Инвестициски БУМ во Македонија

B

Bafra

Гостин
Зачудувачки, владата на Груевски што толку јако го водеше пи-арот додека владееше, денеска не знае ни да ги презентира позитивните работи што ги направила за Македонија. За време на нивното владеење, БДП е дуплиран од 5 на 10 милијарди евра, невработеноста е намалена од 38 на 22%, платите и пензиите се зголемени за околу 80% додека инфлацијата за периодот била околу 25%, што претставува реален раст на стандардот од околу 45%. Уште поимпресивно е што сето тоа е направено за време на најголемата економска и финансиска криза на нашата генерација, среде стагнантно европско и регионално опкружување. Сегашнава влада во позитивна конјуктура и растечки економски амбиент успева да стагнира.

Привлекувањето на странските инвестиции во економските зони беше еден од најголемите економски успеси на владата на Груевски. Не можеш да ги зголемиш платите ако не се зголеми побарувачката за работна сила. Исто така, се отворија многу можности за кооперантски домашни фирми да се вклучат во ланците на набавка. Огромна штета е што таман фатија залет и створија некаков успех и референци и со политичката криза сето тоа пропадна. На БДП од 10 милијарди евра, оваа година фирмите од економските зони ќе извезат накај 2,2 милијарди, па вие видете колкав е нивниот придонес за националната економија!
Браво Гриме секоја чест !!!
Тоа е тоа . . . Кој сака ќе свати . . . На политичките полтрони неможеш со сила да им ставиш у глава . . . Независен и реален став е осуден од двете страни . . . Омразата го засенува разумот . . .
Се си е на место . . . .
Вистинска дијагноза . . . .
Јас со години се залагам да не ја мешаме политиката со економијата . . . но партиските мегафони беа гласни плукачи . . .
Денес кога бројките се НУЛА,1 ќутат и постираат глупости колку УЈП собрало пари и сл. Живеат во надеж дека само што не тргнало,се крстат во Нато, а не сфаќаат дека патот им е згрешен :) . . .
Одвај го чекам денот кога ќе дојдат убавите економски показатели, па да видам колкаво теле сум бил . . . . .

p.s.
Секој што плука по странските ивестициии во слободните економски зони и бившите политиките на привлекување на истите не разбира економија . . . . Затоа Ние денес немаме НОВИ ФАБРИКИ, а Србија има . . .
Пред да дојде Дрекслермаер во Кавадарци луѓето земаа по 7-8000 денари, во ИГМ 12.000 , денес сите земаат над 14.000 денари плус храна и превоз . . . .
Зошто Анѓушев во Брако не им даде плата на работниците над 15.000 денари ???
Оваа тема ви е за фалење на Грујо потезите од аспект на економијата.

Е сега Вие како големи познавачи дај објаснете ја и другата страна од неговите потези или по вас нема такво нешто :sneaky:

Еве да прашам: Која е ЦЕНАТА, што Македонија ја плаќа и ЌЕ ја плаќа за таа форма на странски инвестиции.

Се расфрлате со бројки за раст, а никако да кажете паралелно колку пораснал ДОЛГОТ.
Ако на некој му иде супер, нели треба да намалува долгот.

И зашто тогаш берзата немаше обрт.

Еве и посликовита корелација имате со Ердоган и неговите претходни потези а која е цената која сега СИТЕ ќе ја платат.

@bosko007 за берза и акции имаш осет, ама за државни економски политики си тутурутка :P . На работите се гледа целосно а не да изиграваш партиски полтрон :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Оваа тема ви е за фалење на Грујо потезите од аспект на економијата.

Е сега Вие како големи познавачи дај објаснете ја и другата страна од неговите потези или по вас нема такво нешто :sneaky:

Еве да прашам: Која е ЦЕНАТА, што Македонија ја плаќа и ЌЕ ја плаќа за таа форма на странски инвестиции.

Се расфрлате со бројки за раст, а никако да кажете паралелно колку пораснал ДОЛГОТ.
Ако на некој му иде супер, нели треба да намалува долгот.

И зашто тогаш берзата немаше обрт.

Еве и посликовита корелација имате со Ердоган и неговите претходни потези а која е цената која сега СИТЕ ќе ја платат.
I kako zamaecot o ti golem ekonomski guru ?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Откако се смени власта некако ко замрена е темава? Што е работата, нема ли инвестиции?
 
B

Bafra

Гостин
I kako zamaecot o ti golem ekonomski guru ?
Vlade मैं एक गुरु नहीं हूँ, तो कृपया मुझे छोड़ दो।

Ако имаш нешто да споделиш на темава, слободно. Сарказам терај со Берикчо :P . А можеш и во темата автомобилизам.
А ако ти требаат ламели и спојници за теретни возила (автобуси и камиони) кажи, по добра цена ќе ти ги шитнам. :zloo:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Vlade मैं एक गुरु नहीं हूँ, तो कृपया मुझे छोड़ दो।

Ако имаш нешто да споделиш на темава, слободно. Сарказам терај со Берикчо :P . А можеш и во темата автомобилизам.
А ако ти требаат ламели и спојници за теретни возила (автобуси и камиони) кажи, по добра цена ќе ти ги шитнам. :zloo:
Kakva vrska jas imam so lameli, spojnici ili generalno so avtomobilizam ziti se?
Ako ti e muabetot za zamaecot mozam i da te potsetam, ne mi e problem. Kako vcera da bese ko ti objasnuvav osnovni raboti od ekonomija dodeka ti nekako standard cukase prazna slama nesto slicno kako sega.[DOUBLEPOST=1535731918][/DOUBLEPOST]
Откако се смени власта некако ко замрена е темава? Што е работата, нема ли инвестиции?
Ima be kako nema. Samo ne kazuvaat da ne ispadni deka se falat.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Странските инвестиции достигнуваат пик, јавните – бавно се реализираат
Кабли за автомобилската индустрија и за земјоделска механизација ќе се произведуваат во „Бунарџик“. Турската фабрика „Чагатај Кабло“ денеска и официјално ги отвори погоните. Инвестицијата тежи 6 милиони евра и предвидува вработување на 300 лица. Во првата фаза се вложени четири милиони евра и се вработени 80 лица.

„Во 2006 година, донесовме одлука за инвестиција, во 2017 го поставивме камен темелникот и во 2018 почнавме со производство.“ - изјаби Ахмет Короглу сопственик на „Чагатај Кабло“.

Отворањето на фабриката оди во прилог на податокот кој денеска го објави Народната банка. Странските директни инвестиции достигнаа 327 милиони евра за шест месеци. Вицепремиерот Анѓушев вели дека тоа е за 218 проценти повеќе од просекот во последните три години. Инаку лани за целата година вкупни странски инвестиции изнесуваа 227 милиони евра.


https://www.24.mk/stranskite-investicii-dostignuvaat-pik-javnite-–-bavno-se-realiziraat
 
B

Bafra

Гостин
Kakva vrska jas imam so lameli, spojnici ili generalno so avtomobilizam ziti se?
Ako ti e muabetot za zamaecot mozam i da te potsetam, ne mi e problem. Kako vcera da bese ko ti objasnuvav osnovni raboti od ekonomija dodeka ti nekako standard cukase prazna slama nesto slicno kako sega.[DOUBLEPOST=1535731918][/DOUBLEPOST]
Ima be kako nema. Samo ne kazuvaat da ne ispadni deka se falat.
Па тоа де, ти немаш врска со ништо. Како што кажа, вишок време па си ја моташ чалмата. :P
Владе ти и економија тешко тоа, ко вода и зејтин.
Првин себеси објасни си КОЛКУ пари државата ти зема секој месец/година, што добиваш за возврат на тоа, како ги троши државата тие пари, па после објаснувај основни работи.

Еве 2цата претходно цитирани членови не најдоа време да објаснат тоа што ги прашав, дај молим те ти како Гуру за СЕ помогни. गुरु, कृपया हमें सिखाएं, आप एक हैं :cool::
Еве да прашам: Која е ЦЕНАТА, што Македонија ја плаќа и ЌЕ ја плаќа за таа форма на странски инвестиции.

Се расфрлате со бројки за раст, а никако да кажете паралелно колку пораснал ДОЛГОТ.
Ако на некој му иде супер, нели треба да намалува долгот.

И зашто тогаш берзата немаше обрт.
А еве ти едно видео ко за тебе, за тоа што го верглаш со мнозинството:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=240&v=5v5eBf2KwF8
 
Последно уредено од модератор:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Па тоа де, ти немаш врска со ништо. Како што кажа, вишок време па си ја моташ чалмата. :P
Владе ти и економија тешко тоа, ко вода и зејтин.
Првин себеси објасни си КОЛКУ пари државата ти зема секој месец/година, што добиваш за возврат на тоа, како ги троши државата тие пари, па после објаснувај основни работи.

Еве 2цата претходно цитирани членови не најдоа време да објаснат тоа што ги прашав, дај молим те ти како Гуру за СЕ помогни. गुरु, कृपया हमें सिखाएं, आप एक हैं :cool::


А еве ти едно видео ко за тебе, за тоа што го верглаш со мнозинството:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=240&v=5v5eBf2KwF8
Pa zatoa jas te prasuvam tebe kako ekonomski guru kako e zamaecot. Vrti, ne vrti, namali, zgolemi. Deka razbiras . Da smetav deka ne razbirase nemase da te prasam :toe:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.790
Ова е стар артикл од 2012 година: http://www.balkaninsight.com/en/article/macedonia-offers-citizenship-to-investors

Вели дека владата планирала да нуди државјанства на странски инвеститори.

Дали некогаш ова се остварило во пракса? Дали постои процедура по која странски инвеститор може да се стекне со Македонско државјанство?
 
M

Macedon1um

Гостин
Ова е стар артикл од 2012 година: http://www.balkaninsight.com/en/article/macedonia-offers-citizenship-to-investors

Вели дека владата планирала да нуди државјанства на странски инвеститори.

Дали некогаш ова се остварило во пракса? Дали постои процедура по која странски инвеститор може да се стекне со Македонско државјанство?
Сигурно е остварено во пракса, колку што ме држи сеќавање синот и жената на Субрата Рој добија Македонско државјанство
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ова е стар артикл од 2012 година: http://www.balkaninsight.com/en/article/macedonia-offers-citizenship-to-investors

Вели дека владата планирала да нуди државјанства на странски инвеститори.

Дали некогаш ова се остварило во пракса? Дали постои процедура по која странски инвеститор може да се стекне со Македонско државјанство?
Па на Субрата Рој му дадоа македонско државјансто, ама тоа сето беше во договор со владата мафија, со цел да избегне Субрата затвор во Индија. Ама џабе му беше сето тоа. Си полежа у затвор. А и не инвестира ништо во Македонија.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.725
Ова е стар артикл од 2012 година: http://www.balkaninsight.com/en/article/macedonia-offers-citizenship-to-investors

Вели дека владата планирала да нуди државјанства на странски инвеститори.

Дали некогаш ова се остварило во пракса? Дали постои процедура по која странски инвеститор може да се стекне со Македонско државјанство?
Владата може да додели државјанство за лица од особено значење на републиката. Така што, тука лесно може да се вклучи било кој инвеститор.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Реза Зараб
https://en.wikipedia.org/wiki/Reza_Zarrab

Калид Ал Тавил, Сушанто и Свипна
И 20.000 крави

Лоба. Бо...не се странски инвеститори, но повеќе инвестирале во државава од оние бизнисмени.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom