Зошто постојат религиите всушност и која е нивната поента

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
О, има толку големи маси народ што треба да бидат контролирани со „метод“ на манипулација.

Почнало со навидум невино објаснување на природните појави (грми! Бог е лут. врне! Бог не` сака, сушата нема да не уништи. светка! Бог ни порачува да жнееме задутре место во четврток). Завршило со (успешен?) обид за контрола врз умот.

Друга причина: секогаш е полесно да минеш низ животните ср*ња ако катадневно се тешиш дека таму негде горе има Бог кој те гледа и кој ќе те избави од маката ако се молиш послушно секоја ноќ пред спиење. На луѓето едноставно им треба некаква духовна поддршка.

Има и една многу добра (единствена?) позитивна работа кај религииве. Секоја си има книга што не` учи на најосновните морални вредности што секој од нас треба да ги почитува, не зошто ако не ги- ќе оди во пеколот, туку зошто ако не ги- ќе настане хаос на земјава.

Истата таа книга вика и дека жената настанала од човечко ребро, on the other hand... :toe:
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Ако не постојат религиите јас мислам дека ке настане анархија...
Човекот

Прво, зборот анархија не ти тебе јасен, мене така мисе чини. Анархија е поим кој ја објаснува власта во една држава, едно општество, во една целина во која живеат повеќе луѓе и кога власта е во рацете на тие луѓе.

Второ, Дека човекот треба да се плаши од нешто... Не треба. Религијата не е создадена со цел да се влее страв во човекот, туку да се спроведе еден вид на ред. Мое мислење е, ако не е религијата, би се спровел еден сеопшт хаос, каде нема да се знае кој што е. Хаосот, според теоријата на религијата нас не не класифицира како луѓе. Но... Дури и во џунглата владее еден вид на ред. Секогаш има еден посилен вид, кој на еден начин ги контролира другите видови, другите послаби видови се плашат од тој вид и т.н. А ЖИВОТНИТЕ НЕ СЕ СВЕСНИ ДОВОЛНО ЗА ДА ВЕРУВААТ ВО НЕШТО, КАМО ЛИ БОГ! НЕМА РЕЛИГИЈА.

Поентата ми е, религијата е само уште еден систем на контрола, со цел полесно да се владее со луѓето. Точно е дека религијата ги соединува луѓето, но истовремено ги разединува (раздели па владеј).
Ако сите верници би се плашеле од Бога, тогаш инквизицијата не би била спроведена, затоа што во Библијата јасно стои дека Бог не му дал право и моќ на ниту еден смртник да решава за судбината на другите луѓе, уште помалку за тоа кој во што да верува, како да живее и што да прави со својот живот.
(Извадок од Хиерархија на заговорот - Џон Коулман 2004 година)

Мислам дека вистинското прашање е: Зошто имаме потреба да веруваме во нешто, за кое не сме сигурни дека постои?
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
да се држи рајата покорна
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
За да може да се држи контрола врз луѓето!Инаку на кого му е потребна религија?
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
16
Поени од реакции
0
da da

religijata postoi da ja popolni sekoja dupka na naukata!!!!
:helou:
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
[/FONT]Човекот [/FONT]

Прво, зборот анархија не ти тебе јасен, мене така мисе чини. Анархија е поим кој ја објаснува власта во една држава, едно општество, во една целина во која живеат повеќе луѓе и кога власта е во рацете на тие луѓе.

Мислам дека вистинското прашање е: Зошто имаме потреба да веруваме во нешто, за кое не сме сигурни дека постои?
Не е точно, зборот анархија тебе не ти е јасен. Анархија не е владеење, ничиво, нема власт, тоа би било во превод анархија, побарај не википедија или некоја друга енциклопедија ќе видиш. Зборот анархија иницијално е користен за утописко општество каде што свеста на луѓето е доволно висока да нема никакви закони и власт. Затоа и анархији што значи безвластие, поскасно има попримено пежоративно (негативна смисла) значење и се поврзува со хаос.
За вистинсково прашање, ако решиш да веруваш во нешто не бараш доказ за тоа, затоа се вика верба во нешто.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
religijata postoi da ja popolni sekoja dupka na naukata!!!!
:helou:
Има многу вистина во ова, но сепак не е само тоа. Религијата има уште многу други функции во едно општество. Како и да е, корисна е. Да не постоеше ќе ја измислеа.
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
воглавно религијата е ОК се додека не премине во фанатизам, бидејки има добра цел- да ги води простите луѓе! да им даде утеха и надеж бидејки тие сами не можат да си најдат
додека пак попаметните луѓе сами си ја модифицираат религијата, на пр. јас (не дека сум незнам колку паметен но ајде) сум христијанин но не прифаќам се безусловно туку го прилагодувам христијанството на моите сфаќања.
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Религијата е всушност драјвер, кој што е потребен во потешките моменти на човечкиот живот за да се продолжи надежта, зголеми среќата и вербата, да се постапува канализирано по одредени норми и тн.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
За да не научат дека тие што работат у сабота треба да се каменуваат до смрт и дека е сасвим оќеј да си ја продадеш ќерката. Меѓу другите работи... Морален кодекс де.
Оф, а зошто постоиш ти и која е твојата поента? :pipi: Чекам одговор исто толку 'паметен' ко овој за поентата на религијата.

ХИНТ: Почни со тоа дека нема поента и дека треба да се самоубиеш и со тоа да спасиш три деца во Африка.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Да не се повторувам, јасна е нивната поента. Но од друга страна најголемите религии се еден неверојатен збир од истомисленици. Што е слатко како појава. Знаете никогаш Манчестер Јунајтед нема да има милијарда загреани фанови. :)
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
човекот има потреба во некого безгранично да верува и да бара утеха!
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Mislam deka religijata ima mnogu po dlaboko znachenje za lugjeto, od obichna lista na pravila za toa kako treba da se odnesuvame, ili institucija za kontrola na narodot.
Po mene, najchesto e slika za odredena grupa lugje(narodi), i preku nea moze da se nauchi mnogu za odredena kultura, tradicii, obichai itn. Kako i antichkite religii, taka i hristijanstvoto bilo i predpostavuvam ushte e sposobno da odrzhi nekakvo edinstvo megju narodot- kako edna od celite na sekoja religija.
Toa shto lugjeto pravele (kako shto spomna Kohlbas) nekoi prilichno bizarni raboti vo imeto na religijata, e povekje nachin na odnesuvanje vo odreden period (I smrtnite kazni imaat tendencija da stanat 'nasilno' minato vo pogolemiot del na svetot). Samo nedovolna informiranost rezultira so baranje na odgovornost vo religijata za site uzasni raboti shto chovekot gi pravel.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
За да имаат луѓето избор, а и да се утешат од некои проблеми. Што би рекол некој (мислам дека беше Волтер не сум сигурен)... Ако Господ не постоеше луѓето ке го измислеа!
 

Rainbow^

Unknown
Член од
30 јули 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
За да може да се држи контрола врз луѓето!Инаку на кого му е потребна религија?
Контрола врз луѓето не се држи со помош на религијата.. Па има толку многу закони и казнени мерки за отстапниците од општеството... Може, важело ова во Среден век, кога црквата имала големо влијание врз луѓето, меѓутоа сега религијата има поинаква улога во животот на еден човек, едноставно имаш кому да се помолиш ако нешто не е во ред, и обратно. Со религијата надежта е поголема, исто и моралните принципи на човекот. Ако е така како шо викаш, тогаш кој би ги контролирал атеистите и како?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom