Има ли се уште такви женски што се чуваат за прва брачна ноќ?

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па кога тресиш глупости, ќе те цитираат луѓето. Рисјанството гледа на жената како на некој што е подолу од мажот, каква црна равноправност. Барем еднаш прочитај ја Бибилјата, не туку лупај како Максим по дивизија.
Но согледај дека и 21 век е каде сите сме рамноправни :)
 
M

MrzaRules

Гостин
да бе, ко демек ако ви се слече пред вас некоја, ќе ја прашувате дали е невина и одма ќе калкулирате поени наместо да се фукнете. Ајде бе...
Не само шо ќе ја прашаат, туку после одговорот може и ќе ја рашират да проверат дали точно одговорила па дури после тоа да и го пикнат. :нинџ:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Но согледај дека и 21 век е каде сите сме рамноправни :)
Што е во право Ставрогрин во право е :) сакав и јас истото да ти го кажам ама се воздржав.Не знам на кој начин мислеше ГОЛЕМ/И ХРИСТИЈАН/И.. а и погреши кога се спореди со ОСТАНАТИТЕ ХРИСТИЈАНИ ТУКА.. го најде најлошото место за тоа :D исто како да тражиш светци во пеколот :D п.с може и 51ви век да сме,тоа не ја прави полиберална Библијата :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Што е во право Ставрогрин во право е :) сакав и јас истото да ти го кажам ама се воздржав.Не знам на кој начин мислеше ГОЛЕМ/И ХРИСТИЈАН/И.. а и погреши кога се спореди со ОСТАНАТИТЕ ХРИСТИЈАНИ ТУКА.. го најде најлошото место за тоа :D исто како да тражиш светци во пеколот :D п.с може и 51ви век да сме,тоа не ја прави полиберална Библијата :)
Види верата кажува дека жената треба да се чува до брачна ноќ, но во денешно време согледај дека ретко кој го почитува тоа. Јас лично ја почитувам мојата вера, но на некоја јас неможам да и кажам чувај се до брачна ноќ, тоа е нејзино право и она самата за тоа одлучува :)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
За следење (посматрање) си :pos: Срцка бе, каков муабет отвори, главна тема стана. :pos:
во морето дволичности во Македонија тешко е да се види некој оригинален без влакна на јазикот и без да се срами од своите ставови затоа што мнозинството делат подруги размислувања.. не сум за следење,за истражување и испитување сум :)
--- надополнето: 26 ноември 2013 во 18:08 ---
покрај се' претходно наведеното, ти бре брат си И шовинист. ми е срам што го делам родот со тебе
И јас се срамам што имам таква чест да комуницирам со женски полов орган во машка форма па еве,мора да докажувам дека имам свое ЈАС и дека не ме влече мнозинството за нос за некои работи,дека ако мнозинството се искинати мора и оснататите тие МАЛЦИНСТВОТО НЕВИНИ да се скинат по брза постапка,итно и без приговор.Биди свој.Биди ОРИГИНАЛЕН.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.658
Поени од реакции
11.670
Да поедноставиме.
Значи на тие што цврсто стојат до идејата за невиност до брак поважна им е пичката од личноста, браос.
Инаку јавна тајна е дека невините а воедно и високо моралните жени што се чувале до брак, после брак, најмногу се рендаат и тоа хеј - не само со сопругот :D
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
во морето дволичности во Македонија тешко е да се види некој оригинален без влакна на јазикот и без да се срами од своите ставови затоа што мнозинството делат подруги размислувања.. не сум за следење,за истражување и испитување сум :)
--- надополнето: 26 ноември 2013 во 18:08 ---


И јас се срамам што имам таква чест да комуницирам со женски полов орган во машка форма па еве,мора да докажувам дека имам свое ЈАС и дека не ме влече мнозинството за нос за некои работи,дека ако мнозинството се искинати мора и оснататите тие МАЛЦИНСТВОТО НЕВИНИ да се скинат по брза постапка,итно и без приговор.Биди свој.Биди ОРИГИНАЛЕН.


Знам дека темата не е религија само ете, ти како експерт над експерите тука, како човек со свои ставови различни од нас останатите објасни ми ја оваа Божја заповед. „Не ќе ги посакуваш жената на твојот ближен, неговиот слуга..“. А не пишува, „Не ќе го посакуваш мажот на твојата блиска...“? Или во овој случај важи тоа дека сме 21 век и работите се поинакви? Која теорија ќе ја фураш сега?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Знам дека темата не е религија само ете, ти како експерт над експерите тука, како човек со свои ставови различни од нас останатите објасни ми ја оваа Божја заповед. „Не ќе ги посакуваш жената на твојот ближен, неговиот слуга..“. А не пишува, „Не ќе го посакуваш мажот на твојата блиска...“? Или во овој случај важи тоа дека сме 21 век и работите се поинакви? Која теорија ќе ја фураш сега?
Ако добро сватив тебе малку криво ти е зошто спомнато е маж а не жена,од некоја причина не знам зошто.Но сепак ќе ти одговорам,ако размислиш подобро ќе видиш дека тоа е општо,сега треба да се наведува секое живо суштество кој некој го поседува дека не треба да го посакуваш ? Не го посакувај кучето на комшијата,неговите кученицња,не го посакувај неговиот папагал и неговите мали и така натаму и така натаму додека не почнеме од некоја нано-бактерија и дур да стигнеме до китот и сите човечки oпшти поделби (брат,сестра,комшија,другарка) нели ? не.. што се однесува до мене немало потреба Бог да го кажува ова,ако ти имаш 2,7% моралност ќе знаеш дека не треба да расипуваш туѓа среќа,само напишано е за да не се вадиш утре ЕЈ ПА НЕ БЕШЕ НАПИШАНО(КАЖАНО) И ЗАТОА ПРАВЕВ ИНАКУ НЕМАШЕ.. уште некое прашање?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
Ако добро сватив тебе малку криво ти е зошто спомнато е маж а не жена,од некоја причина не знам зошто.Но сепак ќе ти одговорам,ако размислиш подобро ќе видиш дека тоа е општо,сега треба да се наведува секое живо суштество кој некој го поседува дека не треба да го посакуваш ? Не го посакувај кучето на комшијата,неговите кученицња,не го посакувај неговиот папагал и неговите мали и така натаму и така натаму додека не почнеме од некоја нано-бактерија и дур да стигнеме до китот и сите човечки oпшти поделби (брат,сестра,комшија,другарка) нели ? не.. што се однесува до мене немало потреба Бог да го кажува ова,ако ти имаш 2,7% моралност ќе знаеш дека не треба да расипуваш туѓа среќа,само напишано е за да не се вадиш утре ЕЈ ПА НЕ БЕШЕ НАПИШАНО(КАЖАНО) И ЗАТОА ПРАВЕВ ИНАКУ НЕМАШЕ.. уште некое прашање?


Да не пукнеш ме изнасмеа :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom