Идеална возраст за брак

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
абе кога ќе ти чукне среќата или подобро да се изразам-правиот/правата на врата тогаш...ако беше за така сите на иста возраст ќе се испомажеа и испоженеа...:pipi:

Цитат:
Напишано од nihilista
brakot e smesna stvar vo opstestvo kade bukvalno se e svrteno protiv brakot i semejstvorto!


не ти е добро мислењево...:nenene:
 

GrD

Член од
27 октомври 2008
Мислења
289
Поени од реакции
5
Se omaziv na 22. Dete rodiv na 23. Da mi e sega toj pamet, ke cekav do 30. Sekoj neka si sfati kako saka.
Eeee toa voopsto ne e loso. toa ti e dar od gospod.
Si se sakate i si ziveete. ima lipoubavo na svet od toa.

A da si kazam jas pa NAJKASNO do 29-30. Nekjam da cekam podolgo.
idealno za mene bi rekol 28. Najubavite godini :)

Imalo i vreme koga na 15 godini se zimale :D:D:D:D:D:D:D:D
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Нема идеална возраст за брак , има само претпоставки.
Можеме да ја најдеме личноста која ја сакаме на 15 години или на 50 години, така да ..
Кога би ме прашале доколку би ја нашол животната сопатничка , на која возраст би сакал да стапам во брак би рекол сигурно 24-30 .
Иако лично јас не ја гледам потребата од брак.
Што е всушност бракот некој да ми појасни , бидејќи лично не ми треба документ за да докаже дека ја сакам партнерката .
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Кога ќе давате мислење на темава, покрај тоа што ќе напишете колку години, пишете и зашто. Избришав 17 мислења, кои имаа само години во нив или имаа еден збор. Образложувајте си ги вашите мислења, а не само да нафрлате еден - два збора.:smir:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Кога ќе давате мислење на темава, покрај тоа што ќе напишете колку години, пишете и зашто. Избришав 17 мислења, кои имаа само години во нив или имаа еден збор. Образложувајте си ги вашите мислења, а не само да нафрлате еден - два збора.:smir:
Напињаш. :smir: беа 4 збора.

Според мене лично најдобриот период за стапување во брак за машките е 28-30 возраст.

До тогаш би имале решено одредени етапи во животот, како високо образование или стабилно работно место, поголемо искуство во врските и доволно време да се преживее младешкиот начин на живот.

За жените, не би коментирал. Чудни се последно време.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Напињаш. :smir: беа 4 збора.

Според мене лично најдобриот период за стапување во брак за машките е 28-30 возраст.

До тогаш би имале решено одредени етапи во животот, како високо образование или стабилно работно место, поголемо искуство во врските и доволно време да се преживее младешкиот начин на живот.

За жените, не би коментирал. Чудни се последно време.

Зашо чудни?? :nesum:
 

Tea ^^

★ loli pop ★
Член од
15 октомври 2008
Мислења
187
Поени од реакции
8
Интересна тема е ова бракот.
Според мене најдобри години за стапување во брак се 25-27.
Сега сепак секој си има свое мислење, но јас никогаш не би сакала да стапам во брак доколку како прво не постигнам нешто во животот, а овде мислам на вработување, бидејќи несакам да зависам од некој, па дури ни од мојот иден маж.
Со бракот доаѓаат и ред на проблеми и најголеми обврски што може да постојат, па доколку си свесен човек и мислеш дека си спремен за овие обврски кои немаат крај, повелете..А најголем противник сум за стапување на брак во младите години... Ууууууу, колку се само нервирам кога разберам дека девојчиња со години колку мене (18) или пак 2-3 години повеќе се мажат.
Мислам на ништо не личи тоа, деца да раѓаат деца (бидејќи најголемата причина е заради тоа што забременуваат, свашта).
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Зашо чудни?? :nesum:
Би навлегол во целосен офтопик и нашава цакана модераторка нема да покаже трунка милост доколку почнам да образложувам, башка и она до негде ја знае мојта приказна.

Во некоја друга прилика Луси :smir:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Зашо чудни?? :nesum:
Па веројатно порано жените сакале и нивна цел била да се видат во бела венчаница, сонувале за принц на бел коњ и прекрасна венчавка. Воедно сакаале да бидат добра мајка и сопруга.
Денешните современи да ги речам жени немаат вакви соништа. Бракот не им е главна цел. Сакаат успех на работното поле. А за брак и свадба што е можно покасно во животот.

Јас сакам да сум успешна на работното поле, но ако се нема семејство сметам залудно е за што толку сум се трудела да работам и заработам ако немам никој дома кога ќе отидам после работа.
Идеална според мене од 25 до кај 28. И дечиња околу 30ката плус минус тука некаде. :)
Па понатаму во животот пак се има можност за успех и на приватно и на работно поле битно е да се има желба:pipi:
 

Tea ^^

★ loli pop ★
Член од
15 октомври 2008
Мислења
187
Поени од реакции
8
Една моја братучетка, која и 30 годинии е во брак уште од 22, сеуште нема деца, значи се обидуваат, но не можат.И кога ја прашам , како си, како ти е во бракот ситуацијата, таа ми вели:Од љубов не се живее.
Значи толку многу е разочарана,што дури сака и да се разведе, но нејзиниот маж
не сака да се разделат па секогаш ќе направи некој гест и ќе ја ублажи ситуацијата.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Nema idealna vozrast za brak.Koga se cuvstvuvas spremen togas.Zasto brakot ne e samo ljubov tuku mnogu poveke.Koga ke sfatis deka mozes da funkcioniras sam/a so uste edna licnost bez mama i tato togas mozes da razmisluvas za brak.
 

Tea ^^

★ loli pop ★
Член од
15 октомври 2008
Мислења
187
Поени од реакции
8
Nema idealna vozrast za brak.Koga se cuvstvuvas spremen togas.Zasto brakot ne e samo ljubov tuku mnogu poveke.Koga ke sfatis deka mozes da funkcioniras sam/a so uste edna licnost bez mama i tato togas mozes da razmisluvas za brak.

Целосно се согласувам со тебе, но само за возраста сепак мислам дека има некоја граница
 

bad_girl

The girl you can't have
Член од
21 февруари 2007
Мислења
216
Поени од реакции
4
според мене пред 30 никако што и да се деси....али сепак никогаш неможеш да знаеш:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom