Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.623
Поени од реакции
34.809

Не знаеш македонски јазик. Пристрастна си исто како и авторите на правописов, христијанска работа. Едно пишуваат друго прават, и тоа само 3 линии подолу. Може и лекторот да зафркнал работа. :)
Читај 62. Користи го бог како општа именка, не му фрлајте толку многу внимание на божественото со големи букви.А и „Бог“ е име на христијанскиот бог? Дискутабилно.А во религиозни текстови (тука не гледам религиозни текстови, туку проклети злобни навреди) - може да се пишува бог со голема буква и Он и Нему и Тој итн итн)... ;)Тука, држете се за именката со мала буква. Бидејќи бог напишано со голема буква, од пракса, знаеме дека се мисли на христијанскиот концепт... а не го имаме само тој концепт на „Бог“ кога се работи за верувањата и религиите во Македонија...Читај наназад што зборував... поголем проблем имаат двете старо-еонски религии меѓу себе и во себе отколку со оние надвор.
... а на што се базира “твојот македонскиот јазик“ граматички да докажеш дека не знам македонски јазик ТИ вака од рака ќе кажеш, оти не ти одговара- Господ, Бог со голема буква и од каде знаеш која вера сум јас? човечки е да се греши секој може да греши, ама доблест е да се признае грешката, тоа не може било кој! ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Никогаш не ми одговарала христијанската и исламската догма, па ете ме....
Не разбираш зошто велам дека е подобро да се пишува со мала буква бог... читај ме малку повнимателно и заборави на момент за тоа дека сум против христијанската догма во државава во било која форма и ќе видиш дека нема врска ова со мојот став кон самото христијанство. Па истиот став го имам и кон исламот па велам Аллах. Исто и Исус кога велам пишувам со голема... буквите не покажуваат колку некој е припадник на религијата или колку е заљубен во своето верување :)

Всушност и подобро што пишувате со голема буква, така полесно знаеме чие постоење не е очигледно.
А и голема буква за бог вели во правописот дека е име на бог. А богот вели не го изговарај моето име напразно... грешете грешници инаку нема што да ви се прости!

П.С. Ова е ново, со здебелени први букви Г.Б. скратено - Исус Христос Син Божји Првороден Засекогаш.
Има некој фетиш во ова пишување со голема буква? Зголемување на очигледноста...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А и „Бог“ е име на христијанскиот бог? Дискутабилно.
Хепта.

чедо неуко, ајде троа аналфабетски вечерен курс по теологија....

Наиме, бог се пишува со мало „б„ само од атеистите и од Богоборците (што му доваѓа исто...), а не ме чуди ако авторот/те на македонскиот правопис и самиот/те е/се атеист/и (по природа и по општество).

Бог се пишува со големо „б„ т.е. „Б„, од проста причина што Бог не Е општа именка, која во себе ги опфаќа и другите богови, туку Бог Е конкретна личност, со делумно познати атрибути, со кои Бог Творецот се разликува од Неговите творби.

Самиот поим „бог„ пак, ја означува Неговата неограничена способност па така, „бог„ значи сезнајност и сеопфатност.

Именувањето со зборот „Господ„ кое се пишува со големо „г„, т.е. „Г„, ја означува Божјата позиција, што значи дека именката „господ“ односно Господ Бог Е господ(ар) на(д) се‘ што е створено и над Бога нема друга „виша сила„.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.623
Поени од реакции
34.809
...обраќање кон нешто со почит да се потенцира и разликува од другото општо го пишувам со голема буква,
без разлика дали сум верник на ова или она вера или не сум воопшто верник, тоа значи дека имам почит кон нешто што никој не може да го објасни дали е тоа некоја Сила или Енергија ил Господ или Бог или Природа ќе го потенцирам со голема буква сакало било, сакало небило по правилата на македонски јазик! ...точка. :bance:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
...обраќање кон нешто со почит да се потенцира и разликува од другото општо го пишувам со голема буква,
Опиша една многу честа појава во алхемиските текстови од XVI и XVII век ...
Cool :)[DOUBLEPOST=1541021594][/DOUBLEPOST]
Како за неук, многу ти бодам во очи штом ми дотрчуваш да ми кажеш за богот, за да види тој како ти го браниш од еден Човек!

Христијанска теологија ќе раскажуваш на форум? Па ова е кажано, и тоа го кажуваш во стилот како да си имал искуство и знаеш, а ти само веруваш во ова дека е така како што си прочитал.... заборавате да кажет дека вака верувате вие христијаните дека е точно за богот.
И за секој бог може ова да се зборува, од скоја религија. не само за вашиот концепт на божественост.

Со голема буква бидејќи бил личност... и господар... уау!
Па да, Озирис, Изида, Зевс, Тахути итн итн сите се сами по себе личности... и ете со големи букви...

"Come thou, O beloved One, O Lord God of the Universe, O Vast One, O Minute One! I am Thy beloved.
....
....
I am clothed with the body of flesh; I am one with the Eternal and Omnipotent God."
- Liber LXV

Уште да ми кажеш дека верувањето дава искуство и оправдување да зборуваш сешто за другоста која ја мразиш од незнаење ... и сме завршиле.

Ништо од ова не дава ниту зрнце песок во однос на постоењето на нешто како христијанскиот концепт на божествност собран од еврејските кабалисти колку и да се крева врева.

Туку, ајде терај си патот, што можеме ние да направиме кога ти не бараш помош?
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Именувањето со зборот „Господ„ кое се пишува со големо „г„, т.е. „Г„, ја означува Божјата позиција, што значи дека именката „господ“ односно Господ Бог Е господ(ар) на(д) се‘ што е створено и над Бога нема друга „виша сила„.
Мики, немаш доволно почит што користиш голема буква еднаква со другите големи букви.
Треба вака - Господ Бог.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Одговор на прашањето од темата:
Затоа што не е очигледно ниту постоењето на еднорозите, Дедо Мраз, Лапонија, Зевс и Хера, Один и Тор.
They don't exist. Simple as that.
Како бе не постои Лапонија? Тоа си е природна област (регион) во Финска. Ова исто како да кажеш Маврово не постои. :icon_lol:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како за неук, многу ти бодам во очи штом ми дотрчуваш да ми кажеш за богот, за да види тој како ти го браниш од еден Човек!

Христијанска теологија ќе раскажуваш на форум? Па ова е кажано, и тоа го кажуваш во стилот како да си имал искуство и знаеш, а ти само веруваш во ова дека е така како што си прочитал.... заборавате да кажет дека вака верувате вие христијаните дека е точно за богот.
И за секој бог може ова да се зборува, од скоја религија. не само за вашиот концепт на божественост.

Со голема буква бидејќи бил личност... и господар... уау!
Па да, Озирис, Изида, Зевс, Тахути итн итн сите се сами по себе личности... и ете со големи букви...

"Come thou, O beloved One, O Lord God of the Universe, O Vast One, O Minute One! I am Thy beloved.
....
....
I am clothed with the body of flesh; I am one with the Eternal and Omnipotent God."
- Liber LXV

Уште да ми кажеш дека верувањето дава искуство и оправдување да зборуваш сешто за другоста која ја мразиш од незнаење ... и сме завршиле.

Ништо од ова не дава ниту зрнце песок во однос на постоењето на нешто како христијанскиот концепт на божествност собран од еврејските кабалисти колку и да се крева врева.

Туку, ајде терај си патот, што можеме ние да направиме кога ти не бараш помош?
Хепта,

сега, откако (не) научи што означува името Господово, еве, научи и тоа дека верата е начин на битисување, во која не постои разлика меѓу учењето (теоријата) и искуството (праксата).

Сега, продолжи си со своите заблуди...[DOUBLEPOST=1541072008][/DOUBLEPOST]
Мики, немаш доволно почит што користиш голема буква еднаква со другите големи букви.
Треба вака - Господ Бог.
...:coffee:...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Хепта,
сега, откако (не) научи што означува името Господово, еве, научи и тоа дека верата е начин на битисување, во која не постои разлика меѓу учењето (теоријата) и искуството (праксата).
...:coffee:...
Пак зборуваш површно, да не речам глупости.

Јас зборувам за верувањето, не за верата. Твоето верување во спасител, во свети отци итн итн не е искуство. Верувањето не дава искуство.
Или нема разлзика за тебе тоа, па сега ќе ми расправаш уште поголеми замрсености од котелот на христијанските мистици?
Верата/религијата се начин на дејствување на Земјата. Христијанската религија има поуки и теории како да се дејствува врз база на нивната света книга и толкување на истата. Јас гледам премногу пукнатини во сета таа философија за човекот - не помага никому. Бедните по дух, нема да добијат ништо. Да не се лажеме, па тоа не го сакаме во една држава не пак кога се муабти за духовни ствари! ;)

НО верувањето кај еден поединец не е начин на битисување. Верувањето е отсуство и на теорија и на искуство. Чисто бегство и бладање кое го заробува духот во самозадоволување.
Се започнува со верување/надеж - но ако остане на тоа со векови, со купишта фанатици низ тие времиња кои не постигнале ништо значајно освен што умреле заради нивното верување - а сега убедуваме други дека тоа верување е врвот на човештвото - не може така одамна.
Не може да постои нешто толку страшно како старо-еонските богови, слични на грчките богови од старите времиња.

Не знам ова Балканот е заглавен во времето, поточно секаде каде што ја има таа православна црква само таму вакви муабети од твој калибар.

Јас реков:

Христијанска теологија ќе раскажуваш на форум? Па ова е кажано, и тоа го кажуваш во стилот како да си имал искуство и знаеш, а ти само веруваш во ова дека е така како што си прочитал.... заборавате да кажете дека вака верувате вие христијаните дека е точно за богот.
И за секој бог може ова да се зборува, од скоја религија. не само за вашиот концепт на божественост.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пак зборуваш површно, да не речам глупости.
Јас зборувам за верувањето, не за верата. Твоето верување во спасител, во свети отци итн итн не е искуство.
Хепта,

зарем мислиш дека твоите дописи бликаат од некаков памет?...:icon_lol:

Убо ти напишав: верата како учење и живеењето според верата, немаат јасна граница, туку се надополнуваат и потврдуваат едно со друго.

Туку, твоево тупење со изведени изрази е обично задавање „фора„ за твои дополнителни празнословија.

Демек, верувањето е едно а верата е друго...а бе ај.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, бог ја предизвикал големата експлозија од која настанал универзумот?
Grunf,

мојата вероисповест не познава експлозивно створен Свет, туку Свет створен според Божјата замисла и според Божјиот збор. Едноставно, Бог заповеда, а чинот на творење (без динамит...) се извршува.

Експлозивна и бесконечно инфлаторна Вселена, познава само „модерната„ космологија/астронимија, која е во спрега со марксизмот и дарвинизмот, а знаеме (нели...) дека двете наведени овосветовни мудрости не познаваат бог, не им треба бог па нештата во Светов и самиот Свет можат да настанат и „онака„.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
не им треба бог па нештата во Светов и самиот Свет можат да настанат и „онака„.
И твојот лажен идол настанал „онака“. И го креирал светот „онака“...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Зарем ти се дрзна да судиш чии размисли содржат нешто вредно? Абе ајде... гледај си крстот таму :)
Диши ти реков, малку јога - те понесе ова „бранењето на богот и верата по форуми“.

Не да нема јасна граница, не ни има граница. Верата ти го поматила расудувањето за проклета надеж која ти ја понудиле, па ти сега ја нудиш на слични ко тебе, а не разбираш дека не се сите исти и не може сите да се православни христијани, ниту пак христијани воопшто.

Од крајности во крајности ти е верувањто, собрано под капата на црквата како учење/вера, во стилот целта ги оправдува средствата. Така е со векови. За православието да не умре, ќе ги убиете сите за да вие бидете 12 на квадрат илјади „спасени“. До толку немате граници! Брат против брат ќе го скарате и човештвото до сржта ќе пробате да го разедините само да има православие!
Не, не бидува тоа... ќе се поделите, но самите себе... сатана против сатана! ;)
Само така ќе има очигледност поголема постоењето на нешто како Бог, многу поразлично од вашиот концепт... искасапено учење кое го става човекот како неспособно нешто на Земјата!

Ќе делиш омраза кон сите кои не го делат твоето верување за добро без граници - а кога ќе ти се завртат тебе да ти зборуваат во твојот стил - проклето христијански со омраза - за тебе и таквите ко тебе, е празнословие... Што збор е тоа?
Се што му смета на христијанинот е празнословие... што тогаш доаѓаш на форумов да дискутираш? За да велиш секому монолог, празнословие итн итн?

Пред да зборуваш во твојот стил, глупости - за да го одбраниш верувањето во Христос - стави си прст на глава и сети се дека тој е семоќен - не му требаш ти да го браниш, секако си неспособен во тоа.

За вас и животот е бесцелност - со омраза и кон тоа гледате.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И твојот лажен идол настанал „онака“. И го креирал светот „онака“...
Grunf,

нема по лажен идол од обожувањето на самиот себе, кое, се чини дека не ти е туѓо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom