Зошто после развод, поголема шанса за старатлство над децата има мајката?

Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Работата е што твоето искуство не е one-shoe-fits-all-size калап па низ него да ги прогнозираш туѓите искуства и врз таа основа да делиш совети. Исто како да му предлагаш некому да не стапува во брак затоа што твоите се развеле или ти си искусила развод итн. Не знаеш од кои причини човек останал разведен, и кои се околностите кога тоа се случило. И колку и дали треба да си ги гледа децата, како татко во даденава ситуација. Не го знаеш тоа нити за отварачот на темава, нити за било кој друг.
Општо, тие веќе се развеле, а штом веќе се развеле мој совет до таткото беше да не биде инаетот за колку време поминувам јас со неа колку ти - поголем од детето. Јас не го навредив, не реков си ја малтретирал жената, реков АКО е жената нормална ТОГАШ детето е згрижено, и во тој случај најчеста грешка што ја прави родителот кај кого не е детето - се фокусира на инаетот за времето. Детето останува на маргини како сведок на инаетот. Бара внимание со шопинг или недај Боже полошо, сечат вени земаат дрога, се е тоа плачење за внимание. А внимание можеш да дадеш место инает во тоа време што е.

За татко ми ти кажав тебе пошто ти ме праша. Татко како мојот не прашува на форум што е добро за мене. Ни сам не се прашува. Никако не го поистоветувам човеков што веќе не не чита со татко ми.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
A оти темата да не се префрли во,, дом и семејство? Оти се разведуват или?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
секаде е така, ако е мајката нормална личност ако се дрогира или е насилна или можеш да докажеш дека ги запоставила децата, тие имаат проблеми во развојот, тогаш не е така, судот ќе ти ги даде
ако се двајцата родители во нормала само не се согласуваат и се разведуваат тогаш мајката треба да ги има децата барем од понеделник до петок
Зошто да го имаш детето при здрава мајка, ќе имаш тажно дете. Не дека за таткото нема да е тажно ама не е исто. Ако маж се поврзе со децата како жената што ги родила, ако разговара со нив на секоја тема, ако учи со нив, ако не спие кога имаат температура исто како мајката, нема ни да дојде до развод. Нормална мајка не би го разделила детето од таков татко.
Можи го разведила дека не бил добар маж.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Можи го разведила дека не бил добар маж.
Сите мажи се исти во брак ... кога ќе се разведат стануваат пожртвувани татковци. На родителска сме сите жени. По чекални на матичен мајки и деца. Мајките ги бањаат децата. Мајките знаат кај им стои облеката а каде книгите.
Знам еден татко што се грижи за децата исто колку мајка им а во брак се.
Знам уште еден ама таму мајката е многу неодговорна, таткото е родител како што треба.

И сега кога ќе дојде до развод, зошто се кај мајката?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Затоа што мајките идат на родителска почесто?

И после се лутат ако коментираш нешто и си де факто шовинист?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Сите мажи се исти во брак ... кога ќе се разведат стануваат пожртвувани татковци. На родителска сме сите жени. По чекални на матичен мајки и деца. Мајките ги бањаат децата. Мајките знаат кај им стои облеката а каде книгите.
Знам еден татко што се грижи за децата исто колку мајка им а во брак се.
Знам уште еден ама таму мајката е многу неодговорна, таткото е родител како што треба.

И сега кога ќе дојде до развод, зошто се кај мајката?
Мoни , јaс сум тaткo нa две децa, и ги прaвев и прaвaм пoгoлемиoт дел oд рaбoтите штo си ги нaвелa.

У суштинa фрaзaтa "сите мaжи се исти вo брaк" не држи вoдa, oсoбенo не, дикoлку двaјцaтa се интелектуaлци и приближнo еднaквo придoнесувaaт вo брaкoт.

Тaa фрaзa е oстaвштинa oд минaти времињa, кaде женaтa имaлa другa улoгa вo дoмoт и oпштествoтo.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
двaјцaтa се интелектуaлци
Е сега преброи ги од сите бракови што ги знаеш, ваквите
Или може си во поинаква средина од мојата оти кај мене ги нема, една рака е многу за да пребројам бракови во кои двајцата користат мозок, или во кои таткото е заинтересиран. Дури и кај разведените обрвските се делат меѓу мајката и бабата по татко, а таткото никаде.

А јас лично си имам хоризонтален маж, постојано е во некој кревет или кауч, до каучот има филџани од кафе долу пошто тешко е да се однесат, и ако почнам да се расправам одма симулира болест некоја потешка демек жено сега ќе останиш без мене и што ќе прајш. Мозок се вклучува само ако фали од неговите јадења или ако му студи и во тие моменти е многу паметен. Недај Боже телевизорот да е пуштен на нешто јас што гледам... И после како да не бидиме сите жени исти?

Мило ми е ако си во средина кај што се сите татковци како тебе...

п.с. и недај Боже да се разведиме, зошто тој има работа и куќа а јас немам и ќе ми ги земе децата...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Е сега преброи ги од сите бракови што ги знаеш, ваквите
Или може си во поинаква средина од мојата оти кај мене ги нема, една рака е многу за да пребројам бракови во кои двајцата користат мозок, или во кои таткото е заинтересиран. Дури и кај разведените обрвските се делат меѓу мајката и бабата по татко, а таткото никаде.

А јас лично си имам хоризонтален маж, постојано е во некој кревет или кауч, до каучот има филџани од кафе долу пошто тешко е да се однесат, и ако почнам да се расправам одма симулира болест некоја потешка демек жено сега ќе останиш без мене и што ќе прајш. Мозок се вклучува само ако фали од неговите јадења или ако му студи и во тие моменти е многу паметен. Недај Боже телевизорот да е пуштен на нешто јас што гледам... И после како да не бидиме сите жени исти?

Мило ми е ако си во средина кај што се сите татковци како тебе...

п.с. и недај Боже да се разведиме, зошто тој има работа и куќа а јас немам и ќе ми ги земе децата...

Види не е мoе дa судaм. Зa пoст скриптумoт, aкo кaжaм декa сaмa си кривa, ќе звучи клише.

Дa, нaвистинa у кругoт кaј штo се движaм, вaкви ситуaции се непoзнaти.

И јaс гледaм фудбaл, кoшaркa,тенис,..и јaс пијaм кaфе, пивo, aлкoхoл, aмa гледaм и тo штo гледa сoпругaтa, прaвaм кaфе, служaм пијaлoк зa гoсти итн...

Мoни, тoa е стил и нaчин нa живoт. Oчигледнo тешкo се менувa тoa нештo.

Мислaм декa требa дa пoбaрaш рaбoтa, и тoгaш ќе пoчне дa се врти тркaлoтo.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Дa, нaвистинa у кругoт кaј штo се движaм, вaкви ситуaции се непoзнaти.
Сосема е можно да се наоѓам меѓу такви организми balkanikus balkanikus :)
познати по тоа што кај што не прават ништо корисно не прават и никаква штета, само си постојат :)
Не треба да биде детето секогаш доделено на мајката, зависи за секој одделно
а и со самото тоа што се плашам дека ако дојде до развод децата ќе одат кај татккото - не ни верувам дека секогаш одат со мајката. Зависи од многу работи.

Ама пак ми останува мислењето дека при развод повеќе се тера инает отколку што се мисли на децата. И од двете страни тежок инает. И пак мислам дека најдобро за децата е времето што се има да се искористи активно со нив со разговори, со нешто заедничко, и ништо нема да промени дали се 5 дена или 2 дена со родителот ако врската меѓу родителот и детето е стабилна. Единствено би кревала паника кога би била јас 2 дена со децата а татко им 5 дена, ако знам дека не се згрижени добро дека не јадат не учат не се облечени.
Не би прифатила ни развод ако нема насилства во бракот, секој друг проблем има решение. Секој друг проблем е помал од проблемите што би ги донесол разводот. Барем јас така мислам.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Е сега преброи ги од сите бракови што ги знаеш, ваквите
Или може си во поинаква средина од мојата оти кај мене ги нема, една рака е многу за да пребројам бракови во кои двајцата користат мозок, или во кои таткото е заинтересиран. Дури и кај разведените обрвските се делат меѓу мајката и бабата по татко, а таткото никаде.

А јас лично си имам хоризонтален маж, постојано е во некој кревет или кауч, до каучот има филџани од кафе долу пошто тешко е да се однесат, и ако почнам да се расправам одма симулира болест некоја потешка демек жено сега ќе останиш без мене и што ќе прајш. Мозок се вклучува само ако фали од неговите јадења или ако му студи и во тие моменти е многу паметен. Недај Боже телевизорот да е пуштен на нешто јас што гледам... И после како да не бидиме сите жени исти?

Мило ми е ако си во средина кај што се сите татковци како тебе...

п.с. и недај Боже да се разведиме, зошто тој има работа и куќа а јас немам и ќе ми ги земе децата...
Тоа што ти си се омажила за дебил не ги праи "сите мажи исти/дебили"
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Промени се неопходни во секој случај.
И ДЕЦАТА ОД РАЗВЕДЕНИ БРАКОВИ ИМААТ ПРАВО НА ДВА РОДИТЕЛА
"Да ви пренесеме еден апел за поддршка на група родители кои имаат проблеми со гледањето на своите деца. Тоа им се ограничува на неколку часа а некогаш и им се забранува заради измислени причини."
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
секаде е така, ако е мајката нормална личност ако се дрогира или е насилна или можеш да докажеш дека ги запоставила децата, тие имаат проблеми во развојот, тогаш не е така, судот ќе ти ги даде
ако се двајцата родители во нормала само не се согласуваат и се разведуваат тогаш мајката треба да ги има децата барем од понеделник до петок
Зошто да го имаш детето при здрава мајка, ќе имаш тажно дете. Не дека за таткото нема да е тажно ама не е исто. Ако маж се поврзе со децата како жената што ги родила, ако разговара со нив на секоја тема, ако учи со нив, ако не спие кога имаат температура исто како мајката, нема ни да дојде до развод. Нормална мајка не би го разделила детето од таков татко.
(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)[DOUBLEPOST=1457708219][/DOUBLEPOST]
ако ти земиш да изораш и посеиш нечија нива, чиј ќе биде родот, твој или на тој чија што е нивата?
На тој што изорал и садел, бидејќи автоматски имаме плодоуживање, сопственоста на почвата не е твоја ама трудот е твој и не за џабе рекле што ќе си посееш тоа и ќе си жнееш..[DOUBLEPOST=1457709302][/DOUBLEPOST]
Сите мажи се исти во брак ... кога ќе се разведат стануваат пожртвувани татковци. На родителска сме сите жени. По чекални на матичен мајки и деца. Мајките ги бањаат децата. Мајките знаат кај им стои облеката а каде книгите.
Знам еден татко што се грижи за децата исто колку мајка им а во брак се.
Знам уште еден ама таму мајката е многу неодговорна, таткото е родител како што треба.

И сега кога ќе дојде до развод, зошто се кај мајката?
сето ова што го кажа не држи вода, зашто додека мајката се грижи за детето, таткото р'мба 12-14 саати на работа иде во 3 смени да спечали некој динар за тоа дете а и мајка да имаат топол дом и неопходни услови... Премногу примери има вакви...
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom