Зошто после развод, поголема шанса за старатлство над децата има мајката?

Член од
10 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
3
zosto vo nasata mila makedonija pri brakorazvodni postapki po nekoj aftomatizam zenite imaat mnogu povejke prava i gi dobivaat staratelstvata nad decata ???
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637
Затоа што на детето, бар додека е мало, многу повеќе му е потребна мајка од татко.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
секаде е така, ако е мајката нормална личност ако се дрогира или е насилна или можеш да докажеш дека ги запоставила децата, тие имаат проблеми во развојот, тогаш не е така, судот ќе ти ги даде
ако се двајцата родители во нормала само не се согласуваат и се разведуваат тогаш мајката треба да ги има децата барем од понеделник до петок
Зошто да го имаш детето при здрава мајка, ќе имаш тажно дете. Не дека за таткото нема да е тажно ама не е исто. Ако маж се поврзе со децата како жената што ги родила, ако разговара со нив на секоја тема, ако учи со нив, ако не спие кога имаат температура исто како мајката, нема ни да дојде до развод. Нормална мајка не би го разделила детето од таков татко.
 
Член од
10 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
3
a vo ovaj slucaj najmnogu strada deteto toest mojata 9 godisna kerka koja se povejke i povejke se privrza za mene posle razvodot ali drugata strana nastojuva da go pocituva resenieto za sredbi so go donese centarot za socijalni raboti ....... nikogas ne sum komentiral za privaten zivot po forumive ama koga rekle stari za dete i oko ke izvadis kako roditel vo pravo bile .... bas me interesira mislejneto na forumgiive okolu ova prasajne
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Затоа што кога се модернизираат жените, некои работи останаа од стариот систем.
Порано кога жените биле домаќинки по автоматизам децата и парите за издржување оделе кај жените, бидејќи немаат вештини за работа. Денес тие работи се сменети (голем процент на жени работат), ама некои навики тешко се менуваат, една од нив е и ова.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Незнам
подобро со развод отколку да живее со караници дома, само да е жива и здрава. Не е важно колку саати ја гледаш во неделата ако си сигурен дека покрај мајка и нема да биде повредена или гладна, тие деној што ги имаш искористи ги за да и ја ублажиш маката на ќерката. Да поминиш квалитетно време со неа.
Има родители што работат по 12 саати, дома кога се детето спие или е нашколо и помалку поминуваат време со нив од тебе, само не им е инаетот за времето во мозокот.
Мое мислење е да избегнуваш да и угодуваш за да се приврзува со тебе, материјалните работи не и се пријателчиња. Да и зборуваш добро за мајка и, во смисла ние се скаравме и не се трпевме ама и двајцата те сакаме. Ако и дробите лошо еден за друг таа ќе исклучи мозок да не се малтретира, ќе се сврти кон шопинг ќе бара внимание во купување скапи работи, вие ќе и угодувате и ништо. А нејзе заправо и се потребни одговори, зошто не е се како што треба, дали ме сакаат, дали се грижат за мене. И затоа подобро да гледаш некој филм со неа и да разговараш за филмот, хари потер или нешто... и да и кажвиш за твоето детство јас кога бев мал вака или така - отколку да и даваш одговори од типот мајка ти/баба ти е крива, овие не те избањале, книгата не ја спакувале (во смисла не се грижат)

Барем така мислам, ако разговараш често на неповрзани теми со разводот, сама ќе си ги поврзе работите и ќе те запознае како размислуваш и што се случило. Најбитно ќе знае дека ја сакаш. Тоа и е најважно.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Незнам
подобро со развод отколку да живее со караници дома, само да е жива и здрава. Не е важно колку саати ја гледаш во неделата ако си сигурен дека покрај мајка и нема да биде повредена или гладна.
Ајдееее ... WTF?? Замисли така сите татковци да размислуваа. И тие што немале караници дома или не се во процес на бракоразводна постапка. Тоа "не е важно" дома на татко ти кажи му па види што одговор ќе добиеш.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.972
Нефункционална држава е оваа која ваквите постапки и случаји ги раководи према некој поранешни закони од 54та година. а Социјалните служби повеќе се интересираат за тоа да го рбнат кафето во канцеларија и да ја одржат топлината на нивната фотеља наместо да излезат на терен и да ја увидат фактичката состојба...

Во сите развиени земји старателството се одредува врз основа на причините поради кој дошле за развод....
Ако таткото е пијаница ја малтретирал сопругата, или се докаже дека ја изневерувал или ред други причини каде иницијатор за разводот е токму таткото тогаш следствено и шансите за старателство над децата доколку ги имаат му се намалуваат...
МЕЃУТОА!
Ако мајката после 4-5 год брак увиди дека направила грешка во животот, дека тој не е за нејзе а во меѓувреме им се родило дете или едноставно нашла друг партнер тогаш незнам по која логика детето аутоматски треба да припаѓа кај мајката?!?
Дали таа средина на живеење со очув при татко е добра за тоа дете.

Затоа дотичниот оставен нека ја согледа ситуацијата. Ако тој сакал развод брак тогаш и таа викенд шема му многу.
Ако таа сакала развод тогаш квалитетен адвокат и да се посочат фактите и условите... Па таткото може има мајка.. Бабата на тоа дете ќе му пружи исто толку љубов како и мајката која си го жртвувала семејството за нејзини цели.

Затоа е нефункционална државава затоа што овие бракоразводни парници се тераат по автоматизам и претставуваат обична административна постапка небаре лична карта се вади. Не се сваќа дека Социјалните институции се тие кој треба да се борат за да се одржат квалитетни семејни заедници со здрави поколенија...
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Ајдееее ... WTF?? Замисли така сите татковци да размислуваа. И тие што немале караници дома или не се во процес на бракоразводна постапка. Тоа "не е важно" дома на татко ти кажи му па види што одговор ќе добиеш.
Јас татко ми толку ретко го гледав што кога се вртеше дома ме нервираше
Илјада пати му го имам тоа „не е важно“ кажано. Не е важно што не си бил физички тука, еднаш да си направел што е добро за мене наместо што е релакс за тебе доволно ќе ми било. Ама не го разбира важното од неважното. Сом. Што ќе му прајш... Одговорот секогаш бил и очекувам да биде - то е моја работа -
А караниците дома пред деца не сакам ни во коментар да ги ставам

ќе речат сите многу приватни работи на форум, ама немам проблем знам дека за туѓи животи никому не му е гајле за долго да памти
то што го напишав го мислев, подобро еднаш да те видам и да пијам со тебе еден чај како со човек, и да прам муабет за времето надвор, отколку 7 дена во неделата да те гледам кај што се изразуваш лошо, плашиш или тепаш личност што ми е мене драга. Повеќе ќе те ценам и многу ќе те сакам.[DOUBLEPOST=1455192385][/DOUBLEPOST]
Оваа изгледа многу трици јади
мислиш?
 
Последно уредено:

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Жените НЕ секогаш победуваат во бракоразводните прашања. Има низа фактори кои определуваат кај кој родител ќе остани детето, но вистина е дека имаат предност поради мајчинството. Јас имам близок пример каде детето е оставено на таткото и тој е еден од најдобрите родители кои ги имам видено во животот. Ама чесно и со цело срце се бореше за тоа дете.
Ако девојчето е приврзано со тебе, можиш да разговараш со мајка ѝ и да ѝ ја објасниш ситуацијата дека сакате да се гледате почесто. Крај краева се е договор.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
zosto vo nasata mila makedonija pri brakorazvodni postapki po nekoj aftomatizam zenite imaat mnogu povejke prava i gi dobivaat staratelstvata nad decata ???
Ова не е држава.
Затоа што имаме дискриминирачко општество. Кај нас кога двајца брачни партнери се разведуваат секогаш е мажот ѓубре а жената светица.
Многу се нервирам. Имам пријател кој неодамна се разведе а поранешната жена би му ја ликвидирал по кратка постапка веднаш.
Не само што не треба да го добие детето туку треба да и се забрани со закон да има деца.
Такво ѓубре ќе го добие детето затоа што Македонија...
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Работата е што твоето искуство не е one-shoe-fits-all-size калап па низ него да ги прогнозираш туѓите искуства и врз таа основа да делиш совети. Исто како да му предлагаш некому да не стапува во брак затоа што твоите се развеле или ти си искусила развод итн. Не знаеш од кои причини човек останал разведен, и кои се околностите кога тоа се случило. И колку и дали треба да си ги гледа децата, како татко во даденава ситуација. Не го знаеш тоа нити за отварачот на темава, нити за било кој друг.

Јас татко ми толку ретко го гледав што кога се вртеше дома ме нервираше
Илјада пати му го имам тоа „не е важно“ кажано. Не е важно што не си бил физички тука, еднаш да си направел што е добро за мене наместо што е релакс за тебе доволно ќе ми било. Ама не го разбира важното од неважното. Сом. Што ќе му прајш... Одговорот секогаш бил и очекувам да биде - то е моја работа -
А караниците дома пред деца не сакам ни во коментар да ги ставам

ќе речат сите многу приватни работи на форум, ама немам проблем знам дека за туѓи животи никому не му е гајле за долго да памти
то што го напишав го мислев, подобро еднаш да те видам и да пијам со тебе еден чај како со човек, и да прам муабет за времето надвор, отколку 7 дена во неделата да те гледам кај што се изразуваш лошо, плашиш или тепаш личност што ми е мене драга. Повеќе ќе те ценам и многу ќе те сакам.[DOUBLEPOST=1455192385][/DOUBLEPOST]
мислиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom