Инвестициски БУМ во Македонија

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од dzonyb, 31 август 2011.

 1. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ...сепак мене се ми се чини дека џабе беше целава оваа шамата, паника и слично. Работата е готова.., кинезите имаат веќе запоседнато мостобран на југ и џабе бејли и бехтел пробаат да преправат автопатишта за кои ќе му дадат на зајко нови пет милијарди за да има што да им се испере и нив... :):)
   
 2. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.088
  Aмерика не се интересира за ситни зделки од неколку стотини милиони евра со можен ќар од неколку милиони евра, тие се фрлени на глобални проекти со трилиони долари, овде комотно можат да работат грузијци, пакистанци, кинези, бушмани..... Грујо 11 години плаќаше стотици милиони долари на ЦНН (она фашизоидно пропагандно крвожедна империјалистичка пропагандна машинерија) наместо да објавува колумни во Московска Правда или пекиншкиот “Жени ми жабу“, делегации на ВМРО арчеа милиони на посети во Вашингтон, Брисел, Берлин а не во Пјонг Јанг или Сталинград, и денес Груевски е во Брисел со очајнички барања Македонија да биде утре примена во ЕУ и НАТО. Комотно можеше и Америка или Британија да гради автопатишта низ Македонија али тие клети стегнати не даваа провизии и поклони на власта, па затоа беа преусмерени услови на тендер кон оние кои беа спремни дебело да платат за да добијат работата овде, ситни преваранти и шверцери.
   
  На artweb и alekjov им се допаѓа ова.
 3. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  22.091
  Допаѓања:
  26.263
  Не е можно! Не лажи! Господинот Груевски никад не би плаќал толкави суми на илуминатските медиуми на Новиот Светски Поредок.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.918
  Допаѓања:
  31.088
  е де милон плус минус....
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dovahkin

  Dovahkin

  Член од:
  19 март 2013
  Мислења:
  217
  Допаѓања:
  110
 6. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
 7. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.278
  Допаѓања:
  1.735
   
  Grmys, povtornojas, artweb и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.530
  Допаѓања:
  12.345
 9. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  2.078
  Допаѓања:
  1.695
  Стварно жалосно, и сигурно не е единствен пропаднат проект.
  Само да не се лажеме и во Западниот бизнис свет си има Мито. Голем % го викаат Лобирање а дел и мито. Сега што Г-динов е научник а нема бизнис искуство јбг.
  Како иначе функционираат земјите перални за пари, т.е. и по обем и по бројност западните жители им се клиенти.
   
 10. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.920
  Допаѓања:
  6.872
  Еве уште еден неискористен проект (програма), поклон од ЕУ. 120 милиони евра (25%) не се искористени.
  http://telma.mk/vesti/makedonija-ne-iskoristi-1197-miioni-evra-od-ipa
  На ова сегашната власт укажуваше уште одамна
  http://vistinomer.mk/lidija-dimova-makedonija-gubi-zaradi-neiskoristeni-sredstva-od-ipa/
  Тие пари ќе мора сега да се обезбедат од буџетот на РМ, од народот, народот, народот...
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.389
  Допаѓања:
  9.411
  Испаѓа пола од платите на вработените во зониве им ги плативме ние, даночните обврзници:

  Владата за 10 години, додека премиер беше Никола Груевски, потрошила 225 милиони евра за странските инвеститори кои пак вработиле вкупно 20.000 луѓе.

  Според оваа математика, еден вработен кај странските инвеститори ја чинел државата по 11.000 евра. Оваа сума е потрошена на 25 странски компании, за кои државата се откажала од 69 милиони евра за ослободување од данок и царини.

  Според она што го кажа портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, не постоеле критериуми за преговарање, а со странските компании преговарале министри и советници по што документите биле класифицирани.

  Поголемиот дел од вработените не се нововработени, туку се преземени од македонското стопанство.

  Бошњаковски не знаеше колку е просечната плата на вработените во тие компании.

  За некои компании се трошеле 1.000 евра, за некои 11.000 евра. Немало критериуми за поделба на парите.
   
  На Beric Dondarrion, artweb и Lurtz им се допаѓа ова.
 12. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.546
  Допаѓања:
  796
  Да се пола добро би било, сите плати им ги плативме ние.
   
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  2.078
  Допаѓања:
  1.695
  Да живее Социјализмот.

  Уште полошо е...
  Од наши пари се плаќаат, а нивниот труд и ќарот од производот иде целосно во странските фирми.
  Бар да останеше профитот тука, ќар ќе имавме. Вака чисто робовладетелство испадна.
  Јбг економски неписмен народ сме, мрзливи до немајкаде и ќе не лажат со еднаквост.
   
  На Gag и Branchez им се допаѓа ова.
 14. warmaster

  warmaster

  Член од:
  30 јули 2008
  Мислења:
  4.164
  Допаѓања:
  2.621
  Дај им плата 1000 евра ќе ораат. За 200 евра нормално да се мрзеливи затоа што им е стемнато па не гледаат добро. Како во странство не сме мрзи?
   
  На Klin му/ѝ се допаѓа ова.
 15. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  9.642
  Допаѓања:
  5.609
  Ова може многу поинаку да се протолкува ама тогаш ептен неубо ке изгледа работата. Подобро е кога вака ќе се прикажи ситуацијата.
   

Сподели преку: