Илуминати

Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Фасцинантно... Не сум го знаел ова.
А сега илуминатите се сатанисти или нешто сосема друго? Прочитав нешто крвни жртви...
И нели треба да се знаат добро „окултните симболи“ за да се разбере нешто.
Како се учат тие симболи ако се измислени токму од тие илуминати и скриени под разни превези на „вистина“ за да може само тие и ним сличните да ги користат?

Дали овие илуминати се против или за човештвото? Има секакви списи... како да се открие вистинското значење?
Илуминатите како организација не се по својата првобитна природа сатанистички, но дека во нив има силни струи кои ги влечат на таа страна, има, особено сега, во времето во кое живееме. Ова е особено изразено во САД, каде и си постои Црква на Сатаната, основана од Антон Ла Веј уште во средината на изминатиот век. Звучи неверојатно, но типов имал средби со Мерилин Монро, жената која и ден денес се користи како модел- архетип за sex kitten програмирање.

Знаењата кои ги имаат илуминатите, масоните и останатите се корисни за сите, но истите не се користат за општо добро, туку се злоупотребуваат за владеење на елитата.
Метафорички кажано, земи на пример, еден обичен нож. Дали со него ќе исечеш парче леб за да се нахраниш, или ќе го употребиш за да убиеш некого, зависи од тебе. Исто е и со знаењата кои сите тајни друштва ги поседуваат. Злоупотребени се за да мала група на луѓе може да владее со светот.

За да ги разбереш вистински окултните симболи, проучувај ги Египет и Вавилон. Не го велам ова случајно, бидејќи токму во Вавилон се зачетоците на сите светски религии, а целиот денешен окултизам влече корени оттаму. Таму се и почетоците на сите денешни тајни друштва кои ни се познати.
Не е случајна ни Арапската пролет;) Сето тоа е со цел од овие земји да се изнесат артефакти и археолошко богатство вредни милиони. Токму тоа се направи во Ирак, некогашен Вавилон, а сега се на ред останатите.

ВАЖНО: Имајте на ум дека сите овие тајни друштва се воспоставени со цел да се сочува знаењето за идните генерации и за да полесно се владее со народот. Како ќе владеете ако сите луѓе во вашата земја се паметни како и вие? За да владеете долго и успешно, народот никогаш не смее да биде просветлен како и вие.
Токму затоа во стариот Египет најпросветлени биле свештениците, кои биле први создатели и врховни управители на тајните друштва (би рекла дека тие се сивата еминенција на фараонот, помоќни дури и од него). Првобитната намера била позитивна (заштита на владеењето на фараонот и знаење кое би се пренело на идните поколенија), но злоупотребата на тие знаења започнала набрзо по нивното основање.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Ќе си имам на ум од сега кога ќе ги проучувам египетските ритуали и симболи. (y)
Јас мислам дека илуминатите секако не се сатанисти ниту пак имаат нешто со тоа. Нивните философии и школи претежно се збир и систематизација на рафрланите знаења и пракси на земјината топка. Настанаа заради тоа и опстојуваат заради тоа.
Некому му смета можеби нивното постоење... но што да правиме :)
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Мене само едно нешто ме интересира.
Во врска со секој кој тврди дека некој трет или осми бил илуминат, како е тоа докажано? Сериозно ме интересира.
Уствари уште едно.
Зашто луѓето кои се опседнати со илуминатите целиот свој интерес на темата го насочуваат кон тоа кој све бил илуминат почнувајќи пред 432546748 години па до ден денес?
Замена за трач рубрика на пософистицирано ниво?
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Некому му смета можеби нивното постоење... но што да правиме :)
Те разбирам, мене не ми пречат, напротив...ми пречи злоупотребата на нивното знаење за себични интереси на неколкумина поединци;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Те разбирам, мене не ми пречат, напротив...ми пречи злоупотребата на нивното знаење за себични интереси на неколкумина поединци;)
Во ред е сето тоа „како некои поединци искористуваат не знам што“... но кои се тие поединци?
Кое е тоа знаење на илуминатите?
Јас тоа сакам некој од форумџиите да ми објасни кое е тоа нивно знаење? Науката? Некоја „чудна“ духовна пракса? Што?

Зарем ќе постоеја тие илуминати и тајни Редови ако нивното знаење беше јавно? И што ќе беше ако секој имаше пристап до тоа знаење? Јас мислам дека со премногу заморување само се греби лушпата од тоа што тие се и што тие знаат.

Мислам дека недоброто разбирање на нивните закони и знаења од страна на надуени човечиња кои нормално, немаат храброст да бидат дел од тие тајни друштва, а умираат од желба да знаат и да умеат, и нормално сакаат само да искористуваат, доведуваат до вакви осудувања дека токму некакви си илуминати се криви..

Не се криви тие, профаните кои си го буричкаат носот кај што не треба и кај што не им стига духот се криви. Чекорот се пушта колку ти е чергата нели...
Си треба малку храброст и доблест... не е многу тоа ;)
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Не се криви тие, профаните кои си го буричкаат носот кај што не треба и кај што не им стига духот се криви. Чекорот се пушта колку ти е чергата нели...
Си треба малку храброст и доблест... не е многу тоа ;)

Да, луѓето се плашат од тоа што не го разбираат, и по автоматизам го плукаат, без да се потрудат да сфатат и научат нешто. Тоа е првата примеса.

Втората е дека знаењето на организацијата се злоупотребува од страна на сатанистички струи, и тоа од многу одамна. Ова не е шпекулација, туку факт.

Во ваква форма во која што се денес, мислам дека никој нормален не би требало да посакува да биде нивни член.
Ако добро се исфилтрираат и реогранизираат, тогаш е веќе друга приказна:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Ах, па мислам дека „нормалните“ никогаш и не го воделе светот... Немаат капацитет да ја сфатат лудоста на животот :)
Која е таа форма денес?
Сатанистички струи?
Ајде малку посериозно...
--- надополнето: 15 септември 2012 во 00:39 ---
Битно е дали е точно тоа што го пишувам...се друго е не битно:)
Така де, колку е точно. Да беше точно, сите ќе си одевме дома... и светот ќе ни го објаснуваа такви ко тебе...
Мисли...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Така де, колку е точно. Да беше точно, сите ќе си одевме дома... и светот ќе ни го објаснуваа такви ко тебе...
Мисли...
Koлку и да ти го објаснуваат светот не е ништо од тоа важно.........не ли разбра до сега....па стар си....кога ќе биде?
Немилосрдно е времето за човекот ваков како што е створен.
Светот е илузија....она што е стварност е она што е внатре.
--- надополнето: 15 септември 2012 во 00:46 ---
На ти нешто што допира до светот внатре http://www.youtube.com/watch?v=7b4B6piVokk
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Светот е илузија, животот е она, смртта е ова...
Абе такви ко тебе јас само знам над 1000 што зборуваат и зборуваат...

Се нешто им е „илузија“, се нешто транс музиче, нешто јутјуб видео, овој рекол, оној рекол.
Па и треба да ви биди илузија... една формула за раздели па владеј. Зарем се обидувате за нешто подобро вие „илузионистите“? Не, бидејќи нели „ништо не е важно“!
Дали сте способни за нешто подобро? Не, бидејќи и не знаете за нешто подобро ниту пак можете да смислите нешто подобро, бидејќи вие разбравте „ништо не е важно“, а никој не ви кажа КОГА важи тоа!
Ајде те молам, мисли..

И, да... на крајот, илуминатите се криви, и сите иницијаторски системи, вие никако не. Тие го создадоа светот во кој вие сега „војна“ водите... не се жалете само! (y)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Знаеш што е pindar бе?


According to Icke's informants, the head of the Reptilians on the surface of the planet is a White-Winged Draco who goes by the name of Pindar. :)
--- надополнето: 15 септември 2012 во 01:08 ---
Светот е илузија, животот е она, смртта е ова...
Абе такви ко тебе јас само знам над 1000 што зборуваат и зборуваат...

Се нешто им е „илузија“, се нешто транс музиче, нешто јутјуб видео, овој рекол, оној рекол.
Па и треба да ви биди илузија... една формула за раздели па владеј. Зарем се обидувате за нешто подобро вие „илузионистите“? Не, бидејќи нели „ништо не е важно“!
Дали сте способни за нешто подобро? Не, бидејќи и не знаете за нешто подобро ниту пак можете да смислите нешто подобро, бидејќи вие разбравте „ништо не е важно“, а никој не ви кажа КОГА важи тоа!
Ајде те молам, мисли..

И, да... на крајот, илуминатите се криви, и сите иницијаторски системи, вие никако не. Тие го создадоа светот во кој вие сега „војна“ водите... не се жалете само! (y)
Утре за ова...сега треба да се спие....поздрав. :sleep:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Знам, последен што го имаше за миленик е идиотот чие име не смеам да го кажам!
Не секоја будала треба да има Змеј за миленик (y)

А Ајк, одличен е со целата шема :sneaky: Бомбона...
--- надополнето: 15 септември 2012 во 01:10 ---
Знам, последен што го имаше за миленик е идиотот чие име не смеам да го кажам!
Не секоја будала треба да има Змеј за миленик (y)

А Ајк, одличен е со целата шема :sneaky: Бомбона...
Сонце, требало да се спие... Не е важно тоа бре... животот е илузија... Сонот е тапа болка, илузии ... ц ц ц
Ајде, оди одмарај, не ти требаат вакви сказни тебе... утре... е нов ден, нови идеи... дискутабилно е дали ќе ми се разговара на оваа тема, или пак со тебе ;)

Прави си парите, и чешкај си стомакот! (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom