Избори 2024

Кои двајца кандидати ќе влезат во втор круг круг на Претседателските избори 2024?

 • Пендаровски и Јакимовски

  Гласови: 0 0,0%
 • Пендаровски и Османи

  Гласови: 0 0,0%
 • Пендаровски и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Пендаровски и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • Силјановска - Давкова и Јакимовски

  Гласови: 0 0,0%
 • Силјановска - Давкова и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Јакимовски и Османи

  Гласови: 0 0,0%
 • Јакимовски и Ванковска

  Гласови: 0 0,0%
 • Јакимовски и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Јакимовски и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • Османи и Ванковска

  Гласови: 0 0,0%
 • Османи и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Османи и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • Ванковска и Таравари

  Гласови: 0 0,0%
 • Ванковска и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • Таравари и Димитриевски

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Пендаровски ќе стане претседател во прв

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Јакимовски ќе стане претседател во прв

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Османи ќе стане претседател во прв

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Ванковска ќе стане претседателка во прв

  Гласови: 0 0,0%
 • нема да има втор круг, Димитриевски ќе стане претседател во прв

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  59
 • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
Да се зборува за избори во Македонија и барем малку се разјаснат изборните процеси во Македонија најпрво треба да се одговори на прашањата:
-дали и колкаво е мешањето на странски сили, центри на моќ, интересни групи?
-колкав е степенот на влијание на овие сили во изборниот процес?

Околу мешањето и степенот на влијание на надворешни фактори само кратко, тоа е СЕВКУПНО, значи не е прашањето дали го има туку е одлучувачки фактор.
За ова може да се говори многу и тоа поприлично поткрепено со факти.
Мешањето на овие надворешни сили датира уште од првите повеќепартиски избори, а влијанието е сигурно од пред тоа, поточно од почетокот на '80-тите години на минатиот век.

Зошто тема за изборите во 2024, па најмногу заради безобразното мешање на овие надворешни моќни држави и центри на моќ.

Бидејќи ова ги надмина сите норми..., еве неколку бисери!

Црната листа ќе се проширува, но законот за рестриктивни мерки е повлечен

Агелер за ТВ 24: САД ќе бидат разочарани ако Македонија не го промени уставот


Овој партал по се изгледа ќе ја има клучната улога во креирањето на изборниот процес -изборниот инжењеринг-.
Иако со минорно значење овој партал сепак ќе послужи како сервис каде ќе се пласираат пораки кои подоцна ќе ги преземаат тнр независно-зависни медиуми и ќе ги пласираат понатаму.

Во 2016 во изборниот процес се настапуваше со парола...
нема правда + нема мир , по државниот удар и имплементацијата на ова парола добивме:
Нема правда + Нема мир = Нема дражава Нема Македонија

Политичката слика во моментов!
Се создава нова коалиција по се изгледа под името СС (северџгански сојуз), се разбира формално му се дава име за некаква си светла и ЕУропска иднина што и да значи тоа.
Лидерот на ова СС коалиција е американскиот амбасадор кој отворено почна со кампања.
За очекување е дека и останатите демократски амбасадори се приклучат кон ово Северџгански Сојуз, се надевам нема долго да чекаме пред да се вклучат.

Паролата за сега им е европски пат + европски фронт = ..... одговор за ова нешто подоцна или друг пат, ама верувам дека на сите кои внимателно следат што се случува им е јасно што ќе биде резултатот!!!

Од другата страна според сегашнава слика имаме неодлучни и плашливи политички субјекти кои се уште не се свесни дека силата ја црпат од Македонскиот народ и дека постојат заради тој народ, ама се уште калкулираат. Иако геополитичките превирања се толку напреднати што на секој ретард му е стана јасно како ќе заврши, ама тие одгледани во школите на старите демократии како демократи атлантисти сеуште не можат да соберат храброст да застанат во ...

... за почеток на дискусија по овие прашања, надополнете или коригирајте.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.801
Поени од реакции
6.759
Овие ќе бидат најважните избори за Македонецот од независноста во 1991. Последен тест за тоа дали ја заслуживме оваа држава што ја добивме со мачење и крв.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
Овие ќе бидат најважните избори за Македонецот од независноста во 1991. Последен тест за тоа дали ја заслуживме оваа држава што ја добивме со мачење и крв.
Секако дека овие избори се многу значајни!
Не би рекол дека се работи за тест, затоа што сепак е потребна политичка сила која ќе треба да анулира претходни политичко-квислиншки решенија, таква сила за сега .... и рано е да се гвори, но изборите се далеку така да се е можно.

Првиот упис меѓу другото имаше за цел да укаже на фактот дека во Македонија на избори се натпреваруваат и странски амбасадори и други и тоа отворено па и се закануваат кон Македонците, демек да внимавале како ќе гласат, како да се недораснати, но со навреди кон Македонците работите се јасни за сите освен за овие кои се за ЕУСА.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
Анкета ставете
А прашањата кои би биле?

1. Дали сте Агилерка да победи на избориве за претседател и на парламентарните?

2. Дали сте Македонија сама да си бриа кој ќе ја води/управува?

...знам дека не е смешно ама за жал тоа ни е реалноста.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.019
Поени од реакции
10.707
А прашањата кои би биле?

1. Дали сте Агилерка да победи на избориве за претседателе и на парламентарните?

2. Дали сте Македонија сама да си бриа кој ќе ја води/управува?

...знам дека не е смешно ама за жал тоа ни е реалноста.
Кратко и јасно нека бидат наведени партиите и да имаме чиста слика
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
Кратко и јасно нека бидат наведени партиите и да имаме чиста слика
Да почекаме да видиме кој покрај СС (северџганскиот сојуз предводен од Агилерка) ќе излезат на избори па некој од модераторите може да ја постави.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.927
Поени од реакции
4.077
А прашањата кои би биле?

1. Дали сте Агилерка да победи на избориве за претседател и на парламентарните?

2. Дали сте Македонија сама да си бриа кој ќе ја води/управува?

...знам дека не е смешно ама за жал тоа ни е реалноста.
Типувам на госпоЖата амбасадорица, која ќе биде победник и без никој да гласа за неа, и небитно која партија ќе биде на власт после изборите, оти амбасадорот на САД, кој и да е‘, не смее да „изгуби„ на нашите избори...чак би рекол дека ќе го одреди идниот ни властодржец...

„:..Како и до сега...„, ка шо вели ооо зоти оооо Ахметими...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
884
1707059488466.png

Дипломатски индиректно ти кажуваат ,ти дават понуда предложуваат предупредуват ,ние сне игнорантни ,мози да се деси либан и бејрут и нема да биди кратка како 2001,либан траеше 15 год
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.251
Поени од реакции
21.441
Само со масовна излезност може да има реална слика за волјата на избирачите.
Колку е поголема излезноста, толку е потешко да се направат фалсификати.

И системот со 6 изборни единици е катастрофа. До пред некое време си стоев на ставот дека не гласам на парламентарни избори, додека не се промени овој глупав систем..

Само еден пример од последните избори, зошто овој систем со шест изборни единици не е реален:
На изборите 2020та, Левица со 40к гласови освои 2ца пратеници, а Алијанса за Албанците со 80к гласови освои 12 пратеници.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.043
Поени од реакции
8.261
Член од
20 јуни 2018
Мислења
111
Поени од реакции
350
Хипотетички да поставам едно сценарио. На избори Вмро зема 55 мандати, албанците партии подржани од калето влагаат во кампања дека се про-еу и нема да прават влада со партија која нема да изгласа уставни измени. Сдш заедно со албанците имаат исто околу 50-55, што значи дека главни ке бидат 10 до 15 пратеници на Левица. Овие од Левица живеат во свој свет имаа најави дека не саакат да коалицираат со никој и дека најдобро би било да останат во опозиција до наредни избори 2028. Значи никој не може да формира влада.
Имам едно прашање, дали на Ајнштајн му истекува мандатот после 100 дена како технички или му се пролонгира се дур не се направи регулар влада и колку време треба да се чека до наредни избори?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.023
Поени од реакции
4.823
Само со масовна излезност може да има реална слика за волјата на избирачите.
Колку е поголема излезноста, толку е потешко да се направат фалсификати.

И системот со 6 изборни единици е катастрофа. До пред некое време си стоев на ставот дека не гласам на парламентарни избори, додека не се промени овој глупав систем..

Само еден пример од последните избори, зошто овој систем со шест изборни единици не е реален:
На изборите 2020та, Левица со 40к гласови освои 2ца пратеници, а Алијанса за Албанците со 80к гласови освои 12 пратеници.
Секој што е деловно способен а при тоа го интересира и неговата и на неговите иднината би требало да излезе на парламентарни избори, затоа што не постои цензус и бројот на излезени нема влијание на тоа дали ќе биде избрана нова екипа волци која ќе се гости.

Ако говориме за фалсификат, па не би рекол дека излезноста игра некоја значајна улога во тоа, секако дека има значај но не пресуден.
Излезноста има повеќе влијание на тоа тали оние на власт ќе останат власт или опозиција ќе биде новата власт.
Ако си ги следел последните избори зелената Дувни ветре во Кавадарци едно време имаше најмногу гласови, системот е правен во Бугаристан серверите во САДистан и се е спремно.

Изборниот систем е конципиран така да биде лесно управлив за оние кои го управуваат, а тоа не се оние за кои се мисли.

И уште еднаш, како што има тим кој повикува да не се излегува (со наратив сите се исти) така има и тим кој повикува на излегување, би сакал секој да го вклучи она меѓу уши и самиот колку се може носи своја одлука со што ќе биде и подготвен да ги сноси последиците од таквата одлука.

Хипотетички да поставам едно сценарио. На избори Вмро зема 55 мандати, албанците партии подржани од калето влагаат во кампања дека се про-еу и нема да прават влада со партија која нема да изгласа уставни измени. Сдш заедно со албанците имаат исто околу 50-55, што значи дека главни ке бидат 10 до 15 пратеници на Левица. Овие од Левица живеат во свој свет имаа најави дека не саакат да коалицираат со никој и дека најдобро би било да останат во опозиција до наредни избори 2028. Значи никој не може да формира влада.
Имам едно прашање, дали на Ајнштајн му истекува мандатот после 100 дена како технички или му се пролонгира се дур не се направи регулар влада и колку време треба да се чека до наредни избори?
Ваквата проекција се пласира со цел да се создаде став кај гласачаите : дека они излегле или не власта на крајот ќе ја состави калето.
Во реалноста не е така. Гувернерот има само до некои граници можност да интервенира, под претпоставка да не ги купил и двете екипи и сите всушност играат за него, но ако раликата е премногу јасна и недвосмилена тогаш гувернерот го менва ставот и ја прифаќа реалноста па игра со победникот како може и како му е дозволено.

Во нашиот систем само Претседателот на Република Македонија во колку не биде избран мандатот му завршува, а негова замена е претседателот на Собранието.
Кога се распишуват избори, Собранието се распушта.

Владата која се смета за техничка-преодна-пржинска или како сакаш ја врши својата функција се додека не се избере ново собрание каде некој од полит. субјекти формира мнозинство добива мандат и формира нова влада, значи командант Љопата е премиер се додека не се избере нова влада.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.809
Поени од реакции
80.288
Прегледај го приврзокот 405678

Дипломатски индиректно ти кажуваат ,ти дават понуда предложуваат предупредуват ,ние сне игнорантни ,мози да се деси либан и бејрут и нема да биди кратка како 2001,либан траеше 15 год
ние се надеваме дека ќе бидат разочарани албанскиве мецени и дека наскоро Путин ќе им ебе матер у пичка
 
Член од
5 февруари 2024
Мислења
147
Поени од реакции
239
Само со масовна излезност може да има реална слика за волјата на избирачите.
Колку е поголема излезноста, толку е потешко да се направат фалсификати.

И системот со 6 изборни единици е катастрофа. До пред некое време си стоев на ставот дека не гласам на парламентарни избори, додека не се промени овој глупав систем..

Само еден пример од последните избори, зошто овој систем со шест изборни единици не е реален:
На изборите 2020та, Левица со 40к гласови освои 2ца пратеници, а Алијанса за Албанците со 80к гласови освои 12 пратеници.
Гласот на некој што не признава држава химна знаме има иста важност како гласот на некој што пола и повеќе од животот дал на државата во служба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom