Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
1 април 2009
Мислења
34
Поени од реакции
0
Како можам кбелски интернет да пренесувам преку РУТЕР? Како треба да се поврзе?
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
не знаев кај да ја прашам, па ај тука :D
овој пробмел уште го немам средено, не знам како да го средам, не ми се инсталира цел windows за еден fuc*in* мсн.пробав го избришав цел преку msn unistalеr нешто така беше, реинсталирав разни верзии но повторно истиот проблем :duel:.стално кога ке се логирам на мсн се појавува


па мора да идам troubelshoot да исчита тоа, repair па retry па да ме пушти на мсн

фала позз

same problem.помагајте!!
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
види дали ти е точен саатот(дд.мм.год), ако не ти е точен саатот MSN нема да ти се логира
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
539
Поени од реакции
77
Имам интернет од Sun Wireless од 1Mbps ама некако многу е бавен дали можи некој да ми каже со колку треба минимум kb/s да спушта од utorrent или од обичен линк.. фала однапред:salut:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Имам интернет од Sun Wireless од 1Mbps ама некако многу е бавен дали можи некој да ми каже со колку треба минимум kb/s да спушта од utorrent или од обичен линк.. фала однапред:salut:
~ 100-110 KB/s.
Нормално, брзината на торентите зависи од бројот на сејачи (seeders).
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
зошто кога ќе го искл . пц-то ми ја снемува конекцијата и треба од нова да ја праам ?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
не знаев кај да ја прашам, па ај тука :D
овој пробмел уште го немам средено, не знам како да го средам, не ми се инсталира цел windows за еден fuc*in* мсн.пробав го избришав цел преку msn unistalеr нешто така беше, реинсталирав разни верзии но повторно истиот проблем :duel:.стално кога ке се логирам на мсн се појавува


па мора да идам troubelshoot да исчита тоа, repair па retry па да ме пушти на мсн

фала позз

same problem.помагајте!!
proverete si mtu dali vi e tocno namesten.
za adsl e 1492, a mnogu ruteri po default na 1500 stavat.
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
тоа со саатот е деруг error :S
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Како можам кбелски интернет да пренесувам преку РУТЕР? Како треба да се поврзе?
Вака, и јас имам рутер и кабелски интернет.
Оној кабелот од модемот што оди во компј. ке го ставеш во WAN портата на рутерот, е сега имаш интернет во рутерот.

За да поврзеш комјутер жично ке си купиш LAN кабел и едниот крај ке го ставиш во порта на рутерот (внимавај да не го ставиш во WAN портата) и другиот крај ке го ставиш во ЛАН поратата на комјутерот.

За бежжичен интернет, треба компјутерот на кој сакаш да имаш бежжичен интернет да си купиш адаптер за бежжичен интернет (тоа ти е нешто како усб, изгледа како тоа што го рекламираат на Т-mobile)
А ако имаш лаптоп кој може да фаќа бежжичен интернет, тогаш не ти треба оној адаптерот. Потоа само треба да го конфигурираш софтверскиот дел.

Ти препорачувам ако не се разбираш многу во компј. и мрежи / или не сакаш да се замараш :uvo:. Купи го рутерот од некоја фирма и замоли ги да ти го наместат, ( мислам дака може и од тамо кај што си го купил интернетот, да им се јавиш и да питаш дали можат да ти го направат тоа).

Пиши што ке направиш. :helou:
 

Attachments

Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Незнам дали треба тука да питам..
Како се гледе брзината на интернетот или не се гледе?:kesa::kesa:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400

Зошто пише 4.09 kb/s
Кога слевинам игра пише над 30 kb/s:toe::toe::jaj::jaj::jaj::kesa::kesa::kesa:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
До кога копиљациве ќе ми намалвет брзина на 8GB потрошен сообраќај, наместо на ветените 10GB? Користам кабелски интернет од Инфел-Охрид. Некој друг искуство со вакви работи и најважно, имат некое чаре или да кинам договор?
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
ne znam kako da aktiviram internet na ipod mi bara wi-fi conekcija, ako ima nekoj so se razbira neka mi kaze :D:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom