Инсталирање на Linux Ubuntu 7.04

Член од
6 август 2007
Мислења
387
Поени од реакции
3
Eпа вака сега, доколку сакам да имам и Линукс и Икспе на комјутеров и да ги користам кој кога ке ми се сака, кој чекор е следен, колку партиции треба да се направат? Помош!:toe:
 
Член од
19 септември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
2
Бидејќи бараш за верзија 7.04 можам да ти ја предложам следнава врска: http://www.howtoforge.com/the_perfect_desktop_ubuntu7.04 последна верзија е 8.04.1 која ти ја препорачувам да ја инсталираш бидејќи е LTS (Long Time Support) верзија и работи сосема солидно упатство за инсталирање и конфигурирање на истата имаш на следнава врска: http://www.howtoforge.com/the-perfect-desktop-ubuntu-8.04-lts-hardy-heron
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.715
Поени од реакции
7.009
Eпа вака сега, доколку сакам да имам и Линукс и Икспе на комјутеров и да ги користам кој кога ке ми се сака, кој чекор е следен, колку партиции треба да се направат? Помош!:toe:
Инсталирај Windows и направи една мала партиција за Linux. Јас оставив само 3 GB. После инсталирај Linux во таа партиција. При инсталирање одбери рачно одредување на партицијата за Linux, инаку ќе го одбере најголемиот слободен простор, па може да направи проблем на Windows-от. Јас немам никакви проблеми, освен што не знаев како да го поставам Windows како прв при подигање на системот. Сега и тоа се среди. Единствено Windows не го гледа Linux. Тој дел од дискот е невидлив. (Од Linux се гледаат Windows партициите, па ако инаш храброст, можеш да вршиш измени во системот, што може да биде опасно....)
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
EXT-3FS и SWAP свапот го правиш зависно од рам меморијата(ако рамот е 1гб тогаш свапот треба да биде 2)барем така имам читано а убунтуто 8.4 го инсталирав и работеше и без свап
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
ЛУЃЕ МИ ТРЕБА ПОМОШ ОКОЛУ ЛИНУКСОВ.
НЕ ЗНАМ КАКО ДА ЈА ИНСТАЛИРАМ МРЕЖАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ НА ШКОЛО НЕЛИ НА ЕДЕН СЕРВЕР СЕ ПОВРЗАНИ 6 КОМПЈУТЕРИ А ЈАС ЈА ИЗБРИШАВ МРЕЖАТА И СЕГА САМО СЕРВЕРОТ СЕ УКЛУЧУВА А ДРУГИТЕ НЕ КАКО ДА ГО РЕШАМ ПРОБЛЕМОТ КАКО ДА ИНСТАЛИРАМ ТОА NCX LINUX ЈАС МУ НАПРАВИВ УНИНСТАЛ АКО ЗНАЕ НЕКОЈ КАКО ДА ЈА УПРАВАМ РАБОТАТА НЕКАК КАЖЕ ЗОШТО НАШКОЛО КЕ МЕ СКРШАТ :) СЕ ПРАВЕВ ПАМЕТЕН ЈАС И СЕГА НЕ ЗНАМ КАЈ ДА ГО НАЈДАМ ТОА ЗА ИНСТАЛИРАЊЕ АКО ЗНАЕ НЕКОЈ ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ ТРЕБА ЗА УТРЕ КАКО КЕ ОДАМ НА ШКОЛО АКО НЕ ЗНАМ ДА ГО НАПРАВАМ НЕ ЗНАМ ТЕШКО МЕНЕ КЕ БИДЕ
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
ЛУЃЕ МИ ТРЕБА ПОМОШ ОКОЛУ ЛИНУКСОВ.
НЕ ЗНАМ КАКО ДА ЈА ИНСТАЛИРАМ МРЕЖАТА НА КОМПЈУТЕРИТЕ НА ШКОЛО НЕЛИ НА ЕДЕН СЕРВЕР СЕ ПОВРЗАНИ 6 КОМПЈУТЕРИ А ЈАС ЈА ИЗБРИШАВ МРЕЖАТА И СЕГА САМО СЕРВЕРОТ СЕ УКЛУЧУВА А ДРУГИТЕ НЕ КАКО ДА ГО РЕШАМ ПРОБЛЕМОТ КАКО ДА ИНСТАЛИРАМ ТОА NCX LINUX ЈАС МУ НАПРАВИВ УНИНСТАЛ АКО ЗНАЕ НЕКОЈ КАКО ДА ЈА УПРАВАМ РАБОТАТА НЕКАК КАЖЕ ЗОШТО НАШКОЛО КЕ МЕ СКРШАТ :) СЕ ПРАВЕВ ПАМЕТЕН ЈАС И СЕГА НЕ ЗНАМ КАЈ ДА ГО НАЈДАМ ТОА ЗА ИНСТАЛИРАЊЕ АКО ЗНАЕ НЕКОЈ ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ ТРЕБА ЗА УТРЕ КАКО КЕ ОДАМ НА ШКОЛО АКО НЕ ЗНАМ ДА ГО НАПРАВАМ НЕ ЗНАМ ТЕШКО МЕНЕ КЕ БИДЕ
Шо си дигнал толку паника бе друже ? Да не сакаш и посебен подфорум да отвориме за тебе ? Не очекувај некој да се нафати да ти објасни, плус не ми се верува дека ќе успееш да се снајдеш сам.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.715
Поени од реакции
7.009
EXT-3FS и SWAP свапот го правиш зависно од рам меморијата(ако рамот е 1гб тогаш свапот треба да биде 2)барем така имам читано а убунтуто 8.4 го инсталирав и работеше и без свап
Јас се обидов да инсталирам Ubuntu без swap, но заглави сред инсталација. Мислам дека немаше доволно меморија (имам само 256 MB). Пред да инсталирам, ме предупреди дека може да има проблеми со инсталацијата. Инаку не сум проверил дали ја користи swap меморијата за време на работа. Мое мислење е дека со поголема меморија не е потребен swap.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
803
Јас се обидов да инсталирам Ubuntu без swap, но заглави сред инсталација. Мислам дека немаше доволно меморија (имам само 256 MB). Пред да инсталирам, ме предупреди дека може да има проблеми со инсталацијата. Инаку не сум проверил дали ја користи swap меморијата за време на работа. Мое мислење е дека со поголема меморија не е потребен swap.
Исто и кај мене се случи, не направив swap партиција и на 94 % прекина инсталацијата
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Колку меморија има компјутерот?
За да инсталираш Ubuntu 8.04 потребни ти се минимум 5gb. Ако имаш 256 ram ондак swap партицијата треба да се направи приближно 512mb (swap партицијата треба да биде x2 од ram-от)... остатокот останува за ext3 партицијата (ова е за Ubuntu 8.04... исто би било и за Ubuntu 8.10 само мислам дека за Ubuntu 8.10 ти треба нешто поголема ext3 партиција).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom