Извршител?! Море мамата...

S

Sinisa123

Гостин
Vaka sega...Momentalno ne sum vraboten dodeka rabotev si gi plakav smetkite od T-MOBILE. Ostanav bez rabota i imam zemeno lap top 20.000 den i plus penali 10.000 den imobilen telefon 12.000 den.Sestra mi napravila dogovor za plakanje vo rok od 9 meseci sekoj mesec trebase da plakam sekoj mesec po 150 evra koga sum bez rabota kako ke plakm koga sum bez rabota moite roditel ne rabotat.E sea mi stignalo nekoe pismo od T-MOBILE mozebi od izvrsitel. E sea me interesira sto ke mi zeme koga ne e nisto na moe ime osven lap topot i mobilniot telefonot. Ziveeme vo kuka pod kirija koja ne e na moe ime nitu na ime na moite roditeli. Imam samo edna kreditna karticka od STB koja e isprazneta na celo nema ni denar. E sto ke mi zemat.Ako znaete kako odi ovaa rabota objasnete podetalno
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ќе ти ја одерат кожата 1м„2“ х толку = долг
Ако не стасува тоа: ти вадат еден бубрег х толку = заостанат долг
Ако треба уште: крвта е на ред уште колку си должен х толку за 1л и толку....
израмнети сметки и повеќе не си должен и нема да ти текне пак да подигаш кредит.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Vaka sega...Momentalno ne sum vraboten dodeka rabotev si gi plakav smetkite od T-MOBILE. Ostanav bez rabota i imam zemeno lap top 20.000 den i plus penali 10.000 den imobilen telefon 12.000 den.Sestra mi napravila dogovor za plakanje vo rok od 9 meseci sekoj mesec trebase da plakam sekoj mesec po 150 evra koga sum bez rabota kako ke plakm koga sum bez rabota moite roditel ne rabotat.E sea mi stignalo nekoe pismo od T-MOBILE mozebi od izvrsitel. E sea me interesira sto ke mi zeme koga ne e nisto na moe ime osven lap topot i mobilniot telefonot. Ziveeme vo kuka pod kirija koja ne e na moe ime nitu na ime na moite roditeli. Imam samo edna kreditna karticka od STB koja e isprazneta na celo nema ni denar. E sto ke mi zemat.Ako znaete kako odi ovaa rabota objasnete podetalno

тешко дека нешто ќе ти земат сега (освен то што е на твое име) али ќе те демнат и прва прилика кога нешто ќе ти се појави на сметка или на твое име или се вработиш - ќе се појават да ти го земат или да ти задржат од плата
 
S

Sinisa123

Гостин
тешко дека нешто ќе ти земат сега (освен то што е на твое име) али ќе те демнат и прва прилика кога нешто ќе ти се појави на сметка или на твое име или се вработиш - ќе се појават да ти го земат или да ти задржат од плата[/quote
Zaboraviv da te prasham ako go skrijam lap topot i mobilniot telefon da gi nosam kaj drugi luge da ne im gi dadam sto potoa?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Zaboraviv da te prasham ako go skrijam lap topot i mobilniot telefon da gi nosam kaj drugi luge da ne im gi dadam sto potoa?
нема да ти прават претрес дома по ормари и шкафови, али шом куќата не е на твое име - нема д а дојдат, ретко кој извршител ќе се нафати на таква компликација па после на суд да го дадеш, тоа се воглавном закани и притисоци, ти најдобро е да појдеш кај извршителот да му кажеш (или написмено) дека куќата не е на твое име не е ни на име на твој близок, дека немаш ништо твое (тие знаат пошто по службена должност можат да проверат банковни сметки, катастар....) и дека се што е во куќата е во сопственост на газдата кај кого сте под кирија, и ќе напишеш дека ти не бегаш од долгот туку сега во моментот не си во состојба да го плаќаш поради невработеност и штом ќе се вработиш ќе почнеш со отплатата.
Банките и другите вршат на извршителите притисок да што побрзо наплатат побарувања, извршителите притискаат должниците сo надеж да искамчат било колку .... ако сакаш однеси ги лаптопот кај приател али мислам дека нема да дојдат
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Еве текст окулу работата на извршителите, тарифи, законски права и сл...

Зошто е толку скап долгот кога го наплаќа извршител?
- Кога долгот ќе стигне кај извршителот, тој е веќе стар две-три години и се собрала камата за целиот тој период. Доверителот најчесто користи услуги на адвокатска фирма, која наплаќа надомест за нејзините услуги од околу 3-4 илјади денари. Потоа на долгот се додаваат трошоците кај извршителот, кој наплаќа цена за администрирање и награда. Овој износ кај предметите со најмала вредност се движи од 2 до 3 илјади денари. На пример, за долг на корисник на мобилен оператор од 5.955 денари, вкупниот износ за наплата е околу 15 илјади денари. И тоа за извршителот - администрирање 369 денари , налогот за извршување 1.930 денари и награда 615 денари, или вкупно 2.700 денари. Материјален трошок за КИБС 908 денари, ДДВ 400 денари, камата 1.800 денари, процесни трошкови во судот 1000 денари, камата на процесни трошоци 200 денари и адвокатски трошоци 4000 денари.
Но на должникот е многу тешко да му објасниш зошто извршителот зел 15 илјади денари.

.....
Што не смее да се попише кога запленувате подвижен имот?
- Тоа е листа од 20-ина предмети, како обувки, облека, постелнина, храна, огрев за 3 месеци, грејни тела, шпорет, фрижидер, предмети за лична употреба, венчален прстен, венчални фотографии, семејни писма и тестамент, книги ако е извршувач на професионална дејност, протетички, медицински или други помагала. Кај земјоделец не смее расплоден добиток, не смее да се земе храна за добитокот за три месеци.
 
G

Gjoksi

Гостин
Еве текст окулу работата на извршителите, тарифи, законски права и сл...

Зошто е толку скап долгот кога го наплаќа извршител?
- Кога долгот ќе стигне кај извршителот, тој е веќе стар две-три години и се собрала камата за целиот тој период. Доверителот најчесто користи услуги на адвокатска фирма, која наплаќа надомест за нејзините услуги од околу 3-4 илјади денари. Потоа на долгот се додаваат трошоците кај извршителот, кој наплаќа цена за администрирање и награда. Овој износ кај предметите со најмала вредност се движи од 2 до 3 илјади денари. На пример, за долг на корисник на мобилен оператор од 5.955 денари, вкупниот износ за наплата е околу 15 илјади денари. И тоа за извршителот - администрирање 369 денари , налогот за извршување 1.930 денари и награда 615 денари, или вкупно 2.700 денари. Материјален трошок за КИБС 908 денари, ДДВ 400 денари, камата 1.800 денари, процесни трошкови во судот 1000 денари, камата на процесни трошоци 200 денари и адвокатски трошоци 4000 денари.
Но на должникот е многу тешко да му објасниш зошто извршителот зел 15 илјади денари.
.....
Што не смее да се попише кога запленувате подвижен имот?
- Тоа е листа од 20-ина предмети, како обувки, облека, постелнина, храна, огрев за 3 месеци, грејни тела, шпорет, фрижидер, предмети за лична употреба, венчален прстен, венчални фотографии, семејни писма и тестамент, книги ако е извршувач на професионална дејност, протетички, медицински или други помагала. Кај земјоделец не смее расплоден добиток, не смее да се земе храна за добитокот за три месеци.
Целосното интервју:
http://www.vest.mk/?ItemID=86C1278649187945B8DA7F282D431824
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.720
http://www.ohridnews.com/vesti/65091

пишував некаде за случката во Хрватска, пред 2-3 години...некој од станарите не извадиле Имотен лист... Доверителот на фирмата преку извршител ги запленил слободни станови ( на фирмата што се водат)... и таму пишуваше зошто не запленил градежни машини ... Еве сега мечката дојде и кај нас. Но има и друго, веројатно овие станови се купувани во кеш , инаку ако се преку банкарски кредит банката става хипотека... а веројатно можеле и купувачите да стават хипотека или забелешка ако неможело имотен лист да се извади...
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
http://www.ohridnews.com/vesti/65091

пишував некаде за случката во Хрватска, пред 2-3 години...некој од станарите не извадиле Имотен лист... Доверителот на фирмата преку извршител ги запленил слободни станови ( на фирмата што се водат)... и таму пишуваше зошто не запленил градежни машини ... Еве сега мечката дојде и кај нас. Но има и друго, веројатно овие станови се купувани во кеш , инаку ако се преку банкарски кредит банката става хипотека... а веројатно можеле и купувачите да стават хипотека или забелешка ако неможело имотен лист да се извади...
Mnogu buka za nisto se krena, zatoa sto soglasno zakon dokolku stanarite imaat zavereno notarski dogovor za kupoprodazba na stanot so datum koj e pred izvrsitelot da stavi pribeleska na imotniot list togas nema pravo da gi prodava tie stanovi bez ogled sto seuste se vodat na firmata, e sega sto se saka meduimski da se natera firmata da si go plati dolgot togas e nesto drugo.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Mnogu buka za nisto se krena, zatoa sto soglasno zakon dokolku stanarite imaat zavereno notarski dogovor za kupoprodazba na stanot so datum koj e pred izvrsitelot da stavi pribeleska na imotniot list togas nema pravo da gi prodava tie stanovi bez ogled sto seuste se vodat na firmata, e sega sto se saka meduimski da se natera firmata da si go plati dolgot togas e nesto drugo.
Не си во право колега, становите кои во катастар се водат на име на должникот (фирмата) се подобни за извршување и извршителот слободно може да стави прибелешка и да ги продаде, без разлика што истите веќе претходно биле продадени на трети лица. Овие лица единствено што можат е да заведат парнична постапка во која ќе бараат да се утвррди дека тие се сопственици, а не фирмата должник.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Ако за станот кој е ставен под хипотека постои имотен лист на име на должникот може да се извршува и да се продава од страна на извршителот.Впрочем документите за купопродажба не се за под перница а ако имало хипотека на станот истиот не може да се оттуѓи,
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ако за станот кој е ставен под хипотека постои имотен лист на име на должникот може да се извршува и да се продава од страна на извршителот.Впрочем документите за купопродажба не се за под перница а ако имало хипотека на станот истиот не може да се оттуѓи,
Може да се отуѓи, нема проблем, ако е некој луд да купи стан со хипотека... или е измамен...
Но, тој што запишал хипотека, ако ја активира... т.е. побара наплата на обезбеденото побарување, тогаш купувачот ќе остане со прстот во уста...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.720
Може да се отуѓи, нема проблем, ако е некој луд да купи стан со хипотека... или е измамен...
Но, тој што запишал хипотека, ако ја активира... т.е. побара наплата на обезбеденото побарување, тогаш купувачот ќе остане со прстот во уста...
Мислам дека и нотарот проверува дали недвижнината има хипотека. Но може некој да купи недвижнина со Хипотека, ако ја сака баш таа недвижнина,попаметно да ја купи со хипотека ( се разбира поефтино) отколку да даде капар сопственикот тој да ја тргне хипотеката. Имено ако сопственикот е блокиран од пвеќе доверители, а сега мислам не се купуваат недвижнини во кеш со каса прими, може капарот да заглави а хипотеката да остане.
Ова што се наведува горе :
Ако за станот кој е ставен под хипотека постои имотен лист на име на должникот може да се извршува и да се продава од страна на извршителот

не ми е логично, значи за станови во градба банката која дава кредит на купувачот бадијала става хипотека - забелешка на станот во градба ???
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Vaka sega...Momentalno ne sum vraboten dodeka rabotev si gi plakav smetkite od T-MOBILE. Ostanav bez rabota i imam zemeno lap top 20.000 den i plus penali 10.000 den imobilen telefon 12.000 den.Sestra mi napravila dogovor za plakanje vo rok od 9 meseci sekoj mesec trebase da plakam sekoj mesec po 150 evra koga sum bez rabota kako ke plakm koga sum bez rabota moite roditel ne rabotat.E sea mi stignalo nekoe pismo od T-MOBILE mozebi od izvrsitel. E sea me interesira sto ke mi zeme koga ne e nisto na moe ime osven lap topot i mobilniot telefonot. Ziveeme vo kuka pod kirija koja ne e na moe ime nitu na ime na moite roditeli. Imam samo edna kreditna karticka od STB koja e isprazneta na celo nema ni denar. E sto ke mi zemat.Ako znaete kako odi ovaa rabota objasnete podetalno
ne moze da ti zeme nisto, NE MOZE DA TI ZEME TOA STO NEMas IC DA NE TI E GAJLE NIVNI PROBLEM E TOA NE TVOJ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom