Излегување од плакарот и реакција од родители - ЛГБТ

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Sega koa im e dozvoleno da posvojuvaat, pak ke imaat vnuci.. Ama ne e normalno dete da raste so 2 tatkovci ili 2 majki.. sekogas toa dete ke bide pokazuvano so prst vo opstestvoto i nema da bide prifateno.. zatoa sto doagja od abnormalno semejstvo.. deteto mora da raste so majka i tatko..
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Sega koa im e dozvoleno da posvojuvaat, pak ke imaat vnuci.. Ama ne e normalno dete da raste so 2 tatkovci ili 2 majki.. sekogas toa dete ke bide pokazuvano so prst vo opstestvoto i nema da bide prifateno.. zatoa sto doagja od abnormalno semejstvo.. deteto mora da raste so majka i tatko..
Ako zivee vo abnormalno opstestvo polno so iracionalni predrasudi nema da bide prifateno i kje bide pokazuvano so prst.
Kazi mi kako dve majki ili dvajca tatkovci koi se grizat za deteto i se odgovorni roditeli se polosi od golem procent na straight roditeli koi se ili pinanduri ili narkomani ili nasilnici?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
Ako zivee vo abnormalno opstestvo polno so iracionalni predrasudi nema da bide prifateno i kje bide pokazuvano so prst.
Kazi mi kako dve majki ili dvajca tatkovci koi se grizat za deteto i se odgovorni roditeli se polosi od golem procent na straight roditeli koi se ili pinanduri ili narkomani ili nasilnici?
Излитена е оваа фраза, не може нешто што не е природно да се оправдува, значи може некој педофил ќе се грижи повеќе за детето од родители пијаници и наркомани, ајде да му го дадеме него?
Ако веќе некој се одлучил да го мине животот како геј мора да се откаже од деца, така треба да биде и со стрејт луѓето, но за нив за жал нема законски пречки при тоа да се остварат како родители.
 
C

CoolIris

Гостин
Sega koa im e dozvoleno da posvojuvaat, pak ke imaat vnuci.. Ama ne e normalno dete da raste so 2 tatkovci ili 2 majki.. sekogas toa dete ke bide pokazuvano so prst vo opstestvoto i nema da bide prifateno.. zatoa sto doagja od abnormalno semejstvo.. deteto mora da raste so majka i tatko..
Се согласувам, не е природно.....а дали е нормално или не е, малку е релативно, бидејќи се е субјективно и сечие мислење и дефинирање на нештата се базира на некоја индивидуална перцепција. Не постои универзална дефиниција за тоа што е нормално, а што не е.

Сепак, на крајот на краиштата, подобро тоа дете да расте со две мајки или двајца татковци, отколку да биде во некој дом.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Треба промена на листата на поени и кратење на времето за посвојување. Процедурата е долга и напорна, затоа многу луѓе се откажуваат. Згора на се и многу луѓе и се одбиваат.
Инаку овие не треба да имаат право да посвојуваат.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Излитена е оваа фраза, не може нешто што не е природно да се оправдува, значи може некој педофил ќе се грижи повеќе за детето од родители пијаници и наркомани, ајде да му го дадеме него?
Ако веќе некој се одлучил да го мине животот како геј мора да се откаже од деца, така треба да биде и со стрејт луѓето, но за нив за жал нема законски пречки при тоа да се остварат како родители.
A sto si ti, psiholog, pedagog, sociolog pa mislis deka si kompetenten da odlucis koj treba roditel da bide?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
A sto si ti psiholog, pedagog, sociolog pa mislis deka si kompetenten da odlucis koj treba roditel da bide?
Ја си изнесувам мислење на форум, никаде не реков дека ќе одлучувам. За мене тоа е неприродна работа, јас не би дозволил и на стрејт луѓе да прават деца без дозволи, еве самиот би си забранил да имам деца во моментов а ако вака продолжам и во иднина, гарант ќе имаат несреќно детсво.
Многу си правите споредби шо не одат така лесно.
 
C

CoolIris

Гостин
Ја си изнесувам мислење на форум, никаде не реков дека ќе одлучувам. За мене тоа е неприродна работа, јас не би дозволил и на стрејт луѓе да прават деца без дозволи, еве самиот би си забранил да имам деца во моментов а ако вака продолжам и во иднина, гарант ќе имаат несреќно детсво.
Многу си правите споредби шо не одат така лесно.
Види, убаво е тоа да си свесен дека моментално не си спремен да имаш деца. Капа долу им симнувам на ваквите луѓе. Не е само да го направиш, ами перипетиите почнуваат тек после неговото доаѓање на свет.

Инаку, мислам дека пред некој да стане родител треба задолжително да биде психолошки тестиран. Иако, знам дека во реалноста тоа е научна фантастика, посебно во држава како Македонија, каде секој втор се служи со мито и корупција. А и друг момент, кој би ти го забранил основното човеково право? И тука сега, доаѓам до заклучокот дека секој човек сам треба да си направи таков психолошки тест, пред да сака да се оствари како родител.

И зошто го зборам сега ова?
Затоа што, врз основа на претпоследното прашање, ти не си тој што треба да каже:
Ако веќе некој се одлучил да го мине животот како геј мора да се откаже од деца,
Postoi takva univerzalna definicija, ne se sekiraj ;).
Да? Ајде Владе, би сакала да ја прочитам. Би ја пишал за мене?! :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Луѓе дај прочитајте нешто во врска со темата, пред да напишете нешто. Едно време имавме повеќе барања за посвојување отколку деца за посвојување. Зошто тие деца не беа посвоени? Имаше едно научно истражување поврзано со оваа тема. Соодносот беше 2-1, и скоро 3-1 (одредени години) во однос на родители кои сакаат да посвојат и деца кои се на листата на посвојување. Проблемот не е во тоа. Многу услови и долги рокови.
Автоматски споено мислење:

Za tebe nema problem :love:
Normalno e se ona sto se site drugi, a ne si ti ;).
Владе, "нормално е сѐ она што се сите други, а не си ти"! Дали ова некој може да го каже и за тебе, како и за секој друг? Тогаш сите се нормални, а опонентот го правиш ненормален без никаков аргумент! Нема логика. Има општествено прифатливо, но има и девијантно однесување, па и неприродно во случајов за кој разговараме (педери и посвојување од страна на педери, каде е твојата дефиниција сега!?). Ама верувај дека еден ден, единствени кои ќе можат да дадат мислење за ова прашање ќе бидат само педерите (и останатите во ова множество). Тоа се случува во САД и во Канада. Психолозите и социолозите се само за формално мислење, ништо повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.391
Sega koa im e dozvoleno da posvojuvaat, pak ke imaat vnuci.. Ama ne e normalno dete da raste so 2 tatkovci ili 2 majki.. sekogas toa dete ke bide pokazuvano so prst vo opstestvoto i nema da bide prifateno.. zatoa sto doagja od abnormalno semejstvo.. deteto mora da raste so majka i tatko..
Во право си, поарно сираче само на улица, или во дисфункционална традицонална фамилија, него да биде со две мајки или татковци. Богдачува!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Насловов ја третира реакцијата на ЛГБТ родителите, во случај кога и нивното дете испаѓа дека е ЛГБТ.
Каква може да биде таа реакција? Лоша, сигурно не.
 
C

CoolIris

Гостин
Насловов ја третира реакцијата на ЛГБТ родителите, во случај кога и нивното дете испаѓа дека е ЛГБТ.
Каква може да биде таа реакција? Лоша, сигурно не.
Каква што посакувале тие да биде реакцијата на нивните родители.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.307
Kazi mi kako dve majki ili dvajca tatkovci koi se grizat za deteto i se odgovorni roditeli se polosi od golem procent na straight roditeli koi se ili pinanduri ili narkomani ili nasilnici?
Во право си, поарно сираче само на улица, или во дисфункционална традицонална фамилија, него да биде со две мајки или татковци. Богдачува!
А кој па гарантира дека ваквата геј фамилија нема да биде дисфункционална, еден од татковците нема да биде пијаница и насилник или една од мајката нема да биде наркоманка и алкохоличарка?

Или под дифолт гејовите се мирни луѓе што само сакаат љубов и мир во светот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom