ИТ фирми и пракси во Скопје

Дискусија во форумот 'Програмирање и програмски јазици' започната од StaticStupid, 1 јуни 2013.

 1. SantoriniLover

  SantoriniLover

  Член од:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  76
  Уште не ми одговори на што се темели твоето мислење. Wikipedia? Good one.
   
 2. k3b

  k3b

  Член од:
  17 декември 2010
  Мислења:
  2.495
  Допаѓања:
  3.880
  Какво мислење бе човек? И јас и некој друг тука пробавме да ти објасниме дека едно со друго нема врска, дека се две различни позиции, шо не ти е јасно ?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. Триптико

  Триптико

  Член од:
  21 мај 2014
  Мислења:
  2.592
  Допаѓања:
  1.899
  Sysadmin врска нема со support, што го тупите до толку. Негова работа е да " го одржува во живот" целокупниот IT "дел" од фирма. Хардвер, OS, апдејти, нови апликации, поврзаност со сектори во фирма, сервер за ова, сервер за она, рутери, свичови, кабли, бла бла бла...Сѐ да работи 24/7 без да трепне. Единствено се јавува како support во случај на фирмата да ѝ треба проширување на IT инфраструктура: нов сервер, нова дата база, нов сектор (да го "упика" со постојните)... Во вакви случаи Е support, ама само како техничко лице кое им објаснува на "краватите" дали може и колку ќе чини таквата "авантура". Точка! Нема понатаму. Support ниту може, а најмалку смее да си игра со апдејти на клучни системи. Неговата работа би била: имам/немам конекција (кај ISP овој дел е customer service), работи маус, тастатура, принтер, не ми "пали" компјутер, не можам да се логирам преку тел... И овој support работи за внатрешни потреби на самата фирма. Не мешајте баби и жаби. Е, сега, ако фирмата е составена од 5 луѓе, тогаш сите се сѐ и сешто :)
   
 4. asdasd5645

  asdasd5645

  Член од:
  23 септември 2015
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  3
   
 5. DarkLord

  DarkLord Невиден малер

  Член од:
  27 јануари 2007
  Мислења:
  928
  Допаѓања:
  234
  Луѓе, има ли некаде, каде што може да идам на пракса како Front End? Или незнам да најда, или фирмиве не зимаат практиканти.Знам ХТМЛ/ЦСС е сеа за програмирање JavaScript/jQuery знам нешто, но ми треба малце усовршување.
   
 6. Hurin

  Hurin Pokerface bastard

  Член од:
  3 јуни 2009
  Мислења:
  7.492
  Допаѓања:
  11.411
  за vox teneo Некое Инфо, за ИТ супорт конкурирам па ме интересира за каква фирма станува збор ?
   
 7. Jedah

  Jedah

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  1.232
  Допаѓања:
  1.346
  - Ги експлоатираат вработените со повеќе работни часови од договореното.
  - Работните ангажмани се условени со платата која се добива во смисла кратење на пари за пробиени рокови за ствари што не зависат од тебе директно а пак си крив за несработеното.
  - Работење без пауза и со нестандардно сменско работење. Поради просторни ограничености а голем кадар се работи тросменски вклучувајќи и ноќна смена од 23Ч до 07 наутро.
  - Не ретко со добиваат домашни задачи кој одземаат додатни 3-4 часа надвор од твојот работен ангажман.
  - 3 дена неоправдано отсуство во рок од месец дена значи отказ.

  Се надевам ќе успееш да влезеш. Со среќа
   
  На KaWa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Have an ice day

  Have an ice day Get Free

  Член од:
  26 јануари 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  941
  Според вас кои се најдобрите ИТ компании во Скопје и зошто?
   
 9. Have an ice day

  Have an ice day Get Free

  Член од:
  26 јануари 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  941
  Nextsense, Infinite Solutions, EuroBPO мислење за компанииве, anybody?
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ajifos*

  Ajifos*

  Член од:
  27 јули 2015
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  3
  Некој искуство со IT Labs? :)
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. KyleXY

  KyleXY

  Член од:
  16 мај 2016
  Мислења:
  251
  Допаѓања:
  381
  Не стигнав до пракса, ама бев на интервју на пракса со нив, не ми оставија добар впечаток.
  На email ми стигна да се спремам за тест, фокусот ке бил на работи од објектно ориентирано програмирање. На тестот имаше многу прашања за sql и asp.net. Среќа што имав работено со овие технологии па се снајдов. Можам да замислам како си поминале другите.
  После тестот дојде вработен, почнавме стандард, кој сум, што ме интересира и сл.
  Ги информирав дека ме интересира само делот со backend. По ова го продолживме разговорот со прашања за css, javascript за frontend...
  И праксата не е платена.
  Ова беше пред 2 години, ама не очекувам многу од работите да се сменети.
  Мене ми оставија лош впечаток, распрашај се добро пред да почнеш било што со нив.
   
  На Ajifos* и Krstev им се допаѓа ова.
 12. MyloXyloto

  MyloXyloto

  Член од:
  23 јуни 2008
  Мислења:
  3.932
  Допаѓања:
  4.142
  Да не знаете отприлика позицијата Service Delivery Manager во Ендава отприлика колкава плата нуди?
   
 13. Гард

  Гард

  Член од:
  27 септември 2010
  Мислења:
  3.214
  Допаѓања:
  4.452
  Некој да не има искуство како практикант во Ассеко?
   
 14. Skopje10

  Skopje10

  Член од:
  27 март 2014
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  6
  Јас, не ти препорачувам, да не зборам јавно зашто. Али најпријателски гледај најди подобра фирма.
   

Сподели преку: