Им верувате ли на психолозите?

Член од
8 април 2007
Мислења
725
Поени од реакции
6
Ne sum bila ama mislam deka sekako treba da odi za da vidi do kaj e i so e...i ne go smetam psiholog kako so go smetaat nekoi lugje deka samo ludi odam kaj nego i na oni koi im treba pomos treba da odat, tuku naprotiv dobro e i mislam deka tie lugje imaat mok da ti pomognat i toa mn vo razresuvanjeto na problemite...sakam da bidam psiholog, me biva pa mozebi i zatoa vaka razmisluvam :toe:
 
Член од
12 јуни 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
nemam nikakvi predrasudi za terapii,
i sum bila dosta pati.. pocnuvajkji od najmali problemi do nesto seriozno sto me mucelo :zid:

normalno imam vakov odnos, zasto majkami e psihoterapevt (ne psiholog)
:baeh:

sea sum naviknata da si ja resam sekoja sitnica..
life is beautiful :smir:
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Edinstvena "profesija" sto bi ja izbrishal bez pardon zaradi nacinot na koj se praktikuva!
Mnogu me interesira koj e nacinot na koj se praktikuva ovaa profesija?

Medicinski lica se nevrolog za lekuvanje na nevroloskite bolesti kako krvarenja, mozocni udari......a psihijatrite se za lekuvanje na psihickite bolesti, povrzani so psihata na bolniot kako depresija, manija, shizofrenija......Medicinsko lice poznato kako nevro-psihijatar NE POSTOI. Moze da specijaliziral samo za edna oblast
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Сум имала (професионален) контакт само со еден психолог во животов, и искуството е далеку од позитивно.
Иако нормално, не можам да судам за целата професија врз база на еден претставник. :)
Во секој случај, повеќе ги „поштувам“ психијатрите.
 
Член од
17 јули 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
covecki e, koga ke imash nekoj problem da posakash nekoj da e tolku fin i da te islusha. Da ti dade nekoj sovet i da ti go potkreni raspolozenieto davajki ti volja za ponatamu.Toa moze da e drugar, roditel ili psiholog.
Megutoa... Tragedijata na Makedonskiot Menatlitet e toa deka Epten se retki lugeto shto znaat da te islushaat. Veruvajte... Najmnogu mrazam koga nekoj ne ostava da dokazesh nekoja stvar, tuku odma si pocnuva tema za sebe so pomisla deka toj i negovite deshavki se najvazni. "Pa, cekaj be Batko...Islushaj me, daj komentar (neka bidat samo dva zbora) pa posle kazuvaj za sebe. Ne ti zamina vozot".... A pa...Site mislat deka se profesionalni slushateli i sovetodavaci...
Imam drugarka koja studira psihologija ( pojma neam sho smer). Taa pa pojma nema od komunikacija a psiholog ke se prai. I pocnuvam da mislam deka i za toa treba talent. Niz drugite evropski zemji sekoj vtor mesec lugeto odat na psiholog, i toa za niv e najnormalna rabota. A za nas Makedoncinjata-selancinja... Ako pojdesh, glava ke ti skinat od ozboruvanje. Za nenormalen ke te smetaat i ke im bide strav da pominat pokraj tebe... Abe... Je*i ga... To e! :))
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Da, a ustvari vo MKD e potreben psiholog za sekoja individua po eden, za da konecno se smenat mislenjata i da ni trgne na dobro
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
И нив им е потребен по еден (психијатар)
 
Член од
14 август 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
Jas sega pocnuvam na fakultet PSIHOLOGIJA,:vozbud: i se nadevam deka ke bidam psiholog. Ja obozavam taa profesija no mislam deka ne moze sekoj da bide psiholog::baeh:
1- Treba da e licnost na koja mozes da i se doveris (sto jas sum):pipi:
2- Licnost koja ima pominato dosta raboti vo zivotot, i koja nema da te osuduva (kako sto sum jas):pipi:
3- Trpeliva licnost koja moze da te soslusa (i toa sum jas):pipi:
4- i na kraj INTELEGENTNA licnost koja ke ti dade vistinski sovet (sega ne da se falam no takva sum jas):pipi: :pos::pos::pos::pos:
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
53
Поени од реакции
5
abe veruvajte na psiholozite !:)
edno e koga strucno lice ke te nasoci kon nesto,drugo e koga e vo prasajne prijatel.
pa i jas sega se zapisav na psihologija nemojte vakvi raboti za psiholozite ova,ona :salut:
 
Член од
14 август 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
abe veruvajte na psiholozite !:)
edno e koga strucno lice ke te nasoci kon nesto,drugo e koga e vo prasajne prijatel.
pa i jas sega se zapisav na psihologija nemojte vakvi raboti za psiholozite ova,ona :salut:
Kazi im.

Sto e ova gluposti za psiholozite :nenene: bile vakvi bile takvi, a posle ke idat na pomos kaj nas:pipi:

p.s.-ne se lutete no takvo e opstestvoto, na site ni treba po eden psiholog, :toe: ne deka sme nenormalnu tuku ednostavno zatoa sto si imame problemi...
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
Jas sega pocnuvam na fakultet PSIHOLOGIJA,:vozbud: i se nadevam deka ke bidam psiholog. Ja obozavam taa profesija no mislam deka ne moze sekoj da bide psiholog::baeh:
1- Treba da e licnost na koja mozes da i se doveris (sto jas sum):pipi:
2- Licnost koja ima pominato dosta raboti vo zivotot, i koja nema da te osuduva (kako sto sum jas):pipi:
3- Trpeliva licnost koja moze da te soslusa (i toa sum jas):pipi:
4- i na kraj INTELEGENTNA licnost koja ke ti dade vistinski sovet (sega ne da se falam no takva sum jas):pipi: :pos::pos::pos::pos:
Paaaa hmm..draga KOLESKE!!!
Ja pozdravuvam tvojata zelba: jas koga kje porasnam sakam da bidam psiholog!!! samo sto dodeka vistinski stanes eden kje treba bas da gi dokazes nabrojanite kvaliteti: ogromnaaa trpelivost, planina razbiranje i mnoooogu intelegencija za da gi istrpis i RAZBERES profesorite i da se snajdes so ckart srpskata i zabeganata ni srpsko-hrvatska literatura..........:pipi:

Kako i da e: mnogu srekja i dobredojde vo nasite redovi!!!:helou: :helou:
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
ОК е се тоа,не глеам коа некој ке отиде на психолог или психијатар ко да бил у бардовци,ама јас не би идел. Да отидам кај некој шо дома незнае да си ги среди работите,што не му е главата тука,или што евентуално тато му ја купил дипломата.... НЕЈКАМ. Ако веке имаш проблем,обрати се кај другар,кај другарка,кај мама,тато у краен случај ако си веке повозрасен. А ако ептен ЕПТЕН немаш каде да се обратиш,ондак самоуби се!!!:baeh: :nesum:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Da veruem na nekoj koj e poglup od mene nema sansi ... pa uste da mi kazue sto kako ... da provedeme zaedno edno nedela dena da nzam so coek e moze i da mu veruem ako procenam deka e dovolno inteligenten da razbere inache nema faken teorije na nekoj diletant da mu kazuem da me gleda ko tele u sharena vrata ... poprvo na kaludjer ili proveren pop nekoj bi mu rekol sto mislam i kako nego na psiholog koj e sepak coek najnormalen , isfrustriran, napaten ko i site drugi pederchinja okolu mene
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Абе психолог треба да е исклучиво високо интелегентна личност, шо има подлабока и покомплицирана перцепција во животот. Значи треба да има безрезервно рабирање без никакви предрасуди, да не е воопшто искомплексиран. И шо е најважно да има стекнато големо животно искуство и да располага со богат вокабулар.

За да ги исполнува овие критериуми, треба да е нешто близу идеален човек. Со оглед на тоа што неопходно е психологот да биде попаметен од пациентот, не вервам на никој психолог поради тоа што мислам дека сум попаметен од сите. Па третманот ќе добие сигурно контра ефект. :baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom