Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Па штознам,20 мб,за радио незнам точно пробај пушти и види како ќе течат
 
Член од
13 март 2006
Мислења
103
Поени од реакции
4
ај некој нека ми помогне...имам лап топ и вграден wireless али ми треба нешто што би го појачало досегот или како и да се вика тоа(да фаќа од поголеми далечини...)
на пр...на 30 м од дома фаќа една мрежа...е сега што да направам за да ја фаќам и дома...
значи 30 метри се проблем...
дали ова би можело да биде решение или...?
ако ти е другар тој со вајерлес рутерот нека стави антена со поголем домет,ефтини се.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
ок фала за ова а дали знаете дали би можело да му се стави антена или нешто слично надворешно на куќа на пр и со кабел да влезе во лап топов(кој што инаку има вграден вајарлес)
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
вака сеа...
ај нид хелп:jaj:
купив вајарлес картица за на усб и усб кабли со неа,го инсталирав цдто со драјвери,се си е ок си работит ко ќе е директно поврзано на усб ама ко ќе го поврзам преку усб кабливе не го гледат компјутеров...
ми викат непознато усб девајс...
решение за ова?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
најверојатно не го препознава поради предолгиот кабел...
до 2.5 метри ми рекоа дека било ок...
можео и подолги ама линксис а не некој нонаме...
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
sakam da povrzam dva kompijuteri na internet preku wireless router.laptopot preku wireless da zema signal od routerot a desktopot so kabel od ruterot.dali e toa mozno ili kazete druga opcija koja ke me cini poeftino.i kakov router wireless bi mi preporacale.
odnapred blagodaram
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
sakam da povrzam dva kompijuteri na internet preku wireless router.laptopot preku wireless da zema signal od routerot a desktopot so kabel od ruterot.dali e toa mozno ili kazete druga opcija koja ke me cini poeftino.i kakov router wireless bi mi preporacale.
odnapred blagodaram
Да јас имам така направено.

Linsys WRT54GL е рутерот. Има се што ти треба, вклучувајќи и MAC clone ако твојот провајдер ти дозволува пристап од само една MAC адреса.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
вклучувајќи и MAC clone ако твојот провајдер ти дозволува пристап од само една MAC адреса.[/quote]
ima i mrezen kabel od routerot do desktopot vo kompletot ili sam treba da kupam.poshto desktopot nema mrezna kartica treba i toa da kupam i router drugo ne mi treba.
inaku ova MAC clone neznam sto e a sum na on.net adsl.
kolku cini toj router
:smir:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
YPOPs! 0.9.5.3
Овозможува пристап на Yahoo Mail со POP3 протокол
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Мислам дека прашањево е за тука. Купив нов компјутер,имам интернет преку телекабел значи со модем,приклучив се е во ред,ама кога ќе почнувам да симнувам некој фајл преку било кој internet browser компјутерот се рестартира...Чаре?? зш мнг е заебано вака...
Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom