Извршител?! Море мамата...

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
ако фатиш способен адвокат можеш многу да протуркаш ако е ака како што кажуваш
1 за фаќањето врски ако се докаже некој ќе лета од работа во полиција
2 судењето ќе се врати на повторен претрес зошто (колку што сум јас запознат) поканата за суд мора барем еднаш да ти биде предадена уредно на рака, затоа и се откажуваат рочишта доколку една од странките не е присутна
3 имаш дебели шанси ти да го добиеш судењето (ако се врати на повторен претрес)
4 дури и сите 3 точки да не ти се исполнат, можеш со пријава да си купиш време за кое се што е на твое име ќе префрлиш на некој од фамилијата за да неможат ништо да ти земат освен да ти запираат пари на плата доколку си вработен
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Барај пријател, роднина судија.Распрашај се кај кого е делото и што можи да се направи за да поминиш со помала штета.Зошто како што читав овде од правни совети изгледа си наебал.Толку од мене се надевам дека барем малку со мојов совет ќе ти помогнам.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Во 2005та направив сообраќајка со колата која причини само материјална штета. Не бев крив во случајот затоа што другата кола имаше нерегуларна сигнализација т.е. нефукнционална. Регистрацијата на мојата кола имаше уште еден ден валидност, значи сеуште беше регистрирана колата. Дојде полиција, направи записник и се разотидовме.

Фраерот со кого се судривме, „повлекол конци“ и во полицискиот записник било презапишано дека мојата кола била со измината регистрација. Тоа го дознав кога ми стигна писмо со пресуда, а покана за на суд мене не ми стигна, ниту некогаш го добив, иако треба „лично на рака“! Пресудата која ја доделиле во мое отсуство била да ги покријам „сите трошоци“. На сообраќајката, со кола Сузуки Свифт, штетата на сузукито беше скршен штоп и изгребано крило, а во пресудата стоеше „материјална штета во вредност од 35.000 денари“.

Еве сега после три години, ми дошол денес дома извршител кој ширел закани дека ако не го платам она што го должам + камата во рок од три дена, се на се околу 1100 евра, ќе ми земале покуќнина, со присуство на полиција.

Прашањето ми е:
Може ли јас да им се наебам на мајката нивна што ги родила овие олоши и како?! Од правен, или од друг аспект.

И како да утврдам дали шабанов навистина е назначен за тоа, или ми прават фора некои преваранти?

Штета што не ме затекнал мене дома господинот извршител што се пувал ко дома да е...мамицата...
Знам дека за извршители е темата.. ама ипак..
Се повеке слушам за случави кога се менува записникот ради тоа што едната страна фака врски ...
Кај тебе може само денот го изместиле .ама да знаеш за какви други примери имам слушнато и видено.. :nesvest:
Да те фати страв е работава...:raz:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Затоа...
ПРИ СЕКОЕ НЕШТО ШТО ГО ИМАТЕ СО ДРЖАВЕН ОРГАН И ЗА ШТО СЕ СОСТАВУВА ЗАПИСНИК, ОБАВЕЗНО БАРАЈТЕ ПРИМЕРОК ОД ИСТИОТ И МОРА ДА ВИ БИДЕ ДАДЕН. НЕ НАСЕДНУВАЈТЕ НА УБЕДУВАЊЕ ДЕКА НЕМОРА.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
3. Околу самото извршување, запленувањето е последна мерка која ја применува извршителот. Веќе тој знае се за тебе, што работиш, каде работиш, имаш ли имот, немаш ли имот коли, бродови, друго, трето...:) Обично за такви суми донесува Решение за забрана од плата во износ од 1/3 од платата до конечната наплата на долгот.

Ако има уште нешто, слободно прашај :)
Ете, после толку време, се дрзнале да ми ја блокираат трансакциската сметка, и да ми ја соберат не 1/3 туку цела плата! Го смеат тоа? Законски смее така? Кој им дозволил?
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Ете, после толку време, се дрзнале да ми ја блокираат трансакциската сметка, и да ми ја соберат не 1/3 туку цела плата! Го смеат тоа? Законски смее така? Кој им дозволил?

НЕ СМЕЕ!
Барем колку шо иам искуство! Најпаметно отиди си у Банката у почни да пукаш (жалиш), мислам дека е некоја грешка!:toe:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Ете, после толку време, се дрзнале да ми ја блокираат трансакциската сметка, и да ми ја соберат не 1/3 туку цела плата! Го смеат тоа? Законски смее така? Кој им дозволил?
Лелеле баш вчера на еден другар му земале од сметката у банка 15 000 онака без никакво предупредување,покана и сл.За фирмарина.Фирмата нецела година работи во Охрид,а префрлено ја има од Струга.
Абе заебана држава упм.:tapp:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Trn. A da go najdes papanot sto fakjal vrski i da mu zemez zdravje od kjotek!?
2000 евра казна има за тоа колку што слушнав јас :pos::pos::pos::pos::pos:, е сега не знам колку е вистина или не ама ебано е.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Еден комшија буквално го исфрли извршителот од дома, ама куртули некако:smir: Пробај и ти со тој метод можеби ќе успееш.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Незнам зашо се плука по Извршител...

Тоа е лице што само ги извршува судските пресуди... доколку некој направил прекршок или е вплеткан под Х околности во ист правдата се бара на суд... тоа што ќе го одлучи судот преку правосилна судска одлука не се менува... извршителот е на крај доколку не се подмире судската одлука, е сеа можам да го сватам Трнот со фактот дека некој арогантно се понашал со него но тоа е друга ствар и друг начин на разрешувања, воглавно извршувањето ќе се изврши.... на овој или оној начин
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Незнам зашо се плука по Извршител...

Тоа е лице што само ги извршува судските пресуди... доколку некој направил прекршок или е вплеткан под Х околности во ист правдата се бара на суд... тоа што ќе го одлучи судот преку правосилна судска одлука не се менува... извршителот е на крај доколку не се подмире судската одлука, е сеа можам да го сватам Трнот со фактот дека некој арогантно се понашал со него но тоа е друга ствар и друг начин на разрешувања, воглавно извршувањето ќе се изврши.... на овој или оној начин
Чии судски пресуди татко ми има побарувања од околу 10000 евра од поранешната негова фирма како ќе си ги наплати тој неговите побарувања? Кога неговиот случај е заплеткан во судските лавиринти.
Море мамата нивна да им ебам јас на сите почнувајќи од стечајни судии, стечајни управници, извршители па завршувајќи со министер за правда и претседател на судски совет.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.670
Еден комшија буквално го исфрли извршителот од дома, ама куртули некако:smir: Пробај и ти со тој метод можеби ќе успееш.
Еден?!?! Море сите комшии го шутнаа кога дојде! Уште камери фалеа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom