Инсталирање на Linux Ubuntu 7.04

Г

Грејвдигер

Гостин
Линуксот ми е како шпанско село :) али ми го препорачаа убунту 7.04 ... е сега пред да го земам прво сакам некој да ми објасни како да го инсталирам пошто како што слушнав малце „комплицирано“ било...

фала однапред:wink:
 

OffLine

Worminkle UniversitY
Член од
27 септември 2007
Мислења
161
Поени од реакции
0
Чоек не е бе многу комплицирано преку live cd оди инсталациата белки то знајш кога ке се прикажи десктопот имаш едно инстал иконче на него кликни почекај малце дури да се пушти па после само следи ги инструкциите најтешкиот дел што можам да го замислам ти е онај со праењето на партициите ако не мозиш одбери сам тој да си го земи најголемиот празен простор и да се инсталира на него
но можиш да го ЗАФРКНИШ windowsот така да не знам шо да ти кажам
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Чоек не е бе многу комплицирано преку live cd оди инсталациата белки то знајш кога ке се прикажи десктопот имаш едно инстал иконче на него кликни почекај малце дури да се пушти па после само следи ги инструкциите најтешкиот дел што можам да го замислам ти е онај со праењето на партициите ако не мозиш одбери сам тој да си го земи најголемиот празен простор и да се инсталира на него
но можиш да го ЗАФРКНИШ windowsот така да не знам шо да ти кажам
Кратко и јасно кажано [media]http://forum.kajgana.com/images/emot/tvsmes.gif[/media] :tv:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Ок гледам има дечки што се разбираат од линукс. Сакам да инсталирам убунту 7.04 на лап-топ, паралелно со Windows. Муабетот ми е, ако сакам да се вратам на Windows по 3-4 недели, дали со Win бутабилно можам да ја форматирам парицијата каде што се наоѓа линуксот и windows-от и да инсталирам наново Win? Да не има некој проблем од типот како да сакаш да инсталираш Win 98 на NTFS партиција, па не го гледа Windows-от хард дискот.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ок гледам има дечки што се разбираат од линукс. Сакам да инсталирам убунту 7.04 на лап-топ, паралелно со Windows. Муабетот ми е, ако сакам да се вратам на Windows по 3-4 недели, дали со Win бутабилно можам да ја форматирам парицијата каде што се наоѓа линуксот и windows-от и да инсталирам наново Win? Да не има некој проблем од типот како да сакаш да инсталираш Win 98 на NTFS партиција, па не го гледа Windows-от хард дискот.
Подобро 7.10 тоа е финална верзија за 2007

Ако сакаш повторно само виндовс најдобро пред инсталацијата на линуксот направи си имиџ на виндовсот со нортон гхост или слична програма, така да виндовсот и сите инсталирани програми ќе ти работат само за 5 минути откако ќе ја избришеш партицијата со линукс.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Абе windows-от ми е партал, готов е за формат, така да не ми се исплати да правам имиџ (а до сега немам направено, така да тоа за во иднина). 7.04 веќе го симнав и снимив на цд, а и најдов еден блог на кој има драјвери за мрежните кои не работеа под постарите верзии на убунту и таму работат со 7.04. И сега да видам како ке биде работата под линукс, па ако има некоја мака да се вратам на windows. Или да правам за секој случај слика со нортон гхост?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ако си решил да го преебеш (како што викаш заебан ти е) виндовсот ич не прави имиџ
Драјвери не ти требаат, бар во повеќето случаи за мрежните картици, уште пред да почне инсталацијата на линуксот тој автоматски ќе ги преземе мрежните подесувања од виндовсот и во тек на инсталацијата сам ќе ги преземе најновите дополнувања на програмите.
За да инсталираш наново виндовс доволно,ќе ти биде само бутабилно цд на виндовс
 
R

reactive89

Гостин
А чим ти е зезнат windows - от, зашто не ставиш само убунту... баш закон ќе ти е :smir:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Абе не е тоа прашањето... Ке ставам убунту не е проблем, проблемот е дали после ако нешто ме зеза, не ми се допаѓа, без проблем можам да форматирам С со бутабилно од виндоуз и да нема ништо од линускот? Да не има некој проблем од типот како да сакаш да инсталираш Win 98 на NTFS партиција, па не го гледа Windows-от хард дискот, па да си имам мака. Тоа е прашањето. А ако е приближно ист со виндоуз, нормално дека ке останам на линукс.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Абе не е тоа прашањето... Ке ставам убунту не е проблем, проблемот е дали после ако нешто ме зеза, не ми се допаѓа, без проблем можам да форматирам С со бутабилно од виндоуз и да нема ништо од линускот? Да не има некој проблем од типот како да сакаш да инсталираш Win 98 на NTFS партиција, па не го гледа Windows-от хард дискот, па да си имам мака. Тоа е прашањето. А ако е приближно ист со виндоуз, нормално дека ке останам на линукс.
На кратко - да.

Подолго: Ако не ти се допаѓа Ubuntu и сакаш да се вратиш на Windows, ставаш Windows CD, ги бришеш Windows и Linux (ext3) партициите за да имаш само Unpartitioned space, и празниот простор ќе го форматираш како Windows партиција (NTFS или FAT32). После следи инсталација на Windows.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Фала колега... Значи сепак не е страшна работата, се средува.

Инаку она со виндоуз 98 на нтфс партиција, нема решение. Воопшто не го гледаш хард дискот, и неможиш никако да го вратиш, освен ако имаш при рака бутабилен ХР па со него да форматираш партиција во фат32, и на таа партиција да инсталираш 98 (ех колку се имам мачено со тоа :))
 
Член од
6 август 2005
Мислења
16
Поени од реакции
0
Фала колега... Значи сепак не е страшна работата, се средува.

Инаку она со виндоуз 98 на нтфс партиција, нема решение. Воопшто не го гледаш хард дискот, и неможиш никако да го вратиш, освен ако имаш при рака бутабилен ХР па со него да форматираш партиција во фат32, и на таа партиција да инсталираш 98 (ех колку се имам мачено со тоа :))
мммм .. Имаш опција со StartUP дискетата доколку го инсталираш виндовсот (повеќето случаи кои беа раширени кај нас беа без боот опција) и мораше со стартап диск.. Имаш команда fdisk и го средваш харддискот со партициите.

А инаку шо прашваше за линуксот .. Немаш никаква штета на виндовсот доколку го инсталираш на различна партиција.. НО, доколку сакаш реинстал на виндовс-от, после инсталирањето нема да можеш да го одбериш линуксот, бидејќи виндовсот не препознава друг оперативен систем при инсталирањето.. Зато после ќе имаш некој заебанции при реинсталирањето на груб/лило-то (сликата која ти се појавува за да одбериш ОС на почеток:)) .. Али се средва и то, има алатки.. Битно, ако си заинтересиран, вреди да пробаш. Поздрав.
 

KevinM

PC YODA MASTER
Член од
5 септември 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Da ne znaete particijata za linux vo koj data format treba da e i so koj program da go napravam toa.THX
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.680
Linux автоматски си креира партиција... Не сум сигурен во кој формат треба да биде, но оставија во фат32 автоматски при инсталација ке ја препознае и ке ја конвертира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom