Инсталирање на Linux Ubuntu 7.04

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.808
Поени од реакции
7.437
За да инсталираш Ubuntu 8.04 потребни ти се минимум 5gb. Ако имаш 256 ram ондак swap партицијата треба да се направи приближно 512mb (swap партицијата треба да биде x2 од ram-от)... остатокот останува за ext3 партицијата (ова е за Ubuntu 8.04... исто би било и за Ubuntu 8.10 само мислам дека за Ubuntu 8.10 ти треба нешто поголема ext3 партиција).
Ubuntu 7.10 се инсталира на 2GB плус swap. Сега имам ubuntu 8.10. Заедно со swap користи 5GB, но мислам дека може да работи и со помалку.

1 гига, ама кажав јас пробав да инсталирам линукс без swap партиција.
И јас го пробав истото и не успеав. Затоа прашав колку е меморијата, бидејќи мислев дека мојот има мала меморија, па затоа му треба swap.

П С
Сега проверив. Во моментов користи 13 MB swap.
 
I

Intex

Гостин
Сакам да инсталирам Ubuntu, па ми треба мала помош. Оваа ext3 партицијата е работна партиција и треба да ја направам што е можно поголема или пак треба да направам друга партиција која ке ми биде работна?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Сакам да инсталирам Ubuntu, па ми треба мала помош. Оваа ext3 партицијата е работна партиција и треба да ја направам што е можно поголема или пак треба да направам друга партиција која ке ми биде работна?
јас имам само една партиција за убунту 30 гб и доволно е има и мноогу празен простор ... би било добро да направиш една партиција 15 гб само за убунту и другите фајлови што ти требаат во друга партиција ... за секој случај да не се заебе нешто
 
I

Intex

Гостин
јас имам само една партиција за убунту 30 гб и доволно е има и мноогу празен простор ... би било добро да направиш една партиција 15 гб само за убунту и другите фајлови што ти требаат во друга партиција ... за секој случај да не се заебе нешто
И другата партиција да биде ext3 (оваа другата што ке биде, за резерва)?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
И другата партиција да биде ext3 (оваа другата што ке биде, за резерва)?
па не мора може и ntfs за да можеш да ја користиш и со xp... зависи од тебе

нешто што ме нервира е тоа што ntfs партициите не ги чита од почетокот туку треба сам да кликнеш па да пишуваш лозинка ... да имаше некако automount ќе бидеше супер///
 
I

Intex

Гостин
па не мора може и ntfs за да можеш да ја користиш и со xp... зависи од тебе

нешто што ме нервира е тоа што ntfs партициите не ги чита од почетокот туку треба сам да кликнеш па да пишуваш лозинка ... да имаше некако automount ќе бидеше супер///
Аха, океј, фала на информациите.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
лол во убунту сум нов т.е тапа па ако помогнав мило ми е
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Сакам да инсталирам Ubuntu, па ми треба мала помош. Оваа ext3 партицијата е работна партиција и треба да ја направам што е можно поголема или пак треба да направам друга партиција која ке ми биде работна?
Друже, за Linux потребни ти се 2 партиции... чим сакаш Ubuntu значи потребни ти се ext3 и linux-swap партиции.

Земи расчитај се тука и мислам дека ќе ти стане појасно :)
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.608
Поени од реакции
464
Мислам дека подобро е да ставиш Mount / на ext4 партиција, ко најнова и викаат дека била најдобра. За останатите ако сакаш можеш да ставиш swap и home партиција али тоа зависи од тебе. Swap партицијата ќе ти ја користи како рам меморија на хард диск кога рам меморијата ќе ти биде полна. Home партицијата е за фајлови и програми да си ставаш кои нема да ти бидат поврзани со boot партицијата па ако ти се заебе нешто убунтуто и треба да го инсталираш од ново некои од програмите нема да мора одново да ги инсталираш зошто ќе ти бидат веќе инсталирани на home партицијата. Кај мене моментално имам ставено / партиција од 26 гига, 1 гига swap, една ntfs од 34 гига за Win 7 и уште една од 50 и нешто гига ntfs за да комуницираат меѓу себе линуксот и виндоусот. Ако планираш да правиш само со / и со swap, остави повеќе простор за / партицијата, а ако правиш / и Home, за / мислам дека ти се доста 5 гига некаде али јас би оставил 10 и уште едно 15-20 за Home, али се тоа зависи како ќе го рапоредиш останатиот дел од хардот.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.151
Јас никако неможев да ја инсталирам графичката и мрежната на лап топот инаку и на него ќе му забодев Linux, како што ми е ставен и на PC-то. Закон ми е линуксот. А многу лесно се инсталира јас немав никакви проблеми кога го инсталирав на PC-то.:toe:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.608
Поени од реакции
464
Јас никако неможев да ја инсталирам графичката и мрежната на лап топот инаку и на него ќе му забодев Linux, како што ми е ставен и на PC-то. Закон ми е линуксот. А многу лесно се инсталира јас немав никакви проблеми кога го инсталирав на PC-то.:toe:
Што графичка и мрежна имаш?
 
I

Intex

Гостин
Мислам дека подобро е да ставиш Mount / на ext4 партиција, ко најнова и викаат дека била најдобра. За останатите ако сакаш можеш да ставиш swap и home партиција али тоа зависи од тебе. Swap партицијата ќе ти ја користи како рам меморија на хард диск кога рам меморијата ќе ти биде полна. Home партицијата е за фајлови и програми да си ставаш кои нема да ти бидат поврзани со boot партицијата па ако ти се заебе нешто убунтуто и треба да го инсталираш од ново некои од програмите нема да мора одново да ги инсталираш зошто ќе ти бидат веќе инсталирани на home партицијата. Кај мене моментално имам ставено / партиција од 26 гига, 1 гига swap, една ntfs од 34 гига за Win 7 и уште една од 50 и нешто гига ntfs за да комуницираат меѓу себе линуксот и виндоусот. Ако планираш да правиш само со / и со swap, остави повеќе простор за / партицијата, а ако правиш / и Home, за / мислам дека ти се доста 5 гига некаде али јас би оставил 10 и уште едно 15-20 за Home, али се тоа зависи како ќе го рапоредиш останатиот дел од хардот.
Што е разликата помегу / и Home партицијата? И двете може да се Ext3 партиции или оваа / партиција да биде еxt4? И на home и да инсталирам оперативниот или на /?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
искрено и мене ме збунивте со овие swap ... /home :S
јас само правам една партиција ext3 и инсталирам и работи супер
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.608
Поени од реакции
464
Што е разликата помегу / и Home партицијата? И двете може да се Ext3 партиции или оваа / партиција да биде еxt4? И на home и да инсталирам оперативниот или на /?
/ партиција мора да имаш. Можеш да направиш и / и home партиции со што / партицијата ќе ти биде како boot партиција а home ќе ти биде за работи што ќе ставаш одпосле како c и d партиции на win со што првата ќе ти биде за win-от а другата за работите што ќе ги ставаш за кога нешто ќе ти се заебе да не ги изгубиш сите податоци. Видете ако може да направите ext4 партиции, сите Linux партиции направете ги такви, ако немате избор за ext4, тогаш ставете ги ext3. Може да работи и без swap и без home, само со /. Пишав претходно што означува секоја партиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom