Извршител?! Море мамата...

S

Sinisa123

Гостин
ne moze da ti zeme nisto, NE MOZE DA TI ZEME TOA STO NEMas IC DA NE TI E GAJLE NIVNI PROBLEM E TOA NE TVOJ

Znam ama ako dojdat duri togash doma TESKO MENE. POSTO MOITE RODITELI I SESTRA MI SE ZAOSTANATI MALKU SO VREMETO I PROSTOROT TOGASH AKO DOJDAT DOMA KE IMA BOOM BAM TRES KRSH :) KE SI ZEMAM 3L CRVENO VINO SO KOKA KOLA,I KONJAK KE SI KUPAM I KE SE NAPRAVAM DASKA.POSTO KOGA MI E SMACENO SI PIVNUVAM ALKOHOL 2-3 CHASI I OK MI E POSLE
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Мислам дека и нотарот проверува дали недвижнината има хипотека. Но може некој да купи недвижнина со Хипотека, ако ја сака баш таа недвижнина,попаметно да ја купи со хипотека ( се разбира поефтино) отколку да даде капар сопственикот тој да ја тргне хипотеката. Имено ако сопственикот е блокиран од пвеќе доверители, а сега мислам не се купуваат недвижнини во кеш со каса прими, може капарот да заглави а хипотеката да остане.
Ова што се наведува горе :
Ако за станот кој е ставен под хипотека постои имотен лист на име на должникот може да се извршува и да се продава од страна на извршителот

не ми е логично, значи за станови во градба банката која дава кредит на купувачот бадијала става хипотека - забелешка на станот во градба ???
За станови кои се во градба се вади прибелешка за предградба врз основа на проектот за градбата,значи земаш кредит за стан кој е во градба на воздух,е сега хипотеката оди на станот кој го купува странката нема врска со инвеститорот.Инвеститорот е должен да го изгради станот и да го запише во катастар на име на купувачот заедно со хипотеката која била на претходата прибелешка.Таков хипотекарен кредит не можеш да земеш доколку банката не оцени дека инвеститорот кој гради не е стаблина фирма(односно доколку не се сигурни дали зградата ќе биде завршена),Е сега ако купувачот не плаќа го гонат него, прво со опомени а потоа со извршител кој го проценува станот и го продава за да и ги врати парите на банката.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
За станови кои се во градба се вади прибелешка за предградба врз основа на проектот за градбата,значи земаш кредит за стан кој е во градба на воздух,е сега хипотеката оди на станот кој го купува странката нема врска со инвеститорот.Инвеститорот е должен да го изгради станот и да го запише во катастар на име на купувачот заедно со хипотеката која била на претходата прибелешка.Таков хипотекарен кредит не можеш да земеш доколку банката не оцени дека инвеститорот кој гради не е стаблина фирма(односно доколку не се сигурни дали зградата ќе биде завршена),Е сега ако купувачот не плаќа го гонат него, прво со опомени а потоа со извршител кој го проценува станот и го продава за да и ги врати парите на банката.
drugo e rabotata, celata ova lakrdija Kupuvanje stan vo gradba, koja kobajagi državata pravno ja izregulira ( po slučajot Fikom i drugi) ispaga deka e luk i voda. Imeno site tie stabilni firmi preku noć stanuvaat dolžnici bidejći izgradija ogromen broj stanovi... se procenuva deka vo Skopje ima 3000 neprodadeni novi stanovi, baška tie hipotekarnite vo bankite. E sega vo red e doveritelite milom ili silom ( so izvršiteli) da zemaat od neprodadenite stanovi, no mislam deka hipotekata na prodaden stan vo gradba i garantira ne samo na bankata tuku i na kupuvačot deka istiot nemože da go zeme doveritel (na firmata koja go gradi) a nemože da go prenese na kupuvačot poradi nekoj problemi, n.pr. nema tehnički priem poradi nedovršena kanalizacija, parno i slično... patem, pred 10 godini prašuvav vo banki za kupuvanje stan vo Ohrid na kredit i me odbija so konstatacija tamu e mafija, samo za stan so imoten list ( a b.t.w. togaš tamu i nemaše imotni listovi)... e sega pred nekolku godini go izmislija predbeležuvanje na stan vo gradba , najpoveće od razlog što gradežnata mafija si ima država, t.e. da prodavaat stanovi i pumpaat ceni, no sega i pored toa naiduva krah na pazarot, pa će vidime kako ke bide i so ovoj sistem na prodavanje stanovi vo gradba.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
За станови кои се во градба се вади прибелешка за предградба врз основа на проектот за градбата,значи земаш кредит за стан кој е во градба на воздух,е сега хипотеката оди на станот кој го купува странката нема врска со инвеститорот.Инвеститорот е должен да го изгради станот и да го запише во катастар на име на купувачот заедно со хипотеката која била на претходата прибелешка.Таков хипотекарен кредит не можеш да земеш доколку банката не оцени дека инвеститорот кој гради не е стаблина фирма(односно доколку не се сигурни дали зградата ќе биде завршена),Е сега ако купувачот не плаќа го гонат него, прво со опомени а потоа со извршител кој го проценува станот и го продава за да и ги врати парите на банката.
Скроз ги измеша работите со овој пост.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Скроз ги измеша работите со овој пост.
ТЕШКА РАБОТА
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 11:36 ---
drugo e rabotata, celata ova lakrdija Kupuvanje stan vo gradba, koja kobajagi državata pravno ja izregulira ( po slučajot Fikom i drugi) ispaga deka e luk i voda. Imeno site tie stabilni firmi preku noć stanuvaat dolžnici bidejći izgradija ogromen broj stanovi... se procenuva deka vo Skopje ima 3000 neprodadeni novi stanovi, baška tie hipotekarnite vo bankite. E sega vo red e doveritelite milom ili silom ( so izvršiteli) da zemaat od neprodadenite stanovi, no mislam deka hipotekata na prodaden stan vo gradba i garantira ne samo na bankata tuku i na kupuvačot deka istiot nemože da go zeme doveritel (na firmata koja go gradi) a nemože da go prenese na kupuvačot poradi nekoj problemi, n.pr. nema tehnički priem poradi nedovršena kanalizacija, parno i slično... patem, pred 10 godini prašuvav vo banki za kupuvanje stan vo Ohrid na kredit i me odbija so konstatacija tamu e mafija, samo za stan so imoten list ( a b.t.w. togaš tamu i nemaše imotni listovi)... e sega pred nekolku godini go izmislija predbeležuvanje na stan vo gradba , najpoveće od razlog što gradežnata mafija si ima država, t.e. da prodavaat stanovi i pumpaat ceni, no sega i pored toa naiduva krah na pazarot, pa će vidime kako ke bide i so ovoj sistem na prodavanje stanovi vo gradba.
Не може да ти земат стан на тебе поради тоа што фирмата која го гради должи,а ако купуваш стан во време на градба малце е мачка во вреќа без разлика на се.
Паметен човек купува готов стан со имотен лист и препорачливо е да си направи премер со некое свое или блиско геодетско друштво (приватна фирма)да ја провери квадратурата,зошто и имотниот лист не мора да значи дека е точен во смисол на квадратура.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
ТЕШКА РАБОТА
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 11:36 ---

Не може да ти земат стан на тебе поради тоа што фирмата која го гради должи,а ако купуваш стан во време на градба малце е мачка во вреќа без разлика на се.
Паметен човек купува готов стан со имотен лист и препорачливо е да си направи премер со некое свое или блиско геодетско друштво (приватна фирма)да ја провери квадратурата,зошто и имотниот лист не мора да значи дека е точен во смисол на квадратура.
postar sum, odamna e tuka praviloto nov stan da se prodava nezavršen, ako treba namerno ne se završuvaat se dodeka ne se prodadat a se počnuvat drugi, sistem Mačka vo vreća, da mu se butne na kupuvačot fuš. Duri i državata toa go forsira so proektot kupi kuća kupi stan, isklučivo prva prodažba nezavršeni stanovi...
.. E sega koga pukna tikvata (premnogu stanovi ) ima oglasi za prodavanje novi stanovi so imoten list . Sega ima i ušte podobro, Adora nudi novi stanovi pod kirija, da go vidiš i vo zime i vo lete i posle da go kupiš,,,
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Чекај бе малце, иам едно прашање до сите вас

Што ако еве пример, мобилниве компании даваат пост пејд пакети на сите лица што имаат 18 години. Е сеа ние ко ние, ќе напраиме сметка 400.000 пример и ќе нема да можеме да ја платиме.
Е сеа тие лица немаат што се вика ништо свое дома, све е на име на родителите.
Што може да му земат?.. и што може да му направат? :tapp:
Пример ја ако неам платено сметка за телефон како може мене да дојдат и да ми соберат фрижидери, телевизори, итн.. кога тоа уствари не е мое туку на татко ми е?.. и донт гет ит.. :uvo:

Не ми е јасно ова... :salut:
Секој оператор после определена сум на сметката ти го блокира бројот и додека не ја платиш не можеш да трошиш. Отприлика 10-15.000 изнесува што реално не е голема сума за оператор и тоа е максимумот што можат да го изгубат.

Туку мене ме интересира Трн во око што направи со извршувањето?!
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Се работи за долг од 370 евра и извршителот неможе да го наплати од трансакциска сметка затоа што на сметката нема пари ниту во иднина ќе стигнат. Следен чекор е наплата преку пленидба на покуќнина така? Што ако во покуќнината нема да има доволно за да се наплати тој долг од 370 евра? Доколку немаш друг имот дали тогаш извршителот би можел да го даде на продажба станот во кој живееш (кој е на твое име) за да ја наплати таа мала сума од 370 евра?
 
S

Sinisa123

Гостин
Се работи за долг од 370 евра и извршителот неможе да го наплати од трансакциска сметка затоа што на сметката нема пари ниту во иднина ќе стигнат. Следен чекор е наплата преку пленидба на покуќнина така? Што ако во покуќнината нема да има доволно за да се наплати тој долг од 370 евра? Доколку немаш друг имот дали тогаш извршителот би можел да го даде на продажба станот во кој живееш (кој е на твое име) за да ја наплати таа мала сума од 370 евра?
Мислам дека можеш да направиш договор со адвокатот дека кога ќе има прелив на пари на сметката банката лично да ти сопре половина пари, а мислам за запленување за куќа многу тешко ќе биде затоа што ако немаш ќуќа, кола или било што на твое име нема шанси да ти заплени. Ако во случај ти заплени нешто што не е во твоја сопственост секогаш можеш да тужеш оти извршителот нема право да зима туги предмети. Сепак најдобро решение е да ги скриеш предметите и ги нема и нема да може да ги земе. незнам за каков случај станува ама сепак мислам дека ти е подобро да се конслутатираш со добар адвокат кој ќе те застапува. На тебе ти е страв од 370 евра а ја што сум во минус 1.000 евра тоа е малку, нема зашто да се секираш се ќе биде добро само заблагодари му се на господ дека си здрава и жива и способна за работа.Поздрав и се најдобро ако најдеш некое решение добре дојдена си да ми дадеш упатсво како да го измамам мојот извршител хахахахахахахахахахах
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Се работи за долг од 370 евра и извршителот неможе да го наплати од трансакциска сметка затоа што на сметката нема пари ниту во иднина ќе стигнат. Следен чекор е наплата преку пленидба на покуќнина така? Што ако во покуќнината нема да има доволно за да се наплати тој долг од 370 евра? Доколку немаш друг имот дали тогаш извршителот би можел да го даде на продажба станот во кој живееш (кој е на твое име) за да ја наплати таа мала сума од 370 евра?
Покуќнина и да е на име на должникот не смее да зема.
И за станот исто важи

Откажи се од парите или надевај се дека некогаш ќе има недоволно средства на трансакциската
 
W

wicked_1

Гостин
Се работи за долг од 370 евра и извршителот неможе да го наплати од трансакциска сметка затоа што на сметката нема пари ниту во иднина ќе стигнат. Следен чекор е наплата преку пленидба на покуќнина така? Што ако во покуќнината нема да има доволно за да се наплати тој долг од 370 евра? Доколку немаш друг имот дали тогаш извршителот би можел да го даде на продажба станот во кој живееш (кој е на твое име) за да ја наплати таа мала сума од 370 евра?
Не може да го продаде станот/куќа било што кое ти е дом, не се извршува на тој начин. Но извршувањето ќе трае се додека не добиеш пари на сметка од плата или на било кој начин, тоа значи дека ќе ти бидат блокирани сметките и нема застарување на тој процес се додека не се наплати. Може да се извршува од ствари движни/недвижни доколку имаат некаква вредност која може да се процени, врз покуќнина т.е ствари кои се користат во домаќинството не се извршува бидејки немаат доволно голема вредност, и доколку имаш минимална плата се извршува врз некои 20% од истата, не повеќе.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
ТЕШКА РАБОТА
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 11:36 ---

Не може да ти земат стан на тебе поради тоа што фирмата која го гради должи,а ако купуваш стан во време на градба малце е мачка во вреќа без разлика на се.
Паметен човек купува готов стан со имотен лист и препорачливо е да си направи премер со некое свое или блиско геодетско друштво (приватна фирма)да ја провери квадратурата,зошто и имотниот лист не мора да значи дека е точен во смисол на квадратура.
Било да е стан или куќа секогаш 3-5м2 се пишани поголеми
Како прво продавачот нема да дозволи да го премерат станот.
И што ако е пишан поголем,ќе ти спушти цена и решен проблем
.
Паметен човек купува далеку поквалитетен стан или куќа направени до 85-87 и со мала инвестиција ги реновира(y)
 
S

Sinisa123

Гостин
Покуќнина и да е на име на должникот не смее да зема.
И за станот исто важи

Откажи се од парите или надевај се дека некогаш ќе има недоволно средства на трансакциската
Моите мисли напишани скромно во 2 реченици ахахахаххаха
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Моите мисли напишани скромно во 2 реченици ахахахаххаха
И на двајцата мислењата ви се погрешни. Место да бараш начин како да го изиграш извршителот земи фати се за работа и врати си го долгот[DOUBLEPOST=1421509068][/DOUBLEPOST]
Не може да го продаде станот/куќа било што кое ти е дом, не се извршува на тој начин. Но извршувањето ќе трае се додека не добиеш пари на сметка од плата или на било кој начин, тоа значи дека ќе ти бидат блокирани сметките и нема застарување на тој процес се додека не се наплати. Може да се извршува од ствари движни/недвижни доколку имаат некаква вредност која може да се процени, врз покуќнина т.е ствари кои се користат во домаќинството не се извршува бидејки немаат доволно голема вредност, и доколку имаш минимална плата се извршува врз некои 20% од истата, не повеќе.
Отвори Закон за извршивање и прочитај, ќе бидиш изненаден сто посто ти гарантирам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom