Избори 2008 - последен ден пред изборниот молк

Статус
Затворена за нови мислења.

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
jas znaes sto mislam?
моменталната влада гледа дека рејтингот и опаѓа, ја уплескаа работата и со економија и со судтсво и со букурешт.. па си викаат, ај додека можеме да направеме предрвремени избори, секако ќе добиеме па да си истераме уште 4 години.
vo toj slucaj pologicki bi bilo opozicijata da bara predvremeni izbori neli?
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Ovoj koj ke bide pozicija a verojatno Vmro spored site analizi ke bide najzagrozen bidejki ke treba da go promeni imeto ako slucajno misli deka zemjava treba da ja vnese kon evro atlantski strukturi.
Iako toa ke bidee predastvo za poveke mina ke dojde vremeto koga Gragjaninot na RM ke gi oseti pridobivkite ako gi ima od ovoj kompromis no do toa vreme znaejki deka nie site imame kasno palenje VMRO ke prezivee tezhok pad na rejtingot
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Ovoj koj ke bide pozicija a verojatno Vmro spored site analizi ke bide najzagrozen bidejki ke treba da go promeni imeto ako slucajno misli deka zemjava treba da ja vnese kon evro atlantski strukturi.
Iako toa ke bidee predastvo za poveke mina ke dojde vremeto koga Gragjaninot na RM ke gi oseti pridobivkite ako gi ima od ovoj kompromis no do toa vreme znaejki deka nie site imame kasno palenje VMRO ke prezivee tezhok pad na rejtingot
se slozuvam se del od tvoeto razmisluvanje, deka koj sto ke stavi potpis na bilo kakov dokument za promena na ime ima da pretrpi politicki pogrom, zatoa se odi so nacionalen konsenzus po odnos na ova a kako najdobar instrument e referendumot, taka i pridobivki a i odgovornost ke bidat kolektivni
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ovoj koj ke bide pozicija a verojatno Vmro spored site analizi ke bide najzagrozen bidejki ke treba da go promeni imeto ako slucajno misli deka zemjava treba da ja vnese kon evro atlantski strukturi.
Iako toa ke bidee predastvo za poveke mina ke dojde vremeto koga Gragjaninot na RM ke gi oseti pridobivkite ako gi ima od ovoj kompromis no do toa vreme znaejki deka nie site imame kasno palenje VMRO ke prezivee tezhok pad na rejtingot
Во врска со ставот за името...

Додека ВМРО јасно и гласно изјави дека за било каков компромис за името ќе одлучат граѓаните преку референдум, бидејќи никоја партија ниту влада нема мандат за такво нешто, ставот на СДСМ во предвечерјето на Букурешкиот самит беше дека воопшто не треба да има референдум, туку под итно да се најде компромис (во превод - да се смени).

Од тука, по секоја здрава логика, незнам од каде извади таков заклучок. Ако додека е на власт дојде евентуално до некаков компромис, тоа ќе биде по воља на граѓаните, не по воља на ВМРО.

Да поддржуваа граѓаните промена на името (за да ги осетат "придобивките" од таквата интеграција во НАТО, рејтингот на СДСМ уште сега ќе беше плафониран, а на ВМРО патосиран. Токму поради ова не верувам дека нешто битно ќе се смени по изборите. Освен, доколку СДСМ почне да води политика "не го даваме името" (мислам дека повеќе има шанси да слетаат Марсовци утре отколку ова), а ВМРО запиња за смена на името.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Misticen vo politikata sekogash seshto e mozhno znaci nishto ne e nepromenlivo taka e i zhivotot.

Jasno e deka VMRO se proglasi deka prashanjevo ke go iznese vo referendum no znaejki gi rezultatite na odrzhanite referundumi koi bile organizirani od strana na vlasta pagja deka imeto ke se smeni.

Znaejki gi mozhnite metodi za manipuliranje na referendumot jas veruvam i sfakam deeka poveke od sigurno e deka imeto ke se menuva.

Inaku dokolku beshe tolku patriot Vmro da go zacuva imeto mislam deka ne treba da odi vo referendum koe spored mene e najprifatlivo tuku da go odbie takviot predlog.
Ocigledno ne mozheshe da go trpi golemiot pritisok od nadvor shto znaci deka nema da rizikuva vtor pat.

Od druga strana kako mislite deka ke glasat albancite?
Nieden niven pretstavnik ne e vo toj tim shto naopravi sve shto e mozhno so minimalna pazhnja da go smeni imeto a ne gubi vo rejtingot.

Kako i da e SDS da imashe nekoja varijanta nemashe da odi na toa finta glasaj me da te spasam.Tie da znaeja takov metod za da se vnesuva drzavata vo NATO a da ne se zacepka identitetot odamna ke ja izjavea i taka ke dobia politicki poeni

Suma sumarum jas mislam deka referendumot ke bide pozitiven znaci "gragjanite" ke davat zeleno svetlo za promeno vo drug slucaj nikoj ne bi sakal da bide vo pozicija toa bi bilo samounishtuvanje
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Премногу идеализирате.
Дајте ми денеска во светот идеална политичка партија од која е задоволен целокупниот народ.
Ќе го зезмам примерот со САД.
Погрешната политика на една политичка партија на чело со Џорџ Буш направи да целиот свет врие и на големо се формираат блокови на големите светски сили, состојба како пред 2 светска војна.
Екстремизмот во целиот свет е во пораст.
И ?
Ајде ќе дојде шумарот и ќе ги сјебе овие и ќе им стави диктатура итн.

Вистинското и реално прашање е.
Има ли движење напред во некој сектор.
Земјоделие, градежништво, хранопроизводство итн...
Имаме ли раст ?
Оваа година во Струмица се порачани пластеници како за минатите 5 години.
Значи еден регион испливува од кризата.
Во скопско нема млеко за откуп, сето се продава.
Значи уште еден регион има во нешто раст.
Инжинери машински, електро нема повеќе на пазарост сите работат, сега е борба за тоа кој ќе го собере поквалитетниот кадар.
итн итн...

Дајте не ми дробете дека одеднаш се ќе тргне напред.
И битката за судството не ја доби ВМРО-ДПМНЕ, тие не попуштаа до последен момент во формирање на судскиот совет, но СДСМ си има таму инсталации кои се заковани со нитни, ја имате Ленче Софрониевска која го поседува пола трговски центар и нема мрдање
таму.

Работите се одвиваат постепено.
Не велам јас дека ВМРО-ДПМНЕ се ангели, али се неспоредливо далеку подобри од СДСМ.
Главна забелешка ми е кај ВМРО-ДПМНЕ:
1. Местење на тендери.
2. Непотизам.
3. Премногу мека пресметка со организираниот криминал и корупција.
4. Нема демонтирање на стариот удбашки систем, дали и они се влезени во системот нивни на шверц, трговија и криминал, со процент разбира се.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Da ti dodadam Slavjanski deka si zaboravil.

Nemanje nikakov, ama nikakov sluh za nadvoresna politika!
Vrabotuvanje na nepismeni i nekadarni vo drzavna administracija i toa na rakovodni mesta.
A Ambasadorskata lista?? Na pijanici i odlizurkovci, na shizofrenicki i nekoherentni likovi.
Bugarofilstvo, dokazano kaj povekemina lica od doverba na Gwujo (Miloshov, Dosta Dimovska, Gjorcev, Biciklisticki, itn)
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Ме интересира дали можи да се гласа во странство, дали се донесе тој законот?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Ме интересира дали можи да се гласа во странство, дали се донесе тој законот?
Не...ќе му остане на некој нареден парламентарен состав ако го смета за целисходен.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Премногу идеализирате.
Дајте ми денеска во светот идеална политичка партија од која е задоволен целокупниот народ.
Ќе го зезмам примерот со САД.
Погрешната политика на една политичка партија на чело со Џорџ Буш направи да целиот свет врие и на големо се формираат блокови на големите светски сили, состојба како пред 2 светска војна.
Екстремизмот во целиот свет е во пораст.
И ?
Ајде ќе дојде шумарот и ќе ги сјебе овие и ќе им стави диктатура итн.

Вистинското и реално прашање е.
Има ли движење напред во некој сектор.
Земјоделие, градежништво, хранопроизводство итн...
Имаме ли раст ?
Оваа година во Струмица се порачани пластеници како за минатите 5 години.
Значи еден регион испливува од кризата.
Во скопско нема млеко за откуп, сето се продава.
Значи уште еден регион има во нешто раст.
Инжинери машински, електро нема повеќе на пазарост сите работат, сега е борба за тоа кој ќе го собере поквалитетниот кадар.
итн итн...

Дајте не ми дробете дека одеднаш се ќе тргне напред.
И битката за судството не ја доби ВМРО-ДПМНЕ, тие не попуштаа до последен момент во формирање на судскиот совет, но СДСМ си има таму инсталации кои се заковани со нитни, ја имате Ленче Софрониевска која го поседува пола трговски центар и нема мрдање
таму.

Работите се одвиваат постепено.
Не велам јас дека ВМРО-ДПМНЕ се ангели, али се неспоредливо далеку подобри од СДСМ.
Главна забелешка ми е кај ВМРО-ДПМНЕ:
1. Местење на тендери.
2. Непотизам.
3. Премногу мека пресметка со организираниот криминал и корупција.
4. Нема демонтирање на стариот удбашки систем, дали и они се влезени во системот нивни на шверц, трговија и криминал, со процент разбира се.
A da prestanes da se "glupiras" i da pocnes malku da proanaliziras sto ti kazuvaat kecaposaniov klinec i macorot mrzliv????
Posebno: "Kako i da e SDS da imashe nekoja varijanta nemashe da odi na toa finta glasaj me da te spasam.Tie da znaeja takov metod za da se vnesuva drzavata vo NATO a da ne se zacepka identitetot odamna ke ja izjavea i taka ke dobia politicki poeni"...............
Verojatno ke ti stane jasno zosto e Gwujo smotan klen so jadica progoltana do pupak...??? :)
....nie kako narod i onaka sme odamna odjebani...taka da isto ni se fakja...:)
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
избори 2008- добра тема ,реално треба да има за да се види стварно колку беа задоволни луѓето од сегашнава влада покрај сите неуспеси во наводници зоштосекогаш опозицијата нешто кочи.За кампаните што ги водат сум против зошто се излишни само се трошат пари а ако веке се водат треба да се кажат партиските платформи кој ги нудат партиите а не противничката партија досега што направила.Верувам дека мнозинството на гласачи се определени те знаат за кого ке гласаат како мене така да и што да се каже нема да ме предомисли ништо за да гласам спротивно.НЕКА ПОБЕДИ ПАРТИЈАТА ШТО НАРОДОТ ИМА ПОГОЛЕМА ДОВЕРБА ВО НЕЈЗЕ
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Зборот Федерализација од бивш премирер на Р.Македонија не смее и неможе да биде третирана како изборие.

Разбирам дека модерирањето носи и грешки, оваа ви е една од тие грешки.
Браво брате за исцрпното излагање, се согласувам во целост и во таа насока само би искометирал...
Откако Бучко направи триста глупости, превари, местенки...партијата побара спас во шеќеринска со цел да придобие како женски лидер на партија и да се измачка работата, но сепак и со неа единствено стигнаа до состојба каде им треба темелни реформи прво внатре во партијата, па после да се занимаваат со поважни политики, критики...

Ова ти е како, не си гледаш во дворот твој што се случува, а сакаш да му укажиш на комшијата...
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Не...ќе му остане на некој нареден парламентарен состав ако го смета за целисходен.
Да, ама кратко кој беше против да гласа овој закон? Кој се плаши од гласовите на нашите иселеници?

Овие нека бидат реторски прашања, не мора да се одговара...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom