Имате проблеми со вашиот iDevice? (iPhone, iPad, iPod....)

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Пред 3-4 дена ми стигнува на мејл дека некој ми го користи Ајклаудот во Москва на 8 Плус. Јас не користам Ајфон од дамна. Влегов преку компјутер на Ајклауд и пасвордот не ми беше сменет. Што да правам?

Дали на некој му се има случено ова?
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Пред 3-4 дена ми стигнува на мејл дека некој ми го користи Ајклаудот во Москва на 8 Плус. Јас не користам Ајфон од дамна. Влегов преку компјутер на Ајклауд и пасвордот не ми беше сменет. Што да правам?

Дали на некој му се има случено ова?
Обично вакви пораки се лажни - односно никој не ти го користи ајклаудот, туку те пратиле на некој фисинг сајт да си ги внесеш пасвордот и јузернемјот.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Обично вакви пораки се лажни - односно никој не ти го користи ајклаудот, туку те пратиле на некој фисинг сајт да си ги внесеш пасвордот и јузернемјот.
Сменет ми е пасвордот, не можам да влезам.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Сменет ми е пасвордот, не можам да влезам.
Токму така.

Значи процеосот е овој:

1. Ти стига емаил дека ти е хакнат ајклаудот или друга причина за итно да се логираш на него.
2. Стискаш линк за да влезеш во ајклаудот (меѓутоа тоа не те води кон Епл, него клониран сајт да изгледа исто).
3. Ти си внесуваш таму јузер и пасворд (кои со тоа им ги предаваш на хакерите)
4. Ти менуваат пасворд и ти праќаат порака со уцена
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Токму така.

Значи процеосот е овој:

1. Ти стига емаил дека ти е хакнат ајклаудот или друга причина за итно да се логираш на него.
2. Стискаш линк за да влезеш во ајклаудот (меѓутоа тоа не те води кон Епл, него клониран сајт да изгледа исто).
3. Ти си внесуваш таму јузер и пасворд (кои со тоа им ги предаваш на хакерите)
4. Ти менуваат пасворд и ти праќаат порака со уцена
Никој не ми го користи акаунтот или хакнат ми е?
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Никој не ми го користи акаунтот или хакнат ми е?
Сега ти го хакнаа, т.е. ти сам си им дал јузер и пасворд. Те излажале дека ти го користат, за да ги внесеш јузер и пасворд на нивниот сајт. Не си приметил затоа што сајтот им е направен да изгледа исто како официјалниот сајт на Епл.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Влегов на точната страна. Не ме излажале со нивниот сајт. Не сум до толку за да не знам како изгледа сајтот на Ајклауд.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Влегов на точната страна. Не ме излажале со нивниот сајт. Не сум до толку за да не знам како изгледа сајтот на Ајклауд.
Не е битно како изгледа туку линкот горе каков е.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Како што треба беше линкот. Просто е - ме хакнале. Амин од Ајклаудот. Среќа немам лични слики на него и важни податоци.
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
Решение за сите корисници на Ајфон IOS уреди :) xaxa
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Ајфон 6ка, често се дешава самиот да отвара апликации, најверојатно екранот треба да се залепи подобро или евентуално нов екран. Претходно не е менуван. Каде е најдобро за промена на екран и колку пари би чинело? Само да не е ибутик.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ајфон 6ка, често се дешава самиот да отвара апликации, најверојатно екранот треба да се залепи подобро или евентуално нов екран. Претходно не е менуван. Каде е најдобро за промена на екран и колку пари би чинело? Само да не е ибутик.
Во iButik сервис им работат 18 годишни деца. Со едниот од нив се знам лично.
Верувајте ми, учат на вашите телефони што ги носите таму.

Добар сервис: Мега Мобил, Мобико, Мобилфон, Мобил Шоп, ДБН Мобил. Тие имаат асални сервиси.
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
Ајфон 6ка, често се дешава самиот да отвара апликации, најверојатно екранот треба да се залепи подобро или евентуално нов екран. Претходно не е менуван. Каде е најдобро за промена на екран и колку пари би чинело? Само да не е ибутик.
Стај си оргинал екран да не те боли глава од кинески.

t.e mobiko


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
sakam da dekodiram iphone 7 od telekom, posto go odnesov u germanija, znaci ne se koristi vekje vo mk ama dogovorot seuste se plakja (mislam uste par meseci ima)...

lugjeto u telekom ne iskocija u presret, i pokraj ova sto go napisav gore... probav cak i preku vrski preku covek sto mu imaat dekodirano, ama bez uspeh (navodno imale nekoj nov shef, drn drn jarinja...)

e sega, jas vekje imav 2 neuspesni obidi kaj edni na john kennedy, i od drugi lugje doznav deka mozno e da se zakluci ajfonot ako ima mnogu neuspesni obidi. ledikom (manje vise) tvrdat deka mozat da go otklucat, ama za 5,000 denari (sto deluva premnogu!)

mnogu me kurchi celava situacija bidejki vo drugi zemji (zboram od iskustvo) obichno ti izleguvaat vo presret ako se preselis so telefonot von taa zemja.

Dajte sovet sto da prevzemam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom