Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
одамна се мислам да прашам ама никако да ми текне

дали брзината на нетот,зависи од должината на кабелот или кај вајрлесот,оддалеченоста од рутерот??? како е побрзо???
Па кај кабел тоа е незабележливо, ама кај вајарлес варира многу(колку послаб сигнал толку помал проток).

Ако си забележил секогаш има 15% загуба сакал нејќел.
Пример на тмобиле ти даваат 10 мегабита а ти користиш 8,5.
 
С

Спенсер

Гостин
Па кај кабел тоа е незабележливо, ама кај вајарлес варира многу(колку послаб сигнал толку помал проток).

Ако си забележил секогаш има 15% загуба сакал нејќел.
Пример на тмобиле ти даваат 10 мегабита а ти користиш 8,5.
аха... на вајрлесов се приметува...

е сеа... имам кабел,ама ми фалат 4-5 метра... може ли да го наставам?? да го продолжам??да не купувам сега нов од 20тина-30 метра... со свич,али со еден влез и еден излез???
 
M

mercenary

Гостин
Неможам да отварам некои страни.На пример сега ми треба да отворам microsoft.com ама неможам,ми вика server not found.Anyone?
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Неможам да отварам некои страни.На пример сега ми треба да отворам microsoft.com ама неможам,ми вика server not found.Anyone?
Пробај смени днс стави ги овие

62.162.32.5
62.162.32.6

Ако не работи контактирај провајдерот:).
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Се мачам 2 дена со ова па може некој овде ке знае.
Имам Томкет сервер на Ubuntu систем и се е ок, ама никој од надвор не може да го види серверот. Дури и јас кога ке внесам своја IP адреса не можам да отворам страна.

Менував портови, се ставив exposed host, ставив port forwarding, симнав firewall и ништо не помогна. Дали некој имал вакво искуство?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
84
Овие се подобри:

8.8.8.8
8.8.4.4.

На GOOGLE се :)
Како може тој да е подобар од локалниот на интернет провајдерот ?
Незначи дека ако се на Google за нас тука ќе бидат подобри, зависно од тоа кој страници ги отвараш, физичката локација на DNS серверите и те како зависи во брзината на отварање на страниците. Доколку корисникот 90% од страниците што ги отвара се локални тогаш никако не е подобар тој DNS од DNS-от на телекомот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Како може тој да е подобар од локалниот на интернет провајдерот ?
Незначи дека ако се на Google за нас тука ќе бидат подобри, зависно од тоа кој страници ги отвараш, физичката локација на DNS серверите и те како зависи во брзината на отварање на страниците. Доколку корисникот 90% од страниците што ги отвара се локални тогаш никако не е подобар тој DNS од DNS-от на телекомот.
Епа ај да гатам кој што отвара и такви DNS адреси да делам. А кога ќе “паднат“ локалните DNS адреси? Стај си една во Secondary и сите среќни и весели.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Овие се подобри:

8.8.8.8
8.8.4.4.

На GOOGLE се :)
Е баш зошто се на google не чинат, далеку се.

Епа ај да гатам кој што отвара и такви DNS адреси да делам. А кога ќе “паднат“ локалните DNS адреси? Стај си една во Secondary и сите среќни и весели.
Вака ми е во рутер мене.

Primary DNS: 62.162.32.5
Secondary DNS: 8.8.8.8
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Е баш зошто се на google не чинат, далеку се.



Вака ми е во рутер мене.

Primary DNS: 62.162.32.5
Secondary DNS: 8.8.8.8
Ете си ги ставил во Secondary DNS.

Се случува некогаш нашите да не работат, а овие од Google да работат. Кај мене само тие од Google се, работи безпрекорно.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Се местат IP адреси на DNS серверите на t-home.mk 62.162.32.5 и алтернативниот за бекап доколку имаат проблем со првиот, 62.162.32.6

Ако не ви се наместени DNS серверите не можете да пристапувате до страните преку домеин имиња туку ќе треба да впишувате статички IP адреси на кои лежи соодветниот домеин на страната.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Се местат IP адреси на DNS серверите на t-home.mk 62.162.32.5 и алтернативниот за бекап доколку имаат проблем со првиот, 62.162.32.6

Ако не ви се наместени DNS серверите не можете да пристапувате до страните преку домеин имиња туку ќе треба да впишувате статички IP адреси на кои лежи соодветниот домеин на страната.
Да де, и која е веројатноста да паднат DNS адресите на Google и DNS адресите на T-Home.mk? :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Да де, и која е веројатноста да паднат DNS адресите на Google и DNS адресите на T-Home.mk? :)
Нормално како што беше пишано погоре на T-Home.mk. Дури и прашање е дали некој воопшто начекал проблеми на DNS серверите на google. :icon_bigg
Ама географската локација игра улога, не дека ќе прави голема разлика но подобро е серверот да биде поблизу до хостот (во случајов ист провајдер) отколку кога е оддалечен хостот и можноста да се јавува латенција при отворање на страните.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
84
Сте слушнале за server redundancy?

Веројатноста да паднат истовремено сите DNS сервери на фирма како T-Home и да морате да користите странски DNS-и за да сурфате слободно без никакви други проблеми, се еднакви на нула.

Најдобро решение е секогаш да се користат DNS-ите од провајдерите кои ги користите.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сте слушнале за server redundancy?

Веројатноста да паднат истовремено сите DNS сервери на фирма како T-Home и да морате да користите странски DNS-и за да сурфате слободно без никакви други проблеми, се еднакви на нула.

Најдобро решение е секогаш да се користат DNS-ите од провајдерите кои ги користите.
Епа изгледа таа нулата има багови, зашто 2 пати до сега начекав паднати DNS сервери на T-Home.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom