентлич е во шведска, па зимам побрзо од Замунда. :)

Твојот даунлоуд зависи од моќта на мојот аплоуд. Бугарите имаат 10/10 ако не грешам, затоа е толку брзо од Замунда.

На јавните тракери ретко кој сидува, и затоа е споро.

Од Бугарија ете како оти download и upload кон меѓународните сервери.


Значи околу 1 мегабајт во секунда се прави аплоад од peer . Така да доволни се 5-6 душида прават уплоад за некој од македонија да симнува со максимална брзина . Инаку не е само замунда, 0.arenabg.com е исто како заминдата , само малку посреден е сајтот.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Од Бугарија ете како оти download и upload кон меѓународните сервери.


Значи околу 1 мегабајт во секунда се прави аплоад од peer . Така да доволни се 5-6 душида прават уплоад за некој од македонија да симнува со максимална брзина . Инаку не е само замунда, 0.arenabg.com е исто како заминдата , само малку посреден е сајтот.
Плус тука да издам една јавна тајна за замунда и арена ... Значи на бугарските сајтови ако некој торрент е популарен се прават неколку копии ( различни нивни сервери ) ,за самите сервери на тракерот да дадат неколку сиида на макс даунлоад ... Редовна практика е одамна тоа ... ехее уште од времето на Фреетата ...
Заправо замунда ко беше уште фрее( сајтови за директен даунлоад имаше порано во бг кои користеа само пееринг брзини и беа малце побрзи од торентите ) едениот од раковите за Сториџ кој ги користеа јас им го имав правено ... али то беше а лонг лонг тиме аго во далечната 2001 .
 
А

Ајсшутер

Гостин
Ај тука ќе го поставам прашањево ме фана носталгија за квиз нешто па земав го симнав mIRC-от како беа каналите со квизовите ако знае некој ?
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Како да се конектирам со лап топ дома на мојата конекција ?
имам рутер.. компјутерот ми е поврзан со рутерот со кабел...
е сеа со лап топ без кабел си го наогја рутерот.. пробувам да се конектирам и не работи
на Windows 7ca
 

Kajgana Shop

На врв Bottom