Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

P

Princ

Гостин
Misticen, bi ti preporacal da Search-nes pod tocnoto ime na fajlot so se ekstencijata bidejki ima 2 folderi vo koi gi cuva tie raboti: Temp i Temporary Internet Files. ili pak izlistaj gi i dvata. Moze i gresam...
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Мистичен напиша:
Ајде малку помош. Даунлодирам клипче во .asx формат кое неможе да се сејвува нели, туку директно се плејува само во Media Player. Е сега, во temporary internet files ми го дава како фајл кој што кога го кликам, и да немам конекција си го плејува клипчето (значи си го чита сепак од history негде скриено. Кога тој фајл преку мрежа ќе го префрлам на друг компјутер и сакам да го пуштам, Media Player - от бара да се конектира на нет. Значи, фајлот всушност не е клипчето, клипчето е скриено некаде на друго место.
Има некој поим каде е? :)
Погледни во Media Player cache фолдерот.
Ако симнуваш со лисицата, тогаш нема да можеш да го извлечеш, пробај преку експлорерот. Јас такви клипчиња ги симнувам со флешгет. Им ја копирам адресата и ја ставам во флешгет и готово. Скоро секогаш успевам да ги симнам.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не симнувам преку ИЕ или ФФ, туку линкот директно го ставам во Медиаплеерот. Значи да го барам преку експлорерот.
 
Член од
28 јули 2005
Мислења
2
Поени од реакции
0
Trajce daj be napraj eden host za mene

ej Trajce,daj be brat napraj eden host za mene,neznam dali prosliot pat ko ti napisav procita ama,mislam ako sakas i ako mozis ako prajs neka bidi ----hackerbt----,drugite raboti pass,ova ona pusti mi gi na tkolevski@yahoo.com,sakam da klam edna mirc skripta moja i to
Fala
 
Член од
28 јули 2005
Мислења
2
Поени од реакции
0
abe MISTICEN so se macis tolku ?
pusti go klipceto vo media player i odi vo File i Save As i zacuvaj go negde
so se macis i so usloznuvas tolku neznam
prosto i lesno
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
Дали некој работел со реверс днс

Јас долго време сум на интернетов , ама пред некој ден се сретнав со проблемче. дали некој ќе може убаво да ми објасни како и дали можам да поставам REVERSE DNS на PPPоE конекција (МТ-НЕТ АДСЛ) .
исто така и на PPP dial up конекција ..
Итно ми е .. ве молам за помош :roll:
 
Член од
14 јуни 2005
Мислења
16
Поени од реакции
0
Trajce daj be napraj eden host za mene

HackerBT напиша:
ej Trajce,daj be brat napraj eden host za mene,neznam dali prosliot pat ko ti napisav procita ama,mislam ako sakas i ako mozis ako prajs neka bidi ----hackerbt----,drugite raboti pass,ova ona pusti mi gi na tkolevski@yahoo.com,sakam da klam edna mirc skripta moja i to
Fala
account-ot e kreiran mislam... samo neznam koj pass ti go prativ. proveri mail. ako nemas nisto kazi mi ke go pre-pratam mail-ot.
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
:)

DJ_DEXTER напиша:
Јас долго време сум на интернетов , ама пред некој ден се сретнав со проблемче. дали некој ќе може убаво да ми објасни како и дали можам да поставам REVERSE DNS на PPPоE конекција (МТ-НЕТ АДСЛ) .
исто така и на PPP dial up конекција ..
Итно ми е .. ве молам за помош :roll:
Еиии .. шо напраивте де .. имам чуство дека Humanoid веќе работи на одговорот :)
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
:)

DJ_DEXTER напиша:
DJ_DEXTER напиша:
Јас долго време сум на интернетов , ама пред некој ден се сретнав со проблемче. дали некој ќе може убаво да ми објасни како и дали можам да поставам REVERSE DNS на PPPоE конекција (МТ-НЕТ АДСЛ) .
исто така и на PPP dial up конекција ..
Итно ми е .. ве молам за помош :roll:
Еиии .. шо напраивте де .. имам чуство дека Humanoid веќе работи на одговорот :)
За жал, не можам да ти помогнам овде DJ_DEXTER :?
јас имам кабловски интернет и никогаш не сум имал адсл конекција и немам искуство со такви работи.

Дајте помогнете му на човекот дечки :wink:
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
reverse dns

Ако не се лажам reverse dns како и dns се прави на ниво на dns serverite.Ако немаш инсталирано днс сервер прашање е дали твојот провајдер има подршка за reverse dns
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
reverse dns

oxygenne напиша:
Ако не се лажам reverse dns како и dns се прави на ниво на dns serverite.Ако немаш инсталирано днс сервер прашање е дали твојот провајдер има подршка за reverse dns
Јас си имам ДНС услуги на одреден сервер , а и си имам регистриран днс. Е сеа имаш право може би и нашите провјадери немаат поддршка за реверс ДНС . Јас ќе се распрашам за тоа во МТ-НЕТ :)
а на крај и краева ќе си инсталирам прокси сервер на едно рутче а на неговата конекција ќе поставам реверс :lol:
Аии ама паметна комбинација нели ?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Имам проблем.
Линијата ми е многу слаба, се јавив да прашам зошто работи што сум ги симнувал со 38-39 KB/sec сега ми ги симнува со 5-10 KB/sec. Ми рекоа дека новата верзија на Kaspersky правела проблеми и да го исклучам.
Точно е тоа? Лесно ми е да проверам, ќе го исклучам и ќе видам, но доколку е така што да правам со Kaspersky?

Инаку верзијата на Kaspersky ми е Personal Pro 5.0.383
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.417
Зошто воопшто користиш Каspersky?
Во повеќето случаи повеќе прави проблеми, отколку што решава.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
gerard напиша:
Имам проблем.
Линијата ми е многу слаба, се јавив да прашам зошто работи што сум ги симнувал со 38-39 KB/sec сега ми ги симнува со 5-10 KB/sec. Ми рекоа дека новата верзија на Kaspersky правела проблеми и да го исклучам.
Точно е тоа? Лесно ми е да проверам, ќе го исклучам и ќе видам, но доколку е така што да правам со Kaspersky?

Инаку верзијата на Kaspersky ми е Personal Pro 5.0.383
Касперски не прави проблеми ако знаеш да го наштимаш.
Оди во Setting, кликни на Configure Real Time Protection и исклучи ја опцијата за network protection и рестартирај.Касперски има мини firewall во себе и не е препорачливо да го користиш ако имаш уште еден.

Не знам за какви проблеми ти рекле дека прави Касперски, јас го користам со години и никогаш не сум имал нити еден проблем. А како што следам и по форумите, немаат пријавено таков проблем.

Но сепак, пробај ја опцијата што ти ја кажав и пиши што биднало
:wink:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
humanoid напиша:
gerard напиша:
Имам проблем.
Линијата ми е многу слаба, се јавив да прашам зошто работи што сум ги симнувал со 38-39 KB/sec сега ми ги симнува со 5-10 KB/sec. Ми рекоа дека новата верзија на Kaspersky правела проблеми и да го исклучам.
Точно е тоа? Лесно ми е да проверам, ќе го исклучам и ќе видам, но доколку е така што да правам со Kaspersky?

Инаку верзијата на Kaspersky ми е Personal Pro 5.0.383
Касперски не прави проблеми ако знаеш да го наштимаш.
Оди во Setting, кликни на Configure Real Time Protection и исклучи ја опцијата за network protection и рестартирај.Касперски има мини firewall во себе и не е препорачливо да го користиш ако имаш уште еден.

Не знам за какви проблеми ти рекле дека прави Касперски, јас го користам со години и никогаш не сум имал нити еден проблем. А како што следам и по форумите, немаат пријавено таков проблем.

Но сепак, пробај ја опцијата што ти ја кажав и пиши што биднало
:wink:
Немам никаква друга заштита во компјутеров освен Касперски. Денес го форматирав така да сега за сега само тој е.

Вака, во Configure Real - Time Protection има таб Network и на него опција за штиклирање Enable real-time protection against network attacks, ова е тоа што треба да го пробам т.е. да го исклучам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom