ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
24 март 2010
Мислења
15.204
Поени од реакции
25.929
ИТ состојбата во една слика, на железничка во Мелбурн.
Прегледај го приврзокот 418430
Овие професии не ни треба да се бројат во ИТ. Не се инженерски. Единствена причина зошто ги лупаат во истиот бакет, е зошто се сеуште подеднакво “нејасни“ за луѓето генерално.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.673
Овие професии не ни треба да се бројат во ИТ. Не се инженерски. Единствена причина зошто ги лупаат во истиот бакет, е зошто се сеуште подеднакво “нејасни“ за луѓето генерално.
Ова е само еден пример, тука е веќе слична приказна и за фронтенд и за бекенд. Единствено мислам дека има голем недостаток од Cyber Security, и овие ќе цветаат во нареден период, плус се прилично специфична област која ретко се аутсорсира.

Инаку и ова паѓа под ИТ, небитно дали е дата, или е класичен програмер, има многу луѓе што работат со дата а и по образование се инженери (дата инженер, софтвер инженер и тн.).Има и апла комплексни проекти со податоци, и некогаш е потешко да најдеш добар кадар за аналитика и да сетира добри data pipelines, отколку за класично програмирање.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.673
Ахаааа, Бугарите го пробија плафонот

Прегледај го приврзокот 418508
Многу почна да се злоупотребува ова, не само бугарите, сите преземаат мерки. И овде секоја компанија има инсталирано софтвер што ти брои по колку пати типкаш на тастатура, ако приметат дека има саати кога не си бил на компјутер може да го јадеш и поради тоа. Гарантирам дека би инсталирале и камери, само не смеат поради локалните закони, за земји како Бугарија не гледам проблем.
Уште една работа е и мебелот што ќе го користиш, не ти дозволуваат да користиш што ти сакаш, туку што е по стандард (стол за 8 саати, специфични монитори и висина на биро), бидејќи имаат и многу што пробуваат да извадат пари од осигурувањето поради „повреди“ или искривување.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Единствено мислам дека има голем недостаток од Cyber Security, и овие ќе цветаат во нареден период, плус се прилично специфична област која ретко се аутсорсира.
Мислам дека не е поради недостаток и ретко се аусорса оти сите бараат физичко присуство за секоја посериозна позиција, ја нема remote флексибилноста.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.673
Мислам дека не е поради недостаток и ретко се аусорса оти сите бараат физичко присуство за секоја посериозна позиција, ја нема remote флексибилноста.
Тоа да, но и самата индустрија има подем и ќе има се повеќе, дури и на берза има раздвижување околу ваквите фирми.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.769
Поени од реакции
18.349
Многу почна да се злоупотребува ова, не само бугарите, сите преземаат мерки. И овде секоја компанија има инсталирано софтвер што ти брои по колку пати типкаш на тастатура, ако приметат дека има саати кога не си бил на компјутер може да го јадеш и поради тоа. Гарантирам дека би инсталирале и камери, само не смеат поради локалните закони, за земји како Бугарија не гледам проблем.
Уште една работа е и мебелот што ќе го користиш, не ти дозволуваат да користиш што ти сакаш, туку што е по стандард (стол за 8 саати, специфични монитори и висина на биро), бидејќи имаат и многу што пробуваат да извадат пари од осигурувањето поради „повреди“ или искривување.
Да не треба и биро со подесување на висина да се земе за да можеш да работиш за некој? Ако они плаќаат, нема фрка. Се претерува во ит, работодавците уште брис од шупак да почнат да земаат за да се уверат дека си правиот за нивното работно место. А гола вода се и они у суштина.

И кој кур камери и број на типкања и screen recording, ако ја цел ден дремам пред лаптоп и пак ништо не испорачам на крај? Беспотребно ставање под притисок на вработениот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.673
Да не треба и биро со подесување на висина да се земе за да можеш да работиш за некој? Ако они плаќаат, нема фрка. Се претерува во ит, работодавците уште брис од шупак да почнат да земаат за да се уверат дека си правиот за нивното работно место. А гола вода се и они у суштина.

И кој кур камери и број на типкања и screen recording, ако ја цел ден дремам пред лаптоп и пак ништо не испорачам на крај? Беспотребно ставање под притисок на вработениот.
Se soglasuvam, i jas sum anti mikro menadziranje, ne nosi nisto dobro ni za kadarot, ni za firmata. Istovremeno pak gi razbiram i niv, imas strasno golem procent sto ja preteruvaat i ne rabotat nisto, poznavam luge sto rabotea na 2 mesta istovremeno dodeka bea od doma.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.116
Јас мислам дека добра ИТ фирма (збориме за програмери/инженери) никогаш не би тракирала луѓе со камера.
Ако некој не работи ништо, тоа ќе му се види во output-от. На крај тоа е тоа што е битно.
Ако имам вработен кој успева да си ја заврши работата за 4-5 саати наместо 8, супер за него. Супер е и за неговиот line manager, кога знае дека човекот лесно ги решава проблемите и не се мисли дали може да му го даде таск Х или ќе му биде претежок.

Вработениот е посреќен бидејќи не работи full-time, има време да си заврши некоја работа низ дома/обврска. Сеа нели иде тука одма тоа капиталистичкото, ама сакам и тие 3 саати да е продуктивен. Е тука е грешката. Ќе му стаат камера, овој ќе се изнервира и ќе го намали output-от за 50%, па после нека му ја мислат менаџерите кај отишол перформансот. Работи 8 саати ама output има како да работел 2 саати порано.
Тие што не работат ништо без камера, кога ќе им ја стаиш, ќе го качат оutput-от за 50%. Ама нивното 50% и 50% на овој добриот не е исто. Можеби се исплати ако имаш фирма составена од лоши програмери :D

Според мене како менаџер во ваква ситуација имаш 2 опции:
1. Остави го човекот да си работи по 4-5 саати активно, ама кажи му да биде available во сите 8 саати. Под available мислам да одговара на пораки директно пратени до него.
2. Зголеми му ги обврските и компензирај го соодветно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.673
Јас мислам дека добра ИТ фирма (збориме за програмери/инженери) никогаш не би тракирала луѓе со камера.
Ако некој не работи ништо, тоа ќе му се види во output-от. На крај тоа е тоа што е битно.
Ако имам вработен кој успева да си ја заврши работата за 4-5 саати наместо 8, супер за него. Супер е и за неговиот line manager, кога знае дека човекот лесно ги решава проблемите и не се мисли дали може да му го даде таск Х или ќе му биде претежок.

Вработениот е посреќен бидејќи не работи full-time, има време да си заврши некоја работа низ дома/обврска. Сеа нели иде тука одма тоа капиталистичкото, ама сакам и тие 3 саати да е продуктивен. Е тука е грешката. Ќе му стаат камера, овој ќе се изнервира и ќе го намали output-от за 50%, па после нека му ја мислат менаџерите кај отишол перформансот. Работи 8 саати ама output има како да работел 2 саати порано.
Тие што не работат ништо без камера, кога ќе им ја стаиш, ќе го качат оutput-от за 50%. Ама нивното 50% и 50% на овој добриот не е исто. Можеби се исплати ако имаш фирма составена од лоши програмери :D

Според мене како менаџер во ваква ситуација имаш 2 опции:
1. Остави го човекот да си работи по 4-5 саати активно, ама кажи му да биде available во сите 8 саати. Под available мислам да одговара на пораки директно пратени до него.
2. Зголеми му ги обврските и компензирај го соодветно.
Ваквите работи се случуваат во фирми каде имаш проблем со менаџментот (не разбираат, не се замараат, не се организирани). Ако ти имаш претстава колку време се завршува нешто, и му ги поставиш мерките од почеток, нема да има време ни да ја користи паузата што го следува по закон, а не пак да се заебава по цел ден.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
173
Поени од реакции
303
Ако ти имаш претстава колку време се завршува нешто, и му ги поставиш мерките од почеток, нема да има време ни да ја користи паузата што го следува по закон, а не пак да се заебава по цел ден.
Искрено микроменаџиран е помало зло него пишаново. Често има таскови кој може да се направат за 2 минути, ден два или воопшто неможат да се направат. Еве ти 2 примери:
-Кревање една или повеќе верзии на ангулар

-Направи PWA кога ќе стигнеш на последна верзија

Истата апликација има 30 npm dependencies. Баш ме интересира колку време ми даваш/естимираш како тим лим/надреден сеедно. Како знаеш на какво срање ќе се налета?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.673
Искрено микроменаџиран е помало зло него пишаново. Често има таскови кој може да се направат за 2 минути, ден два или воопшто неможат да се направат. Еве ти 2 примери:
-Кревање една или повеќе верзии на ангулар

-Направи PWA кога ќе стигнеш на последна верзија

Истата апликација има 30 npm dependencies. Баш ме интересира колку време ми даваш/естимираш како тим лим/надреден сеедно. Како знаеш на какво срање ќе се налета?
Затоа ти реков дека не ги микроменаџираме и надгледуваме на дневна основа, и уште помалку на саатот. Естимацијата е на ниво на проект/модул, и на ниво на цел тим, состаноците се на 2-3 денови, максимално кратки само дали се во рок со проектите, а ако има некакви специфични проблеми се продолжува еден на еден. И кога даваме понуда естимацијата за колку време би било потребно, и колку ресурси, се планира од тим кој е специјализиран за својот дел. Разликата е што сите тие што се вклучени во таа естимација се на плата + бонус од приходи, па дури и самите притискаат за пократки рокови за да може да се фатат повеќе проекти истовремено/или поголеми, па да се внесе поголем приход со што е можно помалку оперативни трошоци.

Ако се работи за рентање кон клиент, тогаш во најголем број случаеви си менаџиран од нив и таму знае да има главоболки и микроменаџирање, во последно време го избегнуваме.

Работното време е делумно флексибилно, пробавме целосно флексибилно и само настанаа конфликти и нервози, имаше луѓе кои им било подобро да работат навечер (си чуваа деца преку ден, им било помирно навечер...), па почнаа да замараат и да ѕвонат по колегите во ниедно време, и го укинавме. Никој не е должен да дежура за другите оти нив им било поубаво така, може да се излезе во пресрет еднаш, може два пати, но повеќе од тоа е веќе непочит, сите си имаме свој живот и полесно е ако е дефинирано работно време.

Не сум чепнал Angular со години, но не би рекол дека зема повеќе од пола саат по верзија, а не се сеќавам ни дека сме го користеле на било кој проект во последни 2 години.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
173
Поени од реакции
303
но не би рекол дека зема повеќе од пола саат по верзија,
Кога немаш проблеми со некомпактибилни dependencies да. Зависно од фирма. Кога редовно се прави update нема нервози. Меѓутоа во друга фирма правев од 13 на 17 update, angular material компонентите сите сменија драстично изглед, legacy станале постоечките. 2 недели се изгубија да се врати изгледот на секој button, card, switch, dialog итн. На крај и фала ми викаа сениорите ради што избегнале ваков painfull task.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.769
Поени од реакции
18.349
Мусала имаше некој систем за тракирање уште пред 5 години. :D
Не ме изненадува ништо од нив. Со бг агенција од Чикаго потпишав договор за соработка и се договоривме сумата во која ќе ме исплаќаат да биде во евра, за да после ми смени во долари ради трошкови поврзани со конверзија на валути, и да почне да ме убедува да ми ја плаќа истата сума во долари пошто и немало многу разлика долари-евра. :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom