Измамени студенти од Венера Кемаловски, агенција за посредување

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.047
Поени од реакции
24.186
Трите извичници што ги имаат на надворешниот постер (работа во Германија и Австрија !!!) требале да ви предизвикаат сомнеж...
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12.192
Поени од реакции
16.733
И БургерКинг, КФЦ и у фабрики за чоколада. Тоа од луѓе шо знам. Има некои кои се вратија после една недела поради тоа шо работното место било далеку, т.е. не им се исплаќало да плаќат месечна од 50 евра за 4 станици со воз. Пресметале си срцките дека и у МК да работат истите пари ќе ги земат. Пуста Европа.


[Избришана навреда] пингај нареден пат. Боле реалноста беш ми матер. Ако го тражете газдата ојдете у Делчево (од тамо е иначе ако не сте знаеле) ќе го најдете и фрли поглед на мерцедеси стари 2 години.

Штета шо никогаш нема античкио народ да науче шо со сопствените пари.
http://vecer.mk/so-izmama-spechalile-17-milioni-evra

Дека е проблемо? Недоволно образование или лакомост? Порќе но лос дос?
Се правиш ногу попаметен од тоа што си. Глуп си.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Decki eve jas rabotam u Zara vo lager preku eden covek,znaci ne preku agencijava!
Mozam da kazam deka oglasot bese cista prevara,ja gledam sinoka studentkata dava izjava kako taa ke rabotela na kasa i toa so angliski jazik..,kaj be taka bre,pa na kasa rabotat onie po 10 godini staz vo butikot i zemaat po 17 evra bruto od saat...
Nemojte ne pagajte na vakvi lazni oglasi!!!
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Decki eve jas rabotam u Zara vo lager preku eden covek,znaci ne preku agencijava!
Mozam da kazam deka oglasot bese cista prevara,ja gledam sinoka studentkata dava izjava kako taa ke rabotela na kasa i toa so angliski jazik..,kaj be taka bre,pa na kasa rabotat onie po 10 godini staz vo butikot i zemaat po 17 evra bruto od saat...
Nemojte ne pagajte na vakvi lazni oglasi!!!
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
389
Поени од реакции
202
vaka drugar mi ke uplatese golema suma na pari ali koa go slapnav 2 3 samari mu se zavrte svesta ne znaese kako se vika pred toa bese uplakal za intervju 2000 den i mi stana somnitelno posle toa pak mu kazale za intervju i toga veke reagirav ja so samarite
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.262
Поени од реакции
7.467
На вратата на агенцијата, пак, пишува дека вработените се на годишен одмор иако вчера ги контактирале телефонски студентите кои требало да работат во „Зара“, за да дојдат да си ги побараат парите назад.
Можеби и навистина отишле на одмор, фино сте им го финансирале одморот со ваши пари. Сега кога ќе се вратат треба да им стегнете граѓанска тужба и да направите пример од нив со полно медиумско внимание, за да не и текне друг пат на слична таква агенција да направи подеднакво покварена работа или полошо.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Све док има лекомислени луѓе ќе читаме и слушаме овакви работи
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.881
Поени од реакции
10.029
Среќа другарот не го извади пасошот на време па не аплициравме. Проблемите почнаа да искачат последниве 2 месеца, изгледа виде циганов одлична шанса за пари. Иначе си работеше агенцијата нормално, едно десет души познавам што отидоа со нив без никаков проблем.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.903
Поени од реакции
11.833
Ако агенцијава постои одамна, и ако долги години успешно праќала студенти во Германија, што значи години работела профитабилно и изградила некаква репутација, зошто би сакала да измами 100-200-300 студенти и да поебе се до сега што правела ?
Која е логиката ?
Ако врши измама, ем ќе има кривично гонење, ем нелегално стекнатите средства ќе бидат конфискувани.

Зошто би се изложувал некој на таков ризик, ако претходно работел профитабилно ?!

Ја мислам дека проблемот си е во самите студенти.
Прво, со кој памет даваш пари без фискална или без било каков документ дека си дал пари ?
Второ, читај го договорот кога го потпишуваш, види на кои услови се согласуваш, кој за што е одговорен.

Ако каснеле работните дозволи, агенцијата не е за ништо виновна, не е таа одговорна за тоа кога ќе стигнат работните дозволи. Сигурно тоа и го имало во договорот, а студентите потпишале, па сеа коа им пропаднале плановите, е ај сеа малце ќе се жалиме дека сме измамени.

Не бе другари, не сте измамени и ако е проблемот работните дозволи, а тоа го има во договорот, нема тука простор за кривична одговорност за измама.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.881
Поени од реакции
10.029
Ако агенцијава постои одамна, и ако долги години успешно праќала студенти во Германија, што значи години работела профитабилно и изградила некаква репутација, зошто би сакала да измами 100-200-300 студенти и да поебе се до сега што правела ?
Која е логиката ?
Ако врши измама, ем ќе има кривично гонење, ем нелегално стекнатите средства ќе бидат конфискувани.

Зошто би се изложувал некој на таков ризик, ако претходно работел профитабилно ?!

Ја мислам дека проблемот си е во самите студенти.
Прво, со кој памет даваш пари без фискална или без било каков документ дека си дал пари ?
Второ, читај го договорот кога го потпишуваш, види на кои услови се согласуваш, кој за што е одговорен.

Ако каснеле работните дозволи, агенцијата не е за ништо виновна, не е таа одговорна за тоа кога ќе стигнат работните дозволи. Сигурно тоа и го имало во договорот, а студентите потпишале, па сеа коа им пропаднале плановите, е ај сеа малце ќе се жалиме дека сме измамени.

Не бе другари, не сте измамени и ако е проблемот работните дозволи, а тоа го има во договорот, нема тука простор за кривична одговорност за измама.
500x300=150 000$, логиката е во парите, секој сака брза пара. Он можеби работел профитабилно ама не до толку, ја како што знам трошоци што требало да се платат во агенцијата не изнесувале повеќе од 100 евра. Оваа пара во споредба со трошоци за заминување во Америка се мачкина кашлица.
А и некој зборат дека си создал многу непријатели во Германија па сакал да ја затвори фирмата по што на крајот сакал да извлече што можно повеќе.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.903
Поени од реакции
11.833
500x300=150 000$, логиката е во парите, секој сака брза пара. Он можеби работел профитабилно ама не до толку, ја како што знам трошоци што требало да се платат во агенцијата не изнесувале повеќе од 100 евра. Оваа пара во споредба со трошоци за заминување во Америка се мачкина кашлица.
А и некој зборат дека си создал многу непријатели во Германија па сакал да ја затвори фирмата по што на крајот сакал да извлече што можно повеќе.
Нелегално стекнатиот имот се конфискува, тие 150.000 ќе ти ги конфискуваат и ти милом или силом ќе ги вратиш + ќе завршиш во затвор како управител на фирмата + никогаш нема повеќе да водиш бизнис.

Зошто би вршел измама тогаш ?

Ако газдава мислел дека измама према 100 студенти ќе остане незабележана тогаш е многу глуп, ама не верувам дека е тоа.

Претпоставувам дека се работи за фрустрација на студентите што не отишле у Германија, за што апсолутно ги разбирам, АМА различно е тоа од кривично дело измама.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.081
Поени од реакции
947
моќеби си работела исправно фирмата ама моќеби биле блокирани во германија, па си рекле да искористат додека можат и после да се спакуваат.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12.192
Поени од реакции
16.733
Нелегално стекнатиот имот се конфискува, тие 150.000 ќе ти ги конфискуваат и ти милом или силом ќе ги вратиш + ќе завршиш во затвор како управител на фирмата + никогаш нема повеќе да водиш бизнис.

Зошто би вршел измама тогаш ?

Ако газдава мислел дека измама према 100 студенти ќе остане незабележана тогаш е многу глуп, ама не верувам дека е тоа.

Претпоставувам дека се работи за фрустрација на студентите што не отишле у Германија, за што апсолутно ги разбирам, АМА различно е тоа од кривично дело измама.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
1. Затоа што е циган.
2. Затоа што е мнооогу глуп.
3. Не е само измама, други кривични дела има. ;)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.903
Поени од реакции
11.833
1. Затоа што е циган.
2. Затоа што е мнооогу глуп.
3. Не е само измама, други кривични дела има. ;)
А сеа мангуп си шо го нарече циган ?
Мачињата сами ти ги отвараат нозете после ова ?

Он дури и да е "мнооогу глуп" ти си поглуп и од тоа.

Башка мислам дека на Правен студираш, ама џабе коа не си научил ништо...


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom