Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Абе, стај си Anti Vir најбољи е....Касперски многу успорува.....
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
gerard напиша:
Вака, во Configure Real - Time Protection има таб Network и на него опција за штиклирање Enable real-time protection against network attacks, ова е тоа што треба да го пробам т.е. да го исклучам?
ако е вклучено, исклучи го. Пробај и види. Ако не е тоа, тогаш не би требало да е Касперски. Оваа верзија нема HTTP скенер па да ти успорува.
И би ти препорачал да си ја ставиш персоналната верзија, не професионалната. Многу е полесна за конфигурирање, а ја имаш истата заштита. Професионалната има повеќе опции и може лесно да се збуниш.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
gerard напиша:
humanoid напиша:
gerard напиша:
Имам проблем.
Линијата ми е многу слаба, се јавив да прашам зошто работи што сум ги симнувал со 38-39 KB/sec сега ми ги симнува со 5-10 KB/sec. Ми рекоа дека новата верзија на Kaspersky правела проблеми и да го исклучам.
Точно е тоа? Лесно ми е да проверам, ќе го исклучам и ќе видам, но доколку е така што да правам со Kaspersky?

Инаку верзијата на Kaspersky ми е Personal Pro 5.0.383
Касперски не прави проблеми ако знаеш да го наштимаш.
Оди во Setting, кликни на Configure Real Time Protection и исклучи ја опцијата за network protection и рестартирај.Касперски има мини firewall во себе и не е препорачливо да го користиш ако имаш уште еден.

Не знам за какви проблеми ти рекле дека прави Касперски, јас го користам со години и никогаш не сум имал нити еден проблем. А како што следам и по форумите, немаат пријавено таков проблем.

Но сепак, пробај ја опцијата што ти ја кажав и пиши што биднало
:wink:
Немам никаква друга заштита во компјутеров освен Касперски. Денес го форматирав така да сега за сега само тој е.

Вака, во Configure Real - Time Protection има таб Network и на него опција за штиклирање Enable real-time protection against network attacks, ова е тоа што треба да го пробам т.е. да го исклучам?
Kaspersky го имам веќе 1 година верзија 5.0.149 Personal и досега не сум се пожалил и не сум приметил ниеден проблем во врска со него, перфектно си работи, се уловува што му е на дофат. Само spyware-и не фаќа, али нема проблем имам друго прог. за spyware-и.
А инаку gerard тоа Enable real-time protection against network attacks ти е за kaspersky-ot да биде вклучен нон стоп во tray и да уловува напади од црви и вируси додека сурфаш на интернет или во случај ти влезе црв или вирус преку некоја мрежа итн.
Така да Kaspersky е одличен Anti-virus-ен програм, а и никој не ми се пожалил на него од другариве што го користат...
А и сум немал проблеми со kaspersky во врска со download-от, т.е. да ми успорува download-от, се си тера по прописи и закони 40 kbps download ADSL. :lol:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
vodkamixx напиша:
Kaspersky го имам веќе 1 година верзија 5.0.149 Personal и досега не сум се пожалил и не сум приметил ниеден проблем во врска со него, перфектно си работи, се уловува што му е на дофат. Само spyware-и не фаќа, али нема проблем имам друго прог. за spyware-и.
А инаку gerard тоа Enable real-time protection against network attacks ти е за kaspersky-ot да биде вклучен нон стоп во tray и да уловува напади од црви и вируси додека сурфаш на интернет или во случај ти влезе црв или вирус преку некоја мрежа итн.
Така да Kaspersky е одличен Anti-virus-ен програм, а и никој не ми се пожалил на него од другариве што го користат...
А и сум немал проблеми со kaspersky во врска со download-от, т.е. да ми успорува download-от, се си тера по прописи и закони 40 kbps download ADSL. :lol:
Како бе не ти фаќа spyware vodkamixx? :D
Мене Spybot, SpywareBlaster и Ad-aware ми останаа две годни без работа.

Оди во settings, кликни на configure updater и во прозорот кај што ти покажува standard database, стави го на extended database и направи апдејт.
Ако некој антивирусен програм има детекција скоро 100% на вируси, тројанци, шпиони, црви...тогаш е тој што го имаш инсталирано.

И стави си ја последната верзија на Касперски Персонал, можеш да направиш апдејт од веб страната без проблем. Симни го само Maintence pack 3, исклучи го касперски, инсталирај ја новата верзија, рестартирај и готово.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Их колку ме нервира Касперски со тоа пораките, се реклама до реклама всушност.

Никогаш нема да го ставам на мојава машина.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Вака сега...
Не знам дали за овде ми е прашањево ама ја да си пробам :pos:
Не се разбирам многу околу поврзување на комјутери и слично а имам таков проблем.
На едниот компјутер имам модем со АДСЛ конекција и си одам нормално на интернет.Овој компјутер ми е поврзан со друг компјутер со ЛАН кабел кој на крајот има рутер. Е сега на гостинскиот компјутер(така да го наречеме) ми го покажува главниот компјутер во мај нетворк плејсис, ама не можам да влезам во него, иако сите забрани и фајрвол(барем јас така мислам) се укинати.На компјутерот без моедем немам мрежна картица, можно ли е поради тоа да не можам да се поврзам на интернет преку овој компјутер?И на крај да прашам ако тоа со картицата не е проблем, како да ги подесам сите сетингс околу поврзувањето.Фала ви однапред.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Буковец напиша:
На компјутерот без моедем немам мрежна картица
Па ако немаш мрежна картица како сакаш да идеш на интернет или влезеш во другиот компјутер? АДСЛ-от иде преку LAN кабел во мрежна картица...
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
со swicher од лан утикач го направивме USB кој влага во гостинскиот компјутер.Едниот крај од лан кабелот му ставивме свич кој го прави УСБ.
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Буковец напиша:
Вака сега...
Не знам дали за овде ми е прашањево ама ја да си пробам :pos:
Не се разбирам многу околу поврзување на комјутери и слично а имам таков проблем.
На едниот компјутер имам модем со АДСЛ конекција и си одам нормално на интернет.Овој компјутер ми е поврзан со друг компјутер со ЛАН кабел кој на крајот има рутер. Е сега на гостинскиот компјутер(така да го наречеме) ми го покажува главниот компјутер во мај нетворк плејсис, ама не можам да влезам во него, иако сите забрани и фајрвол(барем јас така мислам) се укинати.На компјутерот без моедем немам мрежна картица, можно ли е поради тоа да не можам да се поврзам на интернет преку овој компјутер?И на крај да прашам ако тоа со картицата не е проблем, како да ги подесам сите сетингс околу поврзувањето.Фала ви однапред.
Најпрво треба да го сетираш рутерот и тоа се прави преку Web interface или програма која овозможува конекција со рутерот. Во рутерот треба да подесиш да се конектира сам рутерот во мрежа.Ова е различно за сите рутери но во секој мора да имаш Internet Conection:каде што би требало да имаInternet Connection Type: PPPOE,PPTP,Static IP,Automatic Configuration DHCP...Ова се видовите на конекција. Ако се предплатник на ADSL со повеќе IP адреси(НЕ MAX ADSL) тогаш избери Automatic Configuration DHCP, а ако не(ако си MAX ADSL) тогаш избери PPPOE. Кога ќе ти се одповика ново менија каде што треба да попоплниш само USERNAME и PASSWORD-(на конекцијата со ADSL модемот) или Connect on Demand: Max Idle Time. Ова е разлоно кај секој рутер па затоа би ти препорачал ако има други опции да си прочиташ во прирачникот на рутерот.
Што се однесува до IP адресите тогаш пробај да го исклучиш/уклучиш Network Address Server Settings (DHCP Server). Ако ти е исклучен тогаш подесувањата ти се мануелни и во Local Area Connection-Network Connection-Network ...деслно копче Properties, па пак Properites na Internet Protocol(TCP/IP)


Во IP adress постави адреса која е различна од онаа на ruter-от но е во иста класа и под класа.Пр.10,0,0,1 ако е рутерот а модемот 10,0,0,2 ти подеси 10,0,0,3 на едниот одностно 10,0,0,4 на другиот итн.
Sub Mask автоматски ќе ти се испише!
а Gateway треба да ти биде IP адресата на рутерот во случајот(примерот) горе 10,0,0,1.

То је то ако имаш пак проблеми имаш www.google.com па барај,

Со среќа
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
А бе до негде те разбрав до негде не...Зашто као што кажав не се разбирам многу. Дали може да ми кажеш кај можам да ги најдам тие адреси.Освен со ипцонфиг во МС дос.Зашто на главниов компјутер у Мај нетвок конекчнс имам 3 : АТМ конекција, ЛАН конекција и Модем. Е сега кои бројки каде треба да ги ставам ич не ми е јасно. Нека проба уште некој ако може.Фала ви уште еднаш, а ако до утре не се снајдам, закључ закључ :wink:
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
??

Имаш рутер или немаш рутер или имаш само адсл модем и машина поврзана на него.Ако сакаш да излагаш преку таа машина burglar веќе објасни како се прави тоа.Доколу пак имаш адсл модем плус рутер кој да претпоставиме има свич на него и машините ти се закачени на свичот пробај вака:
Отвори мозилла или експлорер и пиши 192.168.0.1 или 192.168.1.1 и би требало да влезеш во рутерот нормално ке ти побара усер и пасс ке си видиш кој ти се во упатсвото за рутерот.Е сега во тип на конекции местиш
PPPoE ставаш усер и пасс дадени од mtnet и со рутерот си завршил.Наредно е да идеш компјутерите да ги подесиш.Под претпоставка да рутерот има адреса 192.168.1.1 машините треба да ги подесиш во истиот сабнет.Значи десен клик на My Network Places-->Properties па идеш десен клик на лан конекцијата Properties па идеш на TCP/IP i стискаш пак пропертиес копчето тука веќе добиваш прозорче како на сликата на burglar.Moжеш да ги оставиш сетирањата автоматски а можеш и да доделиш адреси значи мануално и тоа ако рутерот ти е 192.168.1.1 на машината мозеш да ставиш 192.168.1.3 а на другата 192.168.1.4.Сабнет ти е 255.255.255.0 а за gateway подесуваш адресата на рутерот 192.168.1.1
БРЕЕЕЕЕЕЕ:)
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Еве ја мојата мрежа како изгледа просто шематски
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
И ја сум поврзан со друг компјутер преку рутер.....
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Имаше едно интересно програмче кое стои доле десно кај саатот и ти кажува колку проток имаш во моментот. Не ми текнува никако како се викаше.

Знае ли некој?
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Ако мислиш на ограничување на прток по конекции и сокети NETLIMITER. Одличено програмче за лимитирење и мониторинг. Троши малку ресурси а е доста моќно. Што се однесува за мониторинг на трансфер има полно такви програми!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom