Им верувате ли на психолозите?

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Jas sum bila vo kontakt so psiholog koj stvarno go smetam covekot za eden kvaliteten doktor i zosto da ne veruvame!Na eden nacin toj vsusnost se obiduva da ni pomogne pa jas ne gledam pricina zosto da ne mu veruvame ?!
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Пинки,
психолозите не се лекари. Претпоставувам дека со пишаното „квалитетен доктор” мислеше на „квалитетен лекар”, а не доктор во смисла на доктор на психолошки (или е филозофски) науки.

Психолозите имаат завршено филозофски факултет, а не медицински. Најверојатно мислиш на психијатар... за заблудата психолог=психијатар, зборуваме на друга тема на потфорумов, тука само да ти забележам за грешката која ја направи. ;)
 
Член од
10 август 2006
Мислења
178
Поени од реакции
2
znaete sto ja imam drugarka koja e psiholog :) i ok e bar mene taka mi lici.ali kao sto sum primetil stalno me podbucnuva da se otvaram i da razgovarame za sekakvi temi ali nekako mi izglea ko da me analizira i stalno ja remetam deka me analizira a ona mi se ljuti.ali osekjam deka sum u pravo!!!!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Psiholozite se itekako potrebni i tazno e sto mnogu luge ziveat so zabludata deka e sramno da pobaras pomos zatoa sto kaj psiholog odat samo "ludaci".Da naglasam,koga gi spomenuvam psiholozite mislam na onie koi se drzat do doktorskata etika i profesionalno ja obavuvaat svojata rabota(kako i sekade, za zal, i vo ovaa bransha ima isklucoci!).
Sum bila na psiholog i smetam deka istoto definitivno mi ima pomognato.Sepak,ne treba da se zaboravi deka i psiholozite se samo luge koi ne mozat da ti gi resat site problemi so magicno stapce i da te napravat sreken.Na krajot se se sveduva na tvojata zelba i podgotvenost da si pomognes samiot na sebe.Psiholozite vo toj proces se edinstveno posrednici.
Zabluda e deka psiholozite se beskorisni za mentalno zdaravata populacija(mentalno zdrava populacija e relativna kategorija).Sekoj od nas strada od razno razni neurozi i drugi psihiscki poremetuvanja, sto ne znaci deka e mentalno ili dusevno bolen i treba da odi na psihijatar,tuku spaga vo "normalnoto" naselenie.
Ednostavno NE POSTOI psihicki sovrseno zdrava licnost.Neurozite ne se minorna rabota i mozat da predizvikaat razni problemi vo funkcioniranjeto na "normalnata" individua.Psihologot e korisen zatoa sto moze da naprvi da staneme svesni za nestata vo nas samite koi ne sprecuvaat da bideme srekni i zadovolni i da ni pomogne istite da gi promenime.
Za kraj;Namesto da se macite sebe si i drugite okolu vas,stanete svesni za problemot,otfrlete gi predrasudite i imajte doverba vo psiholozite.Nemate sto da izgubite,zatoa sto e sosema normalno da imas potreba da se custvuvas dobro i da poboras pomos za da uspees vo toa.Nenormalno e seto ostanato!
PS. Psiholog i psihijatar ne e isto.Problematikata i pristapot im se razlicni(iako imaat i slicnosti)
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
ДА им верувам!! хахаха и уште и ги сакамко мои колеги хаха
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Da im veruvam i bi sakala da odam na psiholog, ednostavno toj ke te razbere i nema da te osuduva i ke ti go iznajde faktorot za problemite
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Да верувам. Сум бил кај психолог за совет и уште ден денес тој совет ми помогнал во животот.
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Им верувам, но баш како и се друго, кога бараш доктор бараш добар доктор, така и тука.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Дали имам верба? Хммм...Од една страна сакаат да те ограбат...ко секој човек со свој бизнис...Ама од друга страна нејќат ама по цело време ќе те слуша, кај шо му кажуваш какви не работи...Оправдано е да му се платит :) Па мислам дека ДА им верувам, зошто преку него се искажуваш се и се што шо на друг не си можел да го кажиш. Но, тоа не е се, тоа ретко море ич не излчегува у јавност :)
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Не сум бил на психолог,но им верувам,најнормално,ако на нив нема да им верувам на кој да му верувам,во смисол на тоа што тие најдобро знаат да ни помогнат во решавањето на проблемите и да ни помогнат да сватиме кој,како и зошто го поттикнал проблемот...Не знам зошто луѓето мислат дека одењето на психолог луѓето ги прави луди,ама знам дека радо би отишол на психолог доколку ми се укаже таква можност,имало толку проблеми кои не сум имал можност да ги размислам и да ги решам,а времето минува и не стопира или чека за јас да го средам мојот живот. Инаку психологот колку и да се споредува со другите луѓе има големи разлики поради навистина големото разбирање во тоа што го збориш,иако како што прочитав во повеќето постови,сепак и тие се луѓе... инаку психологот нема да ти реши ниеден проблем,туку давајќи ти совети ќе ти помогне да го реализираш и по најлесна постапка да ја/го оттргнеш мислата/проблемот која не ти дава да продолжиш со тоа што си започнал.
 

^Cutie^

*Charming Princess*
Член од
22 март 2007
Мислења
869
Поени од реакции
1
Не сум била до сега на психолог (пу пу и да не одам..) ама им верувам..И + психологијата ме интересира ненормално ного!!!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Секој секогаш има потреба да зборува за своите проблеми со некого и понекогаш избира да оди на психолог само зашто смета дека е поискусен во таа област и дека најдобро ќе му помогне.Не сметам дека тие што одат на психолог си имаат сериозни проблеми,тоа е нормално,но најдобро ќе го решиш проблемот ако самиот седнеш и дооообро размислиш и се задлабочиш и откриеш што е тоа што те мачи и ги квари работите.
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
Досега не сум била на психолог, но ако имам потреба ке одам.

Верувам во добар психолог кој навистина може да ти помогне, еве една моја другарка беше на психоког и се е во ред
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не сум имал потреба до сега да одам.А ако има некоја тема за која морам да зборувам со некого.мислам дека предност би дал на некој другар.Сепак друго е кога некој те познава а друго е кога те гледа првпат во животот.
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
20
Поени од реакции
0
mislam deka na sekoj covek mu e potreben psiholog,mi se sviga toa sto se praktikuva maticen semeen psiholog vo porazvienite zemji.Site imame problemi a nekogas i najmal problem moze da ni bide pricina za da zgresime i seto toa ostavi posledici vo zivotot.Bi sakala da razgovaram so psiholog ama mi e strav od reakcijata na okolinata.Svesta kaj nas ne e na toa nivo da mozeme bez krienje da posetuvame psiholog
 

Kajgana Shop

На врв Bottom