ИТ фирми и пракси во Скопје

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.255
Поени од реакции
10.072
Таман преку лето, а ? :D
Шибај Нетцетера, и дај се од себе за да те вработат. И да не те вработат имаш искуство кое сигурно ќе го искешираш некаде.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.987
Поени од реакции
18.994
За кредит, теоретска шанса нема да земам, повеќе би работел 2nd job во некој кафиќ отколку камата да враќам на она рз'ацине вбанка.
А времето што би го трошел да работиш втора работа во кафиќ, да го потрошиш на професионално усовршување што би ти донесло повисока плата за некое време од сега, наместо да се тепаш со ветерници?
 
Член од
27 април 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки, јас сум студент на ФЕИТ (ТКИИ) во последна година од студиите.
Ако има некој поискусен тука да го прашам што мислење дава за праксите во А1 МК?
Јас аплицирав и ми понудија 3 месечна пракса со плата од 200 евра и имам избор меѓу овие 2 позиции за праксата:

1. Junior Customer Service Application Specialist
Одговорен за развојот на ЦРМ апликацијата, системот за управување со марктинг кампањи и таргетирање, каналите за интеракција со корисниците и контакт центарот, активно учествува во координирање, планирање и приоритизација на развојот на ЦРМ функционалностите во рамките на и околу ЦРМ апликацијата. Се грижи за соодветна достава, анализа и дизајн на ЦРМ барањата кои се развиваат од ЦРМ тимот и од вендорот на ЦРМ апликацијата.

2. Online e-Commerce Junior specialist
Одговорен за оддржување и надградување на корпоративната веб страна, веб апликации, кориснички портали и мобилни апликации. Креира, осмислува, планира и развива иновативни онлајн решенија и апликации. Учествува во планирање и развој за поврзување со позадински системи. Води грижа за нивото на сигурност и имплементација на стандардите за сигурност на веб и мобилните апликации.

Јас сум заинтересиран најмногу (а и таму најмногу друг сум вложил во учење) за развивање на андроид и iOS апликации (кажано ми е дека ќе има нешто такво во праксата), пробав и во некои подобри фирми како NetCetera, Sourcico, WebFactory, MCA да влезам ама без успех. Во дилема сум дали да ги прифатам овие или да продолжам со барање на друга пракса. Барам мислење (совет) од други поискусни тука.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.459
Поени од реакции
9.433
Здраво дечки, јас сум студент на ФЕИТ (ТКИИ) во последна година од студиите.
Ако има некој поискусен тука да го прашам што мислење дава за праксите во А1 МК?
Јас аплицирав и ми понудија 3 месечна пракса со плата од 200 евра и имам избор меѓу овие 2 позиции за праксата:

1. Junior Customer Service Application Specialist
Одговорен за развојот на ЦРМ апликацијата, системот за управување со марктинг кампањи и таргетирање, каналите за интеракција со корисниците и контакт центарот, активно учествува во координирање, планирање и приоритизација на развојот на ЦРМ функционалностите во рамките на и околу ЦРМ апликацијата. Се грижи за соодветна достава, анализа и дизајн на ЦРМ барањата кои се развиваат од ЦРМ тимот и од вендорот на ЦРМ апликацијата.

2. Online e-Commerce Junior specialist
Одговорен за оддржување и надградување на корпоративната веб страна, веб апликации, кориснички портали и мобилни апликации. Креира, осмислува, планира и развива иновативни онлајн решенија и апликации. Учествува во планирање и развој за поврзување со позадински системи. Води грижа за нивото на сигурност и имплементација на стандардите за сигурност на веб и мобилните апликации.

Јас сум заинтересиран најмногу (а и таму најмногу друг сум вложил во учење) за развивање на андроид и iOS апликации (кажано ми е дека ќе има нешто такво во праксата), пробав и во некои подобри фирми како NetCetera, Sourcico, WebFactory, MCA да влезам ама без успех. Во дилема сум дали да ги прифатам овие или да продолжам со барање на друга пракса. Барам мислење (совет) од други поискусни тука.
Јас познавам човек што беше на пракса ама ми се чини за техничка поддршка. После праксата му понудија работа во смени и плата од 17 илјади и знам дека одби. Е сега, овие позиции изгледаат подобро, не би знаел повеќе.

Ако веќе немаш други опции, ништо не губиш со праксата. Сумата што ја нудат е добра, јас на пример земав 100 евра кога бев на пракса. Ќе имаш какво такво искуство да ставиш во CV за понатаму, што е секако подобро од нула искуство. А и можеш да ја прекинеш праксата доколку најдеш нешто подобро во меѓувреме.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.748
Поени од реакции
6.240
Здраво,

Дали некој знае како изгледа тестирањето во Ендава за Graduate програмата и отприлика што се бара/тестира (за Software Engineering)? Го поминав иницијалниот филтер, па следна фаза е тестирањето. Доколку знае некој како оди целиот процес после тестирањето, не би било лошо да ми го опише (дали има дополнителен таск или усно испрашување и слично).

ПС: Ако има некој некакво искуство со Upshift, CodeIT, Asseco & Valtech, не би било на одмет да сподели било каква информација.
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2015
Мислења
49
Поени од реакции
97
Мислам дека имаше онлине тест со 30+ прашања и имаш од backend до frontend до sql query, прашања за тестинг и неколку персоналити, одговарај ги сите, кодот што ќе го пишуваш не се компајлира можеш кој сакаш јазик па и псеудо гледај логиката да ти е точна. По тоа имаш интервју со 2ца сениори еден за фронт еден за бек кај со ќе си напраиш така убав разговор за се поврзано со програмирање ама буквално се. Со среќа :)
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.748
Поени од реакции
6.240
Мислам дека имаше онлине тест со 30+ прашања и имаш од backend до frontend до sql query, прашања за тестинг и неколку персоналити, одговарај ги сите, кодот што ќе го пишуваш не се компајлира можеш кој сакаш јазик па и псеудо гледај логиката да ти е точна. По тоа имаш интервју со 2ца сениори еден за фронт еден за бек кај со ќе си напраиш така убав разговор за се поврзано со програмирање ама буквално се. Со среќа :)
Фала на информација :)
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.459
Поени од реакции
9.433
Здраво,

Дали некој знае како изгледа тестирањето во Ендава за Graduate програмата и отприлика што се бара/тестира (за Software Engineering)? Го поминав иницијалниот филтер, па следна фаза е тестирањето. Доколку знае некој како оди целиот процес после тестирањето, не би било лошо да ми го опише (дали има дополнителен таск или усно испрашување и слично).

ПС: Ако има некој некакво искуство со Upshift, CodeIT, Asseco & Valtech, не би било на одмет да сподели било каква информација.
Во Asseco пред неколку години даваа тест на заокружување од 40 - 50 прашања и можеше да бираш дали сакаш Java или C#. Имаш општи прашања од програмирање, MVC, networking и слично. После праксата можно е да ти понудат вработување и обично даваат солидна почетна плата од околу 450 евра.
 
Член од
3 мај 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo nekoj mislenje ili iskustvo za valtech praksata i allocate graduate programata?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.724
Поени од реакции
11.212
Здраво дечки, јас сум студент на ФЕИТ (ТКИИ) во последна година од студиите.
Ако има некој поискусен тука да го прашам што мислење дава за праксите во А1 МК?
Јас аплицирав и ми понудија 3 месечна пракса со плата од 200 евра и имам избор меѓу овие 2 позиции за праксата:

1. Junior Customer Service Application Specialist
Одговорен за развојот на ЦРМ апликацијата, системот за управување со марктинг кампањи и таргетирање, каналите за интеракција со корисниците и контакт центарот, активно учествува во координирање, планирање и приоритизација на развојот на ЦРМ функционалностите во рамките на и околу ЦРМ апликацијата. Се грижи за соодветна достава, анализа и дизајн на ЦРМ барањата кои се развиваат од ЦРМ тимот и од вендорот на ЦРМ апликацијата.

2. Online e-Commerce Junior specialist
Одговорен за оддржување и надградување на корпоративната веб страна, веб апликации, кориснички портали и мобилни апликации. Креира, осмислува, планира и развива иновативни онлајн решенија и апликации. Учествува во планирање и развој за поврзување со позадински системи. Води грижа за нивото на сигурност и имплементација на стандардите за сигурност на веб и мобилните апликации.

Јас сум заинтересиран најмногу (а и таму најмногу друг сум вложил во учење) за развивање на андроид и iOS апликации (кажано ми е дека ќе има нешто такво во праксата), пробав и во некои подобри фирми како NetCetera, Sourcico, WebFactory, MCA да влезам ама без успех. Во дилема сум дали да ги прифатам овие или да продолжам со барање на друга пракса. Барам мислење (совет) од други поискусни тука.
Ништо не те кошта да ги прифатиш овие и да продолжиш да си бараш и друга пракса.
A1 немаат интерен развој, но можеш да осетиш каква е корпоративната атмосфера. Е сега знам дека многу луѓе им избегаа во последните неколку години... Но имај во предвид дека секое искуство си е искуство и добро и лошо, така да јас да сум како тебе не би пребирал. Работата во секој момент можеш да ја смениш.

Кога ќе прифатиш пиши тука импресии :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.841
Поени од реакции
8.890
Ништо не те кошта да ги прифатиш овие и да продолжиш да си бараш и друга пракса.
A1 немаат интерен развој, но можеш да осетиш каква е корпоративната атмосфера. Е сега знам дека многу луѓе им избегаа во последните неколку години... Но имај во предвид дека секое искуство си е искуство и добро и лошо, така да јас да сум како тебе не би пребирал. Работата во секој момент можеш да ја смениш.

Кога ќе прифатиш пиши тука импресии :)
Почнаа доста колеги таму кога завршував. Ко и секоја фирма од овој тип кај нас, поише е работа за цел живот и премногу спор напредок за млад инженер.Некој ги ставија custumer suport, biling и тн. Повеќето си отидоа кога најдоа во друга фирма работа.
Како и да е секако е боље него да дремеш дома. Едини би се размислил ако ти смета во барањето друга работа.
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
30
Поени од реакции
20
Здраво, почнав пред еден месец на пракса за интеграции и веќе еден месец пробувам, но не ме влечи и учам без мотивација некако. Паралелно и студирам и сум прилично назад со учење за на факултет. Праксава трае три месеци, има шанси за вработување, но се мислам и барам ваш совет дали да се откажам бидејќи не се пронаоѓам, а и не можам да постигнам паралелно со факултетот. Фала ви.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.439
Поени од реакции
6.080
Здраво, почнав пред еден месец на пракса за интеграции и веќе еден месец пробувам, но не ме влечи и учам без мотивација некако. Паралелно и студирам и сум прилично назад со учење за на факултет. Праксава трае три месеци, има шанси за вработување, но се мислам и барам ваш совет дали да се откажам бидејќи не се пронаоѓам, а и не можам да постигнам паралелно со факултетот. Фала ви.
Имав исто искуство. Не си го троши времето залудно во фирмата, а исто така и нивните ресурси кога веќе немаш намера да се вработиш. Барај прекин на договорот. Многу глупо чувство е, но олесни си.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo dechki.
Imam prashanje shto mislite deka e podobro web development ili mobile development? Me interesira mislenje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom