Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
27 ноември 2005
Мислења
34
Поени од реакции
0
moze nekoja da mi kaze kaj da najdam codec ne mi otvara nekoj klipcinja mislam deka e do toa ako nekoj moze da mi pomogne neka kaze kako plis
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.507
Поени од реакции
2.641
moze nekoja da mi kaze kaj da najdam codec ne mi otvara nekoj klipcinja mislam deka e do toa ako nekoj moze da mi pomogne neka kaze kako plis
Ако мислиш дека е до кодеците симни си K-Lite Codec Pack од интернет со тоа се ке ти отвара :wink:
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
Ne sum nekoj iskusen komputerdzija pa zatoa neznam dali imam problem.
Nemozam ta ja otvoram stranata na t-mobile.com.mk, probuvam preku google ja pronaoga ama ne ja otvora. Direkno na reklamive sto se na kajgana pak ne ja otvora a se drugo mislam deka normalno mi funkcionira?
 

JFK

Член од
9 март 2007
Мислења
966
Поени од реакции
52
Вака сега, ова е само едно прашање до тие шо се разбирате повеќе =). Имам лап-топ кој си има вајрлес, арно ама имам и обичен писи. Е сега прашањево е ако го купам рутеров, пошо пишува дека има 4 порта, дали освен вајрлес низ дома, би можел со кабел да го поврзам со нормалниот писи, или пак дајте препорачајте некоја поевтина, поинтересна варијанта на рутер со кој би можел да го направам ова. Благодарам однапред.

http://nevada.com.mk/pd-1603729083.htm?defaultVariants={EOL}&categoryId=337

An integrated, 4-port 10/100Base-T Ethernet switch also allows you to connect wired computers to the network.

My bad, не се мачете не сум прочитал добро, можело:smir:.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Добро, може ли некој да ми каже што е работава?
Првин ми го јави Vodkamixx на мрежа, и после тоа ми го отвара само кајгана форумов, ниедна друга страна :shok:????
:costumed2 Водкамикс, ако правиш некои заврзлами, остави не :violent1: :devil2: :nerv:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ах Водка, Водка.. :pos:

Ај сега вака..
Земав безжични рутер и стикче, ги поврзав, корне конекцијата без проблеми. Рутерот и мојот компјутер се поврзани со кабел, тој што е во дневна зема нет преку стикчето.

Прашање: како на кратко да направам мрежа во која освен нет, би имало и делење на фајлови енд стаф?
Совет: ако е веќе одговорено, во првото мислење од темата да се стави линк до страната каде што има одговор.

Фала :)
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Добро, може ли некој да ми каже што е работава?
Првин ми го јави Vodkamixx на мрежа, и после тоа ми го отвара само кајгана форумов, ниедна друга страна :shok:????
:costumed2 Водкамикс, ако правиш некои заврзлами, остави не :violent1: :devil2: :nerv:
sebastian :) ako si na on net... wadsl, ne e problemot vodka.
problemot e ebaniot on net..
od vcera vecerta, mozev samo kajgana da otvoram i nekoi drugi makedonski sajtovi.
deneska se smiluvaa pa mi pustiva i live score da gledam :) i google :)
ama zatoa, hi5, betbase, bwin i drugite sajtovi za kockanje i statistiki nejke da cue.. a denes e sabota.. pa kako da se kockam ? :(
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
На WADSL сум, ама не на Он?Њет! туку на ВоНет (Унет). Само да ти кажам дека денес е ОК.

И Водка го нема. :salut:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Sebastian од каде јас у твоја локална мрежа? :)

Кај живееш?
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Едно прашање.Во последно време гледам рутериве имаат и усб приклучок на кој што може да се приклучи usb хард диск.Гледав еден таков модел на асус се работи за wireless рутер и пишува дека податоците од тој екстерен хард диск можат да се шеруваат низ мрежата без да има уклучен компјутер.Дали може да се направи нешто како сервер т.е да ставам некоја веб страна на хард дискот и после било кој преку интерент да пристапи до нејзе, а сите компјутери во мрежата да бидат изгаснати.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
имам проблем со видеава од ју тјуб и секаде по другиве сајтој со флв видеа што се...не ми го плејова звуков...незнам што е работава...
во firefox ми е проблемов ама незнам дали е до него...или...?
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Помош!

Имам слушнато дека постои програма која врши директен превод на цели текстови од македонски на француски јазик?
Или пак можеби постои поинаков начин?
Благодарам:wink:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Ајде компјутерџии, Мистичен, Acid, Tonchie etc.......
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
PROGRAMI ZA PREVODENJE

@promt Expert 7.8 Giant
Teskas medu prevoditeljima s milijun i jednom funkcijom


Babylon 7
Program za prevodenje dosta ugodnog sucelja


Business Translator 9.0
Kroz jednostavno sucelje dobit cete zeljeni prijevod


Cute Translator 3.01
Program koji svoj posao obavlja solidno


IdiomaX Translator Suite 5.0
Fleksibilni prevoditelj s mnostvom opcija


Lingoes 2.1.0 beta
Svoju snagu dobiva putem raznoraznih online prevoditelja


MultiTranse 4.1.1
Majusni program koji ce napraviti ono sto se trazi od njega


NeuroTran
Demo koji vam nece dati previse mogucnosti za manevar


Talking Translator Pro 1.8
Jednostavan prevoditelj u kojem bi se svi trebali odmah osjecati kao doma
 

Kajgana Shop

На врв Bottom