Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Ставро,

за муабет, потрено е троа појќе од копи/пејст, особено кога некој се обидува да го побие Божјото постоење, без да наведе ниту еден издржан став, освен лични ставови извадени од погрешни делови од телото, а што се однесува до глупоста, верувам дека ти е многу блиска и дека тоа не е случајно, туку дека е редовна појава.

И се‘а, ш‘о велиш, оти Божјото постоење не е очигледно?

Наиме, тоа е тема на муабет, а не јас...
Не знам од кај ти доаѓа идејата дека „Нема доказ дека Бог постои“ е исто со „Тоа е доказ дека Бог постои“. Така не работи логиката...

„Нема доказ дека Бог постои“ упатува на резултатот: „Многу е веројатно дека Бог не постои“. Никој не ти вика дека може да се докаже ова.

Кога нешто се бара да се докаже, должноста паѓа врз оној којшто треба да докаже постоење, а не непостоење. Врз ова се основани и правните системи во сите земји: Ако некој убие некој, должност е на обвинителството да докаже дека тој го убил тој и тој, а не на одбраната да докаже дека НЕ го убил.
Сакам да ти кажам дека не е битно ние да те убедиме дека не постои Бог, бидејќи тоа е невозможно. Ти имаш должност нас да ни докажеш дека постои, што не си го постигнал.

И ако твојот лажен идол сака сам да се докаже, сигурно ќе може да го направи тоа со својата супермоќ...
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не знам од кај ти доаѓа идејата дека „Нема доказ дека Бог постои“ е исто со „Тоа е доказ дека Бог постои“. Така не работи логиката...

„Нема доказ дека Бог постои“ упатува на резултатот: „Многу е веројатно дека Бог не постои“. Никој не ти вика дека може да се докаже ова.

Кога нешто се бара да се докаже, должноста паѓа врз оној којшто треба да докаже постоење, а не непостоење. Врз ова се основани и правните системи во сите земји: Ако некој убие некој, должност е на обвинителството да докаже дека тој го убил тој и тој, а не на одбраната да докаже дека НЕ го убил.
Сакам да ти кажам дека не е битно ние да те убедиме дека не постои Бог, бидејќи тоа е невозможно. Ти имаш должност нас да ни докажеш дека постои, што не си го постигнал.

И ако твојот лажен идол сака сам да се докаже, сигурно ќе може да го направи тоа со својата супермоќ...
Jas sum ubeden vrz baza na dokazi deka hristijanski bog ne posti. I ima cvrsti dokazi deka deka Jahove i ostanatite dvajca deka ne se bogovi i deka vo osnova se e izmislica.
Mislam deka mesas genericki bog so Jehove. Isto kako sto moze Zevs da se dokaze deka ne posti taka i bibliskiot.
Samo nekoj nedefiniran genericki bog nemoze da se dokaze zosto nema sto da se dokazuva zosto to e se i nisto istovremeno.
Na primer ako tvrdis deka Isus e bog toa moze da se dokaze deka ne e.
Ama ako tvrdis deka ima nekoj nedefiniran sozdatel na nesta ili inerten bog ili davatel na prirodni zakoni ili deka prirodata e bog ili bilo kakov nereligiozen t.e. deisticki bog toa nemoze da se dokaze zosto toa e nedokazlivo samo po sebe.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Наиме, знам дека сите што пишуете у темава се замишљате дека сте нешто многу паметни и све знаете, ама штом влегуете у мртво-озбилна дискусија со кловнот севселенски, имам лоши вести за вас.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Jas sum ubeden vrz baza na dokazi deka hristijanski bog ne posti. I ima cvrsti dokazi deka deka Jahove i ostanatite dvajca deka ne se bogovi i deka vo osnova se e izmislica.
.
Stefus,


аман више, дај прејди од демагогија на изнесуење конкретни докази за Божјото непостоење, за да можам раат да почнам да не верувам во Бога.

Ќе можеш или некако тешко ти иде тоа „докажувањето„?...[DOUBLEPOST=1540292311][/DOUBLEPOST]
Не знам од кај ти доаѓа идејата дека „Нема доказ дека Бог постои“ е исто со „Тоа е доказ дека Бог постои“. Така не работи логиката...

„Нема доказ дека Бог постои“ упатува на резултатот: „Многу е веројатно дека Бог не постои“. Никој не ти вика дека може да се докаже ова.

Кога нешто се бара да се докаже, должноста паѓа врз оној којшто треба да докаже постоење, а не непостоење. Врз ова се основани и правните системи во сите земји: Ако некој убие некој, должност е на обвинителството да докаже дека тој го убил тој и тој, а не на одбраната да докаже дека НЕ го убил.
Сакам да ти кажам дека не е битно ние да те убедиме дека не постои Бог, бидејќи тоа е невозможно. Ти имаш должност нас да ни докажеш дека постои, што не си го постигнал.

И ако твојот лажен идол сака сам да се докаже, сигурно ќе може да го направи тоа со својата супермоќ...
Shakespear,

моево повеќегодишно членуење на форумов го користам за сведочење за Бога и за Неговото постоење.

Се чини дека не си у тек со досегашните дискусии па упаѓаш попут џокер у покер и „набадаш„ ставови, како производ од твојата мисловна гимнастика дека ѓоамити не се докажуело непостоењето, а некој друг требало да го докаже постоењето...

Ај да ти помогнам, пош‘о не можеш да се отплеткаш од своиве мисловни „доскочици„.

Еве, непостоењето Божјо можеш да го докажеш така што ќе ги наведеш факторите кои го спречуваат постоењето на неограничени и супериорни битија.

За почеток, доста ти е помош па сега прејди на докажуење...Ќе можеш или пак ќе гимнастицираш?...[DOUBLEPOST=1540298413][/DOUBLEPOST]
Наиме, знам дека сите што пишуете у темава се замишљате дека сте нешто многу паметни и све знаете, ама штом влегуете у мртво-озбилна дискусија со кловнот севселенски, имам лоши вести за вас.
Almeida,

од секој твој пост, зрачи-ништо.

Лебати, на што ја засноваш својата отфантазирана супериороност? На „ништо„?....
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Stefus,


аман више, дај прејди од демагогија на изнесуење конкретни докази за Божјото непостоење, за да можам раат да почнам да не верувам во Бога.

Ќе можеш или некако тешко ти иде тоа „докажувањето„?...[DOUBLEPOST=1540292311][/DOUBLEPOST]

Shakespear,

моево повеќегодишно членуење на форумов го користам за сведочење за Бога и за Неговото постоење.

Се чини дека не си у тек со досегашните дискусии па упаѓаш попут џокер у покер и „набадаш„ ставови, како производ од твојата мисловна гимнастика дека ѓоамити не се докажуело непостоењето, а некој друг требало да го докаже постоењето...

Ај да ти помогнам, пош‘о не можеш да се отплеткаш од своиве мисловни „доскочици„.

Еве, непостоењето Божјо можеш да го докажеш така што ќе ги наведеш факторите кои го спречуваат постоењето на неограничени и супериорни битија.

За почеток, доста ти е помош па сега прејди на докажуење...Ќе можеш или пак ќе гимнастицираш?...[DOUBLEPOST=1540298413][/DOUBLEPOST]

Almeida,

од секој твој пост, зрачи-ништо.

Лебати, на што ја засноваш својата отфантазирана супериороност? На „ништо„?....
https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/3008.php
Имаш гоогле барај си не замарај...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
82
Поени од реакции
14
Да...На „Гугл„ го има и ова:

https://www.youtube.com/watch?v=hnkY_TJ4whU
За човечкиот ум ,каков било одговор е подобар од никаков одговор. Ние чувствуваме огромна непријатност кога сме соочени со 'недоволно информации' , па така нашите мозоци ги измослуваат информациите , и со тоа ни нудат, ако ништо друго, барем илузија за некаков ред - со тоа што создаваат филозофии, митови и РЕЛИГИИ за да не уверат дека сепак постојат некаков ред и структура во светот што не можеме да ги видиме...

Светот, технологијата и науката одат напред откривајќи се повеќе и повеќе мистерии, и за среќа ликови со такви размислувања како тебе ги има се помалку и помалку..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
моево повеќегодишно членуење на форумов го користам за сведочење за Бога и за Неговото постоење.
Еее штом така, тргнав накај црква јас. Сеа ме убеди наиме.

:lolzz:[DOUBLEPOST=1540316958][/DOUBLEPOST]
Темиве се хајперлинкови до една институција у една приградска населба на Скопје, така северозападно малку...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Еее штом така, тргнав накај црква јас. Сеа ме убеди наиме.

:lolzz:.
Наиме, твојата виртуелна атеистичка супериорност, потпомогната со исто така виртуелниот ама возвишен атеистички морал се „дупло голо„ или навистина имаш што да кажеш?...[DOUBLEPOST=1540322474][/DOUBLEPOST]
За човечкиот ум ,каков било одговор е подобар од никаков одговор. Ние чувствуваме огромна непријатност кога сме соочени со 'недоволно информации' , па така нашите мозоци ги измослуваат информациите , и со тоа ни нудат, ако ништо друго, барем илузија за некаков ред - со тоа што создаваат филозофии, митови и РЕЛИГИИ за да не уверат дека сепак постојат некаков ред и структура во светот што не можеме да ги видиме...

Светот, технологијата и науката одат напред откривајќи се повеќе и повеќе мистерии, и за среќа ликови со такви размислувања како тебе ги има се помалку и помалку..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Да, навистина, верници има и ќе има се‘ помалку, но тоа е за очекување, оти како расте неверието, така расте и затуцаноста.

Наиме, верата и затуцаноста се обратно пропорционални процеси; помалку вера-повеќе затуцаност.[DOUBLEPOST=1540322567][/DOUBLEPOST]
Имаш јак избор на авторитети :D
Да, за мајтап, момците од „К-15„ се добредојдени.

Туку, кај ти избегаа доказите за Божјото непостоење?...
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Наиме, твојата виртуелна атеистичка супериорност, потпомогната со исто така виртуелниот ама возвишен атеистички морал се „дупло голо„ или навистина имаш што да кажеш?...[DOUBLEPOST=1540322474][/DOUBLEPOST]

Да, навистина, верници има и ќе се‘ помалку, но тоа е за очекување, оти како расте неверието, така расте и затуцаноста.

Наиме, верата и затуцаноста се обратно пропорционални процеси; помалку вера-повеќе затуцаност.[DOUBLEPOST=1540322567][/DOUBLEPOST]

Да, за мајтап, момците од „К-15„ се добредојдени.

Туку, кај ти избегаа доказите за Божјото непостоење?...
Ti iznesov nekolku ti pocna da ismevas i da gi odbegnuvas. Ako te interesira ke gi najdes...mislam na internet od eksperti i naucni institucii i avtoriteti.
Dokazite si stojat i se mnozat sekoj den samo treba zelba i znaenje da se iskoristat i inkorporiraat vo svetogledot na sekoj covek.
Religijata e sklop na lagi, nepotrebni praktiki i cesto pati i nemoral. Sekoj den ima se pomalku i pomalku vernici...a duri i tie sto se vo golem del ne veruvaat vo Biblijata tuku vo nekoj deisticki bog i vo glavo se poradi drustvo i tradicija vo crkvata.
Na primer i mene moze da me vidis vo crkva a neveruvam vo niedno od osnovnite ucenja na hristijanstvoto. Vo princip so del od moralnite ucenja se slozuvam, ama samo del. A mislam deka site rituali i celata teologija e nevistina.
Inaku odam vo crkva poradi drustvo kako dnevna i besplatna kafana i park.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ti iznesov nekolku ti pocna da ismevas i da gi odbegnuvas..
Stefus,

не го тупи, туку прејди на одговорот.

Значи, доказите за Божјото непостоење се?...

Ај да ти помогнам:

1. Првиот доказ е...кој?
2. Вториот доказ е...кој?
3. Третиот доказ е...кој?

И тако даље и томе слично...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Наиме, некој у темава може и може да донесе доказ за божјопостоење (или вотевр), ама ако стане збор за доказ за постоење на негово ментално здравје, јас на пенушка ќе го стаам ако има црно на бело дека е у реду.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Stefus,


аман више, дај прејди од демагогија на изнесуење конкретни докази за Божјото непостоење, за да можам раат да почнам да не верувам во Бога.

Ќе можеш или некако тешко ти иде тоа „докажувањето„?...[DOUBLEPOST=1540292311][/DOUBLEPOST]

Shakespear,

моево повеќегодишно членуење на форумов го користам за сведочење за Бога и за Неговото постоење.

Се чини дека не си у тек со досегашните дискусии па упаѓаш попут џокер у покер и „набадаш„ ставови, како производ од твојата мисловна гимнастика дека ѓоамити не се докажуело непостоењето, а некој друг требало да го докаже постоењето...

Ај да ти помогнам, пош‘о не можеш да се отплеткаш од своиве мисловни „доскочици„.

Еве, непостоењето Божјо можеш да го докажеш така што ќе ги наведеш факторите кои го спречуваат постоењето на неограничени и супериорни битија.

За почеток, доста ти е помош па сега прејди на докажуење...Ќе можеш или пак ќе гимнастицираш?...[DOUBLEPOST=1540298413][/DOUBLEPOST]
Буквално ништо што напиша не го менува фактот дека ти ја имаш должноста да докажеш постоење, што го избегнуваш.

Како што кажав, не може да се докаже непостоење на нешто. Ова не е ограничено на божества. Исто така, на пример, не е возможно да се докаже дека ти немаш пајак во својот дом, ама можно е да се докаже дека има—треба само да видиш еден пајак за да го докажеш тоа. Но ако не видиш ниту еден, не можеш да бидеш сигурен дека нема ниеден пајак.

Не постојат „фактори кои го спречуваат постоењето на неограничени и супериорни битија.“ Тие можат да си постојат; проблемот е што нема докази за нив и затоа должноста паѓа врз оние кои тврдат дека сигурно постојат да ги докажат.

Ова не е аргумент што можеш да го победиш дури и другата страна да нема докази за непостоење. Ти мораш да го докажеш постоењето на твојот лажен идол.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Буквално ништо што напиша не го менува фактот дека ти ја имаш должноста да докажеш постоење, што го избегнуваш.

Како што кажав, не може да се докаже непостоење на нешто. Ова не е ограничено на божества. Исто така, на пример, не е возможно да се докаже дека ти немаш пајак во својот дом, ама можно е да се докаже дека има—треба само да видиш еден пајак за да го докажеш тоа. Но ако не видиш ниту еден, не можеш да бидеш сигурен дека нема ниеден пајак.

Не постојат „фактори кои го спречуваат постоењето на неограничени и супериорни битија.“ Тие можат да си постојат; проблемот е што нема докази за нив и затоа должноста паѓа врз оние кои тврдат дека сигурно постојат да ги докажат.

Ова не е аргумент што можеш да го победиш дури и другата страна да нема докази за непостоење. Ти мораш да го докажеш постоењето на твојот лажен идол.
Што ако имаш тврдење дека Бог Х ја направил твојата куќа од чоколада. Ја пробуваш куќата и гледаш дека не е чоколадо туку цигла. И читаш за Бог Х и има стотици тврдења и ги проверуваш и заклучуваш барем за делот кој може да се тестираат дека се неточни сите. И што мислиш за тој Бог, постои или не?
Според твојава логика сите Богови се можни...зошто не може да се докаже непостоење само постоење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom