Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
А би те замолил доколку можеш да ми дадеш нешо информација, веб сајт или слично.

THANKS
Еве ти од SEMOS.

Сум пишал во погрешна тема па се цитирам тука:
1. Што модем имаш?
2. Кој интернет, каков, од каде?
3. Што Windows користиш?
4. Стави ли драјвери за модемот?
5. Пробај смени, тој компјутер што зима интернет со кабел, нека зема од USB и обратно
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
Еве ти од SEMOS.



1. Што модем имаш?
2. Кој интернет, каков, од каде?
3. Што Windows користиш?
4. Стави ли драјвери за модемот?
5. Пробај смени, тој компјутер што зима интернет со кабел, нека зема од USB и обратно
Модем како модем, Motorola Surfboard, и пише на неге долу SB5101E Cable Modem.
Инаку имам интернет од Телекабел. Кога ги сменив, кога усбто го ставив на овој компјутер што имам сега нет, немаше кај мене а обратно со пипката овој кабел тој па другиот си имаше, нешто мора да е до кабелот, сигурно е внесен каде што треба не треба да биде тоа променив повеќе дупки. Изгледа треба нешто да се инсталира, можеш да помогнеш ?

Значи вака како што објаснив, кога ке ги обрнам каблите од компјутерите, овој со УСБ кабелот што е нема интернет односно покажува како да немало кабел за интернетот.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Модем како модем, Motorola Surfboard, и пише на неге долу SB5101E Cable Modem.
Инаку имам интернет од Телекабел. Кога ги сменив, кога усбто го ставив на овој компјутер што имам сега нет, немаше кај мене а обратно со пипката овој кабел тој па другиот си имаше, нешто мора да е до кабелот, сигурно е внесен каде што треба не треба да биде тоа променив повеќе дупки. Изгледа треба нешто да се инсталира, можеш да помогнеш ?

Значи вака како што објаснив, кога ке ги обрнам каблите од компјутерите, овој со УСБ кабелот што е нема интернет односно покажува како да немало кабел за интернетот.
Ако го поврзуваш преку USB, треба да инсталираш драјвер за модемот. Од друга страна, ако го поврзуваш со мрежен кабел нема потреба од никаква дополнителна инсталација (освен на драјверот за мрежната картица).
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
Ако го поврзуваш преку USB, треба да инсталираш драјвер за модемот. Од друга страна, ако го поврзуваш со мрежен кабел нема потреба од никаква дополнителна инсталација (освен на драјверот за мрежната картица).
Значи треба драјвери ?
Од кај да ги најдам, и какви се тие драјвери ги има сигурно некаде на нет, ќе ми помогнете ??
Зборувам за со УСБ кабелот ...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Модем како модем, Motorola Surfboard, и пише на неге долу SB5101E Cable Modem.
Инаку имам интернет од Телекабел. Кога ги сменив, кога усбто го ставив на овој компјутер што имам сега нет, немаше кај мене а обратно со пипката овој кабел тој па другиот си имаше, нешто мора да е до кабелот, сигурно е внесен каде што треба не треба да биде тоа променив повеќе дупки. Изгледа треба нешто да се инсталира, можеш да помогнеш ?

Значи вака како што објаснив, кога ке ги обрнам каблите од компјутерите, овој со УСБ кабелот што е нема интернет односно покажува како да немало кабел за интернетот.
Proveri u BIOS dali ti e na Enable staveno "USB Legacy support", ako svativ dobro nemas net so USB kabelo a imas so lan kabel. So USB kabelot ako ides toas i drajveri treba da instaliras za modemot.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
Proveri u BIOS dali ti e na Enable staveno "USB Legacy support", ako svativ dobro nemas net so USB kabelo a imas so lan kabel. So USB kabelot ako ides toas i drajveri treba da instaliras za modemot.
Kaj se naoga toa ?? pomosh ..

se ubavo, ama jas ne gledam ni eden free download site se kupuvaat, ako mozes nesto da pomognesh za free pisaj ..

inaku kaj e ovva sto e toa BIOS, mozebi do tamu e ?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
se ubavo, ama jas ne gledam ni eden free download site se kupuvaat, ako mozes nesto da pomognesh za free pisaj ..

inaku kaj e ovva sto e toa BIOS, mozebi do tamu e ?
Првиот резултат е од страната на Motorola. Еве ти два директни линкови од тој сајт: за Windows Vista и за сите постари. Windows 7 самиот си ги наоѓа потребните фајлови.

И така..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Kaj se naoga toa ?? pomosh ..



se ubavo, ama jas ne gledam ni eden free download site se kupuvaat, ako mozes nesto da pomognesh za free pisaj ..

inaku kaj e ovva sto e toa BIOS, mozebi do tamu e ?
BIOS e druze koa palis kompjuter stiskas DEL na tastatura ili F2 i vlagas u setinzite na plocata i tamu ke baras ke treba da go promenis od Disable u Enable i so F10 da ja snimis promenata ko ke iskacas od Bios, a drajverive za USB se isti za site SB motorola modemi i treba da gi imas dobieno na CD zaedno so modemot...
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.336
Поени од реакции
2.224
Благодарам и на двајцата, едвај го најдов ЦД-то од драјверите.
 
O

Orangez

Гостин
Сакав да прашам да не има некој случајно искуство од СЕМОС... ВО врска со мрежи... ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сакав да прашам да не има некој случајно искуство од СЕМОС... ВО врска со мрежи... ?
Одиш, си запишуваш курс(еви) кои сакаш, плаќаш колку што треба, одиш на часови месец-два-три, зимаш диплома/сертификат за тоа, толку.

Повеќе инфо имаш на сајтот на СЕМОС, имаш и меилови за контакт и за информации и за се.
 
Член од
7 март 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Барам програм за заклучување на интернет (временски, на пример од толку до толку часот). Претходно користев Traffic Refine но и заврши бесплатниот период од еден месец......благодарам однапред......
 
С

Спенсер

Гостин
одамна се мислам да прашам ама никако да ми текне

дали брзината на нетот,зависи од должината на кабелот или кај вајрлесот,оддалеченоста од рутерот??? како е побрзо???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom