Идеи за Македонија

Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
Повеќе да се вложува во основното образование и да му се зголемат платите на просветните работници. Тие го заслужуваат тоа.
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Повеќе да се вложува во основното образование и да му се зголемат платите на просветните работници. Тие го заслужуваат тоа.
Sega so ocenuvanjeto na nastavniot kadar od strana na Ministerstvoto za obrazovanie ke se vidi kolku nastavnicite vlozuvaat trud vo obrazovanieto i dali zasluzuvaat plati i onakvi kakvi sto se.Da se dozvoli ucenici vo V to oddelenie da ne znaat da pisuvaat i citaat,toa gi prevrsuva site merki,a i zavrseni maturanti da ne znaat kade se naoga republika Makedonija,zarem ne zboruva mnogu za vlozeniot trud na nastavnicite vo obrazovanieto?
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
да се сотрат лапачите,и тие кои и тежат на државава.политичките партии.да не се расфрлаат пари на базени,сали незнам што,туку народот да се задоволи со една просечна плата од 200евра ане како што викаат просечна 200 а едвај земаат 5000денари. ако се рачуна платата меѓу пратениците и обичен работник иде просецна плата 200.абе се лошо заникаде што и да се дојде до идеа ќе се најде некој да ја уништи само за тоа не бидува.:toe:
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
Sega so ocenuvanjeto na nastavniot kadar od strana na Ministerstvoto za obrazovanie ke se vidi kolku nastavnicite vlozuvaat trud vo obrazovanieto i dali zasluzuvaat plati i onakvi kakvi sto se.Da se dozvoli ucenici vo V to oddelenie da ne znaat da pisuvaat i citaat,toa gi prevrsuva site merki,a i zavrseni maturanti da ne znaat kade se naoga republika Makedonija,zarem ne zboruva mnogu za vlozeniot trud na nastavnicite vo obrazovanieto?
Со инка не се тура знаење.
Си го поминала основно образование и знаеш дали наставниците вложуваат труд, ако се земи во предвид условите во кои се работи.
Мислам дека, на тие сто не знаат да читаат и пишуваат во петто,а и тие матурантите се мал процент И не треба да ги коментираме, бидејќи толку природата им дала.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Да се соберат сите влијателни и истакнати историчари од Македонија како и секој историски материјал кои може да сведочи за Македонската историја.Од страна на овие луѓе да се напише една голема книга која ќе ја опфати целата Македонска историја од првиот податок за постоење на Македонија па се до денес.Оваа книга да се усвои како камен темелник на сите идни историски студии за Македонија-од истите автори да се направат скратени верзии на таа историја т.е учебници за Македонските ученици и тие учебници да останат уште долго време а не да се менуваат секоја година.Ова мислам дека е клучно затоа што ние самите имаме дилеми за сопствената историја.Треба да имаме заедничка историја која ќе можеме да ја кажуваме сите исто-а не едни да викаат дека дошле од зад карпати а други дека се наследници на Античките Македонци а со тоа да станувам цел на потсмев.Мене лично ми се смачи од потсмевите на нашите соседи од типот:,,ни вие самите не знаете од каде потекнувате,,.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Најважно е ние самите озбилно да си ја сватиме државата , а не да се носиме со мислата кога ке ги отворат границите на која страна да ја смаглиме.Каде и да одиме никаде нема да е како дома и никогаш нема да не третираат како свои па не знам какви специјалисти да сме.Дури кога ке отидете надвор свакате колку поинаку се однесуваат кон своите земји нашите домакини , а ние кон нашата како некој на подарок да ни ја дал.Ова најпрво се однесува на политичкиот врв на родината ни , а потоа и на сите нас останатите.
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
1. Под владата да потпаднат сите фирми за шпедиција, медицински установи и школи
2. Да се разбудат неколку богати хоштаплери и да почнат со големи инвестиции
3. Да почне масовно зголемување на бројот на жители(Македонско малцинство кај нас како и во старанство) и лобирање во моќните земји
4. Големи инвестиции во армијата и безбедноста
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Ubava e temata, megutoa sto vredat nasite mislenja koga rabotite od gore smrdat, koga ideite nema koj da gi sprovede, od gore smrdi rabotata.
Poglednete samo kakva administracija imame, prenapumpana, glomazna neefikasna, so prezastaren model na rabotenje.
Tuka bese kazano za patentiranje na izum potrebnise godina ipol do dve vlecenje na dokumentacijata niz razni laviriniti udiranje na milion pecati i 1000 strani dokmentacija.
Zamislete samo kako im e na stranskite investitori koi doagat vo drzavata i se srekavat so problemite koi za nas mozbi se normalni megutoa za niv ne.
Vremeto e pari i nikoj ne bi sakal da go pomina vo cekalnica ,vekajki nekoj si pecat koj vo osnova neznaci nisto.
Zatoa mislam deka temata e mnogu dobra bi bila duri i korisna vo nekoe drugo vreme na nekoe drugo mesto.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Gradenje na dolgorocna strategija na site polinja, znaci cel kon koja ke se stremime, bidejki eve 17 godini od tamu do tamu bez plan i cel.
Taka da mislam deka sekoe ministerstvo treba da ima zadaca da izgradi strategija za narednite 10 godini znaci nekoja cel kon koja bi se stremele site bez razlika koja partija e na vlast.
A sto imame nie se menuva partijata na vlast i se Jovo na novo kako sto vikat K15 tri cekori napred dva nazad, taka neodi.
Od denes za utre nitu edna drzava ne opstanala pa nema nitu nie toa sto uste postoime e samo bozja volja a ne nasa zasluga, se plasam deka i gospod ke digne race od haosot narecen MAKEDONIJA.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Treaty of Bucharest (1913) на Wikipedia.

Ако некој случајно ви вели дека Македонија од секогаш била Грчка или сл., линкувајте го до тука, за да сфати дека тоа „од секогаш“ всушност значи од 1913. И да му се затне муцката. :nerv:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Treaty of Bucharest (1913) на Wikipedia.

Ако некој случајно ви вели дека Македонија од секогаш била Грчка или сл., линкувајте го до тука, за да сфати дека тоа „од секогаш“ всушност значи од 1913. И да му се затне муцката. :nerv:
Да,само што нашите дебилни преговарачи и сите влади забораваат да ги линкуваат своите соговорници и медијатори,случајно или намерно на овој линк.:toe:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Да,само што нашите дебилни преговарачи и сите влади забораваат да ги линкуваат своите соговорници и медијатори,случајно или намерно на овој линк.:toe:
Па за жал во нашиот попис нема Националност - Трт Милојко. Инаку можеби и мнозинство ќе беше, барем во парламентарните кругови.

Идеи за Македонија, поголема ЕНЕРГЕТСКА НЕЗАВИСНОСТ по можност со фиктивна зависност за да се правиме како демек сме зависни. :D

Инвестиции во развој на нови технологии.

Аграрство да достигне ниво на самоипрехранување (за да падне увозот на минимум или да се врши за трампа - пиперки за банани, пример само сакам да кажам во основа што може да се произведе дома, да немора да се увезува).
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Еве една идеја: кога Воскопулос и останатите Македонци од Беломорјето, преку Виножито или инаку, ќе контактираат со Брисел (во врска со срањата што Грција ги прави таму, а и општо), нивните барања да ги испраќаат и на Македонски јазик.

За да се знае точно за што се работи и кои се тие луѓе и која е нивната националност.
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
88
Поени од реакции
1
една моја идеја (совет) да тепаме повеке време на овие википедиите и да правиме повеке клипови на youtube и сите останати страни и да ја промовираме македонијава и нејзината вистина...вака нишо не праиме
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
една моја идеја (совет) да тепаме повеке време на овие википедиите и да правиме повеке клипови на youtube и сите останати страни и да ја промовираме македонијава и нејзината вистина...вака нишо не праиме
Се слагам. Еве би можело колективно, да средиме два-три документи и клипови, поткрепени со слики, извадоци од книги, разни факти за постоењето на Македонија, Македонскиот јазик и култура и да ги ставиме некаде на Кајганава, каде што секој ќе може да ги земе кога ќе му биде потребно да им ја затне устата на Циганиве на некој форум или пак каде било по интернетов и слично. Мислам дека ќе заштеди многу време, а и плус нема никој да треба да седи и да мисли што да напише со што само би требало да се препратат тие документи на саканата дестинација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom