Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 февруари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Иванов Анонимен
Бошковски Бранител (ги погоди новинарите со минофрлач)
Ружин Обичен пион во туѓи раце
Фрчковски По ранг втор мафијаш во РМ
Тоа беше наместена работа.Ај те молам потсти се на настанот,новинарката беше во средина на масата народ кој присуствуваше на настанот,како ли ја погоди баш нејзе,како од авион да се пукаше.:toe:
Работата беше да се оцрни Брат Љубе,затоа што цврсто застана во одбрана на татковината.:uvo:
Истата новинарка ниту поднесе тужба,ниту јавно ја покажа наводната повреда.:nenene:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
љубе...lost in space

``Од градот што го носи името на апостолот македонски Гоце Делчев, од градот на возобновителот на ВМРО, Љупчо Георгиевски, порачувам: доста поделби, доста расправии, време е да се обединиме за доброто на нашата намачена татковина Македонија“, додаде Бошкоски.`` од митинг во делчево

за во утрински да изјави

Јас имам своја партија, го имам ВМРО-ДПМНЕ и засега немам таква намера, бидејќи не ми е ниту во потсвеста да изгубам на овие избори. Сигурен сум дека ќе ги добијам исто како што неколку дена пред пресудата во Хаг бев убеден дека ќе излезам од затворот. Имам некоја интуиција и вера. Сигурен сум во енергијата која ја добивам од луѓето на теренот, зашто јас не ги носам со 400 автобуси, како што го прави тоа власта.

љубе сам бладаш дека си независен кандидат нели???????? ( и ке му објасни ли некој дека љубчо е во народна и дека не е во дпмне или ги измеша брзините поетов)



``„Компромис е можен, ама не со губење на идентитетот и државното достоинство. Знам како може Македонија да влезе во НАТО. За Македонија има надеж, бидејќи Македонците се чесен и трудољубив народ. Тие заслужуваат претседател што ќе знае да се справи со проблемите и на земјоделците, и на стечајците, и на бранителите, и на пензионерите. Затоа, на 22 март, излезете и слободно гласајте за сигурна иднина“

за во денешен број на утрински интервју да изјави
`` Компромис за Македонија нема, бидејќи во четирите свети букви ВМРО е спомената Македонија. Но, како политичар кој треба да мисли за иднината на државата, како нејзин иден претседател, не смеам да бегам од одговорноста.


извор утрински денесен број
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
На митингот кај нас Фрчко изјави:
-Еден за сите ,сите за Фрчко.Можеби не е најдобриот што го има РМ за претседател,но од овие другите подобар е .
Незнам зошто мислиш дека е подобар од другите?
поради тоа што има скапи часовници,што купувал расни коњи што пуши кубански пури или?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
дел од текст од вечер 6.8.2007 со наслов ``љубе го спаси бучко од притвор``





На 1 август Комисија за имунитет на Собранието заседава. Партениците на СДСМ прават инциденти, ја уриваат седницата потоа забележувајќи дека таа се одвивала во ненормална атмосфера и дека всушност и немала завршница и одлука. А одлуката со шест гласа за од девет присутни е дека имунитетот на пратеникот Бучковски му се одзема.
Утредента, на 2 август Бучковски го организира партискиот активист
Тони Чинго, од Охрид, да обезбеди соработка со Драган Гоџо, асистент
на на адвокатот на Љубе Бошковски
во корист на Бучковски. Чинго
утредента носи и два автобуси со протестанти пред судот, а Гоџо дава изјава дека без сведочењето на Бучковски, Љубе нема шанси. Гоџо знае дека со откривањето на идентитетот - сведок и истражната постапка, Владо Бучковски најверојатно нема веќе да може да сведочи за Бошковски но му помага во јавниот циркус на Бучковски.
Мотивите засега се тајна.

На трети август во 9 часот Бучковски се појавува пред истражната судијка. Според неговата лична, јавна изјава тој веднаш се откажал од пратеничкиот имунитет. За што тогаш протестираа пратениците на СДСМ пред судот?! Веќе тука се насанкани како мали деца затоа што го штитеа имунитетот на Бучковски од кој тој сам се откажал!
По осум часа распит истражната судика Јованова бара еден час за да се донесе и напише одлуката. Пратениците на СДСМ пред собранието до Бучковски и неговиот бранител дознаваат дека ќе има мерка куќен притвор! Задоволни се.
Но, нема таква мерка. Судијката Јовановска го ослободува Бучковски од веќе изречена мерка притвор, како првоосомничен а во притвор остануваат второосомничениот Стамболиски и четврто осомничениот директор на МЗТ.
Како дојде до оваков расплет, до серија политички скандали на СДСМ кој досега бил имун на тоа, до пресврт во судскиот став и до судскиот преседан првоосомничен да се брани од слобода, а останатите да лежат во притвор!
Сосема основано е дека е направен пазар помеѓу тројката: Љубе Бошковски, судијката Катица Јовановска, која беше во неговиот кабинет кога Бошковски беше министер за внатреши работи, и Владо Бучковски кој нуди дил, и ветува дека ќе даде изјава во Хаг каква што му треба на Бошковски ако Љубе лично, и преку семејството издејствува судијката Јовановска, неговата поранешна колешка, да го повлече притворот!
Во последните пет-шест дена постојат десетина телефонски разговори на релација помеѓу Љубе Бошковски, Владо Бучковски, судијката Катица Јовановска и сопругата на Бошковски на оваа тема
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
А кој го пишува ова, Вечер?...Освен на 2-3 полтрони овде, мислам дека на другите не им е меродавен медиум.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
дел од текст од вечер 6.8.2007 со наслов ``љубе го спаси бучко од притвор``





На 1 август Комисија за имунитет на Собранието заседава. Партениците на СДСМ прават инциденти, ја уриваат седницата потоа забележувајќи дека таа се одвивала во ненормална атмосфера и дека всушност и немала завршница и одлука. А одлуката со шест гласа за од девет присутни е дека имунитетот на пратеникот Бучковски му се одзема.
Утредента, на 2 август Бучковски го организира партискиот активист
Тони Чинго, од Охрид,
да обезбеди соработка со Драган Гоџо, асистент
на на адвокатот на Љубе Бошковскиво корист на Бучковски. Чинго
утредента носи и два автобуси со протестанти пред судот, а Гоџо дава изјава дека без сведочењето на Бучковски, Љубе нема шанси. Гоџо знае дека со откривањето на идентитетот - сведок и истражната постапка, Владо Бучковски најверојатно нема веќе да може да сведочи за Бошковски но му помага во јавниот циркус на Бучковски.
Мотивите засега се тајна.

На трети август во 9 часот Бучковски се појавува пред истражната судијка. Според неговата лична, јавна изјава тој веднаш се откажал од пратеничкиот имунитет. За што тогаш протестираа пратениците на СДСМ пред судот?! Веќе тука се насанкани како мали деца затоа што го штитеа имунитетот на Бучковски од кој тој сам се откажал!
По осум часа распит истражната судика Јованова бара еден час за да се донесе и напише одлуката. Пратениците на СДСМ пред собранието до Бучковски и неговиот бранител дознаваат дека ќе има мерка куќен притвор! Задоволни се.
Но, нема таква мерка. Судијката Јовановска го ослободува Бучковски од веќе изречена мерка притвор, како првоосомничен а во притвор остануваат второосомничениот Стамболиски и четврто осомничениот директор на МЗТ.
Како дојде до оваков расплет, до серија политички скандали на СДСМ кој досега бил имун на тоа, до пресврт во судскиот став и до судскиот преседан првоосомничен да се брани од слобода, а останатите да лежат во притвор!
Сосема основано е дека е направен пазар помеѓу тројката: Љубе Бошковски, судијката Катица Јовановска, која беше во неговиот кабинет кога Бошковски беше министер за внатреши работи, и Владо Бучковски кој нуди дил, и ветува дека ќе даде изјава во Хаг каква што му треба на Бошковски ако Љубе лично, и преку семејството издејствува судијката Јовановска, неговата поранешна колешка, да го повлече притворот!
Во последните пет-шест дена постојат десетина телефонски разговори на релација помеѓу Љубе Бошковски, Владо Бучковски, судијката Катица Јовановска и сопругата на Бошковски на оваа тема
Хммммм лошо лошо ! Од кај тоа вечер знае за телефонскиве разговори ?Освен разбира се ако некој има ГОЛЕМИ УШИ ?:uvo:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Makedonija

ogledalo ti ili zivees vo nekoj drug svet ili dobro ne vunkcioniras za da razbers sto saka da kaze Boskoski
i ne gi mesaj so Georgievski ti se molam prositaj malku i poslusaj ubavo sto se slucuva
Zatoa sto Boskoski veruva vo Makedonija kazuva deka e edinstven kandidat od VMRO DPMNE a i e zemajci vo predvid deka toj i go izdigna VMRO a za vozvrat bese predaden
Pa dali ni sepak glasame za covek ili za partija
Kako moze da go podrzime Ivanov koj toj i nema vrska od politika nema vrska ni od karakter ni pa ne e prestavitelen za pretsedatel
Treba li da znaci i VMRO ili Grueski da go kandidirase Ali Ahmeti na mestoto na Ivanov za pretsedatel Ali Ahmeti ke bese dobar ili ke go imase rejtingot sto go ima Ivanov
Pa svestitese lugje dosta veke razmisluvame na toj nacin dosta veke dozvoluvame da na poedinci partiite im pomagaat pa zatoa trcat i pisuvaat kako tebe tuka
Ne treba samo da im e podobro na clenovite na VMRO treba da e podobro na sekoj onoj koj e Vo Makedonija
Znam i mi e jasno mnogu dobro sto se slucuva
dobiva VMRO i na site konkursi se ide partiski i za nekoi lugje da vlezat na rabota pravat i davaat se od sebe
Lugje dosta veke so toa treba da se podrzime megju sebe i da veruvame vo lugje a ne na partii koi ne se trudat da gi resat pogolemite problemi vo momentov tuku so vladini vozila odat po mitinzi i diktiraat
Glasajte za licnosta a ne za partijata i ne dozvoluvajte pritisoci od partiite
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
По вчерашниот митинг Нано Ружин ме изненади со неговата харизма која ја поседува.Толку многу е смирен и има визија за иднината и да се нашол под други околности на оваа политичка сцена сигурно би победил и за преседател.Има се што треба да поседува еден преседател единствено што пречка моментално му преставува е партијата во која се наога.Бидејки со таа партија нема шанси на победа.Народот се повеке гласаат за партијата но не и за личноста.Значи се нашол човекот на погрешно време и на погрешно место:toe:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
a mnogu e jasno sekogas se zboruva za covek koj vredi i se vagjaat aferi
vie samoite koi pisuvate protiv nego custvuvate nekoja zakana ili zagrozenost zatoa sto realnost e deka Boskoski pobeduva na ovie izbori
pa sega so Aferi li da se obori negoviot rejting ne mi e jasno
toa se detski raboti

ne te razbiram vo koja smisla dali ima licnosti
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Колку Вие новите во ВМРО да имате информација Иванов исто бил во тој Кумровец,бил висок функционер во Младината на КПМ заедно со сопругата му,каде што и се запознале.
Ова го изјави сопругата на Иванов.
Само Брат Љубе на овие избори е со десничарска идеологија.:uvo:
Иванов,Фрле и Нано се проверени комуњари.:nesum:
А за тебе (не знам во која група да те ставам) една информација ако не си ја знаеле до сега, ние сите бевме Кумровчани до пред 18 години, прашање е само кај кого колку последици оставил тој период. И брат ти Љубе бил и повеќе од Кумровчанец, таму им ги ладел...
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Moze i da si razbral pogresno
Treba da podrzime covek za koj mislime deka e dostoen da bide pretsedatel
a ne da podrzuvame partii
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Само тој имаше храброст да испадне пред народот.
Собирот не беше против него,туку против покојниот Претседател Трајковски,кој даде наредба да се прекине акцијата.
П.С.
Ако не знаеш,информирај се подобро.:toe:
Јас само знам дека кога излезе пред народот, народот тргна, неговата кола беше демолирана, а он избега како мува без глава. Баба ти те лажела дека собирот беше против Трајковски...:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Луѓе едно прашање. Знае некој кога Љубе Бошковски ќе има митинг во Скопје?! :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom