Интересна статиja во Утрински

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 септември 2007
Мислења
160
Поени од реакции
1
Маријана Н. годинава го заврши средното образование со одличен успех. И покрај тоа што петките на свидетелствата и' овозможиjа сигурен упис на факултет, таа се' уште не е сигурна дали ќе го продолжи високото образование. „Се запишав во државната квота, но и таму се плаќа. Дополнителен трошок се уплатите за испити, книгите, храната и превозот до факултет и назад. Не сум сигурна дали моите родители ќе можат да го издржат сето тоа“, вели Маријана. Родителите на оваа млада студентка се невработени. Таткото на Маријана работи во приватна фирма и не е пријавен, додека мајка и' е невработена. За упис на факултет родителите на Маријана земале заем и не се сигурни дали ќе можат да го вратат навреме. Благој В. од Кочани ни кажа дека има сосема спротивно искуство. Тој се запишал на Правниот факултет во Софија. Одлично му оди. Не ги оптоварува родителите. Ништо не плаќа, има привилегии. Имам, вели, бугарски пасош кој важи во ЕУ и веќе можам да најдам дополнителна работа во Софија.

Благој ни кажа дека во Бугарија има повеќе илјади студенти од Македонија кои се одлично примени и кои студираат без трауми и фрустрации. Многумина од нив многу лесно ќе се вработат во Бугарија, бидејќи важат за талентирани студенти.

За студирање во Бугарија нема кампања и реклами. Личните искуства се најсилната кампања. Кога би ги имал истите услови и привилегии во мојата татковина, сигурно дека не би студирал во Бугарија, вели Благоја.


Кај нас Владата засега промовира соништа и со медиумска кампања, според мислењата на многумина граѓани, тропа на празна врата. „Имаме сон“ е слоганот кој се врти во новите реклами со кои Владата се обидува да влијае на свеста на граѓаните, информирајќи ги за бенефитите од образованието. Со дванаесетте рекламни спотови граѓаните би требало да се информираат за важноста и за вредностите на образованието во времетраење од четири месеци. Нискиот стандард, неможноста за намирување на трошоците за високо образование со една месечна просечна плата, како и видниот недостиг од модерни методи и учебници во наставата, ја оспоруваат ефективноста на овој нов маркетиншки потег на државниот врв........

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=352B6B111720EF46922CA581B7EA0A10
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46

За студирање во Бугарија нема кампања и реклами. Личните искуства се најсилната кампања. Кога би ги имал истите услови и привилегии во мојата татковина, сигурно дека не би студирал во Бугарија, вели Благоја.


па многу јасно бе боре дека кога земјата ви има голем морталитет и онакви ќе пушите за да се упише некој како бугарин на факултет.
а уште појасно е дека еден просечен бугарски студент е далеку похендикепиран на интелектуален план од студент кој завршува во македонија
а во секој случај , ќе се надоврзам на еден графит кој го имам видено во Струмица

МИ СЕ СЕРЕ ОД БУГАРСКИ ДИПЛОМИ.
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
па многу јасно бе боре дека кога земјата ви има голем морталитет и онакви ќе пушите за да се упише некој како бугарин на факултет.
а уште појасно е дека еден просечен бугарски студент е далеку похендикепиран на интелектуален план од студент кој завршува во македонија
а во секој случај , ќе се надоврзам на еден графит кој го имам видено во Струмица

МИ СЕ СЕРЕ ОД БУГАРСКИ ДИПЛОМИ.
А на мене ми се сере од такви како тебе
Просечен бугарски студент што тропаш зелени кога врска немаш и овде и во бг нема разлика мегу студентите единствена разлика е што во Бугарија се обрнува многу повеќе внимание на пракса отколку кај нас
Условите се тие што секоја година има 300 луге квота за студенти од Македонија кои се во државна квота добиват стипендија
Другите над оваа бројка се на приватно плакат по 1000 евра
Во Бугарија студираат над 7000 студенти и само мал дел се на државна квота
И пред да тресеш зелени за студентите од БГ види кој се македонци во минатото студирале таму или сега оти е тоа Бугарија а не е Швејцарија врегаш илјадници студенти што учеле таму
На запад образованието е многу по лесно од кај нас кои последните години почнавме да правиме реформи а бевме останати на старото само теорија
Види ти еден просечен Амерички студент па кажи што знаења има тој

Или сега на нашите приватни уневерзитети ФОН европски или не знам кој дипломите им вредат повеке или знаат повеке

Да не се вреџаме:)
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Незнам како не им е срам и страв на македонциве што одат да студираат во Бугарија. Зошто срам? Па затоа што учат бугарска историја како на пример: Гоце Делчев - бугарин (има уште многу ама да не кажувам). Студент по медицина учи историја. Па тоа одма се гледа дека е намерно направено за да им го исперат мозокот на македонците. И незнам како не им е страв да земат бугарско државјанство и да се пишат како бугари? Замислете да има војна во Бугарија! И одма државата ќе си го мобилизира народот. Затоа размислете малку подлабоко пред да одите да студирате во Бугарија!!
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Студент медицина учи историја па кој ви ги кажува овие глупости не знам 99% од тие што студират не учат историја освен тие што се пишале историја инаку и Гоце Делчев учел во Бугарија

Бугарски пасош не земат сите шо учат таму а има студенти што учат во Мк а имат Бугарски пасош
Доста со овие глупости студент медицина учел историја:nesvest:

Што значи сите што учиме во БГ сме Бугари ццц
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Па се пишите БУГАРИ. СРАМ ДА ВИ Е. Иначе ова се сигурни информации, со свои очи ова го имам прочитано, од студент што учи протетика.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Добро бе, а ако отидам да студирам у Белград, во ред е, а?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Добро бе, а ако отидам да студирам у Белград, во ред е, а?
Па во Белград не мора да се пишеш Србин за да се запишиш на факултет. И јас би отишол да студирам во Бугарија, само под услов да си останам државјанин САМО на Македонија. Иначе не е се за џабе тоа што си го бараат во Бугарија, туку тие си имаат стратегија. Сега останува на нас да одлучиме каде ќе студираме.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.398
Поени од реакции
46.917
.Сакав на времето да идам ама од дома не ми даваа да не се расипам и да се одадам на дрога и проституцијаsd иначе не гледам никакво предавство или педерлук во тоа што отишле да учат во Бугарија,има подобри услови и поквалификувани искачаат од таму и ако им одговара финансиски тоа е премија.Има и такви со стипендии тие најчесто се одродувале и после одкако ке мислат дека се писмени со бугарштина плукаат по нас не прават прости и а тоа е од благодарност за дипломата што им ја дале таму и испраниот мозок што го стекнале на студиите
Крајна линија е ако сака човек да се шитне ке се шитне без разлика дали е во Софија Скопје Битола Пловдив тој што си знае кој е ке си остане свој без разлика каде се наоѓа
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Незнам како не им е срам и страв на македонциве што одат да студираат во Бугарија. Зошто срам? Па затоа што учат бугарска историја како на пример: Гоце Делчев - бугарин (има уште многу ама да не кажувам). Студент по медицина учи историја. Па тоа одма се гледа дека е намерно направено за да им го исперат мозокот на македонците. И незнам како не им е страв да земат бугарско државјанство и да се пишат како бугари? Замислете да има војна во Бугарија! И одма државата ќе си го мобилизира народот. Затоа размислете малку подлабоко пред да одите да студирате во Бугарија!!

EEeeee u pm od vakvi buljashi!!!!
kako moze be vo bg da izbie vojna kazi mi???? vo Eu vleze neli????
Pa povekje trreba da se plasat studentite ovde vo mk, povekje ovde ke izleze vojna...
ne tuku jadete tulumbi...

i kako sto kaza nekoj drug, pa ima i studenti vo makedonija a imaat BUGARSKI PASOS pa sto???? i tie se bugari a?

imam brat vo sofija, na privatno e, super mu e, lesno se uci, uci brzo zatoa sto programata im e sovremena ... i sum sigurna deka ako se sporedi so ucenik na nasiov drzaven fax negovoto znaenje ke e posofisticirano... toj mi kazuva deka negovata programa ne obeluva i ne zamara so teorii tuku sve e praksa... od sto i polesno se uci...
i jas isto ke idam vo sofija da studiram.. prvo i osnovno zaradi nacinot na komuniciranje relacija profesor - student
nema mito, potkup i takvi gomnarii kako ovde... nema legnuvanje so profesor, nema da te gleda da ti bara da mu addes za da ti pisi bedna 8ka ili 9ka... tamu mozes i na kafe da si izlezes so profesorot
, no nikako ne se dozvoluva da mu platis, se smeta za mito.. sekoj lev!

super mi se dopagja toj nacin na studiranje, i ne se plakja sve i svasta, knigi i skripti.. 80% od materijalite se na internet koi mozes da gi simnes od univerzitetskite 350 kompjuteri so besplaten internet

pa vie napravete razlika...

edvaj cekam da idam tamu, zatoa sto znam deka preku zabava ke ucam, a ne so nervozi i maka...
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
.Сакав на времето да идам ама од дома не ми даваа да не се расипам и да се одадам на дрога и проституцијаsd иначе не гледам никакво предавство или педерлук во тоа што отишле да учат во Бугарија,има подобри услови и поквалификувани искачаат од таму и ако им одговара финансиски тоа е премија.Има и такви со стипендии тие најчесто се одродувале и после одкако ке мислат дека се писмени со бугарштина плукаат по нас не прават прости и а тоа е од благодарност за дипломата што им ја дале таму и испраниот мозок што го стекнале на студиите
Крајна линија е ако сака човек да се шитне ке се шитне без разлика дали е во Софија Скопје Битола Пловдив тој што си знае кој е ке си остане свој без разлика каде се наоѓа
А зошто Македонците имаат подобри услови дури и од Бугарите? Размисли малку на прашањево, па после одговори ми, ок? Само немој да речите дека сите имаат исти услови.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
.Сакав на времето да идам ама од дома не ми даваа да не се расипам и да се одадам на дрога и проституцијаsd иначе не гледам никакво предавство или педерлук во тоа што отишле да учат во Бугарија,има подобри услови и поквалификувани искачаат од таму и ако им одговара финансиски тоа е премија.Има и такви со стипендии тие најчесто се одродувале и после одкако ке мислат дека се писмени со бугарштина плукаат по нас не прават прости и а тоа е од благодарност за дипломата што им ја дале таму и испраниот мозок што го стекнале на студиите
Крајна линија е ако сака човек да се шитне ке се шитне без разлика дали е во Софија Скопје Битола Пловдив тој што си знае кој е ке си остане свој без разлика каде се наоѓа
taka e!
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Па во Белград не мора да се пишеш Србин за да се запишиш на факултет. И јас би отишол да студирам во Бугарија, само под услов да си останам државјанин САМО на Македонија. Иначе не е се за џабе тоа што си го бараат во Бугарија, туку тие си имаат стратегија. Сега останува на нас да одлучиме каде ќе студираме.
А, кој те тера да се пишеш Бугарин!?
На тој шо ти кажал такво нешто да му ја расцепеш главата.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Па во Белград не мора да се пишеш Србин за да се запишиш на факултет. И јас би отишол да студирам во Бугарија, само под услов да си останам државјанин САМО на Македонија. Иначе не е се за џабе тоа што си го бараат во Бугарија, туку тие си имаат стратегија. Сега останува на нас да одлучиме каде ќе студираме.
PA NI VO BUGARIJA NE MORAS!!!!!!!!
BRATUCEDKA MI DIPLOMIRASE PRED GODINA DENA A NEMA NI BUGARSKI PASOS, L.KARTA I SLICNO.. PAK SI E MAKEDONKA!
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
А зошто Македонците имаат подобри услови дури и од Бугарите? Размисли малку на прашањево, па после одговори ми, ок? Само немој да речите дека сите имаат исти услови.
Тоа не е така, исти услови имаат сите странци, без разлика дали се од Македонија, Србија или Молдавија. А странците имаат подобри услови од Бугарите, ама изгледа се тоа ќе се смени.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom