ИТ фирми и пракси во Скопје

Дискусија во форумот 'Програмирање и програмски јазици' започната од StaticStupid, 1 јуни 2013.

1. SantoriniLover

SantoriniLover

Член од:
    15 јуни 2014
    Мислења:
    163
    Допаѓања:
    74
    Уште не ми одговори на што се темели твоето мислење. Wikipedia? Good one.

2. k3b

k3b

Член од:
    17 декември 2010
    Мислења:
    2.119
    Допаѓања:
    2.987
    Какво мислење бе човек? И јас и некој друг тука пробавме да ти објасниме дека едно со друго нема врска, дека се две различни позиции, шо не ти е јасно ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Триптико

Триптико

Член од:
    21 мај 2014
    Мислења:
    2.592
    Допаѓања:
    1.895
    Sysadmin врска нема со support, што го тупите до толку. Негова работа е да " го одржува во живот" целокупниот IT "дел" од фирма. Хардвер, OS, апдејти, нови апликации, поврзаност со сектори во фирма, сервер за ова, сервер за она, рутери, свичови, кабли, бла бла бла...Сѐ да работи 24/7 без да трепне. Единствено се јавува како support во случај на фирмата да ѝ треба проширување на IT инфраструктура: нов сервер, нова дата база, нов сектор (да го "упика" со постојните)... Во вакви случаи Е support, ама само како техничко лице кое им објаснува на "краватите" дали може и колку ќе чини таквата "авантура". Точка! Нема понатаму. Support ниту може, а најмалку смее да си игра со апдејти на клучни системи. Неговата работа би била: имам/немам конекција (кај ISP овој дел е customer service), работи маус, тастатура, принтер, не ми "пали" компјутер, не можам да се логирам преку тел... И овој support работи за внатрешни потреби на самата фирма. Не мешајте баби и жаби. Е, сега, ако фирмата е составена од 5 луѓе, тогаш сите се сѐ и сешто :)

4. asdasd5645

asdasd5645

Член од:
    23 септември 2015
    Мислења:
    52
    Допаѓања:
    0

5. DarkLord

DarkLord Невиден малер

Член од:
    27 јануари 2007
    Мислења:
    928
    Допаѓања:
    234
    Луѓе, има ли некаде, каде што може да идам на пракса како Front End? Или незнам да најда, или фирмиве не зимаат практиканти.Знам ХТМЛ/ЦСС е сеа за програмирање JavaScript/jQuery знам нешто, но ми треба малце усовршување.

6. Hurin

Hurin Pokerface bastard

Член од:
    3 јуни 2009
    Мислења:
    7.387
    Допаѓања:
    10.997
    за vox teneo Некое Инфо, за ИТ супорт конкурирам па ме интересира за каква фирма станува збор ?

7. Jedah

Jedah

Член од:
    4 јануари 2008
    Мислења:
    1.143
    Допаѓања:
    1.241
    - Ги експлоатираат вработените со повеќе работни часови од договореното.
    - Работните ангажмани се условени со платата која се добива во смисла кратење на пари за пробиени рокови за ствари што не зависат од тебе директно а пак си крив за несработеното.
    - Работење без пауза и со нестандардно сменско работење. Поради просторни ограничености а голем кадар се работи тросменски вклучувајќи и ноќна смена од 23Ч до 07 наутро.
    - Не ретко со добиваат домашни задачи кој одземаат додатни 3-4 часа надвор од твојот работен ангажман.
    - 3 дена неоправдано отсуство во рок од месец дена значи отказ.

Се надевам ќе успееш да влезеш. Со среќа

Сподели преку: