Идеја за сопствен бизнис

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Мајсторот ке си работи за плата а планирам прво да почнам со куќи па здравје натаму и нешто повеќе, а занаетчиа човек никогаш за леб нема да трпи
...полецка малку, класичен занаетчија е минато , сега доаѓа времето на инжињер кој знае што треба да се направи, како да се направи,знае кој може и што да направи и се тоа да го организира според стадарди, се од материјал, луѓе и пари да течат на време како е планирано. Дал е сеа компанија од два-три човека или ќе нарасне многу поголема ..исто е... :) :) Со среќа!!
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Vo makedonija ako nemas tenderski backup u pozadina sansite da napravis nekoj biznis se prakticno 0. Se se sveduva na trgovija i kafici (sto i ne e slaba opcija, samo ako go utnes mestoto otide konjot u dupkata).
Jas bi gi vlozil parite vo garazi, samo ako nacekas eftino i na solidni lokacii. Vo aerodrom i lisice garazite se izdavaat za 2000den, nekoi i za 3000 den, narodot gi najmuva za magacini i rabotilnici. Za 50tina iljadi evra moze da kupis 10 garazi(po 5000 evra edna, a se nacekuva i poeftino) so moze mesecno da ti nosat najmalku 300 evra. Sum videl primeri so kirii i po 100 evra za garaza, na nekoj sto epten mu odgovara lokacija za magacin ili rabotilnica ke si plati.
А во некоја од гаражите можеш да живееш? Одма можеш да ги продадеш сите 10 гаражи (колку лесно можеш да ги уновчиш)? Можеш да ги дадеш сите 10 под хипотека за да земеш кредит?

Да гаражите се користат како магацини, ама кога ќе им провалат или ќе се поплават сите си ја чукаат главата.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..ништо посебно , само малку иницијатива , ситна инвестиција и посветеност на работата...25 години не е мала работа за само 7 милиона фунти во кои сигирно бар 30% се трошоци...:) Некој ги врти за 25 дена ,некој за 25 саати , некој никогаш...[DOUBLEPOST=1488402379][/DOUBLEPOST]
..ништо посебно , само малку иницијатива , ситна инвестиција и посветеност на работата...25 години не е мала работа за само 7 милиона фунти во кои сигирно бар 30% се трошоци...:) Некој ги врти за 25 дена ,некој за 25 саати , некој никогаш...
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
...полецка малку, класичен занаетчија е минато , сега доаѓа времето на инжињер кој знае што треба да се направи, како да се направи,знае кој може и што да направи и се тоа да го организира според стадарди, се од материјал, луѓе и пари да течат на време како е планирано. Дал е сеа компанија од два-три човека или ќе нарасне многу поголема ..исто е... :) :) Со среќа!!
Ne bi se slozil deka klasicen zanaetcija e minato. Konkretno za strujna ili vodovodna/odvodna instalacija ne treba inzinjer kaj mene mestea neizenjeri pa si funkcionira odlicno.Drugo za gradeznistvo konkretno plocki gips malter ili varosuvanje sto i da e treba samo dobar majstor. Site tie propratni raboti gi rabotatzanaetcii i problemot e sto se poveke snemuva takov kadar
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Ne bi se slozil deka klasicen zanaetcija e minato. Konkretno za strujna ili vodovodna/odvodna instalacija ne treba inzinjer kaj mene mestea neizenjeri pa si funkcionira odlicno.Drugo za gradeznistvo konkretno plocki gips malter ili varosuvanje sto i da e treba samo dobar majstor. Site tie propratni raboti gi rabotatzanaetcii i problemot e sto se poveke snemuva takov kadar
Tocno taka, plockarite pari mlatat, isto i tie so mestat klimi, pa dobri elektromonteri itn...
Na narodot ednostavno ne mu se raboti nisto, drzavata e kriva za se.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne bi se slozil deka klasicen zanaetcija e minato. Konkretno za strujna ili vodovodna/odvodna instalacija ne treba inzinjer kaj mene mestea neizenjeri pa si funkcionira odlicno.Drugo za gradeznistvo konkretno plocki gips malter ili varosuvanje sto i da e treba samo dobar majstor. Site tie propratni raboti gi rabotatzanaetcii i problemot e sto se poveke snemuva takov kadar
...ако снемува тоа значи дека не носи пари, а не носи пари затоа што некој нема потреба да ја плати услугата. Од друга страна и водовод и електрични инсталации и разноразни уреди и машини постојат.. и функционираат... Значи нешто се сменило , како што малите гранапи наоколу исчезнаа на сметка на големите маркети. Енергијата никогаш не се губи , само минува од една форма во друга, збирот е секогаш ист....[DOUBLEPOST=1488465503][/DOUBLEPOST]
Tocno taka, plockarite pari mlatat, isto i tie so mestat klimi, pa dobri elektromonteri itn...
Na narodot ednostavno ne mu se raboti nisto, drzavata e kriva za se.
.....мислиш ги држи за муда и не им дава да мрднат??? Добро е што ко инките или астеците кои ли беа, што не им вадат срце на олтар , на по 1000 секој ден и си ја сечат гранката на која седат....кои ли глупи држави.., тие тогаш и нашава сега крива за се ...Мислам дека грешиш , не е до државата , туку до тато и мама... :) :) Многу татковци и многу мами всушност ја прават државата....
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Ironicno bese napisanoto :D
Namesto da se zavitkaat rakavite i da se ispece nekoj zanaet poubavo e cel den po kafikite i da se pluka po drzavata. Toa sakav da kazam.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Nekoj da znae kako bi odela prodazbata on line za cel svet preku internet?Odredeni proizvodi koi imaat makedonska tradicionalni obelezja na primer da se ponudat na otvoren pazar.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Nekoj da znae kako bi odela prodazbata on line za cel svet preku internet?Odredeni proizvodi koi imaat makedonska tradicionalni obelezja na primer da se ponudat na otvoren pazar.
...добар ден.., би оделе , ама тоа е проблем со многу непознати, досега нерешени од никого овде....
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
...добар ден.., би оделе , ама тоа е проблем со многу непознати, досега нерешени од никого овде....

Imam nekoja vizija za dobri proizvodi a gledam aktuelno e vo cel svet internet prodazbata,Momentalno beram mislenja
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Imam nekoja vizija za dobri proizvodi a gledam aktuelno e vo cel svet internet prodazbata,Momentalno beram mislenja
..секој производ со добра приказна зад него...на пр. и сушени говна у конзерва со мирисливи додатоци и приказна дека е еколошко ќубре за петунии би оделе , ако ти е свет пазар и тоа во количини од кои можеш сосема комотно да живееш.
Имаш два поголемки проблеми и еден помал.
Прво живееш во ќуше од кое тешко било што се праќа во свет по разумна цена и второ, треба прилично напор, знаење и пари да воспоставиш добар систем за он-лајн продажба со поддршка од добра логистика..и тука не мислев на интернет продавницата, таа е само третиот најмал проблем.
Во кој домен ти е визијата за добри производи, нешто што се јаде, пие, облекува, носи, вози, лета итн.т.е. нешто материјално или нешто духовно кое се симиња од сајтот...некои софтвери , апликации, игри или така нешто??
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
На пример тие што немаат кола а сакаат да одат до парк со куче ја да ги пренесам,дека во автобус несмее да се носат животни
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Imam nekoja vizija za dobri proizvodi a gledam aktuelno e vo cel svet internet prodazbata,Momentalno beram mislenja
Гледам дека го прашуваш Конкрит, само да те предупредам дека се работи за стар измамник познат меѓу народот како Ристо Превара. Што и да правиш, Rule of thumb нека ти биде ако Превара ти каже дека нешто е црно тогаш е бело. Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom